Аутор Тема: На путу за ЕУ  (Прочитано 47029 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Slobodan Jakovljevic

• Starosedelac
  • Поруке: 2.712
  • Године: 33
  • Локација: Nis
  • Pcelarimo DB 12 kosnicama
Одг: На путу за ЕУ
« Одговор #200 послато: 08-12-2018, 19:01:56 »
Ne mogu da se složim sa time da je kod njih isto kao kod nas. Daleko su oni po mnogim pitanjima a na prvom mestu po vladavini prava. Imaji dobre sisteme koji uvek drže stvari u ravnotežnom položaju. Dosta cene stručnost i znanje jer znaju da im je to alat da bi mogli da budu u trci sa drugima po svim pitanjima. Te tekovine neguju više vekova i deca se po rodjenju uklapaju u tokove.
Ne kažem da su oni bolji ili gori od nas, jednostavno to radi stvari.
Rimljani su takodje kroz istoriju bili mesto okupljanja umnih ljudi, gradili zakone, pravili puteve još tada, mostove i čuda...
Uredili su sebi okruženje, napravili sistem i državu svojim saveznikom i idu napred. Olakšali su život sebi i prilagodili stvari.
Ne znam da li se možemo porediti sa njima u zadnjih trideset godina ner radimo upravo suprotno. Razvaljujemo institucije, počevši od škole, zdravstva...
Niko i čak i ne pominje to niti želi time da se bavi i to je ono što mi uliva pesimizam
Pcelinjak u okolini Niša
Na forumu ga mozete posetiti ovde ;)

“Žao mi što nisam rođen ili malo gluplji, ili malo pametniji. Gluplji da ne primećujem neke stvari oko sebe, ili pametniji da ih primećene, ne komentarišem.”

Ван мреже Miodrag S Stanković

• Starosedelac
  • Поруке: 1.839
  • Године: 56
  • Локација: Beograd
« Одговор #201 послато: 08-12-2018, 20:33:55 »
Ajmo opet da pogledamo iz drugog ugla (ko se jos seca filma Rasomon) svi hvale francuske zute prsluke kako "razbijaju" a dve stvari mase - prva je odnos izaslih i broja stanovnika Pariza a druga je reakcija drzave - po prvoj su nesto bolji nego kod nas a po drugoj - pa da se ovo desi ovde da milicija ovako umlati ljude (uz put vecina su najobicniji huligani - oni uhapseni) pa ovde bi bio smak sveta...

Ван мреже Tadić Savo

• moderator
  • Поруке: 11.162
  • Године: 42
  • Локација: Stanišić
  • što ne želiš sebi ne poželi ni drugom.......
« Одговор #202 послато: 08-12-2018, 23:03:37 »
Zašto ste složni u tome da nam ne trebaju arheolozi i nuklearni fizičari? Ja mislim da nam trebaju a pre svega da Srbija  postane zemlja znanja a ne zemlja "naših" i kumova... Možda sam u zabludi
http://spos.info/forum/index.php?topic=15387.0

...pčelarstvo je postojalo pre nas ,nadajmo se da će i posle...

• Starosedelac
« Одговор #203 послато: 08-12-2018, 23:35:38 »
Ja sam to reko više u šali i bio sam malo sarkastičan, jer se za takve ljude u najmanju ruku mislili da nisu imali pametnija posla nego da su rešili da se time bave.
Naravno da je potrebno samo u trenutnom stanju nama je sve višak, lekara, inženjera, agronoma.... Zato nam je se unakaženo, kako se penzionišu stariji kadrovi sve više ulazimo u probleme.
Drugo su francuzi, a i tu je ko zna šta dve po sredi... U svakom slučaju treba se ugledati na dobre stvari.
Pcelinjak u okolini Niša

“Žao mi što nisam rođen ili malo gluplji, ili malo pametniji. Gluplji da ne primećujem neke stvari oko sebe, ili pametniji da ih primećene, ne komentarišem.”

Ван мреже Dobrica Vulićević

• Starosedelac
  • Поруке: 523
  • Године: 58
  • Локација: smederevska palanka
« Одговор #204 послато: 08-12-2018, 23:50:41 »
Zašto ste složni u tome da nam ne trebaju arheolozi i nuklearni fizičari? Ja mislim da nam trebaju a pre svega da Srbija  postane zemlja znanja a ne zemlja "naših" i kumova... Možda sam u zabludi
Nisi u zabludi, ali se promenila jedna stvar. Nekada su iz zemlje odlazili oni sa malo škole i tek mali procenat školovanih. Sada odlaze mladi i školovani. Nekada su "azijski tigrovi " motali kablove, moramo i mi da prođemo tu fazu na putu za EU   :(

Ван мреже Miodrag S Stanković

• Starosedelac
  • Поруке: 1.839
  • Године: 56
  • Локација: Beograd
« Одговор #205 послато: 09-12-2018, 08:16:49 »
Savo ja znam za Crnu Travu i okolinu da postoji bar 21-23 rimsko-vizantijska kastela brojne crkve iz vizantijskog perioda da ne pricam o turskim vremenima, u kursumlijskom kraju evo sad su pronasli mislim 11-12 celoj Srbiji treba 1000 arheologa da samo pronadju sve sto skriva zemlja - pa onda prihod od turizma... a ja sam studirao fiziku imao velike planove a onda dodjose 90-te - aj malo realnosti - cekace to u zemlji jos koju godinu a da bi stvorio bazu za neka veca istrazivanja u toj bazicnoj grani fizike ili bilo cega - mozda malo duze - bila je Vinca medju prva tri istrazivacka centra ali...

A spomenuo sam zeninu necaku sa PMF-a - glavni rad sada im je 3D modelovanje belancevina i njihova interakcija sa savremenim lekovima - ne ono prezentacija nego sta se stvarno dogadja - to ce potrajati jos koju godinu nije to za par dana u Pointu...

• Starosedelac
« Одговор #206 послато: 09-12-2018, 12:47:00 »
U nauku se jako malo ulaže jer se smatra troškom, iz nekog razloga se na ovim prostorima smatra da je to trošak i gubljenje vremena. Ne obraća se pažnja na to, pa i kad neko svom kvalitetima dostigne neke rezultate on ode preko. To je velika bolest ovog društva i ovim tempom nikad ovde neće da se rodi istinaska potreba u društvu za bavljenjem naukom, naprotiv verujem da će potreba za time da bude sve manja kako siromaštvu bude veće. Prvo jer niko neće hteti da daje pare za nešto što ne daje rezultate tokom četvorogodišnjeg političkog mandata, već se rezultati toga vide tek za 20, 30 godina... Ko će to da čeka, to niko ovde neće da radi. Ljudi rođene penzije ne uplaćuju, izbegavaju poreze, sakrivaju prihode, a kamo li da finansiraju nešto što direktno ne donosi neki prihod... to u ovakvim uslovima niko neće da radi. Nadam se da grešim...
Mi smo se opredelili za jeftinu radnu snagu i neke poslove koji su jako malo plaćeni, uglavnom se rade za strance i njima ide glavni deo kolača. Tim tempom ćemo biti u zaostatku za ostatkom Evrope konstantno.
Što je najgore u narodu postoji podrška tome, iako se zna da recimo jedan informatičar ubrizga u sistem par hiljada evra mesečno dok recimo radnici stranih fabrika gotovo da ne prihoduju nego okreću već zarađeni ili pozajmljeni novac.
Velika je sreća što za informatiku ne postoje granice, tako da mogu da rade nezavisno od našeg sistema i uključe se u svetske tokove. Skoro su hteli da subvencionišu tu granu privrede i da je pomognu i na svu sreću da nisu uspeli da se tu uguraju, jer bi tako samo urušili sistem koji je sam od sebe nikao i koji je postigao neku tržišnu ravnotežu. Čak su se naši informatičari bunuli protiv svoje zemlje da se za granu kojom se bave ne daju subvencije jer će totalno da je uruši i na svu sreću uspeli u tome.
Grane kao što je mašinstvo, građevina, prete potpuno da nestanu ili se ljudi iz tih struka bave beznačajnim poslovima. Zato kažem da je u takvom okruženju besmisleno da čovek bude doktor fizike ili arheolog, jer ti ni srednja škola tu ne treba a kamo li nešto više od toga, ispadne stvarno čisto gubljenje vremena. Zdravstvo je takođe u rasulu, skoro se u nišu pored najnovije opreme i buke oko novog kliničkog centra (koji je potreban i dobro je što je napravljen) javila neka mini epidemija hepatitisa c. Odete da lečite jednu stvar i obolite od nečeg desetog... ja tu vidim samo nedostatak bilo kakve organizacije i suštinskog interesovanja da se bilo šta radi.
https://www.blic.rs/vesti/drustvo/epidemija-hepatitisa-c-na-klinici-za-nefrologiju-u-nisu-obolelo-25-pacijenta-na/jjxbwz8

I da li će nas na kraju pustiti u EU i da li to ima ikakvog značaja za nas? Pa verovatno da neće i verovatno da to nama ništa neće ni da znači osim ako nas ne uteraju u red za neke stvari, a ako nas strana ruka uteruje u sistem teško nama.
Pcelinjak u okolini Niša