Аутор Тема: LEPŠA SRBIJA  (Прочитано 69636 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Radisav Nikolić 47

• Novi stanovnik
  • Поруке: 177
  • Године: 72
  • Локација: Niš
Одг: LEPŠA SRBIJA
« Одговор #60 послато: 09-08-2014, 15:26:10 »
Juče smo ja i Srbijanka sa našim društvom, obišli selo Gostuša, koje se nalazi na Staroj Planini,iznad Zavojskog jezera.Gostuša je selo sa krovovima od kamena. Priroda joj je podarila sve lepote, ali nažalost mladi su je napustili, tako da u selu žive mahom stari. Lično mislim da ima nade da se jedan broj mladih vrati, jer je neko primetio ove lepote i potrudio se da koliko toliko pomogne da selo sačuva autentični izgled. O tome ću nekom drugom prilikom. Da napomenem da u selu postoji i nekoliko uspešnih pčelara, čiji smo med probali i uverili se u njegov kvalitet.

Ван мреже Nikola Gavrilovic

• Starosedelac
  • Поруке: 2.787
  • Локација: Аранђеловац
« Одговор #61 послато: 09-08-2014, 15:52:22 »
Da napomenem da u selu postoji i nekoliko uspešnih pčelara, čiji smo med probali i uverili se u njegov kvalitet.

Која врста меда? Претпостављам, ливадски? Какво је медење тамо, шта кажу, колико имају по кошници?
Не очекујте медаље, признања и похвале – очекујте људске жаоке.

Никола Гавриловић
из никад објављеног текста:
"Друштвени притисци у пчеларству"
http://spos.info/forum/index.php?topic=28287.msg692117#msg692117

Ван мреже Radisav Nikolić 47

• Novi stanovnik
  • Поруке: 177
  • Године: 72
« Одговор #62 послато: 09-08-2014, 16:43:36 »
Nikola, na netaknutom terenu, sem livade nnemaju drugu pašu. Do sada je paša bila izdašna, ali ova godina je za priču. Kažu da dosad nije bilo ovakve godine. Govorili su nam i o rekordnim godinama , kada su 11 puta za jednu godinu vrcali med, a tada im je prosek bio preko 70kg po košnici. Takvih godina više nema. Inače, ova priča je od strane pčelarke Božane, koja je nastavila tradiciju njenog dede i oca. Sada je ona vrli pčelar, i započinje biznis u turizmu. Ima spremljene apartmane, koje izdaje gostima. I mismo bili njihovi gosti, te smo degustirali prošlogodišnji i ovogodišnji med. Mogu vam reći da je med izuzetan, i ona ga prodaje po 700 din za kilogram.Priroda i okolina su netaknuti, jer nema čime da se zagadi. Ova lepota od prirode je udaljena 30 km od Pirota, na Staroj planini. Evo i nekoliko snimaka, snimljenih kod naše domaćice Božane.

Ван мреже Радосављевић Ненад

• Starosedelac
  • Поруке: 7.389
  • Локација: Осаоница
  • Чини другима оно што би волео да други чине теби.
« Одговор #63 послато: 09-08-2014, 16:58:52 »
Добро чини , добру се надај.
Помозимо слабијим и немоћним и људима у невољи јер се добро се добрим враћа.
Да су људи само мало бољи и да имају више вере у Бога , било би нам боље свима.
http://www.pouke.org/forum/index

Ван мреже Slobodan Jevtic

• Dokazani prijatelj foruma SPOS Info
  • moderator
  • Поруке: 18.382
  • Године: 70
  • Локација: St.Kostolac
« Одговор #64 послато: 09-08-2014, 19:28:57 »
Sve čestitke na prikazanim lepotama
ove divne srbije

Ван мреже Branko Nikolić

• Starosedelac
  • Поруке: 3.732
  • Године: 69
  • Локација: Aleksinac, Bovansko jezero
  • Živim i pčelarim na Bovanskom jezeru
    • Poljoprivredno gazdinstvo Branko Nikolić
« Одговор #65 послато: 05-11-2014, 12:22:15 »

Ван мреже Aleksandar Lazovic

• Urednik foruma
  • Поруке: 2.781
  • Године: 49
  • Локација: Kraljevo
  • FR 480/170 mm
« Одговор #66 послато: 05-11-2014, 19:43:52 »
1. Bio 5-6 puta
2. Bio samo jednom - nedovoljno, nezaboravne sam slike napravio!
3. Bio dvocifreni broj puta...
4. Mislim da sam bio 2-3 puta, a slika je mislim sa vidikovca Bilješke stene, takođe na Tari...
Life will find the way...

Ван мреже Ljilja Sretenovic

• Starosedelac
  • Поруке: 2.413
  • Године: 56
  • Локација: Nocaj
« Одговор #67 послато: 05-11-2014, 21:01:59 »
Branku mnogo hvala, sad sam posetila sva cetiri :) nazalost ni na jednom nisam bila  :'(
Znanje cesto osiromasi dobrotu, dobrota uvek obogati znanje.                
                                             NIkolaj Velimirovic

Ван мреже Радосављевић Ненад

• Starosedelac
  • Поруке: 7.389
  • Локација: Осаоница
  • Чини другима оно што би волео да други чине теби.
« Одговор #68 послато: 05-11-2014, 21:28:14 »
Леп предео Бранко , свака част.
Добро чини , добру се надај.
Помозимо слабијим и немоћним и људима у невољи јер се добро се добрим враћа.
Да су људи само мало бољи и да имају више вере у Бога , било би нам боље свима.
http://www.pouke.org/forum/index

Ван мреже Branko Nikolić

• Starosedelac
  • Поруке: 3.732
  • Године: 69
  • Локација: Aleksinac, Bovansko jezero
  • Živim i pčelarim na Bovanskom jezeru
    • Poljoprivredno gazdinstvo Branko Nikolić
« Одговор #69 послато: 05-11-2014, 21:33:38 »
Свака част Ацо, нисам ни један од тих видиковца обишао, мада бих волео. Ако ми се наредних година укаже прилика, сигурно ћу бар неки да видим.

Ван мреже Goran Šuljagić

• Novi stanovnik
  • Поруке: 183
  • Године: 50
  • Локација: Banatski Karlovac
« Одговор #70 послато: 05-11-2014, 22:08:47 »

4. Mislim da sam bio 2-3 puta, a slika je mislim sa vidikovca Bilješke stene, takođe na Tari...

Jeste Aco, u pravu si...medjutim kada neko hoće da poseti taj predeo teško će ga naći pod tim imenom...lakše je stići ako tražite put za Predov krst...bio sam tamo mnogo puta (majka mi je rodom iz tog kraja), još uvek je tamo stara brvnara gde je sniman film "Neke ptice nikad ne polete" sa Batom Živojinovićem u glavnoj ulozi...postoji još jedan vikovac koji nema ime, jednostavno ga zovu vidikovac a nalazi se nedaleko od crkve na Tari...ko želi pravi odmor neka ode tamo i uveri se u gostoprimstvo tamošnjih ljudi i uživa u lepotama Tare, Mitrovca, Perućca, Zaovina, manastira Rače...
Prošetajte se malo virtuelno Tarom...i uživajte http://www.360vr.rs/turizam/mitrovac-na-tari.php

Ван мреже Драгољуб Мијајловић

• Starosedelac
  • Поруке: 5.107
  • Године: 67
  • Локација: Ражањ
« Одговор #71 послато: 05-11-2014, 22:23:46 »
Свака част Ацо, нисам ни један од тих видиковца обишао, мада бих волео. Ако ми се наредних година укаже прилика, сигурно ћу бар неки да видим.
Бранко, одвој мало времена па летос да посетимо Молитву- много пута сам је посетио.
Иначе на сва четири сам био, по једном на ове остале.

Ван мреже Goran Šuljagić

• Novi stanovnik
« Одговор #72 послато: 05-11-2014, 23:16:30 »
Svake godine polovinom jula meseca organizuje se Drinska regata, manifestacija koju svakako treba posetiti...ja sa dobrom ekipom već 6-7 godina redovno idem, imamo svoj čamac (vojni desantni za 12 osoba)...provod uvek odličan, kažu organizatori da tada bude oko 1000 plovila i oko 15000 ljudi na Drini... :)
Evo malo slika:

Ван мреже Gradimir Avramovic

• O Tim
  • Поруке: 5.538
  • Године: 53
  • Локација: Beograd
« Одговор #73 послато: 06-11-2014, 00:40:22 »

Pozdrav Gorane za tebe i svaka čast što si postavio ove fotografije sa regate. Ja sam rodom iz Bajine Bašte i sve lepote okoline su mi dobro poznate.

Branku mnogo hvala, sad sam posetila sva cetiri :) nazalost ni na jednom nisam bila  :'(

Kada je Tara u pitanju, kad poželiš i nađeš vremena, samo mi se javi ja ću te uputiti na pravu adrsu :)

Ван мреже MARINKO PETROVIC 4

• Starosedelac
  • Поруке: 1.523
  • Године: 65
  • Локација: rusko selo
« Одговор #74 послато: 06-11-2014, 22:51:50 »
Radisave,stvarno prelep kraj nedirnuta priroda,hvala za slike.Branko,Gorane pokazaste nam lepotu tare i okoline,bio sam dosta puta tu na pripremama,Gorane recimi da ti nije rod Suljagic fudbaler Proletera.Pozdrav.

Ван мреже Srbijanka Popovic

• Starosedelac
  • Поруке: 530
  • Године: 66
« Одговор #75 послато: 07-11-2014, 15:40:08 »
Маринко, само да знаш да моје друштво не седи мирно. Настављамо даље са уп ознавањем наше лепе Србије.
Јуче смо били тамо, где сте и ви драге колеге недавно били, у Сурдулици. Утисци су зна се прелепи, али са дозом туге што су овако лепи крајеви напуштени и да не кажем пусти.
Посетили смо село Мачкатица, где је 1949. год. Немачка градила рудник молибдена. За три године су завршили све радове, неопходне за почетак рада рудника. У оквиру рудника изградили су читав комплекс зграда, са купатилима и свим погодностима за нормалан живот.
Нажалост, данас могу да се виде само рушевине од свега што је тада изграђено. У селу постоји школа, која је некада бројала ко зна колико ђака, нажалост сада ту школу похађа само шест ученика и то од првог до осмог разреда, и та деца нису из овог села, већ из суседних села.
Један од разлога за посету баш овог места, јесте то што је овде рођен наш пријатељ са којим иначе најчешће и обилазимо овакве дестинације. Његова кућа је некада била занатлијска, пошто су му и деда и отац били кројачи (абаџије). Види се да је ту некада било добро домаћинство, нажалост то сада све пропада.
У селу живи укупно шест становника, и то одраслих јер деце нема.
Најинтересантнија личност је наш домаћин по имену Неша а световно му је отац Макарије. У Београду је завршио радни век и овде у планини, где је рођен нашао свој духовни мир. Сви смо одушевљени начином на који живи, и сама би пожелела да понекад и ја овако живим.
Лепо је овде живети, али нажалост......нема продавница, нема превоза, нема тв.,нема ни птица јер немају шта да поједу.. Да бисте схватили где смо били, некада се одавде пешке преко брда и долина до Сурдулице путовало три до четири сата.
На крају да напоменем да смо успут видели и неколико пчелињака, а за један предпостављамо да је од колеге Ивице из Сурдулице.
Пуно је фотографија а ми смо одабрали неколико да бисмо вам дочарали лепоте овога краја.

Ван мреже MARINKO PETROVIC 4

• Starosedelac
  • Поруке: 1.523
  • Године: 65
  • Локација: rusko selo
« Одговор #76 послато: 07-11-2014, 18:31:14 »
Svaka cast,stvarno ste lepu eskurziju napravili,pozovite nas na sledece putovanje.Zelim vam jos puno lepih predela i putovanja,ziveli.

Ван мреже ivica kostic

• Starosedelac
  • Поруке: 496
  • Локација: Surdulica
  • Um caruje snaga klade valja
« Одговор #77 послато: 07-11-2014, 22:07:14 »
Kolegenice Srbijanka odusevljen sam ovim vasim fotografijama, ali ujedno i razocaran time da ste bili u mom rodnom selu a da se niste javili, to nemogu da vam oprostim. i reci ti meni ko je bio vodja puta?

Ван мреже Goran Šuljagić

• Novi stanovnik
« Одговор #78 послато: 07-11-2014, 22:35:42 »
Radisave,stvarno prelep kraj nedirnuta priroda,hvala za slike.Branko,Gorane pokazaste nam lepotu tare i okoline,bio sam dosta puta tu na pripremama,Gorane recimi da ti nije rod Suljagic fudbaler Proletera.Pozdrav.
Šuljagić Uroš, "Bombarder" kako ga zovu, nije mi rod  ;), taj momak je moj stariji sin!!!
Pozdrav

Ван мреже Srbijanka Popovic

• Starosedelac
  • Поруке: 530
  • Године: 66
« Одговор #79 послато: 07-11-2014, 22:41:13 »
Ivice, poseta je bila iznenadna tako da nisam imala vremena za neke dogovore. Medjutim to ne znaci da se nisam raspitala za tebe. Vodja puta je bio Radovan Jovanovic, rodjen je u Mackatici, inace brat pokojnog Rase Jovanovica iz Surdulice. Iz razgovora sam saznala da ste vi rodjaci, a sobzirom da sam ja Radovanu kuma, ako je tako, ispade da smo mi kumovi. Zao mi je sto nije bilo prilike da se vidimo, ali se nadam da cemo se videti drugom prilikom. Pozdrav i sve najbolje !