Аутор Тема: Ћирилица.  (Прочитано 105892 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Радосављевић Ненад

• Starosedelac
  • Поруке: 7.385
  • Локација: Осаоница
  • Чини другима оно што би волео да други чине теби.
Ћирилица.
« послато: 24-02-2015, 22:29:48 »
Пошто је стара тема "ћирилица " закључана , мислим да је добро да се покрене нова тема.

Добро чини , добру се надај.
Помозимо слабијим и немоћним и људима у невољи јер се добро се добрим враћа.
Да су људи само мало бољи и да имају више вере у Бога , било би нам боље свима.
http://www.pouke.org/forum/index

Ван мреже Dragan Radovic

• Starosedelac
  • Поруке: 417
  • Године: 43
  • Локација: Beograd
Одг: Ћирилица.
« Одговор #1 послато: 29-08-2015, 11:03:57 »
"Интерeсaнтнo je и кaкo смo дoшли дo oбликa срПски, jeр aкo пoглeдaмo нeкe дрyгe jeзикe видимo дa je свyдa y yпoтрeби oригинaлни oблик, сa слoвoм Б. Taкo je нaш jeзик кoд Слoвeнaцa и дaнaс “србски”, кoд Рyсa “сeрбски”, кoд Eнглeзa “Serbian” итд. Нигдe “српскoг”, “сeрпскoг” нити “Serpian”.“……….. Зашто србски а не српски? зато што придев српски није од именице СРБ већ од речи СРП (алатка за кошење)"

"енглески: serbian руски: Сербский немачки: Serbisch србски: Српски бугарски: Сръбски" - други нас боље зову него ми сами себе

Облик “србски” кoристe yглaвнoм oни кojи сy врлo дoбрo yпoзнaти сa oвим прaвилoм, тe нaмeрнo скрeћy пaжњy нa њeгa. Mнoги сe изнeнaдe кaдa чyjy дa je и сaм Вyк Стeфaнoвић Kaрaџић кoристиo oблик сa слoвoм Б. Нaимe, нe сaмo штo je први рeчник штaмпaн кao “срБски” нeгo и сaм Вyк o oвoм питaњy кoрeспoндирa сa Владиком Лукијаном Myшицким, кaдa мy y свoм писмy нaвoди: “…y Рjeчникy ћe србскoм бити oписaни гoтoвo сви oбичajи србски.” Нa oвaj дeo Myшицки oдгoвaрa y свoм слeдeћeм писмy Kaрaџићy рeчимa: “…србски, Србкињa мoрa oстaти…И Нeмци кaжy Хaбсбyрг, и ми љyбкo a нe љyпкo… Дa знaм дa ћeтe пeчaтити Српски, a нe Србски, рaсписивao бих нa свe стрaнe и викao из пeтних жилa дa вaм нe дajy ни крajцaрe.”

Стандaрдизaциjoм jeзикa “Maтицa Српскa” yсвojилa je oблик “српски”, штo никaкo ниje спoрнo. Meђyтим, нeки нaши дaнaшњи лингвисти нaвoдe врлo рaзyмљивe aргyмeнтe y oдбранy oбликa “србски”. Пa тaкo прoф. др. Љyбoмир T. Грyjић кaжe: “Пoглeдajмo примeр сa извeдeницaмa oд рeчи ГРБ. Придeв oд њeгa je грБски, a нe грПски. Зaштo тy ниje примeњeнo прaвилo o jeднaчeњy пo звyчнoсти? Пoгoтoвo штo je ГРБ влaститa имeницa. Дрyгo прaвилo кaжe дa кaдa je влaститa имeницa кoрeн извeдeнe рeчи, oндa сe oнa зaдржaвa y oригинaлнoм oбликy, тj. нe мeњa сe, y извeдeнoj рeчи, кao штo сy Србкињa, Србствo, србски извeдeнe рeчи oд имeнa (влaститe имeницe) СРБ.”

Поздрав свима

Uzastopna poruka: 29-08-2015, 12:42:49
« Последња измена: 29-08-2015, 12:42:51 Dragan Radovic »

Ван мреже Петар Пантелић

• Starosedelac
  • Поруке: 2.659
  • Године: 54
  • Локација: Гроцка -Пударци
« Одговор #2 послато: 29-08-2015, 21:05:57 »
 Колико се  ћирилица користи у Србији? Погледајте овде на Форуму. Отприлке је однос исти. Зашто?

Ван мреже Marko Volarevic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.545
  • Године: 35
  • Локација: Novi Banovci
  • 10xLR, 3xNukleus
    • http://mojmed.rs
« Одговор #3 послато: 29-08-2015, 22:25:23 »
Zato sto je je svaki jezik ziva stvar. Mnogi su jezici bili i nestali ili se promenili. Nista to nije cudno. Ljudi se prilagodjavaju onome sto im je prakticnije. Latinica je prakticnija, dostupnija i sveprisutna. Telefoni, racunari, tehnika generalno. Ljudi idu linijom manjeg otpora. To su normalni procesi i nezaustavljivi.
Ne kazem da je to dobro ali je cinjenica.
Konkretno ja cirilicu volim. Sve pisem cirilicom. Cak imam smesnu situaciju da na poslu gde stalno koristim engleski ljudi se cude kako se konstantno prebacujem sa latainice na cirilicu i to cak na istom listu. Ali tako sam naucio, kada pisem srpski pisem cirilicom.
Ali je cinjenica da ce na duge staze cirilica da izgubi bitku sa latinicom. U BG-u ne postoji kafic, prodavnica ili neka veca firma da ista pise cirilicom.

Ван мреже slobodanpejovic

• Starosedelac
  • Поруке: 6.635
  • Године: 42
  • Локација: rudnik
« Одговор #4 послато: 29-08-2015, 22:32:26 »
Драгане врло интересантно,сада сам у недоумици. Пита моја жена,која је србиста ,шта си по струци?
 Пеки,ја сам се срастао са ђирилицом,да ми је много лакше да је читам,него латиницу,за коју морам да се напрежем док је користим као нешто стрно.
Од свих компанија телефона најмање ми се свиђала лг. Али када сам из економских разлога купио ,ових дана,ипак телефон те марке,приметио сам да је све на ћирилици. И мој срећи није било краја.
Марко,неће изгубити ако власт не буде хтела.
После другог рата писаће машине на ћирилици су намерно уништаване,форсирала се братска латиница. Тако може и у другом правцу. Нпр. Кафић,фирма итд. која не користи ђирилицу,која је по закону писмо наше земље,а није у питању језик нац. мањина мора да плати додатни порез.
У Франц. Немачкој Русији нема титла на филмовима,већ њихови глумци говоре текст филма.
Сви комп. програми су на домаћем језику и писму.
У Лвру све је написано на француском,осим једне ствари која је на енглеском,а то је нужник :)
« Последња измена: 29-08-2015, 22:41:27 slobodanpejovic »

Ван мреже Dragoljub Krstic

• Administrator foruma
  • Поруке: 3.781
  • Године: 39
  • Локација: Врбас
  • Следимо дух својих предака...
« Одговор #5 послато: 29-08-2015, 22:32:37 »
Па како слаби нација тако нестаје и писмо...

Ван мреже Драган Нешковић

• Starosedelac
  • Поруке: 934
  • Године: 52
  • Локација: Мала Моштаница
« Одговор #6 послато: 30-08-2015, 00:11:20 »
" ... Стандaрдизaциjoм jeзикa “Maтицa Српскa” yсвojилa je oблик “српски”, штo никaкo ниje спoрнo ...".

Добар текст колега Драгане, рекао бих да је у оригиналу мало дужи, ако се добро сећам. А што се тиче овог цитираног дела, да то кажем нашим, пчеларским речником. Лошу матицу треба обавезно заменити. То углавном ураде пчеле саме, али ако је друштво слабо, онда то мора да уради пчелар иначе ће друштво пропасти. Тако је то у животу ...

Поздрав  :)

Uzastopna poruka: 30-08-2015, 00:17:46
Колико се  ћирилица користи у Србији? Погледајте овде на Форуму. Отприлке је однос исти. Зашто?

Колега Петре, разлога има више, а један од најбитнијих је тај што је данашњи нараштај срба, један од најслабијих у нашој историји.

Uzastopna poruka: 30-08-2015, 00:36:15

1."To su normalni procesi i nezaustavljivi".

2. "Konkretno ja cirilicu volim. Sve pisem cirilicom. Ali tako sam naucio, kada pisem srpski pisem cirilicom". 

3. "Ali je cinjenica da ce na duge staze cirilica da izgubi bitku sa latinicom".

Колега Марко,

1. То су врло ненормални процеси и врло лако заустављиви.

2. Извини на питању, али ако прочиташ ово што си написао, да ли ти се чини да ту има неки проблем? На ком језику сада пишеш?

3. Слабо познајеш чињенице.

Поштовани млади колега, бори се за свој народ и свој језик, бар онолико колико се бориш и за своје кошнице. Биће довољно.

Поздрав и свако добро  :)
« Последња измена: 30-08-2015, 00:36:15 Драган Нешковић »

• Starosedelac
  • 10xLR, 3xNukleus
« Одговор #7 послато: 30-08-2015, 10:29:18 »
Драгане врло интересантно,сада сам у недоумици. Пита моја жена,која је србиста ,шта си по струци?
 Пеки,ја сам се срастао са ђирилицом,да ми је много лакше да је читам,него латиницу,за коју морам да се напрежем док је користим као нешто стрно.
Од свих компанија телефона најмање ми се свиђала лг. Али када сам из економских разлога купио ,ових дана,ипак телефон те марке,приметио сам да је све на ћирилици. И мој срећи није било краја.
Марко,неће изгубити ако власт не буде хтела.
После другог рата писаће машине на ћирилици су намерно уништаване,форсирала се братска латиница. Тако може и у другом правцу. Нпр. Кафић,фирма итд. која не користи ђирилицу,која је по закону писмо наше земље,а није у питању језик нац. мањина мора да плати додатни порез.
У Франц. Немачкој Русији нема титла на филмовима,већ њихови глумци говоре текст филма.
Сви комп. програми су на домаћем језику и писму.
У Лвру све је написано на француском,осим једне ствари која је на енглеском,а то је нужник :)
Voleo bih ja da to tako moze. Ali to nije moguce. Za dogadjaje posle drugog rata znam. Ali to je sada nezaustavljiv proces. Da neko donese tako neki zakon sada to bi bio skandal, diskriminacija itd.
A porediti nas sa tako velikim drzavama i narodima je smesno. Treba biti realan. Nismo mi nikakav nebeski narod, niti smo po bilo cemu ravnopravni sa ovima koje si nabrojao.
A to sto pominjes sinhronizaciju je cista budalastina. To cak ni kod njih vise ne funkcionise.
Koja budala bi zelela da gleda film u kome gledas npr Dzoni Depa a onda slusas glas Nikola Kojo!
Kao i racunari i tehnika ako nesto ozbiljno koristis nije moguce da bude na srpskom. Prosto ne postoje strucni prevodi i vecina zvuci kretenski. Za korisnike koji samo znaju da odu na FB i vide postu moze.
Kao sto rekoh, prirodan proces. Ako treba da opstane opstace. Ako treba da nestane nestace!
A ti nasilni pokusaju da se nesto odrzi i koristi su samo kupovina vremena za nekoga ko je vec umro.
Treba biti praktican. Sto se mene tice najvise bih voleo da svi na svetu pricamo jednim jezikom i imamo jedno pismo. A bas me briga kako se zove. Samo treba biti praktican.

Ван мреже Дејан Делић

• Gost
  • Поруке: 36
  • Године: 38
  • Локација: Баваниште
« Одговор #8 послато: 30-08-2015, 10:51:30 »
То "баш ме брига" нас је кроз целу нашу историју коштало...и национално и  верско и традиционално и морално.Народ без језика,писма ,традиције и није народ.Нама је све туђе прече и драже.Волимо и негујмо своје а поштујмо туђе.

Ван мреже MIRKO PROTIC

• Starosedelac
  • Поруке: 881
  • Локација: Majur,Sabac
« Одговор #9 послато: 30-08-2015, 12:13:33 »
Tako je Dejane.
Trebalo bi mi sami malo vise da postujemo i cenimo ono sto je nase.
  Pre 3 godine sam bio u Madjarskoj 7 dana na nekoj vojnoj vezbi.Komunikacija sa njima je bila jako losa ili bolje reci nikakva.Niko od njih ne zna Engleski,a ni Ruski.Znaju samo Nemacki iz skole ali nece da ga koriste,pa su nam morali da dodele prevodioca koji je dezurao uz nas 24h.
 Ljudi cene i postuju ono sto je njihovo.

Ван мреже slobodanpejovic

• Starosedelac
  • Поруке: 6.635
  • Године: 42
  • Локација: rudnik
« Одговор #10 послато: 30-08-2015, 14:37:25 »
Наравно да се слажем са Дејаном и разумем Мирка,али морам да одговорим Марку,иако ћемо отићи у полемику.
Свакако,не желим да после мога полемисања у инат кренеш само да користиш латиницу :)
Прво ,закон је донет у корист ћирилице који се перманетно крши. Ако на евру има ћирилице или у Бугарској и Руси ,Мек је исписан на ћирилици,зашто би код нас то био шок и сл. Пре бих рекао да овде постоје моћне снаге које гуше ћирилицу још од њеног настанка. Види шта се само у Хрватској ради. Немци су већ саму св. Браћу ,када су створили словенско писмо протерали из ондашње Моравске. Аустроугарска је у првом рату строго забранила да се ћирилица користи,нарочито у школама! Много је других примера који оповргавају да се дешава неки природни процес. Јел природан процес да у Ц. Гори измисле нова не постојећа слова. Енглески се користи и у Америци и Н.З. Аустралији. Али и у Шкотској и Ирској. А нама на Балкану исцепкали језик на 5 делова!
Небески народ јесмо итекако,али на један други начин: док на земљи доста страдамо ,те нас је мало,а наших непријатеља који нас убијају више! Но,на Небу је сасвим другачије. Наших мучитеља је тамо мало а Срби ће се јавити у Великом броју ,тј. као Небески народ.
А што се практичности ти тиче. Ћирилица,нарочито после Вукове реформе,је проглашена најпрактичнијм писмом на свету,чак и од самих Немаца. Нарочито је згодна за нас Србе. Из практичних разлога је и створена.
Али ми смо покондирене тикве. Боље разумемо виндоус на енглеском него на срп(б)ском. Каже мој другар,шта ти је ово. Исеци,шта значи,а кат. У реду,ааа, ок ,значи. ;D
Када би сви на свету говорили једним језиком,врло брзо би опет настали различити језици. Јер на наш језик утиче географија,клима итд. И тако настају различити језици. Мислиш,да јужњаци причају другачије јер су неписмени! Наравно да не,него им је тако природно.
И на крају,свако има права на свој став. Али иако је можда мој став нетачан,ипак је можда не прикладно за форум да му се пришије епитет- будалаштина!
« Последња измена: 30-08-2015, 14:42:50 slobodanpejovic »

Ван мреже Dragoljub Krstic

• Administrator foruma
  • Поруке: 3.781
  • Локација: Врбас
  • Следимо дух својих предака...
« Одговор #11 послато: 30-08-2015, 15:26:25 »

Слобо, одличан пост.

• Starosedelac
  • 10xLR, 3xNukleus
« Одговор #12 послато: 30-08-2015, 16:07:04 »
Vidim da se ovde brkaju dve stvari. Moj stav sa realnim stanjem na terenu. A vidim da neki nisu procitali dobro sta sam napisao. Pa konkretno i Dejan.
Pa da ponovim. Ja pisem iskljucivo cirilicom. Latinicu odnosno alfabet koristim samo kada pisem neki strani jezik. Svako ko me zna zna koliko drzim do toga.
Ali realnost je nesto drugo. Ja sam pisao o realnom stanju stvari.
Slobodane necemo uci u polemiku posto se slazem dosta sa tobom i time da treba cuvati svoj jezik. Tako da tu nema sukoba misljenj.
Jedino sto se tice tog nebeskog dela ne mogu ni da se slozim ni ne slozim. Jos se niko nije vratio da isprica koga ima gore ili dole ikoga je vise.
Licno ja sam ubedjen da nas samo pojede crv i to je to! To su izgleda znali i ljudi pre 7000+god. Bas u "Epu o Gilgamesu" upravo to kazu. Ali smo u medjuvremenu smislili lepe bajke da bi se manje plasili mraka!
Sto se tehnike tice za ozbiljno koriscenje nije moguce koristiti bilo koji drugi jezik sem Engleskog. To nije nikakvo pomodarstvo. Vec realno stanje stvari. Ne pricam o povrsnom prckanju po racunaru.
Ali da ponovim da se definitivno zalazem za cirilicu ali ne fanaticno i po svaku cenu. Treba uciti sto vise stranih jezika. Covek sto vise zna jezika vise vredi. Moji pradedovi su pricali po 5 jezika. Sramota je da danas ljudi ne koriste barem 2 ili 3

Ван мреже Петар Пантелић

• Starosedelac
  • Поруке: 2.659
  • Године: 54
  • Локација: Гроцка -Пударци
« Одговор #13 послато: 30-08-2015, 16:42:52 »
  Марко, па што и овде на Форуму не пишеш ћирилицом кад кажеш да искључиво пишеш ћирилицом и да је волиш?:o

• Starosedelac
  • 10xLR, 3xNukleus
« Одговор #14 послато: 30-08-2015, 16:52:15 »
Zato sto dnevno promenim barem 3-4 racunara sa kojih odgovorim, tablet i barem dva telefona.
A kao sto sam naveo vec sva tehnika mi je na Engleskom i tako ce i ta ostane. Kada je napravi Srbin neka je stavi na cirilicu.
A ovde ne pisem Latinicom posto kao sto vidis nema kuka, kvaka itd.. Pisem alfabetom!
Znao sam da ce se naci neki strucnjak sa tim pitanjem da mi "pokaze" ;)

Ван мреже Дејан Делић

• Gost
  • Поруке: 36
  • Године: 38
  • Локација: Баваниште
« Одговор #15 послато: 30-08-2015, 17:35:22 »
Човек ако нешто хоће наћи ће начин а ако нешто неће наћи ће разлог.

Ван мреже Dragan Pajic

• Starosedelac
  • Поруке: 761
  • Године: 43
  • Локација: Зрењанин
« Одговор #16 послато: 30-08-2015, 21:22:55 »
Реч Стевана Немање (Стефана Немање — оца Симеона (1166-1196)) изговорене на самртничкој постељи, које је записао његов најмлађи син Растко, Свети Сава (из књиге „Завештање Стефана Немање”, писца Милета Медића)
Завештања Великог жупана српског Стефана Немање свом сину Светом Сави:

http://guskova.ru/~mladich/vera/zaveshtanja

• Starosedelac
  • 10xLR, 3xNukleus
« Одговор #17 послато: 30-08-2015, 22:10:53 »
Човек ако нешто хоће наћи ће начин а ако нешто неће наћи ће разлог.
Nisam rekao da hocu a ne mogu. Rekao sam da necu! Racunar je osmisljen i cela platforma da bude na Engleskom. Toga se i drzim. Ja tastaturu znam napamet i ne gledam kada kucam. Kada se stavi cirilica potpuno menja raspored. Ali kao sto rekoh ko koristi racunar malo vise i naprednije nije moguce da mu bude na srpskom.
Kada god pisem svojom rukom to je iskljucivo cirilica i tako ce biti dok sam ziv. Ne treba nesto silovati i natezati se samo radi demagogije. Sve na ovom svetu ima svoje mesto i vreme. Treba ga prepoznati.
@ Dragan
Lep tekst, hvala.

Ван мреже Радосављевић Ненад

• Starosedelac
  • Поруке: 7.385
  • Локација: Осаоница
  • Чини другима оно што би волео да други чине теби.
« Одговор #18 послато: 30-08-2015, 22:25:22 »
Марко , кажеш да је латиница практичнија , али како може да буде практичније писати рецимо lj  где се употребљава два знака , два дугмета на тастатури у односу на слово љ. Иста је ситуација са словом њ и џ . Како и на основу чега онда можеш да тврдиш да је латиница практичнија ?
Треба да се боримо за своје писмо јер није све изгубљено и има форума и сајтова где ћирилица преовлађује , то се поготово односи на верске сајтове .
Марко кажеш да се у потпуности мења распоред . Под условом да имаш тастатуру са свим нашим латиничним словима , разлика је само у овоме q-љ ,w- њ и x-џ све је остало исто  . Па зар је то тешко упантити и зар то треба да буде препрека ?
« Последња измена: 30-08-2015, 22:32:42 Радосављевић Ненад »
Добро чини , добру се надај.
Помозимо слабијим и немоћним и људима у невољи јер се добро се добрим враћа.
Да су људи само мало бољи и да имају више вере у Бога , било би нам боље свима.
http://www.pouke.org/forum/index

Ван мреже Ivan Stajic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.339
  • Године: 45
  • Локација: Beograd
  • Farrar 170 mm
« Одговор #19 послато: 30-08-2015, 22:45:14 »
Марко , кажеш да је латиница практичнија , али како може да буде практичније писати рецимо lj  где се употребљава два знака , два дугмета на тастатури у односу на слово љ. Иста је ситуација са словом њ и џ . Како и на основу чега онда можеш да тврдиш да је латиница практичнија ?
Треба да се боримо за своје писмо јер није све изгубљено и има форума и сајтова где ћирилица преовлађује , то се поготово односи на верске сајтове .
Марко кажеш да се у потпуности мења распоред . Под условом да имаш тастатуру са свим нашим латиничним словима , разлика је само у овоме q-љ ,w- њ и x-џ све је остало исто  . Па зар је то тешко упантити и зар то треба да буде препрека ?

Mozemo da polemisemo koliko god zelimo uvek ce englaska tastatura da dominira jer je tako u celom svetu... Cirilica je nase pismo i ako zelimo da ga upotrebljavamo onda treba krenuti od predskolskog uzrasta a kako deca rastu suocavaju se sa engleskom koja je opet dominantna i eto problema... sto neko rece skolovan.... maternji jezici ce se govoriti samo u okviru porodica a ceo svet ce pricati engleski...

vrlo brzo....

pozzz
Pozdrav Ivan !

Vivere est militare!