Аутор Тема: Domace vino  (Прочитано 6320 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Sasa Pesic

• Starosedelac
  • Поруке: 350
  • Године: 41
  • Локација: Beograd
Domace vino
« послато: 01-12-2011, 22:22:48 »
Nisam video da postoji tema sa ovim sadrzajem pa reko da postavim.Verujem da ima onih koji prave vino za svoju dusu,pa da malo razmenimo iskustva.Ja se time bavim vec nekoliko godina,ako imate neka pitanja,nedoumice,sta kako....samo izvilote pitajte.

Ван мреже Gradimir Avramovic

• O Tim
  • Поруке: 5.538
  • Године: 52
Одг: Domace vino
« Одговор #1 послато: 02-12-2011, 10:20:22 »

Sale, ja ga na žalost, ne pravim ali ga obožavam.
     Skoro svako veče, kada sam u prilici, popijem jednu do dve čaše domaćeg, crnog, vina koje kupujem više godina od jednog domaćina iz Aleksandrovca. On to vino dovezi do Skele, kod Obrenovca, do svojih rođaka a oni "krčme".
     Tokom zimskih meseci na taj način moja porodica potroši oko tridesetak litara.
     Spada u kategoriju poluslatkih stonih vina, slično je po ukusu "Ždrepčevoj krvi".
     Priželjkujem večeri kada pijemo vino, jer to u mojoj kući znači da smo raspoloženi, zdravi, bez nerešivih briga i siti :D :D :D

Ван мреже Sasa Pesic

• Starosedelac
« Одговор #2 послато: 02-12-2011, 12:07:26 »
Prava stvar,a i zdravo je popiti casu,dve crnog vina.Ima resveratola i antocijana koji su dobri za krvne sudove.

Ван мреже Randjić Jovica

• Starosedelac
  • Поруке: 5.353
  • Године: 56
  • Локација: Bela Crkva
« Одговор #3 послато: 02-12-2011, 12:57:03 »
Moj kraj je cuven po domacem vinu,prica se da je Marija Terezija obozavala vino iz Bele Crkve. Sto se vina iz Bele Crkve tice najvise volim vino od hamburga.Ranije sam imao 15 ari vinograda i odustao jer vinograd trazi slugu.

Ван мреже Sreten Puzic

• Starosedelac
  • Поруке: 3.146
  • Локација: Власотинце
« Одговор #4 послато: 02-12-2011, 13:06:32 »
Moj kraj je cuven po domacem vinu,prica se da je Marija Terezija obozavala vino iz Bele Crkve. Sto se vina iz Bele Crkve tice najvise volim vino od hamburga.Ranije sam imao 15 ari vinograda i odustao jer vinograd trazi slugu.

Steta, trebao si da mu nadjes.   :(

Ван мреже vladica stojanovic

• Starosedelac
  • Поруке: 2.381
  • Године: 51
  • Локација: Nördlingen Nemačka
  • via militaris
« Одговор #5 послато: 02-12-2011, 14:37:34 »
Prava stvar,a i zdravo je popiti casu,dve crnog vina.Ima resveratola i antocijana koji su dobri za krvne sudove.

Saša,ti se baviš proizvodnjom vina ?
Ako nije tajna imaš li vinograd,kolike površine i koje sorte gajiš?
Ajde, raspiši se malo.

Za resveratrol si u pravu,jako dobro za krvne sudove.
Prema Britanskoj fondaciji za srce,jedna ili dve jedinice vina dnevno mogu da štite od srčanog udara...
Alkohol može da bude lekovit i otrovan.Razlika je u dozi.Samo umereno konzumiranje je korisno.
Za zdravlje je najbolje crveno vino.Razlog-najviše zaštitinih jedinjenja ima u ljuski groždja.
Zato treba piti puna vina npr.kot di ron,australijski širaz,kaberne sovinjon,merlo ili kalifornijski zinfandel.

Ван мреже Srdjan Velickovic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.289
  • Године: 42
  • Локација: Vladicin Han
  • Nemam sve sto volim,ali volim sve sto imam !
« Одговор #6 послато: 02-12-2011, 16:19:00 »
Ja bih te pitao nesto .
Dali vino koje prevri pod kominom kasnije pretaces u drveno bure , koliko ga u tom buretu cuvas i kako ?
Jedini normalan u svetu ludih,ili jedini lud u svetu normalnih...

Ko zna da ne zna - poduci ga, ko ne zna da zna - podseti ga, ko zna da zna - sledi ga...Ko ne zna da ne zna - bezi od njega!!!

Ван мреже Sasa Pesic

• Starosedelac
« Одговор #7 послато: 02-12-2011, 22:27:59 »
Vino koje odradi vrenje moze se pretociti u drveno bure,ali bolje je malo sacekati da se dobro istalozi.Zrenje u drvenim buradima traje obicno od 1-3god zavisno od zelje.Iz drvenih buradi ne bi trebalo istakati manje kolicine, jer dolazi do oksidacije i kvarenja vina.Kada resimo da koristimo vino iz drvenog bureta, najbolje je celu kolicinu flasirati ili pretociti u bure sa plivajucim poklopcem, gde je vino stalno zasticeno bez obzira na kolicinu koja se nalazi u buretu.Problem kod drvenih burica je njihovo pranje,jer se vrlo lako moze desiti da se vino pokvari ako bure nije dobro oprano.Zato nije lose kada se drveno bure isprazni u drugi sud, u njega odmah naspe novo vino koje ce u njemu da odlezava.
Цитат
Saša,ti se baviš proizvodnjom vina ?
Ako nije tajna imaš li vinograd,kolike površine i koje sorte gajiš?
Ajde, raspiši se malo.

Bavim se proizvodnjom par godina.Posadio sam vinograd ove godine.Povrsina je 20a.To je trenutno,eksperimentalno da vidim kako ce se ponasati na tom zemljistu i lokaciji.Ako bude dobro prosiricu.Od sorti merlo klon R3 na podlozi SO4,marselan(nova sorta dobijena ukrstanjem grenasa i kaberne sovinjona)sazreva dve nedelje ranije od kabernea tako da kod nas ima uslova da lepo sazri.Boja odlicna,daje jaka i gusta vina ali uz mnostvo vocnih aroma.Razvijena je u VCR-u u Italiji.Evo i nekih slika pripreme za sadnju

Ako se urednici slazu evo linka do foruma o proizvodnji vina i rakije gde sam i ja jedan od urednika:
http://www.sveovinu.com/index.php
Tamo dosta mozete procitati i o iskustvima sa proizvodjacima prohromskih i polipropilenskih sudova koji se koriste i za cuvanje meda,o kvalitetu prohroma koji je pogodan za proizvodnju sudova.
« Последња измена: 02-12-2011, 22:37:07 Sasa Pesic »

Ван мреже Stekic Dragan

• Starosedelac
  • Поруке: 1.852
  • Локација: Vladimirci
« Одговор #8 послато: 03-12-2011, 14:51:41 »
Odlicno Sasa,samo napred ...

Kolika je dubina brazde i sta mislis da li je bolje ovako orati ili sa ovakvim gusenicarom samo "riperovati''
zemljiste na 50-60 cm dubine?

Clan sam Foruma ''Sve o vinu'' (ovde sam ga vec preporucivao) i smatram da je odlican kao i ovaj nas Forum i mnogi drugi ...
Licno, veliki sam ''fan" vina ,jos vise vinarstva ,skupljam vec godinama tudja iskustva i ''pakujem'' znanje ,
pa ako da dragi Bog za par godina eto mene u svetu vina.
Proizvodnju rakije jos malo pa sam doveo do ''savrsenstva'' ...

Ван мреже Randjić Jovica

• Starosedelac
  • Поруке: 5.353
  • Године: 56
  • Локација: Bela Crkva
« Одговор #9 послато: 03-12-2011, 15:02:23 »
Ja sam gajio Prokupac,na cote,jednostavna rezidba i zastita.Posle branja.sve u kominu,pi vina dok ne prevri i onda sve u lozu.Samo sto Gudurica kraj Vrsca ima vina,nigde nisam pio bolje.Mada pojam dobro vino je stvar ukusa.Ja preferiram poluslatka vina...I sto rece Vladica samo dve jedinice e to si nekad bile litre a sad najvise dve case.

Ван мреже Sasa Pesic

• Starosedelac
« Одговор #10 послато: 03-12-2011, 15:10:07 »
Pozdrav,nisam znao da si aktivan i tamo na forumu.Dubina brazde od 60-80cm,kako gde.Prema nekim novim istrazivanjima i savetima ic VCR-a(proizvodjaca loznih kalemova)dovoljno je samo riperovanje.Sada ko ce ga znati,vazno je da se zemljista razbije na vecoj dubini da moze da primi vlagu.Nekada su orali volovima pa je bilo vinograda.Ima puno razlicitih misljenja.

Ван мреже Stekic Dragan

• Starosedelac
  • Поруке: 1.852
  • Локација: Vladimirci
« Одговор #11 послато: 03-12-2011, 15:35:02 »
Nisam skoro uopste aktivan na ''tvom'' Forumu ,samo redovno citam,pratim novitete ili prosto receno
ucim od pravih majstora i znalaca.Svaka vam cast ...

Pozdrav.

Ван мреже Srdjan Velickovic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.289
  • Године: 42
  • Локација: Vladicin Han
  • Nemam sve sto volim,ali volim sve sto imam !
« Одговор #12 послато: 03-12-2011, 16:03:43 »
Vino koje odradi vrenje moze se pretociti u drveno bure,ali bolje je malo sacekati da se dobro istalozi.Zrenje u drvenim buradima traje obicno od 1-3god zavisno od zelje.Iz drvenih buradi ne bi trebalo istakati manje kolicine, jer dolazi do oksidacije i kvarenja vina.Kada resimo da koristimo vino iz drvenog bureta, najbolje je celu kolicinu flasirati ili pretociti u bure sa plivajucim poklopcem, gde je vino stalno zasticeno bez obzira na kolicinu koja se nalazi u buretu.Problem kod drvenih burica je njihovo pranje,jer se vrlo lako moze desiti da se vino pokvari ako bure nije dobro oprano.Zato nije lose kada se drveno bure isprazni u drugi sud, u njega odmah naspe novo vino koje ce u njemu da odlezava.

Objasni mi kakav je to plivajuci poklopac , jer mi se prosle godine vino u buretu pokvarilo ( doduse i ja sam kako sada vidim bio najveci krivac tome jer sam ga nacinjao vise puta po malo ) , koliko se bure puni ( do kog nivoa ) i kako se bure zatvara i cime da bih sprecio kontakt vina i vazduha ( kazu da i to takodje pravi probleme vinu u buretu ) .
Jedini normalan u svetu ludih,ili jedini lud u svetu normalnih...

Ko zna da ne zna - poduci ga, ko ne zna da zna - podseti ga, ko zna da zna - sledi ga...Ko ne zna da ne zna - bezi od njega!!!

Ван мреже vladica stojanovic

• Starosedelac
  • Поруке: 2.381
  • Године: 51
  • Локација: Nördlingen Nemačka
  • via militaris
« Одговор #13 послато: 03-12-2011, 19:37:17 »
Odlično Saša,ja sam prijatno iznenadjen.

Iako su sva pića korisna za srce,čini se da je vino najbolje!
Možda znate za "francuski paradoks"-ironično otkriće,da je kod mnogih Francuza, da iako puše cigarete i unose hranu sa dosta zasićenih masti ,verovatnoća da umru od kardiovaskularnih bolesti više nego upola manja kod Britanaca.

Ван мреже Sasa Pesic

• Starosedelac
« Одговор #14 послато: 03-12-2011, 22:26:32 »
Zbog toga sto je u njihovoj kulturi,kao i u Spaniji i Italiji kao dobra navika uvrstena i skoro svakodnevna konzumacija case ili dve vina posle rucka.
Mom prijatelju je doktor posle pregleda i ustanovljavanja povisenog pritiska,povisenih  triglicerida i holesterola rekao, da obavezno pije casu dve crnog vina.Ali samo ako je stvarno napravljeno od grozdja,znaci ne od koncetrata i sl.

Objasni mi kakav je to plivajuci poklopac , jer mi se prosle godine vino u buretu pokvarilo ( doduse i ja sam kako sada vidim bio najveci krivac tome jer sam ga nacinjao vise puta po malo ) , koliko se bure puni ( do kog nivoa ) i kako se bure zatvara i cime da bih sprecio kontakt vina i vazduha ( kazu da i to takodje pravi probleme vinu u buretu ) .

Plivajuci poklopac se stavlja u cilindrican sud,prohromski ili polipropilenski.On je za 1-2cm manjeg precnika od precnika suda i on pluta na vinu.Izmedju poklopca i zida suda se sipa lako parafinsko ulje koje sprecava kontakt vina sa vazduhom.Poklopac prati nivo vina u sudu i bez obzira koliko ima vina u sudu ono je uvek zasticeno.