Аутор Тема: Najhladnija zima u poslednjih 1000 godina  (Прочитано 29799 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Igor Radunovic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.463
Najhladnija zima u poslednjih 1000 godina
« послато: 15-10-2010, 12:23:59 »
Posto je ova tema aktuelna,kako u medijima,tako i u narodu,mogli bi malo da popricamo o ovome..
Da li verujete u ovo?
Kako li ce to uticati na pcele?(Ali posto je najhladnija u 1000 god,pcele su to vec prezivljavale)
Da li se stvarno desavaju velike promene,sto se tice extremnih temperatura?

Evo jednog clanka:

Ruski prognostičari predviđaju da će ova zima biti najhladnija u Europi i delovima Rusije u poslednjih 1.000 godina, prenosi Dnevnik.hr.

Prognostičari se pozivaju na slabljenje Golfske struje koja donosi topao vazduh preko Atlantskog okeana kao suprotnost vetrovima s Arktika koji putuju prema Europi i Rusiji.

Mišljenja su različita. Naučnici su zabrinuti zbog smanjenog strujanja poslednjih godina, a neki stručnjaci kažu da bi to čak moglo pomoći u borbi s globalnim otopljenjem, prenosi Time.

Golfska struja je u poslednje dve godine usporila i sada se kreće brzinom dva puta manjom nego što je bila do pre par godina. Naučnici veruju da će, kada se Golfska struja potpuno zaustavi, nastati novo Ledeno doba.

Meteorolog Stu Ostro skeptičan je oko najavljene 'milenijske zime'. 'Ova se prognoza čini kao nagađanje i senzacija bez potvrde', rekao je Ostro.

'Precizni podaci o rekordnim temperaturama nisu dostupni niti za poslednjih 1.000 godina', dodao je Ostro.

Preuzeto iz:Blica

Ван мреже Goran Stanojevic

• Urednik foruma
  • Поруке: 4.675
  • Године: 47
  • Локација: Smederevska Palanka
Одг: Najhladnija zima u poslednjih 1000 godina
« Одговор #1 послато: 15-10-2010, 13:02:46 »
Ni meni nista nije jasno. Temperatura se meri zadnjih 100god. Odakle im podaci od pre 1000?

Ван мреже Rade Stevanovic

• Ambasador SPOS-a
  • O Tim
  • Поруке: 3.419
  • Године: 54
  • Локација: Apatin
  • Član DP "Dunav" Apatin, SPOS-a i SPOV-a
« Одговор #2 послато: 15-10-2010, 13:32:10 »
Šta bude, bitće. Pčelama obezbediti 20-tak kg meda pa nek bude hladna kolko hoće.

Ван мреже Marin Marinic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.768
  • Године: 56
  • Локација: sombor
« Одговор #3 послато: 15-10-2010, 14:06:12 »
O temperaturama na Zemlji se ne zakljucuje samo na osnovu njenog merenja. Postoje mnoge druge metode da se proceni kako se klima, a sa njom i temperatura menjala tokom proslosti. Sve to ostavlja tragove kako u slojevima tla tako i u promenama na biljkama i zivotinjama. Nauka zna kako se to radi. Istina je da nisam arheolog, ali jesam fizicar pa su mi te stvari poznate.

Druga je stvar procene pojedinih naucnika sta nas ceka u buducnosti. Na osnovu posmatranja, merenja i drugih metoda mnogo toga se moze zakljuciti. Da ne duzim sa ovim.
Samo da napomenem da je stvar duboke analize sta ce se desiti ove zime, a isto je i sa globalnim zatopljenjem. U proslosti Zemlje je bilo mnogo ledenih doba i pcele su opstakjale. Tako ce biti i sad. Nase je samo da im mnogo ne odmazemo, a tu smo nenadmasni.
pozdrav
+45° 47' 50.88", +19° 6' 40.11"

Činjenica da postojimo gotovo je nepodnošljivo iznenađujuća.

Ван мреже Slobodan Jevtic

• Dokazani prijatelj foruma SPOS Info
  • moderator
  • Поруке: 18.363
  • Године: 69
  • Локација: St.Kostolac
« Одговор #4 послато: 15-10-2010, 14:16:44 »
Ni meni nista nije jasno. Temperatura se meri zadnjih 100god. Odakle im podaci od pre 1000?
Prvih 900 godina prenosilo se sa kolena na koleno a zadnjih 100tinak meri se
kada se sabere dobiju se rezultati ;)
kao za crno saće ;D

Sasa Colak

• Гост
« Одговор #5 послато: 15-10-2010, 15:38:18 »
meni sve ovo deluje senzacionalisticki kako bi se samo sto bolje prodale vesti.

Ван мреже sasa bauk

• Starosedelac
  • Поруке: 2.099
  • Године: 44
  • Локација: Banja Luka, pčelinjak Banja Luka - Drvar
« Одговор #6 послато: 15-10-2010, 16:06:12 »
Mislim da bi se ovih najava trebali bojati samo oni koji nisu do sada kvalitetetno pripremili svoja pcelinja drustva za zimu.
Ne postiji zima od koje ce stradati kvalitetno uzimljeno drustvo.
Ako drustvo nije pripremljeno kako treba za zimu stradace cak i da zimuje u Dalmaciji.
,,,da mi daju pola svijeta mom je srcu preče,ono parče đedovine kuda Unac teče'''

Ван мреже Nenad Ilic

• Starosedelac
  • Поруке: 8.994
  • Године: 55
  • Локација: Krusevac
« Одговор #7 послато: 15-10-2010, 17:50:21 »
Ovo nije nista novo,malo prosetajte po internetu.
Najavljuje se nastanak ledenog doba(za razliku od globalnog otopljenja, koje nama obicnim smrtnicima prezentiraju),koje se vec desilo na zemlji.Naucnici nisu u stanju da prognoziraju za koliko godina jer se klima menja bukvalno svakog dana.
U tajnosti je da Japanci u Francuskoj prave fabriku iz koje bi se vodonikom zagrevale ogromne zastakljene povrsine pod vocem i povrcem.
Vec sam pisao da se sa prirodom ne igra,jer ona uvek zestoko kazni "velike mozgove"
Govori samo o onom što razumeš, inače ćuti.

Ван мреже Igor Radunovic

• Starosedelac
« Одговор #8 послато: 15-10-2010, 17:54:23 »
Izgleda da onaj SF film-"2012" i nije tolika naucna fantastika,i sve mi se nekako cini da su ovaj put u pravu..  ???

Ван мреже Vladimir Kovacevic

• Član redakcije časopisa "Pčelar"
  • Starosedelac
  • Поруке: 4.742
  • Године: 51
  • Локација: Kikinda
« Одговор #9 послато: 15-10-2010, 18:47:20 »
Vec sam pisao da se sa prirodom ne igra,jer ona uvek zestoko kazni "velike mozgove"

Ovo mora svim "velikim mozgovima" da bude razmišljanje broj 1 od sada pa nadalje.Nema i nesme da bude uništavanja Prirode.
 Krajnje je vreme inače neće biti ni nas ni pčela.

Inače,imam komšinicu,pametna devojka od svojih 28 godina,magistar zaštite životne sredine-znate gde radi ???...,radi u trafici umesto da se bavi svojom strukom  >:( (Tužno i žalosno :(.
http://spos.info/forum/index.php?topic=14201.msg220345#msg220345
"Baci dobro niz vodu, voda će opet tebi da donese"

Ван мреже Dragoljub Krstic

• Administrator foruma
  • Поруке: 3.793
  • Године: 39
  • Локација: Врбас
  • Следимо дух својих предака...
« Одговор #10 послато: 15-10-2010, 19:01:25 »
Сад нема назад и нема поправке, све што смо урадили и радимо долази на наплату.
Природа ником није остала дужна, нити је неко може преварити.

Ван мреже zdravkoobradovic

• moderator
  • Поруке: 5.212
  • Године: 63
  • Локација: Bačka Palanka
« Одговор #11 послато: 15-10-2010, 20:05:10 »
Šta to treba da bude 2012 god.?

Ван мреже Радосављевић Ненад

• Starosedelac
  • Поруке: 7.385
  • Локација: Осаоница
  • Чини другима оно што би волео да други чине теби.
« Одговор #12 послато: 15-10-2010, 20:12:20 »
Неки научници предвиђају да ће голфска струја начисто да стане за двадесетак година и предвиђају ледено доба које ће трајати 1000 година.
Нама је остало да добро припремимо пчелиња друштва за зиму и да се надамо да прогнозе научника не остваре.
Добро чини , добру се надај.
Помозимо слабијим и немоћним и људима у невољи јер се добро се добрим враћа.
Да су људи само мало бољи и да имају више вере у Бога , било би нам боље свима.
http://www.pouke.org/forum/index

Ван мреже Igor Radunovic

• Starosedelac
« Одговор #13 послато: 15-10-2010, 20:34:37 »
Šta to treba da bude 2012 god.?
Pa ako ne lazu naucnici,proroci,drevna plemena i ostali,bice svasta..  ;D
Da li ce zimsko pomračenje Sunca 21. 12. 2012. biti i poslednje?

Istog dana će se desiti i redak astronomski fenomen, koji se dešava jednom u 230 miliona godina. Sunčev sistem će se izjednačiti sa Mlečnim putem i još dve galaksije će biti poravnate sa našom. U teorijama geofizičara pominju se i radikalne promene elektromagnetnog polja Zemlje, pa čak i zamena polova(ovde ce doci do zamene polova sever-jug,a ne da ce muskarci postati zene  ;D ), što bi izazvalo katastrofu kataklizmičnih razmera. Tog datuma završava i drevni kalendar Maja, pa su mnogi katastrofičari taj dan spremno prihvatili kao „kraj sveta“.
Teorija o kraju sveta ima mnogo, ali pozabavimo se činjenicama. Drevni kalendar Maja završava se upravo 21. decembra 2012. Taj kalendar je neverovatno tačan i proračuni sveštenika Maja toliko su bili precizni da je kalendar jedan deset hiljaditi deo dana precizniji nego kalendar koji mi danas koristimo. Od svih davnih kalendara, kalendar Maja i drugih kultura Srednje Amerike je najkompleksniji i najinteresantniji. On u svojoj finalnoj formi najverovatnije potiče iz prvog veka pre Hrista.
U drevnim spisima Maja se poravnanje koje će se dogoditi tog dana naziva spajanje sa utrobom Velike Majke, odnosno Zemlje. Maje su verovale da ukupan ciklus života Zemlje traje 26.000 godina. Tog dana se očekuje ulazak u šesto doba i, prema prema njihovom verovanju, šesto doba je, zapravo, prazno i zavisi isključivo od kreatora nove civilizacije.

Neki teoretičari naftne krize predviđaju kulminaciju upravo oko 2012. Bez obzira na sve te teorije, jedno je sigurno - ako se 2012. baš ništa drugo ne dogodi, leta te godine imaćemo Olimpijske igre u Londonu.

Ван мреже nenad savic

• Starosedelac
  • Поруке: 5.767
« Одговор #14 послато: 15-10-2010, 20:39:28 »
  iko samo jedno pitanje
  dali su maje znale za postojanje evrope azije afrike okeanije ?
Kap nebusi kamen snagom nego cestim kapanjem

Ван мреже Igor Radunovic

• Starosedelac
« Одговор #15 послато: 15-10-2010, 20:44:16 »
Pojma nemam,ja samo odgovaram na Zdravkovo pitanje na osnovu toga sto se vuce po netu da tvrde naucnici i prorocnici..
Inace,ima i onih koji tvrde,da ce 21.12.2012 samo povecati natalitet,tjst. da ce u septembru sledece godine biti puna porodilista,posto ce narod zeleti da "poslednje dane" provede na najlepsi moguci nacin..  :D Tako da mi se ova teorija vise svidja.. :D

Ван мреже zdravkoobradovic

• moderator
  • Поруке: 5.212
  • Године: 63
  • Локација: Bačka Palanka
« Одговор #16 послато: 15-10-2010, 20:48:07 »
Znači još dve godine  i

treba ostaviti dosta hrane u košnicama!

Ван мреже Predrag Markovic

• Starosedelac
  • Поруке: 342
  • Године: 45
  • Локација: Uzice
« Одговор #17 послато: 15-10-2010, 20:48:44 »
Rekli su i za nedelju 19 stepeni pa promasili za 5 a to je 25% za nekoliko dana! ;D
Sta bi sa 2000 godinom. Ja mislim da su ta predvidjanja gluposti. Nekazem da se promene nedesavaju al ovi "proroci" svasta pisu!

Ван мреже Igor Radunovic

• Starosedelac
« Одговор #18 послато: 15-10-2010, 20:51:14 »
Ha ha ha.. ma ne verujem ni ja,ali moze ovo da bude i korisno,sto se tice ubedjivanja suprotnog pola... :D
Uostalom,videcemo,ako pogode za najhladniju zimu,onda da im verujemo,ako i to promase,onda im vise nista ne verujem..  :-\

Ван мреже nenad savic

• Starosedelac
  • Поруке: 5.767
« Одговор #19 послато: 15-10-2010, 20:52:36 »
  ma moja je teorija da maje nisu znale za druge kontinente pa ako ima te kataklizme onda se ona odnosi na jedan kontinent ako ce ostli da prodju to da pitamo tarabice oni nisu imali neki datum za ajd zdravo
  uh neverujem ni ja u ono sto sam napisao nevolim teorije zavere
  sto se tice nataliteta pozdravljam

Kap nebusi kamen snagom nego cestim kapanjem