Аутор Тема: Ћирилица.  (Прочитано 30628 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Marin Marinic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.768
  • Године: 56
  • Локација: sombor
Одг: Ћирилица.
« Одговор #20 послато: 03-03-2011, 09:47:41 »
Treba da smo srećni da imamo dva pisma.
Ne bojte se ljudi za ćirilicu, koristi se u školi kao službeno pismo. Verujte da ima učenika koji ne znaju pojedina latinična slova koja se koriste kao oznake raznih fizičkih veličina i njihovih jedinica. Mislim da je to ono što nije dobro. Ne treba ići u drugu krajnost.
+45° 47' 50.88", +19° 6' 40.11"

Činjenica da postojimo gotovo je nepodnošljivo iznenađujuća.

Ван мреже Goran Stanojevic

• Urednik foruma
  • Поруке: 4.675
  • Године: 47
  • Локација: Smederevska Palanka
« Одговор #21 послато: 03-03-2011, 10:30:12 »
Bas tako Marine. Da se ja pitam jos bih vise forsirao latinicu. Verujem da dobar deo ljudi nezna pisana latinicna slova.

Ван мреже Dragoljub Krstic

• Administrator foruma
  • Поруке: 3.820
  • Године: 40
  • Локација: Врбас
  • Следимо дух својих предака...
« Одговор #22 послато: 03-03-2011, 10:58:09 »
Гоки мислим да не би било добро форсирати латиницу из више разлога да их сад не наводим.
То што деца не знају неке ознаке није криво писмо већ цела ситуација у којој се налазимо, па и они сами јер их то не занима. Како знају да пишу по разним face-ovima, space-ovima oне глупости са sWatko, Wolim te и остале будалаштине, како су то научили? Не верујем да их је неко томе посебно научио.

Ћирилица је једно предивно писмо које треба неговати уосталом како то раде скоре све источноевропске земље.

Треба само да чувамо оно што имамо ;)

Ван мреже Vladan Pavlović

• Starosedelac
  • Поруке: 563
  • Године: 36
  • Локација: Kruševac
« Одговор #23 послато: 03-03-2011, 11:26:09 »
Za kompijuterom koristim uglavnom latinicu a ovako pišem ćirilicom. Slažem se da treba negovati ćirilicu i čuvati svoj identitet. Što se Evrope tiče mislim da je to već dosadilo svima...Uostalom mi jesmo deo Evrope u svakom pogledu - geografski, kulturološki, ekonomski - to što nismu članica EU drugo je pitanje.

Ван мреже Радосављевић Ненад

• Starosedelac
  • Поруке: 7.389
  • Локација: Осаоница
  • Чини другима оно што би волео да други чине теби.
« Одговор #24 послато: 03-03-2011, 23:09:50 »
Bas tako Marine. Da se ja pitam jos bih vise forsirao latinicu. Verujem da dobar deo ljudi nezna pisana latinicna slova.

Горане нетреба да се форсира ни једно писмо .Оба писма равноправна и тако треба дабуде .Проблем је у томе што латиница на већини поља потискује ћирилицу.
Добро чини , добру се надај.
Помозимо слабијим и немоћним и људима у невољи јер се добро се добрим враћа.
Да су људи само мало бољи и да имају више вере у Бога , било би нам боље свима.
http://www.pouke.org/forum/index

Ван мреже Vojko Aleksic

• Starosedelac
  • Поруке: 3.779
  • Године: 66
  • Локација: Pozarevac
« Одговор #25 послато: 03-03-2011, 23:35:33 »
Каква Европа, каква Русија, глобализација прождире националне идентитете.  :o

Не приближава се, ни Европи, ни светском тржишту, губитком националног идентитета, већ квалитетном робом, а пре свега знањем и технологијом која је заснована на том знању.

Да је ово држава, каква није, ниједна српска фирма не би смела да има страни назив и никакво друго писмо у називу осим ћириличног и домаће речи.

Можда ово звучи националистички, али, национализам подразумева и љубав према својој нацији и свом идентитету.  ;) :D ;D

• Urednik foruma
« Одговор #26 послато: 04-03-2011, 00:23:52 »
Moje iskreno misljenje je da je ova tema totalno bez veze, i ne shvatam poentu njenog otvaranja.
 Kad sam napisao da treba da se forsira latinica, u glavi mi je bio engleski jezik, kao osnova. Tvrdim odgovorno da bez poznavanja stranog ( engleskog ) jezika, u buducnosti, a vec i u sadasnjosti nema napretka.
Nemam ja nista protiv naseg pisma, samo napominjem da latinicu ne treba staviti u drugi plan, zarad nekih ideala.
Prosao socijalizam i komunizam, kao i da svi moramo da mislimo isto.
Vojko sta ti bese ono predajes?

Ван мреже Vojko Aleksic

• Starosedelac
« Одговор #27 послато: 04-03-2011, 09:43:31 »
Познавање Енглеског језика нема никаве везе са очувањем националног идентитета.

Социјализам још није прошао, а комунизам није никада ни постојао, а ни у социјализму нисмо сви исто мислили. Доказ: Голи Оток. Питај господина, Др. Мићуновића, проф.
Такође, није прошао ни империјализам, колонијализам, а ни експлоатација - само се форма променила.

Не слажем се са тезом да без енглеског језика нема напредка. Не верујем да Јапанци и Кинези много знају енглески језик. За мало па да Амери говоре немачким језиком.

Горане, тренутно предајем Социологију и Устав и право грађана.  ;) :D
« Последња измена: 04-03-2011, 09:54:11 Vojko Aleksic »

Ван мреже Dragoljub Krstic

• Administrator foruma
  • Поруке: 3.820
  • Локација: Врбас
  • Следимо дух својих предака...
« Одговор #28 послато: 04-03-2011, 09:59:55 »
Познавање Енглеског језика нема никаве везе са очувањем националног идентитета.

Са овим се слажем у потпуности.

А што се тиче другог дела бојим се да не одемо у политику, и онда неминовно у закључавање теме ;)

Ван мреже Рајко Борић

• Starosedelac
  • Поруке: 1.455
  • Локација: Београд
Ћирилица.
« Одговор #29 послато: 04-03-2011, 10:31:46 »
Покушао сам горе да вас одговорим од ове теме. Пошто ми то није успело морам и ја да кажем нешта. Нећу да понављам све што пише овде
http://www.jezik.org/     и     http://www.cirilica-beograd.com/
а има доста тога, понешто је оштро написано, можда и очајнички (јер је таква ситуација) али углавном тачно.

Само ћу да додам:
- у уставу пише да се српски језик пише ћирилицом. Тачка. У мало вероватном случају да одлучим да кршим закон или издам нешто, гледаћу да од тога буде бар неколико стотина милиона еура профита а никако за сићу или џабе.
- греше они којима се чини да је практично што имамо две азбуке. Ево једноставног примера: кад хоћемо да претражујемо по интернету или да на овом форуму проверимо да ли већ има тема пре него што почнемо нову, морамо да то радимо шест пута. Како? Прво ћирилицом; па Ју-латиницом (то је оно са ć, đ итд.); и онда са међународном латиницом (као претходна али без ć, đ јер многи пишу српски тако). А понекад све то још једном али ијекавски (који је по уставу равноправан екавском). Не би ми сметало да радим два пута, екавски и ијекавски ћирилицом, али шест пута?
- деца треба да уче стране језике и да их пишу њиховим писмима; смешно је кад се енглески пише ћирилицом. Тужно је кад се српски пише латиницом.

Ван мреже Vojko Aleksic

• Starosedelac
« Одговор #30 послато: 04-03-2011, 16:04:34 »
Рајко, потпуно си у праву.

Поздрав из Пожаревца.

Ван мреже Zarko Sljukic

• Starosedelac
  • Поруке: 470
  • Године: 76
  • Локација: Сомбор
  • "Ако је мед сладак, ма не ваља прст ујести" - пос
« Одговор #31 послато: 04-03-2011, 19:21:43 »
Razmišljam na kom bi nivou bili da smo "uspešno" negovali i zaštitili ćirilicu. Kako bi komunicirali sa svetom. Koliko bi uskraćeni bili za mnoga znanja korisna za običnog čoveka do naučnika. Poredjenja sa velikim državama čini mi se da ne idu, jer veliki, kao i u svemu, imaju svoju težinu pa i u korišćenju pisma, ali i oni se nisu zatvorili. Svaki jezik pa i pismo se razvija, pismenost takodje i svet se sve bolje razume. Oni koji poznaju više jezika i pisama imaju više čitalaca, a to je želja svih onih koji pišu i žele da nešto saopšte.
Naravno i ćirilicu treba negovati i voleti. Svedoci smo da je i na internetu i u modernim tehnologijama ima sve više.
Meni smeta što se kod nas pišu imena firmi koja mnogi ne razumeju pa naravno korisnici i ne znaju sa čime se firma bavi i šta nudi.
Možda je ovo sve što napisak nepotrebno. Možda bi bilo bolje da sam odmah rekao Borić Rajko u pravu stve. Složeno je ovo pitanje.
Zato oprostite što sam malo naglas razmišljao.
"Добро те свако чуло и виђело"

Ван мреже Hasim Ibrahimovic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.044
  • Године: 43
  • Локација: Ul. B.C bb - Svracice, 36320 Tutin
« Одговор #32 послато: 04-03-2011, 19:40:50 »
Koliko ovo moze da ode daleko, ispricacu vam sledecu situaciju...
Dakle, polagao sam strucni ispit- za licencu pre 7-8 meseci u BG-U... Sve je proslo super, sve sam odradio kako treb, bili su jako zadovoljni onim sto sam odradio-cas, itd...Jedini primedbu koju su mi nasli jeste to da je PRIPREMA ZA CAS NAPISANA LATINICOM... Sto nikako nisu hteli da mi prihvate, nego sam morao istog dana 5-6 stranica prepisivati... Sta da vam kazem, ja mislim da je ovo jako ne korektno...

Ali treba malo gledati i u buducnost...
Sneg nije pao da bi prekrio breg, nego da bi pokazao razlicite tragove...

• Urednik foruma
« Одговор #33 послато: 04-03-2011, 19:44:34 »
Hasime, jos je strasnije, kad nadzornik dodje na cas engleskog jezika, i zameri koleginici sto je cas, odnosno nastavnu jedinicu upisala latinicom, a ne cirilicom.

Ван мреже Marin Marinic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.768
  • Године: 56
  • Локација: sombor
« Одговор #34 послато: 04-03-2011, 19:48:32 »
Hasime, jos je strasnije, kad nadzornik dodje na cas engleskog jezika, i zameri koleginici sto je cas, odnosno nastavnu jedinicu upisala latinicom, a ne cirilicom.
Sad ću se baciti na kaktus, nije mi dobro. :o
+45° 47' 50.88", +19° 6' 40.11"

Činjenica da postojimo gotovo je nepodnošljivo iznenađujuća.

• Starosedelac
« Одговор #35 послато: 04-03-2011, 19:51:45 »
Moje iskreno misljenje je da je ova tema totalno bez veze, i ne shvatam poentu njenog otvaranja.
 Kad sam napisao da treba da se forsira latinica, u glavi mi je bio engleski jezik, kao osnova. Tvrdim odgovorno da bez poznavanja stranog ( engleskog ) jezika, u buducnosti, a vec i u sadasnjosti nema napretka.
Nemam ja nista protiv naseg pisma, samo napominjem da latinicu ne treba staviti u drugi plan, zarad nekih ideala.
Prosao socijalizam i komunizam, kao i da svi moramo da mislimo isto.
Vojko sta ti bese ono predajes?

Колега Горане , ја не мислим да је ово тема која "безвезе " постављена.
Поставио сам ову тему из разлога што сам хтео да чујем мишљење колега о тој теми.
Какве има везе ћирилица са познавањем Енглеског језика? Ваљда огромна већина нас зна да пише и чита и једно и друго писмо.Нешто баш нисам приметио да људи који пишу ћирилицом мање знају Енглески језик од оних који пишу латиницом.
Ја бих те замолио да днаведеш пример где је латиница гурнута у други план?
Колико се код нас оштанпо књига на ћириличном писму? Колико се часописа штанпа тим писмом ? Колико се то писмо употребљава у електронским комуникацијама и да не набрајам даље јер бих отишао у политику.У свакомслучају примери где доминира латинично писмо има стварно на претек.
« Последња измена: 04-03-2011, 19:58:28 Radosavljevic Nenad »

• Urednik foruma
« Одговор #36 послато: 04-03-2011, 20:02:29 »
Nenade, nisam imao nameru tebe da uvredim, jer si ti otvorio temu. Izneo sam svoje misljenje koje si kako kazes hteo da cujes.
Ne bih da ulazim u polemiku, a odgovor na tvoje pitanje "gde je latinica gurnuta u drugi plan" si dobio u mom predhodnom postu.
Ja stvarno neznam da li se neko odrice svog identiteta, ja sigurno ne. To ti je odgovor i na tvoje pitanje kad si otvorio temu.
Ako te zanima jos nesto pitaj, ogdovoricu ti.

• Starosedelac
« Одговор #37 послато: 04-03-2011, 20:08:24 »
Горане , ниси ме увредио , ово је само сучељавање ставова.

Ван мреже Ljiljana Prtina

• Starosedelac
  • Поруке: 899
  • Локација: Стари Бановци
« Одговор #38 послато: 04-03-2011, 20:32:38 »
Ненаде, лепо је писмо и наша мила ћирилица, наравно да је нећемо заборавити и да ћемо је неговати. Наравно, не наметати је, не стидети је се, у исти мах. Има, као што знаш, сигурно, неких сајтова који имају ту могућност да посетиоци бирају писмо приказа садржаја.

Камо среће да ми познајемо сваки начин изражавања. Да свако прича на начин како му душа одабере, а да се можемо споразумети.

Сведоци смо да се многи људи не могу споразумети иако пишу истим писмом и говоре начином поприлично истим, такође да се одлично споразумевају непознати, или тек упознати након одређеног времена, ако пожеле то, ако им је стало и науче симболе и сигнале до тад непознате.

Све је то до срца и душе и има толико слојева да често тога и свесни нисмо.
Све док има доброте ненаивне, биће и правог разумевања.

Завет писма дат, нестати неће, као ни радост сагледавања и поштовања другачијег.

• Starosedelac
« Одговор #39 послато: 04-03-2011, 20:38:51 »
Љиљана слажем се у потпуности са тобом .Лепо и надахнуто написано.