Аутор Тема: Manastir PUSTINJA - Valjevo  (Прочитано 5419 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Tatjana Mrdak

• Član Izvršnog odbora SPOS-a
  • Starosedelac
  • Поруке: 2.541
  • Године: 47
  • Локација: Сивац
  • Какве су ти мисли такав ти је живот!
    • www.pcelarisivac.co.rs
Manastir PUSTINJA - Valjevo
« послато: 14-03-2011, 23:23:35 »
Juče sam imala pravu radost i zadovoljstvo da u društvu rukovodstva Udruženja pčelara "NUKLEUS" iz Valjeva i novoosnovanog Udruženja pčelarki koje strpljivo čekaju blagoslov za svoje ime, predsednika Udruženja za organsku proizvodnju moga kolege pčelara iz Sivca Miroslava Delića, novinarke Radio Valjeva i Markana budem u manastiru koji je na mene ostavio poseban utisak:

Manastir Pustinja

Manastir Pustinja nalazi se u kanjonu reke Jablanice, dvadesetak kilometara od Valjeva, na samom ulazu u Pustinjsku klisuru. Manastirski hram je posvecen Vavedenju Presvete Bogorodice i legenda kaže da je nastao u vreme Srpskog kralja Dragutina u 13. veku.

Manastir je u veoma maloj, skrivenoj udolini, sa svih strana okruženoj strmim brdima. Pored srednjevekovnog dela crkve, zidanog od kamena sa krovom od hrastovine, polovinom 19. veka dozidana je priprata, okrečena u belo, na kojoj se nalazi zvonik.

Nepristupačnost i skrivenost ovog manastira obezbedila mu je relativno mirnu egzistenciju u vreme turske vladavine, tako da su freske u unutrašnjosti crkve veoma dobro očuvane.

Zaista nečudi sam naziv Pustinja jer naprosto u okolini nigde nikoga nema što i obezbeđuje mir sestrama koje u njemu su pronašle svoj put biti sluškinja Bogu dragome kako reče mati Nina. Mir remeti samo huk vode i koraci sestrinstva.

Manastir ima vrlo lep pčelinjak zazimljen na jednom telu o njemu uz pomoć domaćih pčelara brine mati Nina. Izuzetna je mati Nina rečita, mudra, bistra u svojoj 78 godini života voli pčele.Priča nam kako se roj otrgnuo i za oltar uhvatio a ona gleda i raduje se tom prizoru.Kako se roj otrgnuo i krenuo u visine žao njoj jer ode u nepoznato ali pronaćiće svoj mir negde.....Stiže joj časopis *PČELAR* pa i *Beogradski pčelar* pita se  kome da zahvali, čita ih lepi su i poučni kaže.