Аутор Тема: Какву би Србију желели да имамо .  (Прочитано 25011 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Edi Daruši

• Starosedelac
  • Поруке: 407
  • Године: 47
  • Локација: Elemir
    • Manufaktura Daruši
Одг: Какву би Србију желели да имамо .
« Одговор #60 послато: 23-11-2018, 22:03:37 »
Održivi razvoj, zelena revolucija...

Ван мреже Рајко Борић

• Starosedelac
  • Поруке: 1.430
  • Локација: Београд
Какву би Србију желели да имамо
« Одговор #61 послато: 24-11-2018, 20:21:51 »

Ван мреже Slobodan Jakovljevic

• Starosedelac
  • Поруке: 3.329
  • Године: 34
  • Локација: Nis
  • Pcelarimo DB 12 kosnicama
« Одговор #62 послато: 24-11-2018, 21:41:44 »
Bravo Rajko za ovaj klip. Ja ne propuštam da ga slušam, bio sam i na njegovo predavanje u Nišu.
Čovek toliko priča o normalnim stvarima da jednostavno ne može čovek da veruje da je samo to potrebno. A za samo to je potrebno jako puno vremena i strpljenja, a mi smo s nekako pokvarili.
Moja preporuka je poslušati njegova gostovanja u emisijama, ima ih dosta na YouTube
Pcelinjak u okolini Niša
Na forumu ga mozete posetiti ovde ;)

Ван мреже Dušan Lazić

• Starosedelac
  • Поруке: 1.507
  • Године: 67
  • Локација: Vojka
« Одговор #63 послато: 26-11-2018, 13:15:05 »
...https://www.youtube.com/watch?v=zhYjfVb6yEo

Uzastopna poruka: 26-11-2018, 13:17:10
Boško Dugački iz Surduka. Nažalost pokojni. Anđeo i svetac.

Ван мреже Рајко Борић

• Starosedelac
  • Поруке: 1.430
  • Локација: Београд
Какву би Србију желели да имамо
« Одговор #64 послато: 04-10-2019, 07:06:10 »
Треба да имамо План и да будемо свесни да неко спроводи Антиплан.

Ван мреже grujicadragicevic

• Doseljenik
  • Поруке: 101
  • Године: 65
  • Локација: Ivanjica
« Одговор #65 послато: 04-10-2019, 07:28:46 »
    Treba da stvorimo uslove da bude mnogo manje bolesti, da nema korupcije,mita  prevara. Da poštujemo druge i da budemo poštovani.
Da se u školama zna  ko je profesor a ko učenik.  Mnogo bih voleo da nadležni  državni organi više porade na suzbijanju narkotika, da lekari leče a ne da diluju drogu (pojedinci),
da svi budemo ravnopravni. DA radimo i živimo od svog rada.Da poradimo da nam sela ne ostanu pusta, da se ne stidimo što smo  srbi. Da na veseljima pevamo naše pesme a ne strane da pevamo na lepom srpskom a ne engleskom (Naša predstavnica na pesmi evrovizije peva i predstavlja srbiju na engleskom). Da roditelji vaspitavaju decu a ne policija i nevladine organizacije ITD ITD....

Ван мреже Петар Пантелић

• Starosedelac
  • Поруке: 2.732
  • Године: 55
  • Локација: Гроцка -Пударци
« Одговор #66 послато: 09-10-2019, 13:25:37 »
  шта ми желико? Е ово вам је стварност!!!
Послишајте паживо Миру Алечковић !!!

https://srbin.info/pocetna/aktuelno/ostvaruje-se-prorocanstvo-starca-pajsija-o-pocetku-3-svetskog-rata/

Ван мреже Miodrag S Stanković

• Starosedelac
  • Поруке: 2.406
  • Године: 57
  • Локација: Beograd
« Одговор #67 послато: 28-11-2019, 14:32:28 »
https://www.yahoo.com/finance/news/theyre-trying-wipe-us-off-181648150.html

Odlican clanak o selu u SAD i malim farmerima (oko i ispod 1000 Ha) ... Neverovatna cinjenica da ako se nastavi ovakav trend brojcano ce 70% amerikanaca ziveti u 15 drzava ... izgleda da nase propadanje sela nije samo nase vec vezano za mnogo faktora...

Medjutim i tamo i ovde drzava moze mnogo da ucini da se to promeni samo sto su tamo odustali izgleda. Sad je pitanje sta ce se ovde desiti ...

• Starosedelac
« Одговор #68 послато: 28-11-2019, 16:31:58 »
Dugo to ni meni nije bilo jasno, ali sam shvatio kad su objasnili da je poljoprivreda grana sa padajućim prinosima. Ranije celo selo izađe pa volovima ore, ručno prenosi, uz veliku muku obradi hektar dva. Tada se hrana baš teško dobijala.
Sad onaj tamo sedne u Džon Dira sa deset plugova i za sat vremena završi ono što je gomila rudi nekad radila danima i to mnogo bolje. Kilo pšenice je dvadeset dinara, a jedan IPhone vredi 1000 eura.
Ekvivalent jednog mobilnog telefona je danas 6 tona pšenice. Ali opet keks ili hleba vrede više, ako umeš da ih napraviš, nego čista pšenica. Sve beži ka industriji jer je tamo najveći procenat zarade za uloženi trud, i ne važi to samo za poljoprivredu nego i za ostale grane privrede tog tipa. Zato je mnogo bitno da li naša zemlja stavlja akcenat na stvarima gde se u proizvodnju uključuje neko znanje ako neće da doveka bude siromaštvo. Ali opet bez hrane se ne može, pa je potrebna velika umešnost da se napravi balans između svih tih stvari. A da bi se napravio balans potrebno je mnogo ljudi koji nešto znaju, pa pitajne da li i oni mogu da to sve reše. Nama takvi ljudi odoše u Nemačku :)
Pcelinjak u okolini Niša

Ван мреже Петар Пантелић

• Starosedelac
« Одговор #69 послато: 28-11-2019, 17:53:55 »
 Умрла  пољопривреда. :o

Ван мреже Moma Milovanovic

• Starosedelac
  • Поруке: 9.094
  • Године: 70
  • Локација: Valjevo-Osecina-Gornje Crniljevo
« Одговор #70 послато: 28-11-2019, 18:07:37 »
Slobodane, dobra ti je analiza, kada uporedis sadasnju americku poljoprivredu, sa poljoprivredom iz vremena "Cica Tomine kolibe", sve postaje jasnije....Secam se kritika na racun posleratnih "petoletki", da cemo u komunizmu svi ziveti u Beogradu....medjutim, jos malo to ce se i obistiniti iako je komunizam daleko iza nas....a to se odnosi i na one zemlje u kojima komunizam nije ni privirio...

Pozdrav Moma....

ps: nije umrla poljoprivreeda, vec treba manje zivog rada....moje selo je od 1800 stanovnika 1948. godine spalo na jedva 350, ali nema zakorovljenih poseda, sve je nadoknadjeno masovnom upotrebom mehanizacije, ali doduse i hemije....

• Starosedelac
« Одговор #71 послато: 28-11-2019, 18:51:52 »
I ja mislim da nije umrla, već da je to možda jednina grana koja koliko toliko kod nas funkcioniše. Mada mislim da je grad lošije mesto za život i da domaćinstava na selu imaju neku perspektivu, opet se svet menja.
Pcelinjak u okolini Niša

Ван мреже Петар Пантелић

• Starosedelac
« Одговор #72 послато: 28-11-2019, 20:44:10 »
  Слободане, ти си доле од "јужне пруге" Из прве руке имаш информације. Колико доле има празних села?

• Starosedelac
« Одговор #73 послато: 28-11-2019, 21:37:58 »
Ima mnogo praznih, što su bliže Nišu naseljenija su jer narod migrira ka gradu svaki dan. Što su dalje, veća je verovatnoća da su ili skroz prazna ili da se smanjio broj ljudi. Recimo u selu gde čuvam pčele pokušao sam da nađem stajalo đubrivo, da kupim kolko kažu... Niko nema jer slabo čuvaju stoku. Ali mi na jugu relativno primitivnije radimo poljoprivredu pa ne znam koliko je merodavno. Planinski krajevi i sela razbijenog tipa su najčešće prazna.
Mada po negde se ozbiljno rade plantaže voća, daje se na otkup i tako. Severniji krajevi zemlje mi deluje da imaju daleko noviju mehanizaciju i ozbiljnije rade. Mi na žalost nismo najbolji primer.
Dole južnije od Niša moravski kraj relativno živi od povrtarstva, tu i tamo voćarstva i tako... Šareno... Ali mi se čini da se to dosta uklapa u priču da je nivo obrazovanja u proseku malo slabiji, starost stanovništva malo veća a plus svi traže zaradu na drugoj strani
Pcelinjak u okolini Niša

Ван мреже Radovan Cirkovic

• Novi stanovnik
  • Поруке: 173
  • Године: 44
  • Локација: Zitiste
« Одговор #74 послато: 28-11-2019, 21:38:49 »
 Klek, selo pored Zrenjanina, pravi se novo izbegličko naselje, predpostavlja se da je za emigrante!

https://www.zrenjaninski.com/region/jos-jedno-izbeglicko-naselje-bice-izgradjeno-u-kleku/

Uzastopna poruka: 28-11-2019, 21:54:58
Ima mnogo praznih, što su bliže Nišu naseljenija su jer narod migrira ka gradu svaki dan. Što su dalje, veća je verovatnoća da su ili skroz prazna ili da se smanjio broj ljudi. Recimo u selu gde čuvam pčele pokušao sam da nađem stajalo đubrivo, da kupim kolko kažu... Niko nema jer slabo čuvaju stoku. Ali mi na jugu relativno primitivnije radimo poljoprivredu pa ne znam koliko je merodavno. Planinski krajevi i sela razbijenog tipa su najčešće prazna.
Mada po negde se ozbiljno rade plantaže voća, daje se na otkup i tako. Severniji krajevi zemlje mi deluje da imaju daleko noviju mehanizaciju i ozbiljnije rade. Mi na žalost nismo najbolji primer.
Dole južnije od Niša moravski kraj relativno živi od povrtarstva, tu i tamo voćarstva i tako... Šareno... Ali mi se čini da se to dosta uklapa u priču da je nivo obrazovanja u proseku malo slabiji, starost stanovništva malo veća a plus svi traže zaradu na drugoj strani

Slobodane, što se tiče Srednjeg Banata sve je više paora koji rade preko 500 Ha zemlje, zemlja otišla u bezcenje ( 1Ha od 5-10000 evra ). Mehanizacija je sve novija, neverovatno je za koje kratko vreme se recimo pokosi svo žito, mada su paori uglavnom pod kreditima. Ovakva situacija nije u celoj Vojvodini, nije svugde kvalitetna zemlja.
  Ovde je postao problem nelegalna gradnja objekata za proizvodnju tovnih brojlera, samo u mom selu ima preko 20 objekata kapaciteta od 5-20000 brojlera po turnusu. Kapacitet opštine Žitište je oko 2.000.000 brojlera po turnusu, mislim da nigde u Evropi nema na tako malom prostoru toliki potencijal. Kao što rekoh problem je nelegalna gradnja, tako da se gradi po selu gde ko stigne. Epilog je zagadjen vazduh i ugrožena životna sredina.

https://ilovezrenjanin.com/vesti-zrenjanin/uzgajivac-pilica-iz-cesterega-mora-da-placa-komsiji-penale-zbog-neprijatnog-mirisa/
« Последња измена: 28-11-2019, 21:54:58 Radovan Cirkovic »

• Starosedelac
« Одговор #75 послато: 28-11-2019, 22:14:38 »
Nisam baš siguran da postoji neka dugoročna strategija šta se želi. Često se mi svi opredeljuje o za neke stvari stihijski i prema onome što se trenutno čini rentabilno. Retko gde ima nekog da se duži niz godina bavi nečim. Sadi maline,taman počnu da rađaju padne cena, trsi maline sadi nešto drugo što je tad na ceni. Tako mi se čini i pčelarstvo zadnjih deset godina.
Sve je to za jednu ozbiljnu diskusiju i planiranje koga kod nas nema. Niti neko želi da to pokrene za duže od političkog mandata. Sve kao nema vremena,krpi trenutne probleme. Često se na TV priča da je tu naša najveća šansa a onda čuješ grad ili suša uništili useve. Kako li je tamo gde nam nešto nije najveća šansa.
Tako se meni čini da bez da kompletirano sve kao celinu, ništa bitno neće da se desi. Od škole pa do kraja, sve da se osmisli, ali se nekako nema snage ni volje za to. A i ljudi dosta odlaze
Pcelinjak u okolini Niša

• Novi stanovnik
« Одговор #76 послато: 28-11-2019, 22:30:04 »
Nisam baš siguran da postoji neka dugoročna strategija šta se želi. Često se mi svi opredeljuje o za neke stvari stihijski i prema onome što se trenutno čini rentabilno. Retko gde ima nekog da se duži niz godina bavi nečim. Sadi maline,taman počnu da rađaju padne cena, trsi maline sadi nešto drugo što je tad na ceni. Tako mi se čini i pčelarstvo zadnjih deset godina.
Sve je to za jednu ozbiljnu diskusiju i planiranje koga kod nas nema. Niti neko želi da to pokrene za duže od političkog mandata. Sve kao nema vremena,krpi trenutne probleme. Često se na TV priča da je tu naša najveća šansa a onda čuješ grad ili suša uništili useve. Kako li je tamo gde nam nešto nije najveća šansa.
Tako se meni čini da bez da kompletirano sve kao celinu, ništa bitno neće da se desi. Od škole pa do kraja, sve da se osmisli, ali se nekako nema snage ni volje za to. A i ljudi dosta odlaze

Sve se slažem sa tobom, pogotovo ono što sam boldovo. 

• Starosedelac
« Одговор #77 послато: 28-11-2019, 22:46:35 »
Pa to je istina, koju svi manje više znamo. Kad pogledamo našu blisku istoriju od dvadeset godina mi lepo vidimo da mi baš nismo ni sigurni šta želimo. Zašto se to dešava ne znam, ali ovde ništa pa ni novac nije garancija nizašta. Ne poštuju se osnovni principi i prirodni zakoni koji stvari drže u ravnoteži.
Evo fakulteta koji je bio u ekspanziji kad sam ja završavao srednju školu, danas čitam vesti.
https://www.danas.rs/drustvo/mica-jovanovic-prodao-megatrend-i-seli-se-u-francusku/
To je jedan od primera kako stvari funkcionišu pa čak i kod bogatijih ljudi. Svi misle da je njima lako, a oni su možda u najnezavidnijem položaju jer cela stvar nije ni napravljena da traje. Kao da ima fabričku grešku i samo čeka gde će da stane. I gde čovek ide, pa ide tamo gde je manje više stabilnije. A zašto ovde nema te stabilnosti to treba da postavimo sebi samima,svako ponaosob i da dobro razmislimo kakvu Srbiju želimo. Mislim da mi ne samo da smo daleko od odgovora,nego ne znam ni dal umemo da postavimo ni prava pitanja
Pcelinjak u okolini Niša

Ван мреже Dusan Ilic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.144
  • Године: 36
« Одговор #78 послато: 28-11-2019, 22:59:00 »
Mislim da je najvažnije da želimo Srbiju punu dece. To je sigurno najvažnija stvar koju možemo da zamislimo jer od toga sve počinje . Takodje Srbiju u kojoj stanovnici stalno imaju osmeh i vedrinu. Svi imamo probleme razne nama najveće, ali uz osmeh lakše bi se nosili sa njima.
Da su sela prazna jesu, ali to vidim kao prolazu stvar i ne toliko važnu jer svako vreme nosi svoj trend. Može doći dan kada će navala krenuti u suprotnom pravcu.
Kada bi svako od nas izvukao iz sebe ono najbolje, mi bi smo bili najbolja i najuspešnija zemlja.

• Novi stanovnik
« Одговор #79 послато: 28-11-2019, 23:16:22 »
Pa to je istina, koju svi manje više znamo. Kad pogledamo našu blisku istoriju od dvadeset godina mi lepo vidimo da mi baš nismo ni sigurni šta želimo. Zašto se to dešava ne znam, ali ovde ništa pa ni novac nije garancija nizašta. Ne poštuju se osnovni principi i prirodni zakoni koji stvari drže u ravnoteži.
Evo fakulteta koji je bio u ekspanziji kad sam ja završavao srednju školu, danas čitam vesti.
https://www.danas.rs/drustvo/mica-jovanovic-prodao-megatrend-i-seli-se-u-francusku/
To je jedan od primera kako stvari funkcionišu pa čak i kod bogatijih ljudi. Svi misle da je njima lako, a oni su možda u najnezavidnijem položaju jer cela stvar nije ni napravljena da traje. Kao da ima fabričku grešku i samo čeka gde će da stane. I gde čovek ide, pa ide tamo gde je manje više stabilnije. A zašto ovde nema te stabilnosti to treba da postavimo sebi samima,svako ponaosob i da dobro razmislimo kakvu Srbiju želimo. Mislim da mi ne samo da smo daleko od odgovora,nego ne znam ni dal umemo da postavimo ni prava pitanja

Баш тако Слободане, све си лепо и тачно написао. Немамо ни план ни циљ. Имамо поремећен систем вредности. Мени никако није јасно како је држава олако продала националне брендове странцима?? Да није имала ни мало жеље да нешто задржи, не у домаћем власништву, него у државном?

Прочитао сам данас вест за мегатренд, а после сам се изненадио кад сам видео да је данас још један приватни факултет угашен.