Аутор Тема: Представљање - Маријан Величковић  (Прочитано 268 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Маријан Величковић

• Prolaznik
  • *
  • Поруке: 0
  • Локација: Бор
Представљање - Маријан Величковић
« послато: 23-01-2020, 12:11:57 »
Добар дан. Почео ме занимати овај хоби и начин живота задњих пар месеци. За почетак сам кренуо да листам литературу Пчеларство за почетнике (Аутора Ховланда Блекистона) што најбоље и разумем (што је истина да сам тотални лаик у овоме), на јутјуб пратим разне канале и погледах доста клипова. Планирам током ове године да кренем са првим кошницама на територији општине Власотинце тачније атар села Градиште, на својој дедовини...Планирао сам узети ЛР кошнице мада сам случајно налетео на ЕВ и РВ кошнице које су ми пажњу преусмериле, ваздан зато што су домаће и што су кажу упућени лакше, еколошке и већи принос дају. Кажите ми молим Вас занима ме податак колико које су кошнице заступљене код нас у процентима и да ли бих могао да за први пут кренем од пар различитих кошница?Типа РВ,ЛР и друге? По две од сваке нпр.. Дал је то могуће? Хвала унапред, свако Вам добро.

Ван мреже Dusan Ilic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.447
  • Године: 36
  • Локација: Nis
Одг: Представљање - Маријан Величковић
« Одговор #1 послато: 23-01-2020, 12:29:56 »
Oporavio te Voja. Lepo ja rekoh pre neki dan da može pričice da priča početnicima i ide mu super. Da napomenem, nigde nisam napisao da te košnice nisu dobre,ali znam šta je LR.
Moj predlog je da nadješ mentora, čoveka koji dugo pčelari i od njega dobijaš informacije. Ono što lično smatram je da ne počinješ sa različitim i da kreneš sa istoramnim. S obzirom da je teritorija Vlasotince, a ja volim da pomažem početnicima, kontaktiraj me na pp ako ti nešto treba, a razmenićemo i brojeve. Odmah da znaš da ne prodajem rojeve i matice, čisto da ne shvatiš pogrešno ovo moje pisanje.

Želim ti sreću i pozdrav

Ван мреже Nenad Tucakov

• Starosedelac
  • Поруке: 2.830
  • Године: 59
  • Локација: Pančevo
    • Pčelarska i radio-amaterska stranica
« Одговор #2 послато: 23-01-2020, 13:13:19 »
Pozdrav Marijane.
Dobrodošao na forum.
Nije nemoguće, ali je nepraktično pčelariti različitim tipovima košnica.
Od svakog pčelara ćeš čuti da su najbolje košnice upravo one, kojima on pčelari. :)

Najbolje je da se sam opredeliš, jer tako nećeš moći nikoga da kriviš, za eventualno pogrešno donetu odluku.
Bogu hvala, informacije nisu nikada dostupnije bile, pa imaš još malo vremena da "proučiš" i doneseš odluku.

U svakom slučaju, neka ti je srećan ulaz među pčelare.
Kupujmo domaće
www.yu2m.rs/prodavnica

Ako se ne preteruje u količinama šećera i pravilnim prihranjivanjem nema bojazni da šećer dospe u med za vrcanje i nema bojazni da se slabi imunitet pčela.  - Rade Stanković
Kakvih nas ima, takvih nas i treba - Radićeva baba

Ван мреже Dusan Ilic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.447
  • Године: 36
  • Локација: Nis
« Одговор #3 послато: 23-01-2020, 13:25:25 »
Ne postoji košnica sa kojom možeš da pogrešiš. Možeš samo da pogrešiš kompletno zanimanje. To što neki svoga konja hvale, ne nasedaj, pričaj sa 10 ljudi pa donesi odluku.
To što je domaće aplauz, ali to ne treba da te se puno tiče. Jer to znači da kad bi tako razmišljali, onda jedino sada da šetam u donjem vešu, pošto je on jedino Ariljski a sve ostalo sa strane

Ван мреже Sreten Puzic

• Starosedelac
  • Поруке: 3.237
  • Локација: Власотинце
« Одговор #4 послато: 23-01-2020, 13:27:23 »

Маријане, ако се враћаш у Градиште онда можеш користити било који систем кошница а уколико си пчелар на даљину, још почетник, онда само велики рам у плодишту јер има много већу толеранцију на грешку у кашњењу било које радње.

Ван мреже Akik Zoran

• Starosedelac
  • Поруке: 369
  • Године: 54
  • Локација: Батајница
« Одговор #5 послато: 23-01-2020, 17:31:19 »
Добро дошао Маријане.

Желим ти што пре да почнеш и да будеш мајстор пчеларства, кога пчела воли. Књиге о пчеларству да набавиш и све их пажљиво прочиташ.
Сретен ти је дао добар савет, једино што би ја уместо велик, рекао висок рам, који пчели зими обезбеђује висок медни пут, а пчелару миран сан и беспотребно ангажовање на припремању и постављању погача.
Данас су по свету најзаступљеније кошнице настављаче, разни модели. Има кошница које и поред мале запремине једног тела, могу поставањем два и више наставака, обезбедити добар медни пут и здравим пчелама обезбедити сигурно презимљавање и добар пролећни развој.

Има оних, којима је ЦОЛОУР ОФ БЕНЕТОН, домаћа трикотажа. Пазити само на распоред боја, да ови из ЛГБТ не помисле, да су њихови симпатизери.  ;)   

Ван мреже nenad stasic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.356
  • Године: 44
  • Локација: Vrnjacka Banja
  • sve vise saznajem da nista ne znam
« Одговор #6 послато: 23-01-2020, 18:02:31 »
Dobro dosao.

Ван мреже Moma Milovanovic

• Starosedelac
  • Поруке: 9.197