Аутор Тема: Ajvar  (Прочитано 9951 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Marko Kek

• Starosedelac
  • Поруке: 1.904
  • Локација: Logatec, Slovenija, 450m nmv košnice: AŽN, BN, ERB
Ajvar
« послато: 02-09-2011, 11:57:37 »
Može li neko da mi napiše recept za dobar ajvar pošto tu kod nas u Sloveniji sve recepture manje više liče na padajz sos  ;) .
Hvala, drugovi pčelari.

Ван мреже Slobodan Stanojkovic

• Starosedelac
  • Поруке: 8.209
  • Године: 62
  • Локација: vranje
  • ko zna i zna da zna, sledi ga
Одг: Ajvar
« Одговор #1 послато: 02-09-2011, 12:54:12 »
kako to? pa slovenija ga je i zastitila, kao svoj proizvod. svejedno, cim supruga bude tu, zapisacu recept. pozdrav sa juga srbije, ovde negde je i kolevka ajvara
Za bolesne - postoji bolnica, za lude - postoji ludnica, za budale nema nista, zato ih ima svuda!

Ван мреже Ljubomir Radonjic

• Starosedelac
  • Поруке: 324
  • Године: 66
  • Локација: Sremska Kamenica
« Одговор #2 послато: 02-09-2011, 13:24:27 »
Kaže moja supruga:

- 10 kg crvene dugačke (pljosnate) paprike,
- 3 komada plavog patlidžana,
- 1 dcl ulja, i
- so.

Priprema:

Papriku ispeći na roštilju ili na plotni šporeta, a patlidžan ispeći u rerni. I papriku i patlidžan staviti u šerpu ili lonac i pokriti (poklopiti) dok se ne ohladi. Odstraniti ljusku i semenke paprike i ljusku patlidžana i staviti u cedku da se ocedi. Sve samleti mašinom za mlevenje mesa. Kuva se u većoj šerpi, u koju se doda ulje i so po ukusu i uz stalno mešanje! ukuvati masu da dobije staklast (sjajan) izgled.
Po završenom kuvanju, još dok je vruć, ajvar se stavlja u tegle. Tegle se stavljaju u rernu na 50 stepeni C, da bi se uhvatila pokorica.
Pri služenju se stavlja beli luk.

PS Paradajz se koristi kao sastojak pindžura (sličan ajvaru), a ne stavlja se u ajvar.
"Svak se rodi da jedanput umre. Čast i bruka ostaju dovjeka!" Njegoš

Ван мреже Moma Milovanovic

• Starosedelac
  • Поруке: 9.067
  • Године: 70
  • Локација: Valjevo-Osecina-Gornje Crniljevo
« Одговор #3 послато: 02-09-2011, 13:54:22 »
Tako je Ljubo, samo treba na tu kolicinu  namanje 3 dl ulja, jer se ajvar vise przi, a ne kuva...Przi se sve dok pri mesanju drvena  varjaca ne ostavlja trag   na dnu serpe....

Pozdrav Moma....

Ван мреже Marko Kek

• Starosedelac
« Одговор #4 послато: 02-09-2011, 14:59:50 »
kako to? pa slovenija ga je i zastitila, kao svoj proizvod.
Ma kakva zaštita? Od koga i kod koga ? ;)
Nemože Slovenija da zaštiti ajvar. Još kod lipicanera imamo velikih problema a kao 'naši' su. Nemamo mi nikakve veze sa ajvarom, onim vašim, pravim ... ili makedonskim. Sve je to kod nas samo pokušaj da uradimo nešto slično.

Pozdrav.

Uzastopna poruka: 02-09-2011, 15:01:06
Цитат
svejedno, cim supruga bude tu, zapisacu recept ...
Цитат
Kaže moja supruga ...

E, sada se zna, ko je kod vas gazda u kući  :-\ . Samo kod Mome izgleda da se zna ...

Hvala vama puno, drugari!
Marko

• Starosedelac
« Одговор #5 послато: 02-09-2011, 15:22:41 »
i gazda i stub u kuci. ja sam samo blagajnik
Za bolesne - postoji bolnica, za lude - postoji ludnica, za budale nema nista, zato ih ima svuda!

• Starosedelac
« Одговор #6 послато: 02-09-2011, 18:25:44 »
Цитат
svejedno, cim supruga bude tu, zapisacu recept ...
Цитат
Kaže moja supruga ...
E, sada se zna, ko je kod vas gazda u kući  :-\ . Samo kod Mome izgleda da se zna ...
E, pa Marko,... a baš sam hteo da Ti dam recept i za pindžur... ali si svojom izjavom napravio pometnju u mojoj harmoničnoj bračnoj zajednici... ova moja: "Vidiš! i u Sloveniji vide da ti sve ugađam (čitaj: služim)"... i posle 33 godine zajedničkog života se svakodnevno naizmenično borimo za ravnopravnost (čitaj: prevlast)... a baš joj pomažem u kuhinji, što kaže Đuro palica, sve što ona spremi - ja pojedem! ;) :D

Momo, "kaže moja supruga" ;) :)... ako se stavi više ulja postoji opasnost da ajvar užegne.

• Starosedelac
« Одговор #7 послато: 02-09-2011, 20:24:43 »
i pod obavezno, sta god da pravis, ajvar, pindzur ili ljutenicu treba da je ljuto, usi da zavrce

Ван мреже stojanovic predrag

• Starosedelac
  • Поруке: 5.745
  • Године: 72
  • Локација: Vlasotince
« Одговор #8 послато: 02-09-2011, 20:47:10 »
Evo i jedan recept koji primenjuje moja supruga:
Ispeći određenu količinu (oko 20 kg) paprika, a zatim ih očistiti. U 10 kg ovako očišćenih i samlevenih na mašini za meso paprika dodati dve kašike esencije, četiri kašike soli, dve kašike šećera. Sve promešati  i ostaviti da odstoji pola sata. U većoj šerpi ugrejati jedan litar ulja, sipati papriku i pržiti 40 minuta. Sipati u zagrejane tegle, zatvoriti metalnim poklopcima poređati sve tegle na sto i pokriti jednim ćebetom. Ne dirati 48 sati, a zatim odložiti u špajz.
Kada dođe zima prijatno.

Pozdrav Peca
Uzimaj med kao hranu da ga ne bi uzimao kao lek.

Ван мреже Mladen Petanjek

• Novi stanovnik
  • Поруке: 174
  • Године: 56
  • Локација: Vrbovec, Hrvatska
« Одговор #9 послато: 04-09-2011, 12:45:59 »
Kod nas je ajvar na drugom mjestu. Prvo mjesto čvrsto drži ljuteinca (lutenica).
« Последња измена: 04-09-2011, 14:59:03 Zoltan Varga »

Ван мреже Zorica Ilijovska

• Namernik
  • **
  • Поруке: 10
  • Локација: Bitola,Makedonija
« Одговор #10 послато: 04-09-2011, 13:03:15 »
Ajvar mislim da ja makedonski.Samo nasa drzava ne zna da zastiti svoj proizvod pa slovenija ga je zastitila kao svoj proizvod. pozdrav

• Starosedelac
« Одговор #11 послато: 04-09-2011, 15:30:02 »
nece biti da je, samo, makedonski. i feta sir sam mislio da je madjarski ili danski, a ono ispade da je grcki, a proizvode ga svi,pa i srbija. ja verujem da se i u makedoniji proizvodi. pre ce biti da je ajvar, recimo, balkanski.

Ван мреже Sreten Puzic

• Starosedelac
  • Поруке: 3.146
  • Локација: Власотинце
« Одговор #12 послато: 04-09-2011, 17:39:18 »

Ajvar mislim da ja makedonski.Samo nasa drzava ne zna da zastiti svoj proizvod pa slovenija ga je zastitila kao svoj proizvod. pozdrav

Чудно је када се браћа поделе и свако од њих својата јела и рецепте које су као деца јели у бакиној кухињи.
 Враћајући у прошлост БАЛКАНСКА кухиња сеже преко Отоманске инперије све до Персијског доба.

Сада се и ја питам: Чији је бренд АЈВАР ?.

Поздрав из Власотинца

• Starosedelac
« Одговор #13 послато: 04-09-2011, 18:47:37 »
Može li neko da mi napiše recept za dobar ajvar pošto tu kod nas u Sloveniji sve recepture manje više liče na padajz sos  ;) .
Hvala, drugovi pčelari.

... a kolega Marko samo hoće da jede dobar ajvar... bez predznaka u imenu... bar sam ga ja tako razumeo... samo da ajvar bude dobar.

• Starosedelac
« Одговор #14 послато: 04-09-2011, 19:27:00 »
potpisujem, jos ako je ljut

Ван мреже Marko Kek

• Starosedelac
« Одговор #15 послато: 05-09-2011, 09:29:21 »
Tako je Ljubomire.
Ajvar je ispečen, malo ljut, jer kod nas ostali ne vole ljuto, ali sam ga presolio  >:( tako da moram ponoviti još jednu rundu.

Mladene, ajde molim te napiši i nešto o lutenici, ako ti nije teško.

Pozdrav svim ajvarskim gurmanima iz Srbije, Makedonije, Hrvatske ... pa i Slovenije  ;) . Znači Balkan :D
Marko

Ван мреже Moma Milovanovic

• Starosedelac
  • Поруке: 9.067
  • Године: 70
  • Локација: Valjevo-Osecina-Gornje Crniljevo
« Одговор #16 послато: 05-09-2011, 09:56:20 »
Marko kada napravis nekoliko tura posle ce biti sve lakse. Finese mozez posle sam da podesavas. Cela mudrost je u pecenim paprikama, kojima je odstranjena ljuska i seme, pecenom i oljustenom plavom patlidzanu. Sve se samelje i przi na ulju, (iz iskustva: przi se dok te noge na zabole pored sporeta). Ukusi se podesavaju po zelji....Prijatno.

Videces, kucna radinost i industijska proizvodnja se mnogo razlikuju.....naravno u korist ove prve....

Ван мреже Marko Kek

• Starosedelac
« Одговор #17 послато: 05-09-2011, 19:29:57 »
Mome, ja spremem ajvar već nekoliko godina i neke stvari su mi poznate ali želeo sam da ove godine napravim baš originalni, srbski (ili makedonski) ajvar pa sam zato molio za recept.
Nema problema kod pećenja paprike i patlidžana ali kad sam probao ajvar učinilo mi se da nije dovoljno slan pa sam dodao joč jednu kašiku. Previše.
Inaće imam ja dosta povrća za familiju i za prijatelje ako traže nešto i sve to ekološki 'tretirano.' Čak više: biodinamički.
Potpuno se slažem sa tobom oko razlike izmedju onoga što nam nude u prodavaonicama i onoga što uradimo vlastitim rukama i glavom ;)

Pozdrav svima.

• Starosedelac
« Одговор #18 послато: 05-09-2011, 19:33:40 »
e takav ajvar neces napraviti u sloveniji. dodji ti kod mene, na jug Srbije u Vranje, i od ovih paprika odavde cemo napraviti dobar ajvar. dzaba recept, ako ti sirovina nije sa ovih prostora.   pozdrav

Ван мреже Dragi Pavlov

• Doseljenik
  • Поруке: 113
  • Локација: Demir Kapija, Makedonija
« Одговор #19 послато: 05-09-2011, 20:00:18 »
Interesantno u vezi ajvara je, da, kad su ovde dosli Kfor-ovci i jos kako se ne zvali Americki vojnici, uvidevsi popularnost ajvara, izvrsili analizu, i utvrdili da od silnog pecenja, pa przenja skoro da ne ostanu nikakvi vitamini, sto nije umanjilo popularnost ajvara.
Inace, ovo je mali prostor da neko sebi pripise da je njegov brend, a i pravila ne dozvoljavaju da se zastiti nesto sto je opsteg naziva kao ajvar, nego samo geogravski povezano kao Kranjska kobasica, ...