Аутор Тема: Традиција Српског народа  (Прочитано 7036 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Радосављевић Ненад

• Starosedelac
  • Поруке: 7.238
  • Локација: Осаоница
  • Чини другима оно што би волео да други чине теби.
Одг: Традиција Српског народа
« Одговор #40 послато: 08-04-2018, 21:53:00 »
Већ имам две теме о традицији И мислим да не би било сврсисходно покретати другу тему и ако тема неактивна и више од 90 дана.
https://youtu.be/NsUoZCF4U9A
Добро чини , добру се надај.
Помозимо слабијим и немоћним и људима у невољи јер се добро се добрим враћа.
Да су људи само мало бољи и да имају више вере у Бога , било би нам боље свима.
http://www.pouke.org/forum/index

• Starosedelac
« Одговор #41 послато: 25-04-2018, 22:25:50 »

Ван мреже Предраг Моратић

• Prolaznik
  • *
  • Поруке: 1
  • Локација: Београд
« Одговор #42 послато: 29-04-2018, 20:43:02 »
Malo nase nazalost zaboravljene tradicije i istorije.

Стари словенски Божић некада је био у време када се рађало младо Сунце, први дан после зимске краткодневнице. Дан постаје дужи, рађа се и јача мали сунчани бог (божић) – Сварожић. Према неким веровањима, смрћу Коледа на Бадње вече завршава се његов период владавине од 6 месеци, а почиње Купалов који ће трајати исто толико.

Бадњак - стара година, ставља се на дрвник и пресече, а потом иде на огњиште, како би се кроз огањ родило Ново Сунце, Нова година.
Код старих Словена Нова година се славила као дан рођења младог Бога Сунца ''Божића'', на дан зимског солстиција, крајем децембра.

Примањем хришћанства наши стари празници бивају везани за нове хришћанске, а рачунање датума празника уместо народних „мерача времена“ преузима црква (померајући датуме и рачунајући време непрецизним календаром), па данас долазимо до тога да разлика између старословенског и новог Божића износи 16 дана!
Ово везе нема са традицијом у Срба ...

На мрежи Marko Volarevic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.473
  • Године: 34
  • Локација: Novi Banovci
  • 10xLR, 3xNukleus
    • http://mojmed.rs
« Одговор #43 послато: 14-06-2018, 10:18:06 »
Jos si mali pa znas samo ono sto si naucio iz prirode i drustva. Nije tradicija samo zadnjih par vekova i ono sto ti se servira.
Ako te zanima nesto o tvom narodu, tradiciji, verovanjima onda nauci.
Valjda si se pitao nekad koji su koreni nekih praznika, verovanja i obicaja. Valjda se pitas a sta je bilo pre?
Ili prihvatas samo ono sto ti se servira.. A pre toga potop.

• Starosedelac
« Одговор #44 послато: 14-06-2018, 19:12:01 »
Древни Срби нису хтели да прихвате Хришћанску веру, док нису први мисионари прилагодили Хришћанство паганским обичајима код древних Срба. Древни Срби су паганска божанства као заштитнике дома. Мисионари су тај обичај прилагодили хришћанству и уместо паганских богова, додали хришћанске Свеце и тако је настала главна одлика Српског Православног Хришћанства, а то је слављење свеца заштитника дома. Ово наводим као пример да је Марко у праву, јер да би се схватиле неке ствари, треба ићи далеко у прошлост.

Ван мреже Угљеша Булатовић

• Stanovnik
  • Поруке: 210
  • Године: 35
  • Локација: Фекетић
« Одговор #45 послато: 15-06-2018, 00:48:54 »
Колега Моратић објаснио. Нисмо дошли с козама са Карпата,али са тотемима и трибалима немамо везе. Ми смо европски хришћански народ,Жича,Студеница,Хиландар,Пећ,Цетиње,Карловци,Сент Андреја,Газиместан,Чегар,Мишар,Вучји до,Цер,Колубара,Мојковац,Крф,Кајмакчалан,то је наша лична карта,историје има за читав континент. Ако то неког не испуњава,него Перун и словенска митологија у реду. Неки народи би дали све што имају за који квадратни дециметар неке средњовјековне фреске из наших манастира. То један племенски дивљачки народ није могао да има. Успење из Сопоћана је највеличанственија фреска цијелог Источног хришћанства. Турци кад су пљачкали Дечане,гребали и стругали злато са пода цркве. ,,Ако је један овакав геније толико волио свој народ,онда мора тај народ да нешто вриједи." -Један Американац о Владики Николају.

На мрежи Marko Volarevic

• Starosedelac
  • 10xLR, 3xNukleus
« Одговор #46 послато: 15-06-2018, 08:08:33 »
Dobro, a sta bi pre tog srednjeg veka?
Ili ide amebe pa srednji vek puf mi hrscani srbi odjednom.
Naravno da treba voleti ali treba voleti svako razdoblje svoje istorije. A po meni odricati se jednog veceg dela svoje istorije zarad manjeg je pucanje sebi u noge!
Svaki deo je za ponos. Ali bas to sto kazes toliki narodi bi voleli da imaju sta da kazu a ti bi svesno da nam skratis na 800-900god. a ima je mnogo vise.
Kao kada bi Grci rekli e nasa istorija i sve vezano za nas je staro 1000-1500god. Da to neko izjavi proglasili bi ga za najvecu budalu i istoriji Grcke.
Ili Egipcani kazu e ove piramide, svasta, odakle te gluposti ovde mi postojimo samo zadnjih 1000god. Od kada smo Muslimani batali onih 5000god pre toga...
Ti si pobednik! Da postoji neka plaketa svakako bi je dobio!
Zato nam i jeste ovako zato sto svaka tura strucnjaka kada zajasi vice i radi isto. Srusiti sve pre mene, pre mene nema nista a posle mene potop. To je taj pobednicki mentalitet  ;D

Ван мреже slobodanpejovic

• Starosedelac
  • Поруке: 5.890
  • Године: 41
  • Локација: rudnik
« Одговор #47 послато: 15-06-2018, 09:55:55 »
 Марко,озбиљно: опоменуо си Предрага за сервирање градива,а на основу чега можеш да се поуздаш да су тачна та сад новија дела,која у принципу не би прошла ни једну западно историјску критичку анализу!? Неки људи су то сад повезали,онако,неком логиком. Ал ту нема чврстих доказа. Није да се неко одриче дела своје историје,али мени то не улива поверење. Добар су пример грци и египћани. Њихови културноисторијски споменици недвосмислено сведоче о њиховом историјском трагу и прошлости. И кад би хтели да се одрекну не би могли!
А код нас,је ово натезање,само Лепенски Вир,повезивати са Срби,и остало је скроз бледо и томе слично.
Рецимо на мом Руднику је пронађена табла Септимија Севера,2-3 век. Научници сматрају да је ово један од најстарих рудника на свету,а свакако најстарији где се непрекидно рудари. И за то имају научни докази. Са сигурношћу да се рударило пре 6000 година итд. И ја сам поносан на мој завичај. Ал не могу то да ставим у раван са Србима и нашим културним наслеђем,већ само са овим крајем.

На мрежи Marko Volarevic

• Starosedelac
  • 10xLR, 3xNukleus
« Одговор #48 послато: 15-06-2018, 10:28:32 »
Niko nije rekao da su Srbi bili na Lepenskom viru. Kao sto se pouzdano zna da nije ni priblizno ista struktura stanovnistva koja je gradila te iste piramide pre 4-5000god i ljudi koji sada tu zive. Zna se 100% da nisu isti ljudi. Ali je to svakako nihovo nasledje.
Genetika je mnogo uznapredovala i poslednja genetska istrazivanja mnogo toga pokazuju. Skoro je objavljeno bas istrazivanje sa nasih prostora gde se ispstavilo da delimo jako mnogo sa tim istim prvim starosedeocima na balkanu.
Grci kontinentalni koji su vecina nemaju nista sa Mikenskom civilizaciijon koja je bila naprednija od ostatak tadasnjeg sveta pa se ostatci na Kritu smatraju Grckim kulturnim nasledjem.
Mogao bih da vucem paralele jako dugo.
Ima jako mnogo stvari i tradicije na koju treba da budemo ponosni. Samo daj da ne pucamo sebi u noge!
Nismo u srednjem veku pali sa marsa, postojali smo i pre.