Аутор Тема: Храм Преноса Моштију Св.Оца Николаја у Врелу  (Прочитано 8687 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Александар Ћосић

• Novi stanovnik
  • Поруке: 186
  • Године: 41
  • Локација: Врело код Уба
  • Александар Ћосић
Црква Преноса моштију Светога Николаја Мирликијског
 Црква је подигнута 1844-1846. године у готско- романском стилу. Освећена је молитвом епископа шабачког Гаврила 1849. године на Преображење Господње. Иконостас је радио сликар из Ваљева, лазар Крџалић 1898. године. Црква у Врелу има велику културно- историјску, националну и територијалну вредност. У њу је често долазио прота Матија Ненадовић. Снаха кнеза Алексе Ненадовића била је удата за свештеника Гаврила Поповића који је тада служио у врељанској цркви. Црква поседује Плаштаницу која је израђена срмом на кадифи, златоткана. Плаштаница била је изложена пре Првог Светског рата у музеју у Паризу и тамо је освојила прво место. Хришћанска заједница из Врела одкупила ју је за „знатну суму". Први пут је на виђење народу изнета на виђење на Преображење 1912. године. 10. 8. 1912. године Литургији у Врелу присуствовао је краљ Петар I Карађорђевић са престолонаследником Александром и тада је дао тридесет златних дуката на тас. Многе црквене књиге и први летопис изгорели су у пожару подметнути од аустро- угара 1917. године. У летопису стоји записано да су војници аустро- угарске монархије за време Литургије седели на Престолу и претили свештенику док је овај слижио без престанка. Претили су му да мора да спомене цара или ће га убити. Тада су у цркву поставили римокатоличког свештеника. За време комунистичке владавине једнога дана комунисти су изјурили сав народ из порте и наредили да нико несме ићи у Цркву. Следеће недеље нико није ишао у Цркву, али је кроз село наишао четнички вођа из Црвене јабуке и тукао корбачем народ који је био на путу што неиде у Цркву. 1921. године у цркви је подигнута спомен плоча палим борцима и три предходна рата за Крст Часни и слободу златну од 1912. до 1918. године. Прва црква у Врелу налазила се у засеоку Чалопек. Била је саграђена од прућа и блата. Нема података како и када је нестала. Ту се сада одржава заветинска молитва на „Млади уторак". То мољење је било забрањено од 1953. до 1990. године. Друга црква била је подигнута близу ове данашње. Била је саграђена од јаких брвана. Ни за њу се не зна када је подигнута и како је нестала. За њу је добијена „бурунктија" (дозвола).

« Последња измена: 29-11-2011, 23:00:29 Slobodan Jevtic »

Ван мреже slobodan ilic

• Starosedelac
  • Поруке: 528
  • Године: 58
  • Локација: Calgary-Kanada
Одг: Храм Преноса Моштију Св.Оца Николаја у Врелу
« Одговор #1 послато: 30-11-2011, 08:44:19 »
Svaka Vam cast oce Aco .Lepo je sve ovo vodeti i cuti dugogodisnju historiju o crkvi koja krasi dolinu Tamnave.
 Od srca zelim puno zdravlja i veselja Vama i dobrim ljudima nase lijepe Tamnave.Ilic

Ван мреже Moma Milovanovic

• Starosedelac
  • Поруке: 9.185
  • Године: 70
  • Локација: Valjevo-Osecina-Gornje Crniljevo
« Одговор #2 послато: 30-11-2011, 09:41:39 »
Oce Aco, slikaj  unutrasnjost crkve, jer ima sta da se pokaze, posebno polijeleje, koji su prava umetnicka dela, kao u spoljasnjost crkve sa novom cesmom. Ja sam vec pokazao staru lipu
i   rekao da je  ona po predanju zasadjena tokom gradnje crkve, ne znam da li sam u pravu....Znam da je privilegija biti svestenik u bogomolji sa takvom istorijom....Na mnogaja ljeta.....

Pozdrav za Acu, Pavla i Natasu, porodica Milovanovic

Ван мреже Slobodan Jevtic

• Dokazani prijatelj foruma SPOS Info
  • moderator
  • Поруке: 18.383
  • Локација: St.Kostolac
Одг: Храм Преноса Моштију Св.Оца Николаја у
« Одговор #3 послато: 01-12-2011, 14:27:47 »
Da  se uključim i ja i dopunim ovu temu ali,
košnicama koje se nalaze pored ovog svetog hrama.
I dva pčelara sadašnjeg i budućeg kada još malo poraste

• Novi stanovnik
  • Александар Ћосић
« Одговор #4 послато: 01-12-2011, 15:07:16 »
Eво мало слика унутрашњости храма ,чесме која је урађена пре пар месеци прилог Немање Матић нашег фудбалера који игра у Португалу ,липе које су украс црквене порте украс лети када олистају и кад пусте свој нектар препун мириса.

• Novi stanovnik
  • Александар Ћосић
« Одговор #5 послато: 06-01-2012, 23:18:10 »
МИР БОЖЈИ ХРИСТОС СЕ РОДИ.

Срећни Божићни празници.

Uzastopna poruka: 06-01-2012, 23:19:29

• Starosedelac
« Одговор #6 послато: 07-01-2012, 06:10:16 »
Oce Aco, Mir Boziji Hristos se rodi...

Neka je na zdravlje i veselje......

• Novi stanovnik
  • Александар Ћосић
« Одговор #7 послато: 07-01-2012, 23:30:34 »
Oce Aco, Mir Boziji Hristos se rodi...

Neka je na zdravlje i veselje......
Ваистину се роди !
Хвала милостивом Господу на његовим даровима ево и ове године дочекали смо Божић у празничном расположењу,а радост празника драго ми је да поделим са мојим колегама форумашима и да подсети да данас изађу на своје пчелињаке са драгим особама и да га окаде ,да се помолимо да ова сезона што следи буде медна а знам да милостиви Господ увек награђује из своје Небеске ризнице.

• Starosedelac
« Одговор #8 послато: 08-01-2012, 09:40:54 »
Oce Aco, na mnoga ja ljeta....

Pozdrav za  Pavla,  Natasu i Acu, Milovanovici iz Valjeva......

Ван мреже Dragan M. Djurdjevic

• Rado viđen gost
  • Поруке: 68
  • Локација: Ub
« Одговор #9 послато: 08-01-2012, 11:26:26 »
Vaistinu se rodi!
Običaji u našem kraju (Čučuge) su da se pre Božićnog doručka i lomljenja Česnice obiđu: staja, kokošinjac i pčelinjak(kovanluk).
Smatra se da je dobro na Božić započeti nekakav posao, pa sam u nekoliko slabijih rojeva dodao pogaču.

• Novi stanovnik
  • Александар Ћосић
« Одговор #10 послато: 08-02-2012, 22:51:29 »
Опет пада...