Аутор Тема: Употреба Хељде у исхрани!  (Прочитано 623367 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже ljubomir nisevic

• Starosedelac
  • Поруке: 308
  • Године: 65
  • Локација: Loznica
Употреба Хељде у исхрани!
« послато: 28-11-2011, 17:49:00 »
Ове године сам посејао око 12 ари хељде и овро сам нешто више од 100 кг. Читао сам да је хељда корисна у исхрани, али како се она до сада није сејала у нашем крају није ми довољно познато како се иста користи, а пре свега како се меље, тј. да ли се меље обичним млинским камењем или постоји специјални систем млевења где се одваја љуска која се после користи за пуњење јастука. Ако неко од чланова форума зна одговоре на ова питања био бих му захвалан на информацијама. Иначе, хељда је и медоносна биљка, али ја сам ову тему убацио овде пошто је посматрам са другог аспекта.

Ван мреже Sreten Puzic

• Starosedelac
  • Поруке: 3.251
  • Локација: Власотинце
Одг: Употреба Хељде у исхрани!
« Одговор #1 послато: 28-11-2011, 17:52:28 »

Ван мреже Moma Milovanovic

• Starosedelac
  • Поруке: 9.242
  • Године: 70
  • Локација: Valjevo-Osecina-Gornje Crniljevo
« Одговор #2 послато: 28-11-2011, 17:56:09 »
Komsija  Ljubo, evo ti za pocetak, pa cemo se kasnije dogradjivati.....

http://www.bezgluten.net/content/heljda

Ван мреже Драгољуб Мијајловић

• Starosedelac
  • Поруке: 5.166
  • Године: 67
  • Локација: Ражањ
« Одговор #3 послато: 28-11-2011, 18:43:12 »
     Heljda se seje na nadmorskim visinama oko 1000 m, na peskovitom zemljištu koje je bogato vlagom.
Jednogodišnja zeljasta biljka, cveta duže vremena, medonosna je i lekovita za ishranu.
     Zrno heljde se prerađuje: - mlevenjem oljuštenog zrna(ljuštenje zrna postoje posebne linije)
                                        - mlevenjem cijelog zrna
u oba slučaja zrno se dalje melje u običnom mlinu (najbole mlin na vodu). Brašno se koristi kao: integralno brašno, brašno od ljuštene heljde, heljdine pahulje i razne testenine od heljde, a ljuspe u proizvodnji jastuka.
    Obično se heljdino brašno koristi u mešavini sa pšeničnim brašnom u odnosu 1:1, za proizvodnju: kačamaka, palačinki, razlevača...
Heljdino brašno ne sadrži gluten.

Ван мреже Gradimir Avramovic

• O Tim
  • Поруке: 5.538
  • Године: 53
  • Локација: Beograd
« Одговор #4 послато: 28-11-2011, 19:18:55 »

Nešto mi to malo 100 kg/12 ari...
Da li je to zato što je prvi put ili je to normalno?

Ван мреже ljubomir nisevic

• Starosedelac
  • Поруке: 308
  • Локација: Loznica
« Одговор #5 послато: 29-11-2011, 10:30:58 »
Захваљујем Сретену, Моми и Драгољубу на помоћи.
Градимире, није ми познато колики се приноси постижу просечно, али ове године је Август био такорећи без падавина па се одразило на принос.

Ван мреже Gradimir Avramovic

• O Tim
  • Поруке: 5.538
  • Године: 53
  • Локација: Beograd
« Одговор #6 послато: 29-11-2011, 16:57:59 »

Ni ja se ne razumem ali nekako mi to skroz malo.
     Bile su ogromne suše, koje traju i do danas...
     U svakom slučaju pozdravljam tvoju ideju i napor u vezi te žitarice, skoro zaboravljene.

Ван мреже predrag zajovic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.065
  • Године: 37
  • Локација: Kačarevo
« Одговор #7 послато: 29-11-2011, 21:05:34 »
ove godine sam, prvi put u životu, posejao heljdu i sada imam oko 400kg selektiranog heljdinog zrna. jedan deo ću prodati a jedan bih samleo za ličnu upotrebu i za prijatelje, ali imam problem oko pronalaženja mesta gde mogu samleti zrno u brašno.  svaka pomoć je dobrodosla
   pozdrav

Ван мреже Lazar Rajcic

• Starosedelac
  • Поруке: 2.518
  • Локација: Kalgari Alberta Kanada
  • Član pčelarskog društva "Dunav" - Apatin
« Одговор #8 послато: 30-11-2011, 06:35:14 »
Heljdu sam prvi put probao kao dete prilikom posete Sloveniji gde se od nje prave tzv. ajdovi žganjci (palenta, pura, kačamak). Žganjci se obično preliju istopljenom mašću u kojoj ima malo isitnjenih čvaraka. Trebalo mi je dosta vremena da pronađem recept za spremanje tog jela na Podravkinom kuvaru. Osim tog recepta tu je moguće naći skoro 200 drugih recepata po kojima se spremaju raznorazna jela od heljde.

http://www.coolinarika.com/recepti/pretrazivanje/?order_by=cool-faktor&upit=heljdini+%C5%BEganci&search_category=&search_preparation_type=&search_occasion=&search_season=&search_international=&search_regional=&search_extra_category=&search_preparation_time_min=&search_preparation_time_max=&search_submit=Pretra%C5%BEi 

U slovenskom svetu helda je jako popularna kod Rusa, Ukrajinaca i Poljaka gde se od nje najčešće prave palačinke (blini) i kaša. Japanci i Korejanci od nje naravno prave testeninu.
Jako je popularna među pobornicima zdrave hrane širom sveta.

Ja kupujem već samleveno heljdino brašno tako da nemam iskustva sa mlevenjem ali koliko vidim najvažnije je prvo ukloniti ljusku sa semena. Dalje heljdina se melj pomoću kamenih točkova kao i sve druge žitarice. Jedina začkoljica je što neko blago proprži zrna pre mlevenja a neko ih melje presna. Prilikom prženja izgubi se deo vlage iz zrna i dobije za nijansu drugačija aroma. Za ljušćenje semena heljde ovaj čovek na filmu koristi dva gruba sita kroz koje protrlja zrna.

50°46'53.40"  Ni Aljaska nije daleko od naše kuće
113°56'11.73"

Ван мреже sirkapavel

• Starosedelac
  • Поруке: 693
  • Године: 71
  • Локација: Padina , Vojvodina
« Одговор #9 послато: 30-11-2011, 12:29:09 »
ove godine sam, prvi put u životu, posejao heljdu i sada imam oko 400kg selektiranog heljdinog zrna. jedan deo ću prodati a jedan bih samleo za ličnu upotrebu i za prijatelje, ali imam problem oko pronalaženja mesta gde mogu samleti zrno u brašno.  svaka pomoć je dobrodosla
   pozdrav
Komsija,gde si sejao heljdu?
Ako si sejao u nasoj okolini,posto je nadmorka visina niska i uslovi su drugaciji od onih na 1000m,iteresuje me tvoje iskustvo oko gajenja na nasim prostorima.

Puno pozdrava.

Ван мреже Stekic Dragan

• Starosedelac
  • Поруке: 1.858
  • Године: 52
  • Локација: Vladimirci
« Одговор #10 послато: 30-11-2011, 12:45:33 »
Postoji mnogo razlicitih vrsti heljde u svetu , cini mi se oko 1000 ...
Ona koja se seje i uspeva kod nas na visini od 200- 400 m neuspeva na 1000 m nv  i obratno.

Ljubomir i Predrag su seme kupili  od mene i imaju sasvim zadovoljavajuci prinos sobzirom kakva je susa bila.
Prinos u idealnim uslovima po hektaru je od 800 do 1200 kg.
Ako uzmemo u obzir da je 10 puta skuplja od psenice onda sami izvedite racunicu.
Kako pcele ''kidisu'' na nju posebna je prica ...

Ljubomire nebrini mnogo za "meljavu" heljde, ima kod mene covek etno selo i restoran i pravu vodenicu potocaru.
Turistima koji svrate prodaje brasno od heljde(heljdu nabavlja od mene), belo psenicno i projino od kukuruza  a melje i usluzno.
Trenutno je u fazi remonta pa neradi ali cim pocne bicete obavesteni.
Najbolje je heljdu mleti sa ljuskom i mi tako i radimo.

Imate nekoliko tema na Forumu o heljdi pa preporucujem da ih procitate.

Pozdrav.

Ван мреже Slobodan Jevtic

• Dokazani prijatelj foruma SPOS Info
  • moderator
  • Поруке: 18.392
  • Године: 70
  • Локација: St.Kostolac
« Одговор #11 послато: 30-11-2011, 13:43:09 »
Stele
kod setve koliko ide kg semena po hektaru,
dali mora prva reprodukcija,
pozdrav

Ван мреже Marin Kvesić

• Doseljenik
  • Поруке: 104
  • Локација: LJubuški
« Одговор #12 послато: 30-11-2011, 13:50:05 »
Teme na forumu ima ali evo i ovdje malo pogledajte .Med od heljde je jedan od vodećih po količini antioksidanasa .
Gledao sam kad pčele "kidišu" i ako je povoljno -vlažnije  kao da se roje .
 Pročitajte i ovo,
http://www.pcelinjak.com/content/view/767/146/
Pozz..
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso

Ван мреже predrag zajovic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.065
  • Године: 37
  • Локација: Kačarevo
« Одговор #13 послато: 30-11-2011, 18:31:04 »
   pozdrav
Komsija,gde si sejao heljdu?
Ako si sejao u nasoj okolini,posto je nadmorka visina niska i uslovi su drugaciji od onih na 1000m,iteresuje me tvoje iskustvo oko gajenja na nasim prostorima.

Puno pozdrava.
zdravo komsija. Sejao sam je na obali kolubare nekih 80km od kacareva. Neko posebno iskustvo nemam jer je zemlja prvo pripremljena za faceliju ali ona nije nikla (evrotom ruma) posle toga  je parcela isprskana totalnim herbicidom i 10ak dana kasnije je posejana heljda. Posle toga nista nisam radio do zetve. Lepo je nikla,  visoka je bila oko 1m i vise.  To je otprilike  to.

Ван мреже Драгољуб Мијајловић

• Starosedelac
  • Поруке: 5.166
  • Године: 67
  • Локација: Ражањ
« Одговор #14 послато: 30-11-2011, 19:50:17 »
Ona koja se seje i uspeva kod nas na visini od 200- 400 m neuspeva na 1000 m nv  i obratno.
Dragane, nisam čuo za tu heljdu čije areal na 200-400m, ako možeš opiši je bliže, po mogućnosti fotografija.

Ван мреже Stekic Dragan

• Starosedelac
  • Поруке: 1.858
  • Године: 52
  • Локација: Vladimirci
« Одговор #15 послато: 01-12-2011, 07:43:09 »
Nemojte me drzati za rec ,cini mi se da se sorta zove ''hajlanka'' ili tako nekako.
Seme je naruceno preko polj.apoteke u mom mestu od semenarske kuce .
Seme je po recima strunjaka iz doticnog semenarstva namenjeno za nase ,ravnicarske i brdske predele sa manjom nad. visinom.
Ponovicu ,heljda koja uspeva recimo kod Dj.Zecevica na Zlataru neuspeva ovde  jer je slao jednom kolegi seme i nista nije uspelo.

Da se nebismo ponavljali evo linka teme gde skoro sve pise a ima i slika:
http://spos.info/forum/index.php?topic=1911.0

Predraze u tvom ataru izmedju mojih i tvojih kosnica nalazila se jedna parcela pod heljdom koja je izgledala odlicno.
Znaci uspeva i u Banatu.

Ван мреже sirkapavel

• Starosedelac
  • Поруке: 693
  • Године: 71
  • Локација: Padina , Vojvodina
« Одговор #16 послато: 01-12-2011, 13:35:48 »
Hvala vam na ovim informacijama.