Аутор Тема: Ћирилица.  (Прочитано 30659 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Радосављевић Ненад

• Starosedelac
  • Поруке: 7.389
  • Локација: Осаоница
  • Чини другима оно што би волео да други чине теби.
Ћирилица.
« послато: 20-02-2011, 22:50:00 »
Сведоци смо да у задње време све мање употребљава ћирилица.Ми се практично полако одричемо свог писма и ја се питам зашто то радимо?
Колико сам ја приметио Руси и Бугари више пишу ћирилицом од нас и ако је код нас то писмо настало.Треба да се питамо шта ми то радимо и зашто се ми полако одричемо свог индетитета?
Шта ви колеге о томе мислите.
« Последња измена: 20-02-2011, 23:00:57 Radosavljevic Nenad »
Добро чини , добру се надај.
Помозимо слабијим и немоћним и људима у невољи јер се добро се добрим враћа.
Да су људи само мало бољи и да имају више вере у Бога , било би нам боље свима.
http://www.pouke.org/forum/index

Ван мреже Igor Radunovic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.463
Одг: Ћирилица.
« Одговор #1 послато: 20-02-2011, 22:54:45 »
Сведоци смо да у задње време све мање употребљава цирилица.
Kod tebe je baš primetno da pišeš ćirilicom.. samo što ti ostale neke navike i od latinice,npr. da umesto ć pišeš c što se praktikuje samo kod latinice,a ti počeo i u ćirilici..(ћ-ц)  ;D
« Последња измена: 20-02-2011, 22:59:55 Igor Radunovic »

• Starosedelac
« Одговор #2 послато: 20-02-2011, 23:05:52 »
Сведоци смо да у задње време све мање употребљава цирилица.
Kod tebe je baš primetno da pišeš ćirilicom.. samo što ti ostale neke navike i od latinice,npr. da umesto ć pišeš c što se praktikuje samo kod latinice,a ti počeo i u ćirilici..(ћ-ц)  ;D

Сви смо ми људи од крви и меса па понеки пут и погрешимо . У сваком случају грешка је исправљена и хвала на указаној грешки.

Ван мреже Hasim Ibrahimovic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.044
  • Године: 43
  • Локација: Ul. B.C bb - Svracice, 36320 Tutin
« Одговор #3 послато: 20-02-2011, 23:11:16 »
Pa hoces li ti u evropu ili u rusiju covece ??? Ti ko da si ucestvovao u pravljenju ovih novih tablica i saobracajni, :)
Sneg nije pao da bi prekrio breg, nego da bi pokazao razlicite tragove...

Ван мреже Igor Radunovic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.463
« Одговор #4 послато: 20-02-2011, 23:12:16 »
Ma salim se malo,naravno da svi gresimo.Samo sam hteo ukazivanjem na gresku da potvrdim to da vise cirilicu slabo ko koristi a jos jedan problem,sto i latinicu ne koristimo sa nasim slovima (č,ć,š,đ,ž) nego ih u komunikaciji preko interneta jednostavno menjamo sa (c,c,s,dj,z).
Pa ispade,zaboravismo ћирилицу, a jos i iskvarismo latinicu.. cudni smo mi..ali eto,nekoliko puta ponovljena greska,postaje navika koju je kasnije tesko menjati.. kada to kazem mislim i na sebe i meni je lakse tako,iako nepravilno..

Ван мреже marjanovic slobodan

• moderator
  • Поруке: 9.034
  • Године: 58
  • Локација: Uzice
« Одговор #5 послато: 20-02-2011, 23:16:47 »
Pa hoces li ti u evropu ili u rusiju covece ??? Ti ko da si ucestvovao u pravljenju ovih novih tablica i saobracajni, :)

Prijatelju Hasime, ja koliko znam mi smo u Evropi. ;)

• Starosedelac
« Одговор #6 послато: 20-02-2011, 23:21:31 »

Наравно да сам за Европу .Русију сам навео само као пример.Не заборави да сам споменуо и Бугарску која је већ у европској унији.

Ван мреже Hasim Ibrahimovic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.044
  • Локација: Ul. B.C bb - Svracice, 36320 Tutin
« Одговор #7 послато: 20-02-2011, 23:22:00 »
Da da... Samo bi hteli da predjemo malo u Rusiju... U Evropi smo cenama ( malo ispred evrope ) i nicim vise, osim geografski sto je nebitno...:)
Sneg nije pao da bi prekrio breg, nego da bi pokazao razlicite tragove...

Ван мреже Nenad Ilic

• Starosedelac
  • Поруке: 8.995
  • Године: 55
  • Локација: Krusevac
« Одговор #8 послато: 20-02-2011, 23:27:44 »
Lepo je u Evropi na prvi pogled,sve blista i sljasti spolja gledano.
Ako se malo zaviri unutra,ako ostanete samo jednu noc na ulicama,brzo se shvati da je trulo i da smrdi na sve strane.
Govori samo o onom što razumeš, inače ćuti.

Ван мреже Jugoslav Perović

• Starosedelac
  • Поруке: 820
  • Године: 60
  • Локација: Raska
« Одговор #9 послато: 21-02-2011, 00:11:40 »
Lepo je u Evropi na prvi pogled,sve blista i sljasti spolja gledano.
Ako se malo zaviri unutra,ako ostanete samo jednu noc na ulicama,brzo se shvati da je trulo i da smrdi na sve strane.
Svi oni nama dočaravaju sjaj,a bedu trpaju pod tepih!U Evropi smo i mi,kao što su to i Rusi(iako su delom u Aziji)...To su geografske odrednice,a kad su političke u pitanju,samo tamo gde je bolje,gde ima više hleba!Pa i u Afričku uniju ako treba...ali sa ćirilicom,naravno,jer to je kulturno nasledje kojeg jednostavno ne smemo da se odreknemo,nemamo pravo na to!

Ван мреже Рајко Борић

• Starosedelac
  • Поруке: 1.457
  • Локација: Београд
Ћирилица
« Одговор #10 послато: 21-02-2011, 09:10:02 »
Слажем се са вама али се бојим да би ово могло да пређе у политичку дискусију што неће ваљати. Има других форума за то.
Више о ћирилици можете да нађете овде http://www.jezik.org/ погледајте повељу
http://www.jezik.org/dokumenti/povelja.html
Проблем је озбиљан и захтеваће радикалне и непопуларне мере, што можете да видите овде
http://www.cirilica-beograd.com/

Ван мреже dukanac rodoljub

• Starosedelac
  • Поруке: 560
  • Локација: kraljevo
« Одговор #11 послато: 21-02-2011, 10:25:21 »
Rusija je i dalje velesila i biće još jača( dozivljavaju expanziju) u svakom pogledu, novca nikad više nije bilo nego sada. Stim što kao i svuda u svetu društvo se deli na bogate i siromašne, a čini mi se da su pismo imali i pre nas...

Ван мреже rajic zivoslav

• Starosedelac
  • Поруке: 1.632
  • Године: 67
  • Локација: kostolac
« Одговор #12 послато: 21-02-2011, 12:33:15 »
U osnovnoj skoli sam imao nastavnika koji nas je terao da jedne nedje pisemo cirilicom a druge latinicom.Hvala mu na tome jer sada ne primetim kojim pismom je nesto napisano. Smatram to jednim bogatstvom kao sto je i poznavanje jezika.Mi imamo problem sto nam je uvek tudje lepse i sto volimo da se dodvorimo drugima.Rusi su uvek nosili oznaku :S S S R iako su ih zapadnjaci citali kao C C C P(citaj latinicom) znali su sa su to Rusi.Jedan narod postoji sve dok cuva svoju istoriju,pismo i jezik pa ma gde krenuo.Mi nemamo pravo u ime generacija koje dolaze da kvarimo ono sto nam je predato.Nasa nije ni proslost ni buducnost,nasa je sadasnjost,uradimo tu najbolje sto mozemo,jer i mi cemo jednom biti proslost pa da ne pljuju po nama.
Za coveka je najvaznije da bude istinit.
               Otac Sava Rukumijski.

• Starosedelac
« Одговор #13 послато: 21-02-2011, 19:29:26 »
Слажем се са тобом Рајо ,велико је богаство имати два писма.Само је проблем што се ми на неки начин одричемо својег писма.Погледајте око себе и кажите колико се употребљава ћирилица и дали се неко запитао дали је то добро? Дали сенеко запитао дали ми ти полако не губимо свој идетитет?
Нисам против глобализације и то је реалност коју треба прихватити , али са друге стране треба да чувамо оно што је наше.
« Последња измена: 21-02-2011, 19:38:01 Radosavljevic Nenad »

Ван мреже Zarko Sljukic

• Starosedelac
  • Поруке: 470
  • Године: 76
  • Локација: Сомбор
  • "Ако је мед сладак, ма не ваља прст ујести" - пос
« Одговор #14 послато: 21-02-2011, 19:31:54 »
Smatram da je dobro i obavezno znti oba pisma. Kad koristim računar onda najviše koristim latinicu, ali kada pišem rukom to je ćirilica. Desi se kad pišem ćirilicu na računaru da prodje i lj ili nj i slično pa kad kontrolišem tekst promakne da ne zapazim grešku. To je jedan od razlog zašto više koristim latinicu, a pored ovoga mislim da mnogi koji čitaju više čitaju latinicu.
Meni je žao što stručnjaci za ćirilično pismo nisu osmislili daleko više lepih, raznovrsnih fontova, kako je to recimo u latiničnom pismu. To bi na neki način podstaklo veće korišćenje ćirilice. Ne znam dali se u školi sada uči lepo pisanje to bi isto podstaklo veću primenu ćirilice.
"Добро те свако чуло и виђело"

Ван мреже amir smajlovic

• Gost
  • Поруке: 34
  • Године: 46
  • Локација: Zvornik
« Одговор #15 послато: 22-02-2011, 07:56:53 »
Oba pisma su veoma vazna a sto vise pisama sto znas vise vrijedis, dobro bi bilo znati  arapski,grcki ja neznam da bi nam sta falilo da znamo i to.A sad cirilicu rijetko koristim al znam i ne primjetim razliku recimo kad citam,nije mi bitno kako je pisano sad ljudi biraju iz nekih svojih ubjedjenja koje je pismo.Ja sam u skoli imao oba pisma sedmicu jedno sedmicu drugo i hvala im na tome.

• Starosedelac
« Одговор #16 послато: 02-03-2011, 21:51:32 »
По некад идем на Руске форуме и пчеларске сајтове и видео сам се да много више користе ћирилицу него латиницу за разлику од нас  где је то писмо и настало и питам се зашто је то тако?

Ван мреже Lazar Rajcic

• Starosedelac
  • Поруке: 2.518
  • Локација: Kalgari Alberta Kanada
  • Član pčelarskog društva "Dunav" - Apatin
« Одговор #17 послато: 02-03-2011, 22:49:07 »
Neso hteo bih i ja da iznesem svoje skromno misljenje na ovu temu. Prvo cirilicno pismo treba negovati jer je to deo naseg nacionalnog identiteta. To ma kako lako izgledalo nije mali posao. Na tome zaista treba raditi jer to nije samo pitanje pisma vec treba puno citati i stalno obogacivati fond reci. U danasnje vreme elektronika polako potiskuje knjigu. Takav je zivot na jednoj strani dobijes na drugoj izgubis. Ponovicu Slobin moto: citati, citati i samo citati.
Ne znam da li si i ti zapazio ali sve je vise dvojezicnih i trojezicnih ruskih sajtova ne samo iz pcelarstva vec na sve druge moguce teme. Nekada je cela Rusija pre 200 godina govorila francuski jezik a danas svaki pismeniji Rus govori engleski jezik. Na poslednjem velikom filmskom festivalu u Moskvi svi su samo govorili engleski. Mi zivimo u vremenu kad informacija i komunikacija su pitanje opstanka. Mog kanadskog kolegu pcelara nece mrzeti da naruci vrcaljku za med iz bilo koje druge zemlje sveta ako ce ustedeti pare na taj nacin. Tako manje vise svi mi razmisljamo. Svet polako postaje jedno veliko globalno selo. Mozemo i trebamo mi da negujemo nasu tradiciju ali moramo naci sebi mesto u svetskoj ekonomiji jer drugacije nas nece biti. Vreme u kome se koristila izreka: "Pricaj srpski da te ceo svet razume" je odavno proslo i ponovo se vracamo na onu drugu mudriju izreku: "Vredis onoliko koliko jezika znas". Sve ziv covek nauci samo ako hoce to vazi i za strane jezike.
50°46'53.40"  Ni Aljaska nije daleko od naše kuće
113°56'11.73"

Ван мреже Miroslav Spasojevic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.938
  • Године: 48
  • Локација: Pozega
« Одговор #18 послато: 03-03-2011, 08:26:27 »
       Svejedno je i jednako. Kinezi pisu kineskim, ali vecina zna i latinicu, jer kad odu van zemlje kineska im uglavnom odmazu.
       Ako ste profesor hemije ili inzenjer koji koristi medjunarodne oznake za napon struju snagu moment, simbole sinuse kosinuse i ostalo, bas cete biti u problemu, i zbunjivacete djake studente i kolege, odnosno na komplikovan nacin raditi svoj posao.

Mikosh, Požega

Ван мреже Zarko Djordjevic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.174
  • Године: 64
  • Локација: Bač
« Одговор #19 послато: 03-03-2011, 08:41:40 »
По некад идем на Руске форуме и пчеларске сајтове и видео сам се да много више користе ћирилицу него латиницу за разлику од нас  где је то писмо и настало и питам се зашто је то тако?

Pa zato što rusi nemaju latinicu.