Скорашње поруке

Странице: [1] 2 3 ... 10
1
Predstavljanje novih članova / Одг: Predstavljanje Krste Sredojevića
« Последња порука milijan trifunovic послато 20-02-2018, 22:22:05 »
Добро дошао.
2
« Последња порука Slavoljub Borisavljevic послато 20-02-2018, 17:49:27 »
Dobro dosao, srecno, pozdrav
3
« Последња порука Savo Todorović La послато 20-02-2018, 09:34:25 »
Pozdrav Krsto od moje malenkosti
4
« Последња порука zoran petrovic 374 послато 20-02-2018, 07:40:55 »
Komšo dobro došao. Trebao si i ranije, no nikad nije kasno  :).
5
« Последња порука Raša Radivoje Stojanović послато 20-02-2018, 07:32:06 »
Dobro došao :)
6
Predstavljanje novih članova / Predstavljanje Krste Sredojevića
« Последња порука Krsta Sredojević послато 20-02-2018, 02:13:17 »
Pozdrav svima, pčelarima, kupcima pčelarskih proizvoda i ostalima!

Ja sam Krsta Sredojević, dugogodišnji pčelar iz Valjeva. Imam preko sto standardnih DB košnica i nekoliko LR košnica koje mi služe, u prvom redu, za proizvodnju rojeva na LR ramovima. Pošto nikada nisam selio pčele, da bih mogao da održavam pčelinjak i nešto zaradim za sebe bavim se proizvodnjom i prodajom skoro svih pčelarskih proizvoda, što se može videti na sajtu SPOS-a u delu Oglasi.

Svima želim dobro zdravlje i uspeh u pčelarstvu i ostalim poslovima kojima se bavite!
7
Predstavljanje novih članova / Одг: Ponovo pocetnik
« Последња порука Vladimir Medic послато 19-02-2018, 23:23:09 »
Hvala ljudi, raspisali ste se a ja nisam citao poruke. Izvinjavam se.

Ne znam jos kako se citiraju pojedinacni odgovori pa cu odgovarati u jednom postu ako tako moze da se kaze.
Sa instituta me jos nisu zvali ali radicemo analize obavezno; sto uskoro a nesto i u toku pasne sezone.

Razmisljam i dalje, citam odgovore i dajete mi mnogo novih ideja.
Pokusacu svima odgovoriti:

Kosnice cistim tako sto odstranjujem propolis i vosak. Suncam i tretitam let lampom.
Kod mene je pravilo da kada plodisni ram sa leglom "ode" u mediste vise nikada se ne vraca u plodiste. Nikada!
Svake godine mijenjam 8-10 plodisnih ramova (takvi su uslovi u proljece da to mogu uraditi, poslije bagrema nemam uslove za to. Eventualno 1-2 rama na lipi da izvuku).
Drvene ramove/okvire kako ih ko zove ne otkuvavam vec isto ocistim i tretiram let lampom.
Med koji ostane od pcela koje su uginule pretapam komplet sace, ne dajem nista pcelama. Svakako je to sirup od prihrane.
Za ovih 22 godine pcelarenja su SAMO JEDNOM sebi same obezbjedile zimnicu. Jednostavno nema.

Sto se tice sumnje da je varoa izazvala pomor o tome ne zelim ni da razmisljam.
Ako je ove godine to ucinila ja se vise nikada necu moci odbraniti od varoe jer je apsolutno sve uradjeno sa sredstvima koja su nam dostupna.
U prilog moje tvrdnje ide cinjenica da ni jedno drustvo nije propalo na pcelinjacima koje sam odrzavao da tako kazem (drugih pcelara).
Do prije 3 godine sam odrzavao pcelinjak tokom cijele sezone covjeku koji je na zalost umro i nikada nismo imali bilo kakav gubitak osim ukoliko ugine matica u toku zime pa moramo spajati.
Mnogo pcelara je ove godine cekalo bilo kakvu pasu da izvrcaju bar koji kilogram meda pa nisu tretirali pcele do pocetka septembra i niko nije prijavio gubitke.
Mozda nece da kazu, kriju ali ja nikada nista ne krijem.
Imam 44 godine i do sada sam obucio nekoliko pcelara za koje mogu da kazem da su dobri pcelari.
Jednostavno, roblem je kod mene! Lokacija.

Teren je dosta vlazan. Ispod sloja zemlje na dubini od 30 cm je glina. Zadrzava vodu dugo poslije kise.
Imam cesto maglovita jutra zbog blizine ribnjaka a grad je u kotlini. Cesto dok je bagrem u cvijetu magla traje do 10h ujutro.
Vlaznost je velika, ide u prilog tezi da pcele stradaju od nozeme ali imam utisak da je okidac kukuruz!

Kukuruz "nacne" pcele i onda se izgubi ravnoteza u kosnici i javi se nozema. Imam i krecno leglo povremeno.

Ranijih godina je bilo pravilo, koliko zazimis ako imaju hrane toliko ce da prezimi. Eventualno ako koje drustvo ostane bez matice pa se mora spajati.
Najvise do sada sam imao 114 drustava ali takva je lokacija da je to samo patnja dok se sve prihrani.
50 drustava je neki optimum koji ja ne mogu da dostignem. Na zalost.

To bi za sada bilo sve dok ne uradimo analize na institutu.

I na kraju; odlucio sam da ove sezone sva drustva dobiju nove kosnice iz rezerve i nove drvene ramove koje cu napraviti mada nisam planirao.
Inace, sve na pcelinjaku izradjujem sam od pocetka.
Jedino sto sam kupio do sada su podnjace za sakupljanje polena. Umro je covjek kome sam odrzavao pcelinjak pa sam ih kupio polovne mada su koristene samo jednu sezonu.

8
Pcelari hodočasnici, u reči i slici... / Одг: Васкршњи пост
« Последња порука MARINKO PETROVIC 4 послато 19-02-2018, 18:39:59 »
Праштајте браћо..
9
« Последња порука Радосављевић Ненад послато 19-02-2018, 16:29:03 »
Владимире у сваком случају, најсигурније ти је да даш узорке на анализу.
Дали си урадио стерилизацију кошница када си населио ројеве?
Када је дошло до страдања пчелињих заједница, да ли је и колико било мртвих пчела на подњачи?
Може бити вароа, хемиска срества, али може бити коју људи избагавају да спомену( није мијасно због чега) а то је нозема церана.Ако је дошло до наглог слабљења пчелињих заједница, а да притом нема мртвих пчела на подњачи, а да су кошнице остале са медом без пчела и да није била присутна грабеж од стране других кошница, то је готово сасвим сигурно церана.Не би било лоше да на итернету прочиташ о болестима пчела и њиховим синтомима.
10
« Последња порука Aca Arandjelovic послато 19-02-2018, 15:46:38 »
Nema vise objava na temi GMO niti u vezi chemtrals,sto ne znaci da su stvari resene i da je sve OK ali nije a posledica ce biti sve vise kako po ydravlje ljudi i ostalog zivug sveta takodje i na zivotnu sredinu,sada je kolega Medic izneo svoju muku koja ga je snasla,bojim se da njegov slucaj u buduce ne yadesi i neke druge a i to ce b iti samo njihova muka i problem tako da ce pravi uzrok ostati javna tajna u domenu teorije a zivot ide dalje i mora se nesto raditi pa i na tudju korist
Странице: [1] 2 3 ... 10