Аутор Тема: Манастир Короглаш  (Прочитано 7901 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Ivan Ristic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.752
  • Године: 42
  • Локација: Negotin
Манастир Короглаш
« послато: 18-09-2012, 00:08:47 »
Јуче смо мој брат и ја обишли средњевековни манастир Короглаш налази се 6 км. северозападно од Неготина у атару села Милошево које је до краја 19. века носило исти назив као и манастир. .Нема поузданих података ко је подигао манастир постоје неколико прича и легенди прва да је цар Душан подигао манастир за неког свог великаша из краја, а друга да је ту сахрањен Краљевић Марко, после битке на Ровинама каже легенда Марко је био тешко рањен и препливао је Дунав и баш на овом месту од тешких рана преминуо касније је народ ту подигао цркву.Било како било манастир је напуштен зарастао у коров кров је у лошем стању који је постављен осамдесетих година 20. века али постоје назнаке неког бољитка постављна су нова врата и прозори.Легенда о гробу Марка Краљевића може бити подкрепљена из разлога што се око манастира налазе бројни споменици (камене плоче) по мојој процени има их од 30 до 50 у непосредној близини пронашли смо и бунар вероватно из тог периода.Док смо брат и ја били код манастира наишли су бициклисти локалног клуба и са њима смо провели неко време у разговору о манастиру касније су продужилу своју руту , а ми смо отишли кући са новим сазнањима.Лепо је што смо обишли манастир али није лепо што овакви споменици културе пропадају широм Србије и још нешто крај манстира приметили смо деловање односно ископине лопова културног наслеђа који су овде скрнавили. Толико за сада ево неколико фотографија.
Čovek daje malo kad raspolaže samo materijalnim dobrima,ali daje mnogo kad predaje celog sebe.

Ludim proglašavaju onog čije se ludilo ne poklapa sa ludilom većine.

Тек кад и последње дрво буде срушено,последња река затрована,последња риба уловљена,човеку ће постати јасно да се новац не може јести.

Ван мреже Rodoljub Živadinović

• Predsednik SPOS-a
  • Starosedelac
  • Поруке: 11.658
  • Године: 46
  • Локација: Житковац
Одг: Манастир Короглаш
« Одговор #1 послато: 18-09-2012, 15:34:04 »
Јако ми је занимљив стил градње.
Да ли знаш када је тачно изграђен?
Ако немате непријатеље, значи да нешто нисте урадили како треба (Конфучије).

Веома је тужна судбина оног ко нема непријатеље (Публилије).

"I'm not sorry they stole my ideas, I'm sorry they didn't have their own" - Nikola Tesla

Ван мреже Ivan Ristic

• Starosedelac
« Одговор #2 послато: 18-09-2012, 16:17:03 »
Манастир је из 14. или 15. века моравски стил  али се незна ко га је подигао. Ево шта о њему пише Википедијаhttp://sr.wikipedia.org/sr/Манастир_Короглаш
и још један сајт о манастируhttp://spomenicikulture.mi.sanu.ac.rs/spomenik.php?id=903
Čovek daje malo kad raspolaže samo materijalnim dobrima,ali daje mnogo kad predaje celog sebe.

Тек кад и последње дрво буде срушено,последња река затрована,последња риба уловљена,човеку ће постати јасно да се новац не може јести.

Ван мреже Sinisa Ognjenovic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.261
  • Локација: Zajecar
« Одговор #3 послато: 18-09-2012, 17:48:59 »
Mnogo mi se svidja ovaj manastir, kada budem išao od Zaječera za Negotin, mora da ga ubacim u svoju posetilačku maršutu.
Mnogo ti hvala za ovo otkriće...Sve najbolje... ;D
Pcelarstvo je najplemenitije zanimanje na planeti...
Opravdajmo ga time što ćemo sem što smo pčelari, BITI I LJUDI...

Ван мреже Ivan Ristic

• Starosedelac
« Одговор #4 послато: 18-09-2012, 18:26:53 »
Синиша слободно ме позови ако хоћеш ићи ћемо заједно

Ван мреже Stanković Miodrag

• Starosedelac
  • Поруке: 2.927
  • Године: 68
  • Локација: Sombor
  • Čoveče,prvo otvori oči pa onda usta!
« Одговор #5 послато: 18-09-2012, 18:43:50 »
Gazda Ivane upravo ljudi kao ti pomažu da se lepote Srbije vide,a ljudi iz tih krajeva da se zamisle zašto je to tako zapušteno.

Svi mi treba da doprinesemo da se spomenici kulture ne uništavaju a ne smo da čekamo da neko to uradi umesto nas.

Srbija ima bogatu tradiciju samo treba da je ne skrivamo,takav se utisak stiče gledajući razne putopisne emisije ali iz svih zemalja sveta,samo ne iz naše zemlje.

Pozdrav!
Kad te ljudi nevole, to je zato što imaš nešto što oni nemaju!
http://spos.info/forum/index.php?topic=19277.0

Ван мреже Ivan Ristic

• Starosedelac
« Одговор #6 послато: 18-09-2012, 18:53:41 »
У праву сте чика Миодраже ни ја нисам знао које благо имамо у општини чуо сам за манастир Короглаш али нисам био док брат и ја не одосмо и видесмо и стварно смо пуни утисака о виђеном и наравно део сам покушао да прикажем и овде на форуму, нажалост као што рекох горе види се деловање оних што краду и скрнаве споменике културе.Поздрав

Ван мреже srdjan zivkovic

• Starosedelac
  • Поруке: 356
  • Године: 38
  • Локација: Vojilovo-Golubac
« Одговор #7 послато: 18-09-2012, 21:01:18 »
Ivane jos uvek sam u tvom kraju i bas jutros sam svracao u manastir Bukovo.Isto je prelep manastir.Ja se nalazim gore u Karbulovu i svakog dana silazim u Negotin.Kojim putem kada silazim od Karbulova treba da idem da bi stigao do Koroglasa?Danas sam video jos jedan lepi pcelinjak.Bas kod skretanja za Negotin iz pravca Zajecara posle pumpe 'seik petrol'.Ima neki mali potok i nekoliko lepo ususkanih kosnica.Svaka cast za pcelare.

Ван мреже Горан Чакардић

• Član Izvršnog odbora SPOS-a
  • Starosedelac
  • Поруке: 764
  • Године: 51
  • Локација: Лазаревац
« Одговор #8 послато: 18-09-2012, 22:34:16 »
Иване, праву ствар си урадио! Са манастирима можемо заиста да се поносимо, а ја ћу да додам, и са пчеларством. Што више оваквих слика, што више позитивних информација о нама, и временом ће свет почети више да нас цени.

Ван мреже Rodoljub Živadinović

• Predsednik SPOS-a
  • Starosedelac
  • Поруке: 11.658
  • Године: 46
  • Локација: Житковац
« Одговор #9 послато: 18-09-2012, 22:38:17 »
Иване, покушајте да анимирате општину да поправи тај кров, колико видим, врло мало средстава треба, само добра воља. ОГРОМНА је штета да пропада тако вредан споменик.
Ако немате непријатеље, значи да нешто нисте урадили како треба (Конфучије).

Веома је тужна судбина оног ко нема непријатеље (Публилије).

"I'm not sorry they stole my ideas, I'm sorry they didn't have their own" - Nikola Tesla

Ван мреже Ivan Ristic

• Starosedelac
« Одговор #10 послато: 18-09-2012, 22:43:50 »
 Слажем се Родољубе  мислим да је манастир чак и под заштитом државе

Ван мреже Slobodan Stanojkovic

• Starosedelac
  • Поруке: 8.209
  • Године: 62
  • Локација: vranje
  • ko zna i zna da zna, sledi ga
« Одговор #11 послато: 18-09-2012, 22:54:24 »
Ljude iz Crkvene opstine i svestenike ne bi trebalo da animirate, valjda im je to posao, da odrzavaju nesto sto su nasledili? Bas zbog toga sto malo sredstava treba.
Za bolesne - postoji bolnica, za lude - postoji ludnica, za budale nema nista, zato ih ima svuda!