SPOS logo
  • Bulgarian
  • Croatian
  • English
  • French
  • German
  • Hungarian
  • Macedonian
  • Romanian
  • Russian
  • Serbian
  • Slovenian
  • Spanish

SPOS
Savez pčelarskih organizacija Srbije

SPOS Ul. Dr Agostina Neta 30 A, 11070 Novi Beograd [email protected] 011/61-28-071 060/444-0-121 060/444-0-124 060/444-0-287

ZAVRŠEN ČASOPIS „SLOVENSKI ČEBELAR“ ZA JUN



Datum objavljivanja vesti:
Broj pregleda: 2.307

Upravo je završen časopis "Slovenski čebelar" za jun.

Evo i sadržaja broja:

 

IZ ZNANOSTI IN PRAKSE

Prof. dr. Janko Božič: Ali je parazitska osica Torymus sinensis rešitev za zadostno zmanjšanje populacije kostanjeve šiškarice?

Vlado Auguštin: Oskrba rojev

Nataša Lilek: Pomen cvetnega prahu in smukanje

Dr. Borut Gosar: Recept za pripravo smrekovih in borovih vršičkov z medom

Norbert Jedlovčnik: Azijski sršen na pohodu po Evropi

Franc Šivic: Novice iz sveta

IZ PRAKSE ZA PRAKSO

Zoran Kmetič: Narejanje družin z rojevimi matičniki

SONARAVNO ČEBELARJENJE

Vlado Auguštin: 3. svetovni simpozij o ekološkem čebelarstvu

DELO ČEBELARJA

Andreja Smrdelj: Junija so panji prepolni čebel

Mag. Andreja Kandolf Borovšak: Slaba sezona ogroža pristnost medu

ZDRAVJE ČEBEL

Mag. Mira Jenko Rogelj, dr. vet. med.: Veterinarski nasveti za junij – »vampirske« varoje že na pohodu

Anita Vraničar Novak, dr. vet. med.: Preiskava medu na spore hude gnilobe čebelje zalege

ČEBELJE PAŠE

DOGODKI IN OBVESTILA

OBVESTILA ČZS

MALI OGLASI

V SPOMIN

IZ VSEBINE

PROF. DR. JANKO BOŽIČ: ALI JE PARAZITSKA OSICA TORYMUS SINENSIS REŠITEV ZA ZADOSTNO ZMANJŠANJE POPULACIJE KOSTANJEVE ŠIŠKARICE?

Zaradi osebnega opažanja množičnega napada kostanjeve šiškarice Dryocosmus kuriphilus v Krškem hribovju sem se tudi sam zakopal v vire o biološkem obladovanju tega škodljivca. V svetu, tudi v sosednji Italiji in Hrvaški, so proti njemu uspešno uporabili parazitsko osico Torymus sinensis. Kot dobro možnost za biološko obladovanje šiškarice jo navajata tudi Kos in Trdan (2010). Glede na to, da so parazitsko osico že naselili v sosednji Italiji, po mojem mnenju ni nikakršne možnosti, da bi tej osici preprečili pot vsaj v naše Primorje. Naravna pot bo sicer trajala nekaj let več, kot če bi jo takoj umetno naselili. V Evropi za zdaj niso opazili negativnih posledic vnosa T. sinensis, kljub temu pa so bili pred leti podani utemeljeni zadržki glede širitve te osice v Srednjo Evropo (EFSA, 2010) …

VLADO AUGUŠTIN: OSKRBA ROJEV

Rojenje čebel je naravno razmnoževanje čebeljih družin. Pri tem se družina razdeli na dva dela. En del ostane v panju, drugi del pa ga zapusti. Približno polovica čebel, včasih tudi več, se pridruži stari matici in si poišče novo domovanje. Preostale čebele ostanejo v panju in čakajo, da se iz pokritih matičnikov izleže mlada matica, se opraši in začne zalegati. Roj je popoln naraven začetek nove čebelje družine, saj z izjemo satja, zalog hrane in zalege s seboj prinese vse, kar potrebuje mlada čebelja družina za svoj razvoj. To je predvsem pomembno, ker s seboj ne prinese morebitnih bolezni, katerih povzročitelji imajo zatočišče v starem satju. Ko zapusti staro družino v panju, se delno otrese tudi varoj in zgradi novo satje …

NATAŠA LILEK: POMEN CVETNEGA PRAHU IN SMUKANJE

Poleg medičine in mane čebele v naravi nabirajo tudi cvetni prah. Cvetni prah ali pelod je pri vsaki posamezni cvetoči rastlinski vrsti drugačen, zato pravimo, da je nekakšen prstni odtis vsake rastline. Cvetovi rastlin vsebujejo različno število zrnc cvetnega prahu. Tako kot so različne rastline, so različna tudi zrnca cvetnega prahu. Razlikujejo se po obliki, barvi in velikosti. Ko čebela sede na cvet, se cvetni prah oprime dlačic na čebeljem telesu. Čebele se med letenjem očistijo tako, da zrnca peloda med seboj zlepijo s slino, z nektarjem ali medom iz mednega želodčka ter ga s tem hkrati obogatijo s svojimi encimi, nato pa ga shranijo v posebne koške za prenašanje cvetnega prahu na njihovih zadnjih nožicah. S prenašanjem cvetnega prahu med rastlinami čebele skrbijo tudi za opraševanje rastlin …

DR. BORUT GOSAR: RECEPT ZA PRIPRAVO SMREKOVIH IN BOROVIH VRŠIČKOV Z MEDOM

Izvlečke iz smrekovih in borovih vršičkov so že od nekdaj uporabljali za lajšanje kašlja in bolečin v žrelu. Iz njih je mogoče po različnih recepturah pripraviti različne sirupe. Vsem dobro znan recept je priprava smrekovih vršičkov na sladkorni osnovi, tako da v kozarec za vlaganje nalagamo več plasti vršičkov in sladkorja ter vsebino za nekaj tednov postavimo na sonce. Zaradi svoje visoke higroskopičnosti in osmoze sladkor iz vršičkov izloči vodo skupaj z njihovimi blagodejnimi učinkovinami (eterična olja, smole, antioksidante in vitamine), zato se vsebina iz trdnega stanja spremeni v tekočo oz. v sirup …

NORBERT JEDLOVČNIK: AZIJSKI SRŠEN NA POHODU PO EVROPI

Dr. Alberto dal Moro je v avstrijski reviji Bienenaktuellporočal o novi invazivni vrsti – azijskem sršenu (Vespa velutina nigrithorax), ki je nevaren za čebele. (O tem škodljivcu smo v preteklosti že pisali tudi v SČ, op. ur.). V Evropi so ga prvič odkrili v zabojniku z vazami iz terakote. Vanje so se zazimile matice sršena. To se je zgodilo leta 2004 v Lot et Garonne v jugozahodnem delu Francije …

FRANC ŠIVIC: NOVICE IZ SVETA

ITALIJA – Na vsakoletnem že tradicionalnem simpoziju o čebelarstvu, ki ga v severnoitalijanskem mestu Pordenone v okviru velike razstave cvetja organizira lokalni čebelarski konzorcij, je tokrat eden izmed predavateljev opisal, kako so lani pripravili posebne vrste čebelarski tečaj za začetnike. Udeleženci tečaja so bili arabski begunci, ki so v minulih treh letih pobegnili iz Sirije, da bi se izognili strahotam državljanske vojne, ter se naselili po vsej Italiji; večja skupina tudi v okolici Pordenona …

NEMČIJA – Sedemdesetletni čebelarski mojster Hans Musch iz kraja Ochsenhausen že leta pomaga tako mladim kot odraslim ljudem z astmo, alergijami na cvetni prah ali s slabim imunskim sistemom, da si z dihanjem čebeljega zraka v njegovem čebelnjaku lajšajo svoje težave. Povedal je, da so rezultati najboljši takrat, kadar imajo čebele dobro nektarno, manovo ali pelodno pašo, to je od začetka maja do konca avgusta …

ZORAN KMETIČ: NAREJANJE DRUŽIN Z ROJEVIMI MATIČNIKI

Ker čebelarim z 11-satnimi dvotretjinskimi LR-panji, za te panje velja tudi opisani postopek narejanja družin z rojevimi matičniki velja za te panje. Z nekaj prilagoditvami je postopek primeren tudi za AŽ-sate,vendar se je v tem primeru treba zavedati, da je AŽ-sat precej visok, večina matičnikov pa je v njegovem spodnjem delu, zato je treba stremeti k temu, da matičniku v panju zagotovimo primerne mikroklimatske razmere …

VLADO AUGUŠTIN: 3. SVETOVNI SIMPOZIJ O EKOLOŠKEM ČEBELARSTVU

Pojav varoze v čebeljih družinah konec sedemdesetih let prejšnjega stoletja je čebelarje na neki način »izgnal iz raja«. Ko so spoznali, kaj lahko varoje povzročijo v čebeljih družinah, so začeli mrzlično iskati rešitve. Najprej so bili to sintetični akaricidi, ki smo jih uporabljali za zatiranje varoj in s katerimi to počnemo še dandanes. To so zelo stabilne lipofilne substance, ki se nalagajo v vosku, nekoliko manj pa tudi v medu in drugih čebeljih proizvodih. Poleg problema nevarnih ostankov se pri uporabi sintetičnih akaricidov pojavlja tudi problem odpornosti varoj na ta sredstva …

ANDREJA SMRDELJ: JUNIJA SO PANJI PREPOLNI ČEBEL

Žal je bila letošnja akacijeva paša na Obali in na Goriškem vsaj deset dni prezgodnja. Hladno vreme, burja in dež čebelam na Obali niso dovolili, da bi kar najbolje izrabile ponujeno pašo. Pred našo šolo je tudi lipa vzcvetela že maja, junija pa bo še po vsej Sloveniji. Čebelarji pa upamo, da bo medila izdatneje kot akacija. Na območjih, ki jih je februarja prizadel žled, bo cvetenje gotovo okrnjeno. Skoraj sočasno bo cvetel tudi pravi kostanj, vendar tega na Obali, žal, nimamo veliko. Bo pa zato vse poletje cvetela sivka ter poleg čebel privabljala tudi čmrlje …

MAG. ANDREJA KANDOLF BOROVŠAK: SLABA SEZONA OGROŽA PRISTNOST MEDU

Narava tudi letos ni prav nič naklonjena čebelam in čebelarjem. Namesto da bi bilo za nami vsaj eno točenje, so tehtnice vztrajno kazale negativni donos. Čebele v naravi niso našle dovolj hrane niti za svoje potrebe. Krmljenje čebel je bila verjetno nuja po vsej Sloveniji, vendar previdnost pri tem nikakor ni odveč. Čezmerno krmljenje čebel pred morebitno pašo lahko neposredno vpliva na pristnost medu. Čeprav je to odvisno od krme, je v določenih primerih dovolj že vsebnost odstotka predelane sladkorne raztopine v medu in med je označen kot ponaredek. V medu nikakor ne sme biti predelane sladkorne krme za čebele …

MAG. MIRA JENKO ROGELJ, DR. VET. MED.: VETERINARSKI NASVETI ZA JUNIJ – »VAMPIRSKE« VAROJE ŽE NA POHODU

Zaradi tople zime je aktivno zaleganje v čebeljih družinah nenehno in hitro napredovalo. Ob pogostih izletih ob otoplitvah smo zaskrbljeno opazovali povečano dejavnost delavk, saj smo se bali posledic. Sredi cvetočega maja nam vreme vse pogosteje nagaja. Hladna deževna obdobja od druge polovice aprila do sredine maja je spremljal sneg skoraj do nižin. Številni izleti čebel so se zato končali z neuspešno vrnitvijo v njihove panje. Precejšnji deli zalege na obrobju gnezda so zaradi prezgodnje širitve prostora ostali brez ustrezne toplote …

ANITA VRANIČAR NOVAK, DR. VET. MED.: PREISKAVA MEDU NA SPORE HUDE GNILOBE ČEBELJE ZALEGE

Huda gniloba čebelje zalege (HGČZ) je nevarna in trdovratna kužna bolezen zalege. Bolezen povzroča bakterija Paenibacillus larvae, ki v naravi ob neugodnih razmerah za njeno vegetativno obliko ustvarja zelo odporne spore. V okuženih čebeljih družinah povzroča veliko gospodarsko škodo. V Sloveniji je bolezen stalno navzoča in zahteva izvajanje strogih veterinarsko-sanitarnih ukrepov (zatiranje določa zakon) …

 

MORATE BITI ULOGOVANI DA BISTE VIDELI KOMENTARE