Аутор Тема: Мало правописа  (Прочитано 85428 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже miodrag jovanovic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.460
  • Локација: Donja Rasovača
Одг: Мало правописа
« Одговор #20 послато: 18-11-2011, 18:56:27 »
Slažem se.

Ван мреже nenad savic

• Starosedelac
  • Поруке: 5.767
« Одговор #21 послато: 18-11-2011, 19:12:43 »
Dobar dan, da li je na casu "Malo pravopisa " prisutan urednik foruma Nenad Savic?
  da sam na forumu knjizevnika srpbije razumeo bi ali ovako ...
  ma treba pisati po pravopisu ali na internetu ljudi daju svoj pecat moj je mozda malo "uvrnut" ali je takav ko se malo vrti vise po netu zna da zbog brzine komunikacija ide malkice drugacije nije da se pravdam ali sam pokazao da vladam padezima i svim ostalim vestinama u tekstovima gde je to bilo potrebno
  ko je hteo imao je sta da procita nisu mu smetala mala slova necu se ovde menjati nemam potrebu ako to smeta mom statusu na forumu nemam probelm sa tim
Kap nebusi kamen snagom nego cestim kapanjem

Ван мреже stojanovic predrag

• Starosedelac
  • Поруке: 5.811
  • Године: 72
  • Локација: Vlasotince
« Одговор #22 послато: 18-11-2011, 20:06:44 »
Dzabe deci sve 5. u knjizici kada im je znanje 0.
Napred napisano se čita ovako  - Đabe deci sve peti u knjižici kada im je znanje nula -

Tačka na kraju označava kraj rečenice. Zato mislim da je Dragoljub ispravno pročitao ( ne računam ono đ umesto dž).

Pozdrav Peca
Uzimaj med kao hranu da ga ne bi uzimao kao lek.

Ван мреже Predrag Brajkovic

• Pepi
  • Starosedelac
  • Поруке: 2.213
  • Године: 62
  • Локација: Zajecar
« Одговор #23 послато: 19-11-2011, 01:03:06 »
Ако смо учили да ходамо у првој години живота, то не значи да сада треба да пузимо. Ако смо правопис учили у основној школи, то не значи да је сада оправдано да све заборавимо и пишемо без примене правописа. Правопис управо служи, не да би показали колико смо писмени, већ да би било јасније оно што напишемо. Како ништа није савршено, тако и свако од нас прави грешке у правопису, али грешке треба признати и прихватити. Понекад се греши случајно, а понекад из незнања или лоше навике. Сматрам да образовање не треба везивати само за школу и школско доба. Образовање почиње од рођења (неки сматрају и пре рођења) и одвија се током читавог животног века у сваком тренутку.

У овој теми је било и неких постова који су се односили на образовање у оквиру школске праксе данас. Мислим да је то скретање са теме, јер се тема односи на нашу писменост у свакодневном животу, па и на овом форуму. Ако би неко желео да коментарише образовни систем у Србији данас, нека отвори одговарајућу тему.

Мени се честом деси да потражим помоћ у вези правописа, када сам нешто заборавио или сам у некој недоумуци. Свакоме од нас би добро дошло да поравимо свој правопис. Добро је да је отворена ова тема и свако ме може без устручавања исправити.

За почетак, приметио сам да многи ''да ли'' пишу спојено ''дали''. Да подсетим ''да ли'' се пише одвојено.

Поздрав!

Ван мреже Slobodan Stanojkovic

• Starosedelac
  • Поруке: 8.209
  • Локација: vranje
  • ko zna i zna da zna, sledi ga
« Одговор #24 послато: 19-11-2011, 08:53:33 »
U pravu si, pise se i odvojeno i spojeno, samo onda ima drugacije znacenje i moze promeniti smisao cele recenice.
Za bolesne - postoji bolnica, za lude - postoji ludnica, za budale nema nista, zato ih ima svuda!

Ван мреже Jovica Bosić

• Starosedelac
  • Поруке: 287
  • Године: 51
  • Локација: Vlasotince
« Одговор #25 послато: 19-11-2011, 10:00:54 »
Ponekad je i brzina kucanja slova na tastaturi uzrok pravopisnih grešaka.

• Pepi
  • Starosedelac
« Одговор #26 послато: 19-11-2011, 21:08:40 »
U pravu si, pise se i odvojeno i spojeno, samo onda ima drugacije znacenje i moze promeniti smisao cele recenice.

Тачно.
На пример:

Да ли смо пчеле?

није исто што и

Дали смо пчеле.

Прва је упитна у којој питамо ''Да ли смо пчеле''. Одговор би могао бити ''Не нисмо пчеле, ми смо људи.''
Друга реченица има значење, да смо некоме дали пчеле (глагол ''дати'').

Ponekad je i brzina kucanja slova na tastaturi uzrok pravopisnih grešaka.

Због брзине куцања, правимо и сливне и правописне грешке, али ако се једна иста грешка стално понавља, онда се ради о нечем другом.

Да би сви имали користи од ове теме, добро би било да указујемо на најчешће грешке. Ако се устручавамо или се бојимо да прихватимо начињене грешке, нећемо их никада исправити. Само луд човек може да верује да све зна. Нормалан човек зна да је његово знање ништица према ономе што не зна.

Ево једног питања од мене: Да ли се пише ''не зна'' или ''незна''?

Ван мреже Vladimir Kovacevic

• Član redakcije časopisa "Pčelar"
  • Starosedelac
  • Поруке: 4.742
  • Године: 52
  • Локација: Kikinda
« Одговор #27 послато: 19-11-2011, 21:14:24 »
 Pepi,neznam ti ja to :D
http://spos.info/forum/index.php?topic=14201.msg220345#msg220345
"Baci dobro niz vodu, voda će opet tebi da donese"

Ван мреже Rodoljub Živadinović

• Predsednik SPOS-a
  • Starosedelac
  • Поруке: 11.658
  • Године: 47
  • Локација: Житковац
« Одговор #28 послато: 19-11-2011, 21:20:52 »
Зависи у ком се делу Србије изговара, у ком смислу, и где је акценат.
Не шалим се.
По званичном правопису, наравно, нема дилеме.
Ако немате непријатеље, значи да нешто нисте урадили како треба (Конфучије).

Веома је тужна судбина оног ко нема непријатеље (Публилије).

"I'm not sorry they stole my ideas, I'm sorry they didn't have their own" - Nikola Tesla

Ван мреже Драгољуб Мијајловић

• Starosedelac
  • Поруке: 5.147
  • Године: 67
  • Локација: Ражањ
« Одговор #29 послато: 19-11-2011, 21:30:17 »
Samo kada su glagoli u pitanju rečica ne se piše odvojeno, ispravno je "neznam"

Ван мреже Slobodan Stanojkovic

• Starosedelac
  • Поруке: 8.209
  • Локација: vranje
  • ko zna i zna da zna, sledi ga
« Одговор #30 послато: 19-11-2011, 21:49:56 »
Ili neznalica, pise se spojeno. Pa i kad se za nekog kaze da nesto ne ume, kaze se * ne zna* ako se ne varam?
Za bolesne - postoji bolnica, za lude - postoji ludnica, za budale nema nista, zato ih ima svuda!

• Pepi
  • Starosedelac
« Одговор #31 послато: 19-11-2011, 22:07:05 »

То је нешто што се лако заборави, а по навици се често греши и не обраћа пажња. Ја се често подсећам на то, па поново заборављам.

Драгољубе, написао си ''Samo kada su glagoli u pitanju rečica ne se piše odvojeno'', а ''знати'' је глагол. Према томе требало би да је исправно одвојено ''не знам''.

Знам да се у само четири случаја пише спојено, па сам управо проверио. То су: ''немој'', ''нисам'', ''нећу'' и ''немам''.

• Starosedelac
« Одговор #32 послато: 19-11-2011, 22:29:13 »
Predraže, prilikom kucanja nije odvojeno, lepo sam objasnio ali nisam lepo otkucao, treba "ne znam".

То је нешто што се лако заборави, а по навици се често греши и не обраћа пажња. Ја се често подсећам на то, па поново заборављам.

Драгољубе, написао си ''Samo kada su glagoli u pitanju rečica ne se piše odvojeno'', а ''знати'' је глагол. Према томе требало би да је исправно одвојено ''не знам''.

Знам да се у само четири случаја пише спојено, па сам управо проверио. То су: ''немој'', ''нисам'', ''нећу'' и ''немам''.

Predraže, prilikom kucanja nije odvojeno, lepo sam objasnio ali nisam lepo otkucao, treba "ne znam".

« Последња измена: 19-11-2011, 22:41:06 nenad savic »

Ван мреже Vladimir Kovacevic

• Član redakcije časopisa "Pčelar"
  • Starosedelac
  • Поруке: 4.742
  • Године: 52
  • Локација: Kikinda
« Одговор #33 послато: 19-11-2011, 22:43:04 »
 Ljudi,čim smo na forumu-znamo da koristimo internet, a tu može sve i svašta da se pročita što nam nije jasno,pa i o pravopisu.
 Kome je to još bitno ovde,nismo u školi,opustite se i uživajmo u svojoj različitosti.Zbog te i takve različitosti ovaj forum ima dušu :)
http://spos.info/forum/index.php?topic=14201.msg220345#msg220345
"Baci dobro niz vodu, voda će opet tebi da donese"

• Pepi
  • Starosedelac
« Одговор #34 послато: 20-11-2011, 00:11:52 »
Ljudi,čim smo na forumu-znamo da koristimo internet, a tu može sve i svašta da se pročita što nam nije jasno,pa i o pravopisu.
 Kome je to još bitno ovde,nismo u školi,opustite se i uživajmo u svojoj različitosti.Zbog te i takve različitosti ovaj forum ima dušu :)

Владо, нећемо ваљда полемисати и о томе? Свако има право на избор, па ако је неком стало да се правилно изражава и пише, није у реду да му се оспорава то право. Коме је стало до тога њему ће ова тема користити, а свако има права на исти начин да је игнорише.

''Kome je to još bitno ovde,nismo u školi,opustite se i uživajmo u svojoj različitosti.'' Мислим да има људи којима је то битно, а има и оних којима није битно. То је такође различитост, па зато не оспоравајмо право оних који сматрају да је правопис битан. Не би се сложио ни са тим да смо требали учити, само док смо били у школи, а да сада имамо права да све заборавимо и ништа више не научимо. Не би се сложио ни са тиме да се у школи треба учити само за оцену. Сматрам, а то сам већ написао, да човек учи током целог свог живота. Ја тако мислим, а свако може имати свој став по том питању. Да би човек био опуштен, овде на форуму, треба само да је свестан да нико није савршен и да свако може правити грешке. Грешке су саставни део свега што нас окружује, а савршеног нема. А што се различитости тиче, она је неуништива, тако да је уживање у њој загарантовано.

Немојмо бежати од ове теме, него искористимо могућност да се неких ствари подсетимо.

Поздрав!

Ван мреже zdravkoobradovic

• moderator
  • Поруке: 5.214
  • Године: 64
  • Локација: Bačka Palanka
« Одговор #35 послато: 20-11-2011, 00:40:50 »
Došla inspekcija na čas srpskog u jednom selu kod Niša  i posle časa sve hvale učitelja da su deca pametna i sve znaju jedino im smeta što upotrebljavaju gi.
Učitelj odgovara ja gi učim pa nikako da gi naučim.

Ван мреже miodrag jovanovic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.460
  • Локација: Donja Rasovača
« Одговор #36 послато: 20-11-2011, 15:54:50 »
Došla inspekcija na čas srpskog u jednom selu kod Niša  i posle časa sve hvale učitelja da su deca pametna i sve znaju jedino im smeta što upotrebljavaju gi.
Učitelj odgovara ja gi učim pa nikako da gi naučim.

"... ja gi vikam oni pa."

Ako je Niš u pitanju onda da bude kako valja.Nemojte da nas sakatite kada već niste živeli u Nišu. :D :D

• Pepi
  • Starosedelac
« Одговор #37 послато: 20-11-2011, 19:08:08 »
Отишла жена на службени пут, сместила се у хотел и између осталог јавља мужу: ''Сместила сам се у хотел и у соби сам са Драганом''. Мужу није баш све било јасно па пита: ''Жено, кажи ти мени, да ли си у соби с Драгана или с Драгану?''

Ван мреже Vucic Dejan

• Starosedelac
  • Поруке: 1.798
  • Године: 44
  • Локација: Trstenik
  • DB12 moj izbor
« Одговор #38 послато: 20-11-2011, 20:26:10 »
Proizvodnja i prodaja parnih topionika i ostalih pcelarskih alata 063 81 27 515      vucic.dejan75@gmail.com 

http://spos.info/forum/index.php?topic=24072.0

• Starosedelac
« Одговор #39 послато: 20-11-2011, 22:11:00 »
Pustiti, ne ubiti.
Pustiti ne, ubiti.
Ako se zarez (zapeta), napiše na pogrešnom mestu, umesto da pustite čoveka na slobodu(prva rečenica) može te ga ubiti (druga rečenica).