Аутор Тема: Манастир КОПОРИН  (Прочитано 4337 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Slobodan Jevtic

• Dokazani prijatelj foruma SPOS Info
  • moderator
  • Поруке: 18.293
  • Године: 69
  • Локација: St.Kostolac
Манастир КОПОРИН
« послато: 02-09-2009, 14:52:43 »
M A N A S T I R                 K O P O R I N

Manastir sa crkvom Svetog Stefana je spomenik kulture od velikog značaja. Nalazi se u istoimenom selu udaljenom 6 km od Velike Plane na mestu skrivenom od pogleda. Do Velike plane se stiže autoputem Beograd Niš (90 km od BGD) ili putem iz Mladenovca - Smederevske Palanke, odnosno od Kragujevca i Topole ili od Gornjeg Milanovca.

Manastirska crkva, posvećena je sv. Stefanu, podignuta je za vreme vladavine despota Stefana (1389-1427) uz čiji portret je sačuvan natpis sa titulom despota koju je Stefan Lazarević stekao posle bitke kod Angore (sada Ankare) 1402. godine, na osnovu čega se datuje slikarstvo. O ktitoru kao ni vremenu podizanja hrama nema podataka. Bila je u ruševnom stanju do 1880. godine kada je počela prva obnova. Kasnih pedesetih i tokom šezdesetih godina 20. veka rađena je konzervacija arhitekture i živopisa.

Crkva je podignuta 1415 godine. Građena je u starom srpskom stilu. Freske su delimično očuvane i to: Veliki praznici,Stradanje Hristovo,Sveti ratnici i druge. Ikonostas je novijeg datuma.

Ispod ktitorskog portreta Despota Stefana koji je očuvan, 1976/77 pronađen je grob sa moštima Despota Stefana Lazarevića za koje se smatra da su tu bile sakrivene. Mošti se i dalje nalaze u hramu. Ćivot u kome se nalaze otvara se dva puta godišnje: 1 avgusta na dan smrti Despota i 15 avgusta na slavu hrama.

Manastir je više puta rušen a zadnji put je obnovljen 1880 godine.

Veliki zvonik je podignut 1976. Crkva je pokrivena ćeramidom koja je pravljena od originalnih uzoraka koji su otkriveni prilikom arheoloških istraživanja.

U sklopu manastira je i kapela u velikom manastirskom konaku posvećena Rodežestvu Presvete Bogorodice.

Nedaleko od manastiriska nalazi se izvor lekovite vode, koji je takođe podigao Despot Stefan, na mestu gde mu je od lova ranjeni konj pao ali se povratio nakon što je napojen izvorskom vodom.

Manastir je ženski, aktivan je i o njemu brinu monahinje.

Ван мреже Bojan Jovanovic

• Rado viđen gost
  • Поруке: 81
  • Године: 39
  • Локација: Smederevo
  • Pcelara ceni po kvalitetu , a ne po broju kosnica
Одг: Манастир КОПОРИН
« Одговор #1 послато: 07-03-2010, 00:16:21 »
Ja bih dodao da je ambijent dvorista manastira ,  skladnim uredjenjem prepun cveca i harmonije , vizuelni dozivljaj.

Ван мреже Spomenko Todorovic

• Inovator
  • Starosedelac
  • Поруке: 664
  • Године: 49
  • Локација: SELO GVOZDAC,ROGAĆICA,BAJINA BAŠTA
  • 064 30 33 816
« Одговор #2 послато: 17-03-2010, 21:09:27 »
lepo ,da li drze pcele
Covjek nije stvoren za poraze,mozete ga poraziti ali ne i pobjediti

Ван мреже nenad savic

• Starosedelac
  • Поруке: 5.767
« Одговор #3 послато: 17-03-2010, 21:41:53 »
  hvala slobo sto si postavio ovu temu isao sam vise puta u taj raj na zemlji skoro nisam pa zato i nisam mogao da pisem o koporinu mislim da sam pogubio sve slike
Ispod ktitorskog portreta Despota Stefana koji je očuvan, 1976/77 pronađen je grob sa moštima Despota Stefana Lazarevića za koje se smatra da su tu bile sakrivene. Mošti se i dalje nalaze u hramu. Ćivot u kome se nalaze otvara se dva puta godišnje: 1 avgusta na dan smrti Despota i 15 avgusta na slavu hrama.
  da dodam mosti su miomirisne tu sam imao prvi put da se sretnem sa miomirisnim mostima ... cudo ... nemogu recima da objasnim
lepo ,da li drze pcele
  imaju mada nisam bio u pcelinjaku bilo mi glupo posto sam bio na slavi manastira
Kap nebusi kamen snagom nego cestim kapanjem

Ван мреже dragan donic

• Starosedelac
  • Поруке: 525
  • Године: 55
  • Локација: Velika Plana
« Одговор #4 послато: 21-03-2010, 18:45:56 »
Нешо морам да те демантујем , сестринство манастира Копорин нажалост нема пчелињак . Покушавали смо као друштво и чак обезбедили кошнице и напунили их ројевима али проблем је што је игуманија
Агнија алергична на убоде пчела и нису могли да прихвате пчеле.Иначе све остало је задивљујуће.

Ван мреже Milan Grujić

• Novi stanovnik
  • Поруке: 190
  • Године: 55
  • Локација: Loznica
« Одговор #5 послато: 29-12-2013, 18:12:01 »
Evo i mojih slika iz Koporina. Sv. Stefan je moja krsna slava. Poz. :)

Uzastopna poruka: 29-12-2013, 18:12:35

Uzastopna poruka: 29-12-2013, 18:13:13