Аутор Тема: Solarna oprema, vakum kolektori...  (Прочитано 13191 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Veljkovic Sveta

• Rado viđen gost
  • Поруке: 75
  • Године: 51
  • Локација: Gornji Drenovac Žitorađa
Solarna oprema, vakum kolektori...
« послато: 06-05-2011, 12:08:23 »
Grejanje sanitarne vode 100, 150, 200 i 300 litara.
Dogrevanje objekata 200, 300, 500 .... litara.
Fotonaponski sistemi 250, 500, 1000.... vati.
Vetrenjače 400, 600.... vati.
Prepreke su one zastrašujuće stvari, koje vidite kada skrenete pogled sa svoga cilja.

Ван мреже nenad savic

• Starosedelac
  • Поруке: 5.767
Одг: Solarna oprema, vakum kolektori...
« Одговор #1 послато: 06-05-2011, 12:31:38 »
  kupujem
  prodajem
  slike
Kap nebusi kamen snagom nego cestim kapanjem

• Rado viđen gost
« Одговор #2 послато: 06-05-2011, 12:49:34 »
Prodaja i ugradnja
Doći će i slike i sva objašnjenja kad nađem malo vremena
Prepreke su one zastrašujuće stvari, koje vidite kada skrenete pogled sa svoga cilja.

Ван мреже Dejan Jankovic

• Starosedelac
  • Поруке: 685
  • Године: 44
  • Локација: Šar planina, Brezovica
  • od 2005. LR
« Одговор #3 послато: 06-05-2011, 13:06:52 »
Bravo majstore!
skoro sam bio u Tursku,
nisam video niti jednu kucu bez Solarnog panela ( kolektora ili kako god se strucno naziva)
Bas sam hteo da se raspitam koje kombinacije postoje.
Grejanje sanitarne vode 100, 150, 200 i 300 litara.
Dogrevanje objekata 200, 300, 500 .... litara.
Fotonaponski sistemi 250, 500, 1000.... vati.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.

Ван мреже nenad savic

• Starosedelac
  • Поруке: 5.767
« Одговор #4 послато: 06-05-2011, 13:45:22 »
  moja kuca koja je u izgradnji je solarna
  sve me interesuje
  deki a tek grcka sva vruca voda je iz kolektora kad zadje sunce nema tusiranja usteda energije je nas spas od fosilnih goriva energija je tu svuda oko nas samo sto je nekoristimo
Kap nebusi kamen snagom nego cestim kapanjem

Ван мреже Dejan Jankovic

• Starosedelac
  • od 2005. LR
« Одговор #5 послато: 06-05-2011, 14:00:20 »
Ja sam na svojoj kuci odradio sve gradjevinske radove, narocito sam hteo da mi kuca bude energetski efikasna: fasade ( izolacija), prozori pvc, centralno grejanje na drva ( + bojler u kupatilu koji koristi toplotu od CG) i jos neke sitnice,
medjutim bas mi je u planu da vidim koliko ce biti efikasno iskoriscavanje solarne energie za tusiranje idr. kao i eventualno povezivanje sa centralnim grejanjem. Sobzirom da sam na planini, iako su zime hladne ima mnogo vise suncanih dana od ravnica, jer magle retko ima.
zato kada vidim koliko to kosta, izracunam kolika je usteda pa koliko je godina potrebno da bi se investicija isplatila onda cu doneti odluku sta i kako.
zato ocekujem od Svete neke informacije i savete :)

Ван мреже zdravkoobradovic

• moderator
  • Поруке: 5.212
  • Године: 63
  • Локација: Bačka Palanka
« Одговор #6 послато: 06-05-2011, 14:39:43 »
Dejo zaboravi ako možeš. I ja planiram možda vetrenjaču ili fotonaponske ćelije ali za vikendicu  na pčelinjaku.
Moje iskustvo je drugačije i nebi trebalo praviti greške .Ja sam još daleke 1990 ugradio solarne ćelije za toplu vodu , kupio ogroman bojler koji se mogao grejati na nekoliko načina   lož ulje , struja , drva  i solarni izmenjivači. Koštalo me to bolje nepitajte. kad je proradilo probali smo to dogrevanje vode isključili i kako tad tako i sad. sad sam polako izbacio rezervoar od 3000 l za naftu pa sam veliku peć izbacio itd itd . sad imam samo plin i kao rezervu struju . da nisam ulagao  u sve ovo mogao sam se tim parama sve vreme grejati do kraja života.
Al šta ćeš hteo sam najbolje i tako uvek prodjem.
pozdrav

Ван мреже Dejan Jankovic

• Starosedelac
  • od 2005. LR
« Одговор #7 послато: 06-05-2011, 14:44:55 »
Hvala na iskazanom iskustvu kolega Zdravko.
Zato cu sto puta da merim a jednom da rezem. i to samo ako mi je po meri, he, he!

• Rado viđen gost
« Одговор #8 послато: 06-05-2011, 14:55:59 »
Kolega Zdravko, ako ste ispravno postavili instalaciju sa panelnim pločama trebali ste od sunca imati toplu vodu bar 5 meseci godišnje.
Ugradnjom vakum kolektora dobijate 10-11 meseci toplu vodu od sunca a to je dosta zar ne.
Ako tu vodu koriste 1-2 osobe period otplate je zaista veliki
Ako, navešću primer, za opremu od 150 lit. date 70-80.000 i ako tu vodu koristi prosečna četvoročlana porodica uštedeće godišnje
   oko 30.000. Znači period otplate je max. 3 godine i to ako ne računamo poskupljenja struje i plave i crvene zone.

Ван мреже stojanovic predrag

• Starosedelac
  • Поруке: 5.723
  • Године: 72
  • Локација: Vlasotince
« Одговор #9 послато: 06-05-2011, 17:58:43 »
Hoću prvo da kažem Zdravku. Kupio si ‚‚ogroman bojler" i napravio grešku koju velika većina entuzijasta pravi. Ja neznam koliki je taj ‚‚ogroman bojler" ali po meni ne treba da bude veliki. Pa zar je električni bojler ogroman? Ne, on je zapremine ,najčešće, 80 ili 60 litara. Druga greška koja se pravi je izbor kolektora. Sasvim je dovoljno da se na svakih 80 litara bojlera instalira 1,5 kvadratnih metara kolektora (snaga insolacije je 1kW po kvadratnom metru).
Zdravko ja sam siguran da ako angažuješ pravog stručnjaka, on će rešiti tvoje probleme uz minimalno ulaganje.
Ja posedujem solarno grejanje sanitarne vode od 1985. godine. Nekoliko godina kasnije uradio sam i centralno grejanje (pogon na drvo ili ugalj). Tada sam vezao bojler i za postojeću mrežu. Mogu reći da struju više plaćam u aprilu i oktobru od ostalih meseca. Od maja do septembra bojler greje sunce, a od novembra do marta bojler greje kotao centralnog grejanja.

Pozdrav Peca
Uzimaj med kao hranu da ga ne bi uzimao kao lek.

Ван мреже verica mihajlovic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.286
  • čuvaj se besa strpljiva čoveka
« Одговор #10 послато: 06-05-2011, 18:17:25 »
Sveta je izuzetno pedantan i dobar majstor , uradio je kod  nas kombinovano grejanje(na cvrsto gorivo , struja), ove godine ako bude bilo para radice i solarno , zato sto je naj rentabilnije solarno grejanje ..
BOGAT SI TEK KADA IMAŠ NEŠTO ŠTO NIKADA  NE BI MOGAO KUPITI NOVCEM .

Ван мреже nebojsa.stankovic

• Gost
  • Поруке: 20
  • Године: 46
  • Локација: Babušnica
« Одговор #11 послато: 06-05-2011, 18:50:43 »
U solarnom kolektoru se deo toplotne energije suncevih zraka predaje vodi koja preko izmenjivaca zagreva vodu u bojleru. S obzirom na srednje temperature u periodu maj- oktobar sve manje cemo moci da koristimo dobrobit solarne toplotne energije. Kod solarnih elektricnih celija prica je druga. Nije bitna toplota suncevih zraka vec frekvencija svetlosti (Predata enerjija je jednaka hv.). Prakticno, kad god imamo dnevnu svetlost imamo i elektricnu struju na kolektoru.

Ван мреже Ivan Ristic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.752
  • Године: 42
  • Локација: Negotin
« Одговор #12 послато: 06-05-2011, 20:09:45 »
Има по интернету скица израде соларних колектора колико хоћеш у самоградњи наравно ко се мало разуме у материју
Čovek daje malo kad raspolaže samo materijalnim dobrima,ali daje mnogo kad predaje celog sebe.

Ludim proglašavaju onog čije se ludilo ne poklapa sa ludilom većine.

Тек кад и последње дрво буде срушено,последња река затрована,последња риба уловљена,човеку ће постати јасно да се новац не може јести.

Ван мреже marjanovic slobodan

• moderator
  • Поруке: 8.926
  • Године: 58
  • Локација: Uzice
« Одговор #13 послато: 06-05-2011, 20:44:25 »
Zanima me neka vetrenjaca male snage za selo, sijalica ..tv...
Pojma nemam o tome ako mogu neke karakteristike...

Ван мреже zdravkoobradovic

• moderator
  • Поруке: 5.212
  • Године: 63
  • Локација: Bačka Palanka
« Одговор #14 послато: 06-05-2011, 21:27:29 »
Kolega Zdravko, ako ste ispravno postavili instalaciju sa panelnim pločama trebali ste od sunca imati toplu vodu bar 5 meseci godišnje.
Ugradnjom vakum kolektora dobijate 10-11 meseci toplu vodu od sunca a to je dosta zar ne.
Ako tu vodu koriste 1-2 osobe period otplate je zaista veliki
Ako, navešću primer, za opremu od 150 lit. date 70-80.000 i ako tu vodu koristi prosečna četvoročlana porodica uštedeće godišnje
   oko 30.000. Znači period otplate je max. 3 godine i to ako ne računamo poskupljenja struje i plave i crvene zone.

Sveto uslikaću i postaviti slike sve to je potpuno ispravno i funkcioniše  ali zašto ja i dalje koristim plinski gorionik ?  neznam ni sam
Hoću prvo da kažem Zdravku. Kupio si ‚‚ogroman bojler" i napravio grešku koju velika većina entuzijasta pravi. Ja neznam koliki je taj ‚‚ogroman bojler" ali po meni ne treba da bude veliki. Pa zar je električni bojler ogroman? Ne, on je zapremine ,najčešće, 80 ili 60 litara. Druga greška koja se pravi je izbor kolektora. Sasvim je dovoljno da se na svakih 80 litara bojlera instalira 1,5 kvadratnih metara kolektora (snaga insolacije je 1kW po kvadratnom metru).
Zdravko ja sam siguran da ako angažuješ pravog stručnjaka, on će rešiti tvoje probleme uz minimalno ulaganje.
Ja posedujem solarno grejanje sanitarne vode od 1985. godine. Nekoliko godina kasnije uradio sam i centralno grejanje (pogon na drvo ili ugalj). Tada sam vezao bojler i za postojeću mrežu. Mogu reći da struju više plaćam u aprilu i oktobru od ostalih meseca. Od maja do septembra bojler greje sunce, a od novembra do marta bojler greje kotao centralnog grejanja.

Pozdrav Peca

Peco nije to nikakav ogroman bojler nego normalan 300 l  bojler sa dva izmenjivača toplote solarni tamo ima više bakarnih zavojnica unutra i ovaj za peć za centralno grejanje sa svega nekoliko zavojnica. to mi je u sistemu centralnog grejanja i ja grejem sa jednog mesta celu kuću i sva sanitarna voda ide odatle.Grejem oko 480 m2.Zašto ne uključim ovaj solar pojma nemam iskreno uvek se napuni bojler od gasa i trebao bi ići dole uključivati  kontrolisati  a on mi sad sam sve radi .Moraću razmisliti da to aktiviram  fluid koji treba da kruži nije voda nego neka tečnost protiv smrzavanja.
Zanima me neka vetrenjaca male snage za selo, sijalica ..tv...
Pojma nemam o tome ako mogu neke karakteristike...

Slobo i mene zanima vetrenjača kod mene ima uvek vetra.U nemačkom katalogu CONRAD ima za 480 EU komplet vetrenjača.potraži na netu.
probaću na pčelinjaku ove godine da instaliram nešto ko zna kad ćemo dobiti struju traže da kupim trafo - malo sutra ćemo kupiti.
u pirotu ima firma koja se bavi solarnim panelima  prošle godine su nudili komplet solarne ćelije mali frižider 7 sijaličnih mesta akumulator pretvarač sa 12 na 220  i možda još nešto nesećam se za nekih 42000 din
pozdrav

Ван мреже verica mihajlovic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.286
  • čuvaj se besa strpljiva čoveka
« Одговор #15 послато: 06-05-2011, 21:40:27 »
Sveto i nas zanima jedna manja vetrenjaca za vikendicu  koja bi napajala istovremeno 4 sijalice , Tv ,frizider  hidrofor i bojler .., koliko bi kostala otprilike sa tvojom ugradnjom ?
BOGAT SI TEK KADA IMAŠ NEŠTO ŠTO NIKADA  NE BI MOGAO KUPITI NOVCEM .

Ван мреже zabic spomenko

• Namernik
  • **
  • Поруке: 19
  • Године: 40
  • Локација: petrovaradin
« Одговор #16 послато: 06-05-2011, 22:27:42 »
www.elvet.co.rs imaju i solarne panele i vetrenjace.

Ван мреже Nenad Nessa Markovic

• Starosedelac
  • Поруке: 423
  • Године: 40
  • Локација: Kumodraz - Beograd
« Одговор #17 послато: 06-05-2011, 23:18:45 »
Da li neko ima ideju gde se moze kupiti oprema za solarnu energiju i  gde se mogu naci neki prospekti i literatura da shvatim kako to funkcionisew

hvala

Ван мреже dukanac rodoljub

• Starosedelac
  • Поруке: 560
  • Године: 43
  • Локација: kraljevo
« Одговор #18 послато: 07-05-2011, 08:35:12 »
Posetite sajam tehnike od 9 maja ." ACV" vrh u solarnim sistemima.

• Rado viđen gost
« Одговор #19 послато: 07-05-2011, 09:37:16 »
Solarni VAKUM kolektor je idealan za zagrevanje sanitarne vode u domaćinstvima, turističkim objektima, školama, kao i svim ostalim objektima koji imaju potrebu za toplom vodom.
Visoke performanse vakum kolektora omogućuju dobijanje tople vode najmanje deset meseci u toku godine.
Na osnovu merenja područje Srbije ima godišnje 2-2500 sunčanih sati godišnje što je veoma povoljna vrednost za primenu i isplativost solarnih sistema.
Solarni VAKUM, cevni kolektor se sastoji iz dve staklene cevi od borosilikatnog stakla. Spoljašna cev dopušta prolaz sunčevim zracima sa minimalnim odsjajem a unutrašnja je premazana posebnom presvlakom koja ima ulogu visoke apsorpcije sa spoljašnje strane i parabolično usmeravanje sa unutrašnje. Vakum prostor između cevi predstavlja važan faktor za maksimalno iskorišćenje sunčevog zračenja i pri malim uglom upada svetlosti kao i pri temperaturama ispod nule.
VAKUM kolektori su znatno efikasniji od konvencionalnih, pločastih kolektora.
Evo jednog primera.
Juče je bio lep dan, sa temperaturom oko 18-20 stepeni.
U mom bojleru je oko 15 časova voda bila na 63 stepeni.
Bojler je zapremine 150 litara.
Ako bi tih 150 litara rashladili na 35-40 stepeni dobili bi oko 250 litara.
Zanemarimo to da bi do večeri sunce podiglo temperaturu vode za još 5-6 stepeni.
250 litara vode na 35-40 stepeni bez ijednog potrošenog kilovata, bez plave i crvene zone, bez kamata i najmanje deset meseci u toku godine, složićete se nije sitnica.