Аутор Тема: SLIKARSTVO  (Прочитано 20723 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Dragan Karancevic

• Starosedelac
  • Поруке: 2.781
  • Локација: Domaszék, Madjarska
SLIKARSTVO
« послато: 19-01-2011, 09:44:39 »
Postovane kolege,

Danas se navrsava 172 godine od rodjenja Pol Sezan-a (Paul Cézanne), jednog od najpoznatijih i najuticajnijih Post-Impresionistickih slikara.

Koristim priliku da pitam da li na Forumu ima pcelara koji osim prema pcelama gaje ljubav i prema nekom vidu umetnosti, posebno slikarstvu, profesionalno ili amaterski?

Ван мреже knezzlatko

• Novi stanovnik
  • Поруке: 196
  • Године: 60
  • Локација: Carska Bara - Ečka -Zrenjanin
Одг: SLIKARSTVO
« Одговор #1 послато: 20-01-2011, 21:21:41 »
  E moj Dragane, ovi naši pčelari su malo slabi slikari. Otvori temu "pčela kao inspiracija u slikarstvu" pa ćeš se uveriti. Više volu da škljocu fotoaparatima nego da crtu.
Nisam verovao dok nisam video, a kad sam video, nisam mogao da verujem

Ван мреже Bojan Martinovic

• Starosedelac
  • Поруке: 529
  • Године: 54
  • Локација: Žagubica
« Одговор #2 послато: 20-01-2011, 22:10:20 »
Ma ima Dragane, kako nema, posebno za vajarstvo, samo nece da se jave (Kamenovo)
064/ 65 11 297

Ван мреже Vojko Aleksic

• Starosedelac
  • Поруке: 3.779
  • Године: 66
  • Локација: Pozarevac
« Одговор #3 послато: 20-01-2011, 23:31:26 »

• Starosedelac
« Одговор #4 послато: 21-01-2011, 00:13:09 »
Vojko, sramota me da priznam da u ovu (slobodnu) temu jos nisam zavirio. Forum je ocajno veliki. Tek sada videh tvoje dve slike, ne znam da li ih ima jos. Svaka cast. Znao sam da se bavis slikarstvom ali nisam znao kojom tehnikom radis. Bice vremena za pricu, sada je malo kasno.

Bojane, jel' mislis na onu bronzanu pcelu sto im lopovi odnese pre neki dan?

Za laku noc da postavim i jedan akvarel, cisto za promenu:

Ван мреже Bojan Martinovic

• Starosedelac
  • Поруке: 529
  • Године: 54
  • Локација: Žagubica
« Одговор #5 послато: 21-01-2011, 00:21:51 »
Ja sam mislio na "vajare-demontazere" pcele u Kamenovu
064/ 65 11 297

Ван мреже Vojko Aleksic

• Starosedelac
« Одговор #6 послато: 21-01-2011, 00:28:30 »
Dragane, u pitanju je ulje na platnu, a po malo i kombinovana tehnika, ali ređe.

Pozdrav

• Starosedelac
« Одговор #7 послато: 21-01-2011, 00:41:17 »
Vojko hvala, ja odoh na spavanje, godine cine svoje  ::)

Ovo je skorije, ulje na platnu

Ван мреже daliborsicanica

• Doseljenik
  • Поруке: 130
  • Године: 48
  • Локација: Kiseljak, BiH
« Одговор #8 послато: 21-01-2011, 15:32:13 »
Lijepo je u ovim vremenima vidjeti kad se ljudi bave bilo čim što je životno i ima duha. Umjetnost oplemenjuje ljude.

Vojko kači ovdje slike jer su zakopane u "Slobodnoj temi". Slike su interesantne.

Kako je ovo tema o slikarstvu odgovorit ću Slobi koje pitao na drugom mjestu:

SLOBA JE NAPISAO "Moj komšija ima sve Belo ofarbane košnice kako bi izgledale na belom platnu  Молим?

Šta kažeš komšo sa umetničke tačke gledišta"

Možda je pitanje šala, ali je Kazimir Maljevič to već napravio prije gotovo sto godina: Njegova  čuvena djela "Bijeli kvadrat na bijeloj podlozi" iz 1918. i "Crni kvadrat na bijeloj podlozi" koju je naslikao tri godine ranije,  bitno su utjecala na potonje generacije likovnih umjetnika i dizajnera dvadesetog stoljeća i dobila mjesto u svakoj knjizi o povijesti umjetnosti.

Tom logikom, još nenaslikana slika koja bi se mogla zvazi "bijele košnice u snijegu" mogla bi biti jedno od remek djela umjetnosti s početka 21. stoljeća. Dobra ideja  ;)

Ван мреже Vojko Aleksic

• Starosedelac
« Одговор #9 послато: 21-01-2011, 16:59:48 »
Nisu zakopane. Evo, opet se ponavljam.
Pogledaj ovo:
http://spos.info/forum/index.php?topic=4893.800
http://spos.info/forum/index.php?topic=4893.720

TR je 500, a UB 300.
Metarmofoza tranzicijskog ludila se još procenjuje.  ;)  :D

To je urađeno na Likovnoj koloniji Ekonomsko-trgovinske škole u Požarevcu i vlasništvo je te škole.

Pozdrav

• Starosedelac
« Одговор #10 послато: 21-01-2011, 19:35:15 »
Vojko, posteno, da se zna (500/300). Ja u tom smislu nista ne mogu da kazem za moje gore postavljene, nisu vise u mom vlasnistvu  :'(

Ako moze jedan savet, samo bez adrenalina  ;D, pazi kako biras teme. Jedan moj (bivsi) kolega masinac, isto amater kao i ja, radio cesto takve motive kao tvoj Urbani Bahus, (da ne obrazlazem, drzim se pravilnika, razumeces ti), covek bio 5 godina mladji od mene a ipak ga vise nema medju nama... Previse ga uzbudjivali motivi... ;D u ovo stresno vreme. Zato ja radim samo "mirnije" teme... ;D
« Последња измена: 21-01-2011, 19:43:04 Dragan Karancevic »

• Starosedelac
« Одговор #11 послато: 24-01-2011, 22:52:47 »
  E moj Dragane, ovi naši pčelari su malo slabi slikari. Otvori temu "pčela kao inspiracija u slikarstvu" pa ćeš se uveriti. Više volu da škljocu fotoaparatima nego da crtu.

Zlatko, ja sam se bavio fotografijom dok sam bio mali, sada radim malo ozbiljnije tehnike. Sala, da se fotografi ne uvrede.  ::)

Lako je danas napraviti dobru fotografiju, uzmes malo bolji digitalni aparat, platis recimo 200EUR, automatika sve sama odradi, ispucas par hiljada snimaka, ubacis u komp., odaberes par dobrih i gotovo. Ako hoces fizicku fotografiju, pritisnes PRINT i fotke samo ispadaju. Ne moras da znas nista o fotografiji uopste. Sta je to ekspozicija, blenda, fokus, dubinska ostrina, osetljivost filma - koga briga.

Kada sam ja bio mali dobijem aparat SMENA 6, stariji znaju sta je to, ruski aparat za najplici dzep, ekspozicija, blenda i fokus (ostrina) se podesavaju strogo rucno. Pogledas u nebo, gde je sunce, ima li oblaka, doba dana, godine, kolika je udaljenost od objekta procenis odokativno. E sad ako hoces specijalne efekte onda kombinujes ekspoziciju sa blendom da imas ispravnu osvetljenost filma. Pa tu sada kombinujes razne osetlivosti i granulaciju filma, ako snimas dokumenta uzmes "mikrofilm" niske osetljivosti i stalak, ako hoces nocno snimanje onda film visoke osetljivosti. Ovo je naravno bilo vreme crno-bele tehnike, jos imam kompletnu laboratoriju za izradu crno-belih fotografija. Kasnije sam nabavio „praktiku” sa vise izmenljivih objektiva, to je vec bilo ozbiljnije. Pa se pojavila kolor fotografija, oprema i materijal vec skuplji, ja zauzet drugim aktivnostima i kraj crno-bele foto-karijere.

Filmovi su bili u kasetama od 24 i 36 snimaka za "lajka" format. Morao si da dobro prostudiras kompoziciju kadra jer ako ne pazis brzo ispucas film a to kosta. Ne znas kakav je uspeh snimanja sve dok ne razvijes film. Posebna draz je bila u tome da sam sve odradis, posebno u laboratoriji, razvijanje, ispiranje pa fiksir. Pa ti neke fotke pozute pa drugi put bolje fiksiras i ispiras...Pa onda danima gledas, studiras i procenjujes sta si postigao... Proces je imao svoju draz jer je trajao u vremenu...

Ovde imas jedan moj autoportret iz tih dana (bukvalno autoportret jer aparat Smena 6 drzim u ruci).
Fotografija je skenirana prvim skenerom sto sam imao oko 30 godina posle nastanka fotografije i nije nesto kvalitetna

Ван мреже Ljiljana Prtina

• Starosedelac
  • Поруке: 899
  • Године: 40
  • Локација: Стари Бановци
« Одговор #12 послато: 24-01-2011, 23:19:28 »

Svaka čast za temu i pozdrav podrške umetnicima!
Najlepša od svih su slike žive, u kojoj živimo i koju gradimo boraveći u njoj. Ta slika raste, uvek je lepa i odiše. Lepau svojoj nesavršenosti, u sagradnji s čovekom.

Saditi, sejati, negovati, gajiti. A slikom od boja podsetiti ljude u betonskim ćelijama, koliko života ima lepog ovde, i da nam je prijateljski nastrojeno.

Kad to osetimo, slikara će biti i slika lepih, jako lepih. Jednostavnih, kao takvih najlepših.

Ван мреже zdravkoobradovic

• moderator
  • Поруке: 5.214
  • Године: 64
  • Локација: Bačka Palanka
« Одговор #13 послато: 24-01-2011, 23:22:18 »
Postovane kolege,

Danas se navrsava 172 godine od rodjenja Pol Sezan-a (Paul Cézanne), jednog od najpoznatijih i najuticajnijih Post-Impresionistickih slikara.

Koristim priliku da pitam da li na Forumu ima pcelara koji osim prema pcelama gaje ljubav i prema nekom vidu umetnosti, posebno slikarstvu, profesionalno ili amaterski?

Ima nas Dragane koji  pored ljubavi prema pčelama imamo i ljubav ka umetničkim slikama, samo ja ne slikam nego sam kolekcionar slika.
a što se tiče smene ,zenita , praktike  samostalne izrade cb fotografija to sam prošao kao i ti .sad je mnogo lakše
pozdrav

• Starosedelac
« Одговор #14 послато: 25-01-2011, 09:08:10 »
Pozdrav Ljiljana,

drago mi je da ima jos pcelara koji se interesuju i za ovakve teme. Pogledao sam malo program Zvonecih kedara, sve jako lepo i na mestu ali mislim da tako nesto tvorci novog svetskog poretka ne podrzavaju...Ovim svetom vlada Mammon
http://en.wikipedia.org/wiki/Mammon...

U vezi programa, imam malu primedbu u tacki 2.   "МОГУ КОРИСТИТИ ПРОИЗВОДЕ КОЈЕ ИМ ОНЕ СВОЈЕВОЉНО ДАЈУ"
U pcelarstvu to se tesko moze postici...

Postovane kolege,

Ima nas Dragane koji  pored ljubavi prema pčelama imamo i ljubav ka umetničkim slikama, samo ja ne slikam nego sam kolekcionar slika.
a što se tiče smene ,zenita , praktike  samostalne izrade cb fotografija to sam prošao kao i ti .sad je mnogo lakše
pozdrav

Zdravko,

I kolekcionarstvo je pozeljno, dodje mu kao podela posla. jedni slikaju, drugi skupljaju, zadovoljni svi... ;)

Dole je jedna moja mrtva priroda, malo "fovisticki" zvuci...Volim boju...

Ван мреже Predrag Brajkovic

• Pepi
  • Starosedelac
  • Поруке: 2.211
  • Године: 62
  • Локација: Zajecar
« Одговор #15 послато: 25-01-2011, 23:21:41 »
Па да се придружим и ја овој групици. Могу представити само један мој рад, јер само то имам сада у рачунару. Сликано је мобилним телефоном па није неки квалитет,а поклонио сам свом добром пријатељу, другу и рођаку.

Поставићу још неке радове, кад будем сликао или скенирао.

Поздрав!

Ван мреже Vojko Aleksic

• Starosedelac
« Одговор #16 послато: 26-01-2011, 17:51:01 »
U pravu si Dragane.

Kad sam bio mlađi radio sam aktove, sad radim mrtvu prirodu.  ;)  :D  ;D

Beži srčko od mene, da ne počnem ja da begam.

• Pepi
  • Starosedelac
« Одговор #17 послато: 31-01-2011, 00:57:49 »
Ево још два моја рада.

Ван мреже Nenad Ilic

• Starosedelac
  • Поруке: 8.995
  • Године: 55
  • Локација: Krusevac
« Одговор #18 послато: 31-01-2011, 01:01:03 »
Pepi prelepo uradjeno.
Znas da radis duborez?
Govori samo o onom što razumeš, inače ćuti.

• Pepi
  • Starosedelac
« Одговор #19 послато: 31-01-2011, 01:34:27 »
Као што видиш. Дуго нисам ништа радио. Почео сам још у гимназији. За време часова сам радио женске актове у школској креди. Ликовна уметност ми је увек била блиска, причало се да сам талентован, а вероватно и јесам. Својевремено, нисам кренуо тим путем и морам да признам, жао ми је због тога.

Поред свега везаног за ликовну уметност, себе сам некако највише пронашао у том плитком рељефу (дуборез). Најпре сам радио ловачке мотиве, с обзиром да сам у то време био ловац. Почео сам да радим дуборезе на ловачком оружју (поставићу нешто од тога). Желећи да изразим захвалност и поштовање, једном пријатељу сам израдио икону у јавору (Дамјана и Кузмана). Након тога сам почео да се интересујем за иконе и израдио сам још неколико. Још једну сам поклонио, то је она Св. Петка. Ове две (Николу и Јована) сам имао намеру да продам, али сам се на време предомислио и оставо их као ''породичнио благо''. Схватио сам, да сам ја пролазан, а дело мојих руку остаје. У то дело остаје мој печет, део мене и тако ћу увек бити поред својих најмилијих и када мене не буде било. У томе што сам ја урадио унео сам свој дух, то сам ја и то остаје да живи. Место мојих радова је у мом дому, а не негде продати, ко сирочићи, напуштени. Гледајући те радове, моји најмилији, видеће мене, а било ко други, видеће само парче дрвета верујући да је то икона, или се дивећи вештини којом је урађена.

Јесте Нешо, урадио сам те иконе и још тога, а спремам се да средим једну собу за атеље и да наставим где сам стао. По пруилично ми је ослабио вид, али има наочара, лупа, ићи ће некако.

Поздрав!