Аутор Тема: Gacko.. i okolina  (Прочитано 322669 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Moma Milovanovic

• Starosedelac
  • Поруке: 8.742
  • Године: 69
  • Локација: Valjevo-Osecina-Gornje Crniljevo
Одг: Gacko.. i okolina
« Одговор #420 послато: 12-01-2019, 17:22:23 »
Prelepo.... :) Interesantno je da su zalasci Sunca uvek lepsi od izlazaka...eksperimentisao sam na tu temu....

Pozdrav za Petra...

Ван мреже Petar Petrović

• Starosedelac
  • Поруке: 1.022
  • Године: 60
  • Локација: Gacko
« Одговор #421 послато: 21-01-2019, 21:20:12 »
U pravu si Momo. Moj balkon je okrenut ka zapadu, pa često mogu uživati u interesantnim oblacima i bojama pri zalasku sunca. One su tada toplije i efektnije su nego one pri izlasku, barem kod mene. Po nekada zna biti i lijepih izlazaka ali su mi oni u kontra smjeru (iz stana nemam pogled na istok). Pogled na zapad doduše kvari termoelektrana ali šta je tu je.
Pozdrav

Ван мреже Petar Petrović

• Starosedelac
« Одговор #422 послато: 23-01-2019, 21:57:33 »
 :)

Ван мреже Petar Petrović

• Starosedelac
« Одговор #423 послато: 24-01-2019, 22:52:51 »
 :)

Ван мреже Goran Milanović

• Rado viđen gost
  • Поруке: 50
  • Године: 48
  • Локација: Srbac / Republika Srpska
« Одговор #424 послато: 25-01-2019, 08:51:49 »
   Kako ono bješe: Gacko polje lijepo ti si, kad u tebi glada neima...

Ван мреже Muamer Kurtić

• Starosedelac
  • Поруке: 265
  • Године: 28
  • Локација: Srebrenik, BiH
« Одговор #425 послато: 27-01-2019, 09:32:33 »
Imal ko iz Srbije da dolazi u ove krajeve?

Ван мреже Vidoje Kulic

• Starosedelac
  • Поруке: 291
  • Године: 81
  • Локација: Сомбор
« Одговор #426 послато: 27-01-2019, 18:25:54 »
Петре хвала што сте се поново вратили на форум са овим дивним фотографијама  предела око Гацка, које мене потсећају на моју младост и моју валовиту Бама суседнуПиву.

Ван мреже Petar Petrović

• Starosedelac
« Одговор #427 послато: 30-01-2019, 21:25:29 »
"Петре хвала што сте се поново вратили на форум са овим дивним фотографијама  предела око Гацка, које мене потсећају на моју младост и моју валовиту Бама суседнуПиву."

Iz Tuzle sam u  Gacko došao, sada već davne 1983. godine. Na žalost, za čitavo to vrijeme nisam imao prilike da posjetim Pivu, a mnogo puta sam čuo da je to jako lijep kraj. Nadam se da će se u dogledno vrijeme "složiti kockice", pa ću otići i tamo. Takođe se nadam da ću uspjeti pronaći neke fotografije iz Golije (Višnjića Do), mislim da će te i njih rado pogledati.

"Imal ko iz Srbije da dolazi u ove krajeve?"
Muamere, ranije su se javljale neke od kolega koji su prolazili kroz Gacko.

"Kako ono bješe: Gacko polje lijepo ti si, kad u tebi glada neima..."
Gorane, u pravu si.
S obzirom na mogućnost bavljenja stočarstvom, ova izreka je važila i ranije. Gatačko polje je prostrano i omogućava gajenje stoke u većem obimu. Od kada je otvoren rudnik i sa radom počela TE (1983), stanovništvo se sve više okreće zaposlenju u njima. Tako je i danas, velika većina "trči" da se zaposli u RiTE Gacko ali mnogi drže i stoku. Zbog toga je potpuno tačno ovo što si napisao.
Na žalost, industrija uzima svoj danak i polje se postepeno uništava.Na zadnjoj slici se može vidjeti dokle se već proširio rudnik i to će se nastaviti u naredom periodu. Ubrzo ću napraviti prikaz ranijeg i sadašnjeg stanja.

Pozdrav za sve.

Ван мреже Petar Petrović

• Starosedelac
« Одговор #428 послато: 31-01-2019, 23:23:33 »
Moma Milovanovic
"Prelepo.... :) Interesantno je da su zalasci Sunca uvek lepsi od izlazaka...eksperimentisao sam na tu temu...."

Momo, preturajući po disku, pronašao sam neke od jutarnjih fotografija. Stare fotografije, rađene različitim aparatima i u raznim godišnjim dobima.
Pozdrav

• Starosedelac
« Одговор #429 послато: 01-02-2019, 10:03:36 »
Sta reci?  PRELEPO! :D :D

Ван мреже Petar Petrović

• Starosedelac
« Одговор #430 послато: 03-02-2019, 13:53:09 »
Hvala Momo.
Ovih dana pregledam fotografije sa raznih diskova, kako bih izdvojio one koje prikazuju razvoj (širenje) rudnika. Iz njih će se vidjeti kako rudarski radovi postepeno uništavaju polje. Dok to ne pripremim, postaviću i neke od mašina koje rade ili su radile na postojećem rudniku. Većina njih se ne vidi dok se ne uđe na radilišta ili se vide iz daljine. Vidjeće se i neka od radilišta, iz različitih perioda. I u samom Gacku, većina stanovnika nije imala prilike vidjeti kako rudnik izgleda "iznutra". Možda će nekome biti interesantno pogledati.

Ван мреже Petar Petrović

• Starosedelac
« Одговор #431 послато: 07-02-2019, 21:27:12 »
Evo još malo detalja iz rudnika. Radi se, uglavnom, o stanju i radovima iz ranijeg perioda.

Ван мреже Petar Petrović

• Starosedelac
« Одговор #432 послато: 09-02-2019, 02:41:58 »
Evo još nekih mašina.

Ван мреже Petar Petrović

• Starosedelac
« Одговор #433 послато: 11-02-2019, 21:25:05 »
Malo zimskih motiva iz prethodnih dana. Inače, moglo bi se reći da ove godine prave zime u Gacku nije ni bilo (barem do sada ;)).

Ван мреже Petar Petrović

• Starosedelac
« Одговор #434 послато: 25-02-2019, 20:46:32 »
Nekoliko ljetnih  :)

Ван мреже Petar Petrović

• Starosedelac
« Одговор #435 послато: 28-02-2019, 23:38:14 »
Nakon što je prošli vikend olujni vjetar protutnjao Hercegovinom, prije četiri dana su se mogli vidjeti interesantni oblaci iznad Gacka.

• Starosedelac

Ван мреже Petar Petrović

• Starosedelac
« Одговор #437 послато: 03-03-2019, 10:18:56 »
"Lici na smirivanje situacije?"

Tako je Momo, nakon ovog se vrijeme popravilo, a nebo pročistilo. To je već omogućilo da se mogu vidjeti i avioni na većim daljinama. Pratim ih i dalje kada sam u prilici, a već sam približno utvrdio i granice u kojima ih mogu vidjeti (iznenađujuće daleko). Na primjer, prije par dana sam u sumrak ulovio 2 leta za Kairo, jedan iz Pariza, a drugi iz Londona.
Na slici 1 je let Pariz Kairo kako ga ja vidim, a sa slike 2 se vidi da u tom trenutku leti iznad mora i približava se Dubrovniku. Paralelno sa njim je let London Kairo, a na slici 3. se vidi njegov položaj u trenutku dok još nije stigao do Mostara. Na slici 4 se vidi kako ja sa balkona vidim ta dva leta, a njihov položaj u tom trenutku se vide na slici 5. Nakupio sam dosta materijala na ovu temu i postepeno ću ih i postaviti.

• Starosedelac
« Одговор #438 послато: 03-03-2019, 11:04:39 »
Petre vrlo interesantan sajt, pomocu kojeg i mi smrtnici moze da uplovimo i neke do sada nepoznate vode...Jedna os tih nepoznanica je i sirina vidokruga sa bilo koje stajne tacke, za koji smo mi do sada mislili da je dosta uzi...

Pozdrav za druga...

Ван мреже Petar Petrović

• Starosedelac
« Одговор #439 послато: 04-03-2019, 22:37:26 »
Tako je Momo, sajt me oduševio. Mislim da vrlo, vrlo mali broj mojih sugrađana zna šta im sve leti iznad glave. Oni kojima sam proslijedio link su ostali stvarno iznenađeni. Kada se vrijeme ustabili i nebo iščisti, nastojaću da dokumentujem svojim snimkom i istovremenim prikazom na sajtu, krajnje granice na kojima vidim letove. Sada već znam da ih mogu vidjeti iznad ostrva Mljeta, Kotora, Dubrovnika, Konjica, Mostara, pa čak i Splita. Naravno, za to treba da se "slože kockice", a to su dobra vidljivost (čisto nebo), što veća visina leta (obično lete na visini između 10 i11 km i to je dovoljno) i naravno, da sam ja slobodan da ih pratim. Na takvim udaljenostima vidim, naravno, samo tragove koje ostave iza sebe. Međutim, kada lete direktno iznad moje zgrade, situacija se bitno mjenja i vidi se dosta više. Evo primjera od petka, bio sam sa kćerkom u šetnji i u jednom trenutku su naletjela dva leta kompanije Qatar Airways. Na prvoj fotografiji se vidi ono što ja vidim golim okom (još su prilično udaljeni). Prvi me je preletio ovaj desni i sa maksimalnim zumiranjem sam uspio dobiti drugu fotografiju. Kasnije sam, na osnovu podataka koje sam prikupio utvrdio da se radi o letu Doha-Rim (4043 km), a u pitanju je avion Airbus A340-642. Paralelno njemu je letio Airbus A350-941, na relaciji Doha-Barcelona (4869 km). Na kraju se opet vidi ono što vidim golim okom kada se udaljavaju.
Neposredno prije toga sam ulovio i Boeing 777-3FX(ER), na liniji Abu Dabi-Rim (4344 km), kompanije Etihad Airways.
Kao što vidiš, zainteresovanost lako preraste u zaluđenost :D
Pozdrav druže