Аутор Тема: Производња ракије  (Прочитано 147710 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Milan Milenkovic Sharkc

• Doseljenik
  • Поруке: 131
  • Године: 37
  • Локација: prokuplje
Одг: Производња ракије
« Одговор #60 послато: 12-07-2018, 20:44:07 »
Sljiva (moravka, tako se vika kod nas) u toku je skupljanje-podbir i grozdje to je zakon za rakiju. Ostalo ... fermetacija je proces ima vise nacina nikad ne odvajte kostice alu nikad da duze stoji komina od 21-30 dana odmah destilusi. (Sve ukratko). Kazan je cudo cela nauka koji su majstori dugi niz godina definisali (pravi majstori) dimenzije kazana (sirina, dubina, debljina itd je veoma bitna) da bi destilat bio vrhunski. Jedni od najboljih kazana su od majstora u pk, a svi poticu od barbuta ista skola. Ovo je sve bilo u kratkim crtama. Pozdrav

Ван мреже Горан Чакардић

• Član Izvršnog odbora SPOS-a
  • Starosedelac
  • Поруке: 758
  • Године: 50
  • Локација: Лазаревац
« Одговор #61 послато: 20-02-2019, 12:01:53 »
Može li se rakijom osvojiti svet

”Na našem tržištu, prema količini voća koje se godišnje preradi, egzistira, što u legalnim, što u nelegalnim tokovima, od 50 do 70 miliona litara voćnih rakija. Potencijal za proizvodnju je znatno veći, jer se dobar deo voća zbog nezainteresovanosti i ne iskoristi. I taj potencijal je između 90 i 100 miliona litara voćnih rakija”, kaže za Bizlife Ivan Urošević, predsednik Grupacije za proizvodnju žestokih alkoholnih pića u Privrednoj komori Srbije, inače i sâm proizvođač poznatog ”Zlatnog toka”.

Najavljeni sporazum o slobodnoj trgovini sa Evroazijskom ekonomskom unijom, koju čine Rusija, Belorusija, Kazahstan, Jermenija i Kirgizija, ponovo je aktuelizovao priču o izvozu voćnih rakija. Naime, prema ovom sporazumu, voćne rakije bi se našle na bescarinskoj listi, što bi omogućilo izvoz na ovo veliko tržište. Inače, izvoz pre svega na rusko tržište do sada gotovo da nije bio moguć, jer Rusija nije imala standarde za voćne rakije. Sada bi se voćne rakije tretirale kao posebna kategorija. Procena je da se iz Srbije u izvoz plasira oko 2,5 miliona litara voćnih rakija, što u državnu kasu donese oko 15 miliona dolara. Valja napomenuti da trećina tog izvoza završi u Crnoj Gori.

Postoji nekoliko činjenica koje značajno utiču na izvoz ovog napitka. Prvi i osnovni jeste da voćne rakije ne mogu da budu jeftine. Jednostavno, skupa je sirovina od koje se prave, pa prema tome, mora biti skup i proizvod. Zavisno od kvaliteta i vremena odležavanja alkohola, boca ovog pića i ne može biti niža od 12 do 15 evra, a onih „starijih” i 30, pa i čitavih 70 evra. Zatim, potencijalni potrošači nemaju
dovoljno saznanja o kvalitetu voćnih rakija i zato je potrebno uložiti i u edukaciju tržišta.Treći razlog otežane prodaje jeste neorganizovan, pojedinačni nastup srpskih proizvođača, najčešće bez ikakve pomoći države.

”Država bi mogla da pomogne preko svojih predstavništava, ali svi peru ruke, nekako se ustručavaju, kao da se radi o oružju ili kokainu. Proizvođačima pomaže Privredna komora, međutim, to nije dovoljno. Nema zajedničkog nastupa na tržištu, čak i na sajmovima mi smo pojedinačni i nevidljivi, iako jedni drugima nismo konkurencija”, objašnjava Urošević. U Srbiji trenutno ima oko 540 registrovanih proizvođača
voćnih rakija. Među njima, osim tri velika industrijska proizvođača, ima 4-5 većih destilerija sa godišnjim kapacitetom do 100 hiljada litara. Ostali su manji i njihove mogućnosti za proizvodnju su od nekoliko hiljada do 30 hiljada litara.              (Bizlife)

Ван мреже Milan D. Djordjevic

• Starosedelac
  • Поруке: 3.051
  • Године: 58
  • Локација: Kragujevac
« Одговор #62 послато: 20-02-2019, 14:03:52 »
Mi pcelari, da podrzimo oplodnjom.

Nekada smo imali osvojen svet u ovom proizvodu. Secam se tih vremena, ucestvovao sam  licno u poduhvatu.
Kupio sljive.

Ван мреже Moma Milovanovic

• Starosedelac
  • Поруке: 9.037
  • Године: 70
  • Локација: Valjevo-Osecina-Gornje Crniljevo
« Одговор #63 послато: 20-02-2019, 15:23:50 »
[Nekada smo imali osvojen svet u ovom proizvodu. Secam se tih vremena,...][/url]

Pocetkom 80-tih godina, proslog veka, "Poddgorka" iz Osecine, cuveni proizvodjac rakije prepecenice, krene na sajam alkoholnih pica u Minhen, gde je imala zakupljen stand...Medjutim, dolaskom u Minhen utvrde da su zaboravili da ponesu uzorke za sajam prepecenice "Divcibarke", da bi izvadili stvar, kupe 20-tak litara te rakije u marketu u Minhenu, izloze ih na sajmu i osvoje Veliku zlatnu medalju...Neki novi klinci su Podgrorku izbrisali sa mape proizvodjaca rakije...

Pozdrav Moma...

Ван мреже Blagoja Daniloski

• Starosedelac
  • Поруке: 4.127
  • Године: 45
  • Локација: Тајмиште 1069м.н.в,Македонија
« Одговор #64 послато: 21-02-2019, 12:52:05 »
Не знам за стране извоза, алзнам кад сам био клинац, била једна ракија која се звала ДОМАЌА ЉУТА са шљивом на слици, ко је производио не знам, ал мислим да се пила на тонима јер су скоро сви њу пили у Југославији, мислим да је била из Србије, и још једна Лозова ракија са гусларом на слици, она је била пре ове домаќе љуте врло актуелна!
Светот го разбирам единствено,како поле за културен натпревар меѓу народите!

Ван мреже Pavlović Branko

• Starosedelac
  • Поруке: 1.002
  • Локација: Požarevac
« Одговор #65 послато: 21-02-2019, 14:05:04 »
а како се пије:
https://www.youtube.com/watch?v=QWZ9byhN8Jk&t=3s

Uzastopna poruka: 21-02-2019, 14:17:21
а ова је прича боља:
https://www.youtube.com/watch?v=PzyKzxsauq0
« Последња измена: 21-02-2019, 14:17:21 Pavlović Branko »

Ван мреже Pavlović Branko

• Starosedelac
  • Поруке: 1.002
  • Локација: Požarevac
« Одговор #66 послато: 02-03-2019, 10:38:58 »
Може и нама да се деси, још нису сетили :

http://www.politika.rs/scc/clanak/423928/Carinici-kaznili-98-godisnju-staricu-jer-je-pekla-rakiju

Ван мреже Tadić Savo

• moderator
  • Поруке: 11.705
  • Године: 42
  • Локација: Stanišić
  • što ne želiš sebi ne poželi ni drugom.......
« Одговор #67 послато: 02-03-2019, 14:42:30 »
To je ctvena linika koju nećemo preći
http://spos.info/forum/index.php?topic=15387.0

...pčelarstvo je postojalo pre nas ,nadajmo se da će i posle...

• Starosedelac
« Одговор #68 послато: 02-03-2019, 16:54:04 »
Au, koliko li bi tek mene kaznili?.... ::)...

Ван мреже Miodrag S Stanković

• Starosedelac
  • Поруке: 2.328
  • Године: 56
  • Локација: Beograd
« Одговор #69 послато: 02-03-2019, 19:26:17 »
Nadam se unistavanjem svih viskova odmah po resenju inspekcije ... onda Vi pozovete sve pcelare i oni se masovno odazovu (u mnogo vecem broju nego na proteste protiv GMO) i svi srecni po unistenju iste  ... na kraju budu presrecni ...

Mozda vi malo tuzniji ali zakon je zakon sta je tu je ... 8)

Ван мреже Anto Dankić

• Novi stanovnik
  • Поруке: 165
  • Године: 54
  • Локација: Slavonski Brod, Hrvatska
« Одговор #70 послато: 02-03-2019, 23:22:57 »
Žalosno ali istinito. Babi očito nitko nije rekao da mora platiti godišnji paušal na kazan (15€)  :(

Ван мреже Zarko Djordjevic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.162
  • Године: 63
  • Локација: Bač
« Одговор #71 послато: 03-03-2019, 07:48:26 »

To ti je kada uđemo u EU .Taman ćeš imati 98 godina ,pa sada razmišljaj šta ćeš.Bolje zovi forumaše da to unište.

Ван мреже sima petrovic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.308
  • Године: 60
  • Локација: Genève
  • Sima Petrovic
« Одговор #72 послато: 03-03-2019, 07:54:09 »

To ti je kada uđemo u EU .Taman ćeš imati 98 godina ,pa sada razmišljaj šta ćeš.Bolje zovi forumaše da to unište.

"Da ga zaštite"
Popiju svu rakiju,  i Nema kazne!
Onu od 30 godina sakrije.

• Starosedelac
« Одговор #73 послато: 03-03-2019, 08:36:18 »
Cini mi se da kad Srbija udje u EU mnogi Srbi nece ni izlaziti iz zatvora...Sebe vidim na celu kolone... 8)

Pozdrav za sve koji obozavaju dobru kapljicu od sliva i uzivaju u njoj...

Ван мреже Raša Radivoje Stojanović

• O Tim
  • Поруке: 2.942
  • Године: 53
  • Локација: Novi Beograd - Barajevo
« Одговор #74 послато: 03-03-2019, 08:54:35 »
Pozdrav za sve koji obozavaju dobru kapljicu od sliva i uzivaju u njoj...

Domaći proizvod, najbolji
Kupujmo domaće proizvode...
Мој пчелињак

"Искуство је најбоља школа, само је школарина врло скупа". Сократ

"Добро чини, добром се надај"

Ван мреже slavko mirkovic

• Rado viđen gost
  • Поруке: 65
  • Године: 52
  • Локација: Barosevac Lazarevac
« Одговор #75 послато: 03-03-2019, 09:01:26 »
Ја се не секирам , ракије има а Србија неће никад ући у Европску унију - зајебницу !

Ван мреже tomica glisic

• Novi stanovnik
  • Поруке: 182
  • Године: 65
  • Локација: Beograd-Kaludjerica
  • covek mora mnogo da zna da bi nesto malo uradio
« Одговор #76 послато: 03-03-2019, 09:04:04 »
                 Momo,nepotcenjuj Srbe,za pecenje rakije garantujem da ni jedan nece u zatvor.Pekli su Srbi rakiju i u Iraku,Saudijskoj Arabiji ............

Pozdrav.

Ван мреже stojanovic predrag

• Starosedelac
  • Поруке: 5.740
  • Године: 72
  • Локација: Vlasotince
« Одговор #77 послато: 03-03-2019, 11:39:03 »
Ја се не секирам , ракије има а Србија неће никад ући у Европску унију - зајебницу !

To bato. Mislimo isto.  ;) :D :D

Pozdrav Peca
Uzimaj med kao hranu da ga ne bi uzimao kao lek.

Ван мреже Randjić Jovica

• Starosedelac
  • Поруке: 5.305
  • Године: 56
  • Локација: Bela Crkva
« Одговор #78 послато: 03-03-2019, 13:00:09 »
imao sam prilike da pijem sa kozacima,doneli su neku votku,kao mleko,lepota od pica..ali kad smo izneli dunjevacu i kajsijevacu vise nisu pili na eks nego gustirali kao i mi..a imam drugare iz Nemacke,bas nemce ali oni piju kao smukovi..niko od nas ne moze sa njima ali najveci utisak su ostavili momci iz Ceske bili gosti kod ortaka...nezamislivo...kod nas u zemlji se nezna je li bolja hrana ili pice i sve to ugrozavamo ludom politikom...nikako da shvatimo da nas EU nece a i ne mora..politika me ne zanima da me neko pogresno ne shvati..svi su mi isti..umesto da puste seljaka da pece rakiju i da se da na analizu pa ako je korektna da moze da stavi u prodaju i plati akcizu..nego izmisljamo toplu vodu..

• Starosedelac
« Одговор #79 послато: 03-03-2019, 14:19:41 »
Randjic: Imao sam prilike da pijem sa kozacima....

Bio americki novinar u Rusiji sa namerom da pise o zivotu obicnih Rusa...Svaki dan pise dnevnik sta mu se interesantno dogodilo...Pise on tako da je jednog dana pio sa grupom Finaca, pa kaze da se dobro drzao, drugi dan pise da je pio sa Rusima, jedva se odrzao na nogama, mislio je da nece preziveti...I tako svaki dan salje on poruke prijateljima u Ameriku...Danas sam kaze on u porici pio sa Srbima, bilo bi bolje da sam juce umro... :) 8)

Pozdrav za sve....

ps: dosli mom komsiji u poseti otac i brat njegove snahe Ruskinje, zaprepastio  se kada je video da oni piju prepecenicu sa casama od dva deci...morao sam da priskacem u pomoc sa mojim rezervama rakije...Za utehu odneli su 10 litara moje rakije, koju su sipali u flase od soka jabuke....