Аутор Тема: "Sveti Meteori"  (Прочитано 25050 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Igor Radunovic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.463
"Sveti Meteori"
« послато: 30-08-2009, 20:23:48 »
Pre oko 2 god,pocetak 4. god u mojoj gimnaziji,obelezila je i maturska ekskurzija!Za mene nesto najlepse sto smo u Grckoj videli su manastiri "Sveti Meteori"!Sada kad ih je Nesa pomenuo ja se setih da postavim slike.Prva slika je naslovna strana knjizice koju sam tamo kupio:
Cekamo Nesine fotografije Meteora!

Pozzz
« Последња измена: 04-06-2010, 11:07:41 Igor Radunovic »

Ван мреже nenad savic

• Starosedelac
  • Поруке: 5.767
"Sveti Meteori"
« Одговор #1 послато: 30-08-2009, 23:14:22 »
  lepe slicice igore imaosi srece da obidjes manastir svetog stefana cinimi se zenski manastir ja licno nisam stigao dotle malo zbog umora a vise zbog zatvaranja istih inace mali nedostatak agencija je sto vode na jedan najvise na dva manastira i u manastir u klancu tempi i tu je kraj i to sve po simbolicnoj ceni od 15e a kad ides u svojoj reziji moze da se obidje i vise ja sam obisao 3 manastira onako po redu imao sam srece da tog petka su bili otvoreni svi ali znas i sam koliko ima stepenika do nekih manastira da je to planinarenje
  malo bih hteo kao uvod da napisem o samom nastajnju tih manastira malo iz knjiga a malo i iz neposrednih kontakata ( orktodosnih braca grka ) same stene na kojima su napravljeni manastiri su nastali talozenjem stena i blata u uscu jedne reke u tesalisko jezero posle geoloskog razdvjanja dva masiva olimpa i ose kalancem tempi voda iz jezera zavrsila je u egejskom moru a usled vetrova i kisa formirale se stene visoke i do 400m
  pocetkom 11 veka prvi pustinjaci su poceli da se mole i zive u supljinama stena u 14 veku na najvecem vrhu organizuje prvu svetu zajednicu prepodobni otac atansije meteorski po kome se i nazivaju sveti meteori a naslednik svetog atanasija je bio prpodobni joasif bivsi kralj jovan uros - paleolog od tada se osnivaju 24 manastira i vec prisutno mnostvo celija, skrovista, pecina, domova za molitvu i... od tih manastira vecina ih je u rusevinama a samo 6 ih je otvorena za javnost ( u njima je inace zabranjeno slikati i snimati ali nisam mogao odoleti da nesto snimim kao turista amerikanac pa cu i to podeliti sa vama )
 licno cu se truditi da o svakom manastiru kojeg sam obisao nesto napisem prikazem dosta slika a imam i nesto filmova ( slike i filmovi nisu samo moji zajmicu ih i od mog zeta koji ima bolji aparat za snimanje ) molicu samo za malo strpljenja posto nisam jos sve sredio a i posla kod kuce kad se vratis kolko hoces
  za pocetak prva slika svetih meteora ( preobrazenje hrista spasitelja ) druga manastir varlaam i treci manastir svete trojice
Kap nebusi kamen snagom nego cestim kapanjem

Ван мреже Igor Radunovic

• Starosedelac
"Sveti Meteori"
« Одговор #2 послато: 31-08-2009, 08:34:04 »
Da,tako je,manastir Sv. Stefana!I ako sam dobro zapamtio,za gradnju jednog manastira(mislim da je bas SV.Stefan u pitanju)Materijal je stigao iz Srbije!
Pozz!

Ван мреже nenad savic

• Starosedelac
"Sveti Meteori"
« Одговор #3 послато: 31-08-2009, 09:29:44 »
@Igore  
nisam cuo za to ali materijala ima tamo u izobilju same stene koje otpadaju u tempiju sve je mermer u svim gradovima koje sam obisao rade ivicnjake od mermera ( sirotinja  ;D ) od samog materijala vrednije je sam covekov duh a svaki drugi manastir na svetim meteorima je osnovan od ljudi iz okoline janjine ima jos jedan podatak koji mi je ispricao jedan grk da je u okolini same janjine dosta naseobina nose srpska imena a velika populacija je na imenima nasim srpskim ostala im jos iz vremena cara dusana toliko o postovanju i istoriji

manastir svete troice
inace prvi manastir na stenama svetih meteora na kojima se moze hoditi na osnovu spisa vladara simeona urosa-paleologa 1362 godine je bilo vec organizovan manastir glavni hram podignut je 1476 a danasnji zivopis hrama je iz 1741
« Последња измена: 02-09-2009, 22:54:55 Драгољуб Крстић »

Ван мреже zdravkoobradovic

• moderator
  • Поруке: 5.214
  • Године: 64
  • Локација: Bačka Palanka
"Sveti Meteori"
« Одговор #4 послато: 01-09-2009, 07:41:45 »
kad sam bio na meteorima bilo je oblačno i magala , manastiri su izgledali nestvarno kao da izranjaju iz oblaka

Ван мреже nenad savic

• Starosedelac
"Sveti Meteori"
« Одговор #5 послато: 02-09-2009, 20:56:54 »
  krle preslozi vece slike unapred hvala e da ako nije problem zadnju poruku zdravka obradovica premesti u novu temu posto manastir svete petke paraskeve nije deo svetih meteora vec zaseban manastir koji se nalazi u klancu tempi ja cu napisati nesto o tom manastiru a i imam nesto slika

Ван мреже nenad savic

• Starosedelac
Одг: "Sveti Meteori"
« Одговор #6 послато: 02-09-2009, 21:52:16 »
  na steni gde je nikao manastir svete troice postoji i pcelinjak u prvom momentu nije bilo za poverovati ali kad sam malo stao nisam mogao ni da poverujem odakle gore i dva auta gledali smo okolo ali nismo videli puta ali auti su tu a i prave grcke kosnice sa pcelama u tom manastiru se mogu kupiti proizvodi od pcela kao pomada od propolisa 10e i tegla meda od 450 g 8e naravno pored za nas pcelare vaznih stvari tu su i ostale relikvije kao sto su ikone kadionice svecnjaci i ...

Edit By Sasa Colak. Malo preslozena poruka.
« Последња измена: 02-09-2009, 22:19:28 Sasa Colak »

Ван мреже nenad savic

• Starosedelac
« Одговор #7 послато: 02-09-2009, 22:28:08 »
  jos malo slika sa manastira svete troice stvarno je tesko izvojiti prave slike a da neprenatrpava

Ван мреже Igor Radunovic

• Starosedelac
« Одговор #8 послато: 02-09-2009, 22:32:24 »
Ti si to sve natenane obisao,kod mene je vreme bilo ogranicavajuci faktor,tako da nisam uspeo puno toga da vidim.Lepe su slike!
Pozzz

Ван мреже nenad savic

• Starosedelac
« Одговор #9 послато: 02-09-2009, 22:36:58 »
Ti si to sve natenane obisao,kod mene je vreme bilo ogranicavajuci faktor,tako da nisam uspeo puno toga da vidim.Lepe su slike!
Pozzz
  jeste bilo natanane ali samo 3 manastira osta mi za sledecu godinu ako bog da a oko pisanja tek sam poceo malo sam zabrljao na pocetku ali sad mi je krenulo ima jos toga inace pisacu jos na jednom sajtu tamo pise i zet pa cu da linkujem kad sve zavrsim  ;)

Ван мреже nenad savic

• Starosedelac
« Одговор #10 послато: 02-09-2009, 23:50:37 »
   manastir barlaam
koji je prema pedanju prvi put nastanio asket-anahorit ( onaj koji odlazi ) u 14 veku inace manastir je osnovan 1517-18 kad su se tamo naselila braca teofinis i nektarije poreklom iz joanine belicanstveni katolikon svetogorskog stila posvecen svetim svetima sazidan je 1542 glavni hram je zivopisan 1548  kapela tri jerarha jednobrodna crkvica sazidana je 1627 a zivopisana je 1637 druge gradjevine su stara trpezarija ( danasnji muzej ) ognjiste i bolnica krajem 16 veka radila je najorganizovanija bibliografska radionica meteorskih manastira kao i specijalna radionica za zlatne vezove

Ван мреже Lazovic Zivojin

• Starosedelac
  • Поруке: 1.837
  • Локација: Горњи Милановац
« Одговор #11 послато: 02-09-2009, 23:52:29 »
Bravo, Nešo! Čekamo nestrpljivo
Pozdrav
Жить хорошо, а хорошо жить ещё лучше
Бити жив је добро, а добро живети је још боље...

Што више рупа у сиру, то мање сира ... што више сира, то више рупа >>> што више сира то мање сира

Ван мреже nenad savic

• Starosedelac
« Одговор #12 послато: 04-09-2009, 14:48:05 »
  jos malo slika manastira barlaam gores u bile zetovo vidjenje ili sa njegovog aparata a ove su moje

Ван мреже nenad savic

• Starosedelac
« Одговор #13 послато: 04-09-2009, 19:17:59 »
  manastir veliki meteori
svaki manstir je za sebe lep ali u velikim meteorima nestaje dah vidim da je u njemu i zdravko bio pa o samom dozivljaju i on moze nesto napisati inace on je najveci manastir na steni pa cu prvo napisati nesto o njegovoj istoriji
veliki meteori ( preobrazenje hrista spasitelja ) je osnovan 1340g od svetog atanasija meteorskog velike licnosti asketskog zivota organizator prve zajednice na svetim meteorima naslednik i suorganizator bio je prepodobni josif bivsi kralj jovan uros-paleolog sam posetlac moze da vidi toranj iz 1520g gde dominira nastresnica sa mrezom, podrum ( danasnji muzej )  kosturnica, hram preobrazenja spasitelja iz 1388g oltar hrama iz 1545g, glavni hram i narteks iz vremena simeona od joanine po ugledu na svetogorske manastire sa freskama vizantiske umetnosti od 1483g, trpezarija i ognjiste iz 1557g, u manastiru se cuvaju rukom pisani stari rukopisi ( 15-19 veka ) stari kompleksni rucni radovi duborezi, vezovi sa zlatom i srebrom 

Ван мреже nenad savic

• Starosedelac
« Одговор #14 послато: 04-09-2009, 19:51:13 »
  jos malo slika sa svetih meteora inace pogledajte sliku 2531 interesantno je ciji je to grb

Ван мреже nenad savic

• Starosedelac
« Одговор #15 послато: 04-09-2009, 20:12:45 »
  ispod meteora nalazi se zivopisnana varosica kalabaka mali pogled iz picije perspektive

Ван мреже nenad savic

• Starosedelac
« Одговор #16 послато: 04-09-2009, 20:18:28 »
 na meteorima jos 3 manastira su slobodna za posetu koje cu ako bog da sledece godine da obidjem pa... inace ako nasi pcelari budu krenuli u hodocasce svetih meteora trebalo bi znati da pored lepog oblacenja ( tipicno za sve manastire duge pantalone i zene suknje ) dobro odabranu obucu ( stepenika ima za opkladu ) i 2e za ulaz po osobi ostalo je uzivanje svakom bi preporucio prvo ako se nadje nesto novca pa krene sa porodicom na letovanje prvo da odabere vrlo gostoljubivu grcku ( sledece godine ce biti lakse zbog manjih izdataka za sengem vizu ) a zatim i olimp-isku dolinu iz koje se moze obici dobar deo te zemlje ( interesantnih za oci i dusu )
  evo ovo je drustvo koje je bilo na meteorima pcelarska porodica dimitrijevic & savic

Ван мреже Lazovic Zivojin

• Starosedelac
  • Поруке: 1.837
  • Локација: Горњи Милановац
???: "Sveti Meteori"
« Одговор #17 послато: 06-09-2009, 13:25:20 »
Ne
Жить хорошо, а хорошо жить ещё лучше
Бити жив је добро, а добро живети је још боље...

Што више рупа у сиру, то мање сира ... што више сира, то више рупа >>> што више сира то мање сира

Ван мреже Dejan Simic

• Prolaznik
  • *
  • Поруке: 5
  • Године: 46
  • Локација: Beograd
« Одговор #18 послато: 10-09-2009, 13:54:32 »
Grb sa slike 2531 je Vizantiski,a preuzimanjem pravoslavlja Nemanjici su ga preuzeli za grb Srbije

Ван мреже Slobodan Jevtic

• Dokazani prijatelj foruma SPOS Info
  • moderator
  • Поруке: 18.384
  • Године: 70
  • Локација: St.Kostolac
« Одговор #19 послато: 10-09-2009, 14:18:51 »
Цитат
  Цитат: Dejan Simic  данас у 13:54:32
Grb sa slike 2531 je Vizantiski,a preuzimanjem pravoslavlja Nemanjici su ga preuzeli za grb Srbije 
Dejane Vaš komentar se može tumačiti na načine kako kome odgovara pa i tebi i meni
ovo je rublika postavi i piši ti imaš 5 poruke nisi se prestavio. od koga je preuzeto pravoslavlje
uredniče molim da se ove dve poruke obrišu
http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%93%D1%80%D0%B1_%D0%9D%D0%B5%D0%BC%D0%B0%D1%9A%D0%B8%D1%9B%D0%B0
Grb Nemanjića - Википедија