Аутор Тема: СВЕТА ВОДА ДАШЧАРА КОД СЕЛА БИСКУПЉЕ  (Прочитано 8562 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Slobodan Jevtic

• Dokazani prijatelj foruma SPOS Info
  • moderator
  • Поруке: 18.383
  • Године: 70
  • Локација: St.Kostolac
СВЕТА ВОДА ДАШЧАРА КОД СЕЛА БИСКУПЉЕ
« послато: 28-07-2011, 18:17:32 »
СВЕТА ВОДА ДАШЧАРА КОД СЕЛА БИСКУПЉЕ

Западно од села Бискупље, у пределу Манастириште удаљеном око 1,5 километар од села до којег води леп макадамски пут, свети је и лековити извор Дашчара. Смештен је у живописном пејсажу који чине шумовите стране брда и узани равни простор. Падине су обрасле густом шумом, а посебно западна, у чијем је подножју врло јак извор. Иза тог узвишења је Велико брдо, чија висина достиже 311 метара, а на његовој другој страни је село Курјаче с манастиром Нимник.

Предео Дашчаре неодољиво подсећа на пејсаже многих манастира, манастиришта и светих вода у Браничеву и наводи на помисао да је ту некада био манастир, али давно порушен, тако да није сачуван у колективном памћењу.

Раније су посетиоци из удаљених села долазили увече да би преноћили у посебно за то саграђеној згради и ујутру рано излазили на свету воду да се умију. Сада долазе у рано јутро, пре изласка сунца, аутомобилима и тракторима, умивају се, моле Богу и пију воду.

Безбројни примери излечења од очних болести и екцема потврђују њено лековито деловање. Према казивању посетилаца, помаже и у лечењу псоријазе.

Простор је табуисан, па се сматра великим грехом сечење околне шуме и одношење било чега са овог места.

Показаћу вам слике на светом извору нема свештеника, али можете се сами послужити узети свећу, икону, и остало шта вам је потребно стоји колико кошта оставите новац и задоволјите себе и душу, крађе нема.
Можете провести цели дан са породицом има доста просторија и све стоје отворене .
Дивимо се светим местима посетимо света места.
Поштујмо свето, не узимајмо свето,
Пчела је свето Божје биће

Ван мреже predrag zajovic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.065
  • Године: 37
  • Локација: Kačarevo
Одг: СВЕТА ВОДА ДАШЧАРА КОД СЕЛА БИСКУПЉЕ
« Одговор #1 послато: 28-07-2011, 21:28:17 »
e pa vraca mi sećanje :) jednu zoru sam doživeo na tom prostoru, selili smo pčele  nedaleko od izvora.
 sad da nam se još jave drugari pčelari čije su košnice bile tamo a na forumu su... samo se slabo javljaju ;D

Ван мреже Slobodan Jevtic

• Dokazani prijatelj foruma SPOS Info
  • moderator
  • Поруке: 18.383
  • Године: 70
  • Локација: St.Kostolac
« Одговор #2 послато: 28-07-2011, 21:31:09 »
e pa vraca mi sećanje :) jednu zoru sam doživeo na tom prostoru, selili smo pčele  nedaleko od izvora.
 sad da nam se još jave drugari pčelari čije su košnice bile tamo a na forumu su... samo se slabo javljaju ;D
Video sam mesto gde ste bili sa pčelama lepo, a i pristupačno

• Starosedelac
« Одговор #3 послато: 28-07-2011, 21:35:33 »
nisu moje pčele bile tamo. kada se skroz razdanilo prošetali smo se nekom stazom kroz šumu i došli do njenog kraja. nema dalje, posle toga je divljina. to je retkost. i da! potok koji teče kroz hrastovu šumu a potiče od izvora u crkvici. pčele su imale lekovito pojilo :)

Ван мреже ivan milanovic

• Rado viđen gost
  • Поруке: 96
  • Године: 34
  • Локација: Доњи Милановац
« Одговор #4 послато: 28-07-2011, 21:40:29 »
Boziji dar,gde se tacno nalazi

• Starosedelac
« Одговор #5 послато: 28-07-2011, 21:51:45 »
http://www.panoramio.com/photo/43695784?source=wapi&referrer=kh.google.com  ovo je pozicija preko "google earth-a" ako imate program u računaru. ako nemate preuzmite ga sa interneta, korisna stvar...

Ван мреже Stanislav Madjar

• Gost
  • Поруке: 29
  • Године: 52
  • Локација: Kusice-Veliko Gradiste
« Одговор #6 послато: 28-07-2011, 23:35:59 »
Odlicno napisano ,ovo lepo mesto treba posetiti.

Ван мреже zoran s dragosavac

• Rado viđen gost
  • Поруке: 68
  • Године: 67
  • Локација: Kostolac
« Одговор #7 послато: 01-09-2011, 00:52:37 »
Odlicno napisano ,ovo lepo mesto treba posetiti.

Ван мреже Radomir Perić

• Starosedelac
  • Поруке: 383
  • Године: 60
  • Локација: Požarevac
« Одговор #8 послато: 01-09-2011, 21:14:35 »
Svake godine 08.Avgusta na tom izvoru se okupi dosta naroda!To je slava "Trnova Petka", sledeće godine 2012, kolačar je pčelar iz Biskuplja Mirko Arsić.