Аутор Тема: Obelezavanje kosnica i ramova vrucim pecatom  (Прочитано 44427 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже mirko petrovic

• Doseljenik
  • Поруке: 121
  • Године: 41
  • Локација: mladenovac
Obelezavanje kosnica i ramova vrucim pecatom
« послато: 27-02-2015, 20:35:18 »
Drage kolege otvaram ovu temu posto nisam uspeo da nadjem slicnu, ako vec postoji molim urednika da je obrise.

Smatram da je obelezavanje kosnica i ramova vrucim pecatom jedno od resenja kako bi mogli da dokazemo vlasnistvo nad istim u slucaju pronalaska ukradenih kosnica.

Voleo bi da se vi izjasnite o ovoj temi, i koje bi ste vi podatke i motive stavili na svoj pecat.

Ван мреже Dejan Prsic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.986
  • Године: 38
  • Локација: Kruševac
  • LR pčelinjak 230mnv
Одг: Obelezavanje kosnica i ramova vrucim pecatom
« Одговор #1 послато: 27-02-2015, 20:49:52 »
Hvala. Mislim da nije nista odavezno, i treba podstaci ljude da razmisle o ovoj temi kao vid zastite svojine i dokaza. Juce sam dao pecat na izradu, i kada stigne pusticu slike.

Napravio sam mali logo, koji podseca na glavu pcele, sa strane su moje ime i prezime, broj tel. mesto odakle sam. Sasvim dovoljno, po misljenju pecatorezca. Trenutno nemam veliki broj kosnica,i kako budem sirio pcelinjak tako cu i obelezavati. Pozdrav svima. Nadam se da ce biti zanimljiva tema.

Ван мреже Dragan Blagojevic

• Starosedelac
  • Поруке: 427
  • Локација: Vlasotince
  • CARPE DIEM !!!
    • BAN`s ANGELS - AMSTAFF KENNEL
« Одговор #2 послато: 27-02-2015, 21:06:02 »
Ja ramove i kosnice obeležavam pečatom p.g.
CARPE DIEM !!!

http://www.ban.rs

Ван мреже mirko petrovic

• Doseljenik
« Одговор #3 послато: 27-02-2015, 21:08:15 »
Kolega koliko kosta izrada pecata i od kog metala?
Predpostavljam da se radi na cnc glodalici ili mozda neki drugi nacin postoji?

Ван мреже Стојан Паланчански

• Starosedelac
  • Поруке: 778
« Одговор #4 послато: 27-02-2015, 21:14:30 »
Ја бих као лого поставио пчелу и још РБО (Регистерски Број на одгледувалиштето).
:o 8) :o 8) :o 8) :o 8) :o 8) :o 8) :o 8) :o 8) :o 8) :o 8) :o 8) :o 8) :o 8) :o 8) :o 8) :o 8) :o 8) :o 8) :o 8) :o

На мрежи Tadić Savo

• moderator
  • Поруке: 11.760
  • Године: 43
  • Локација: Stanišić
  • što ne želiš sebi ne poželi ni drugom.......
« Одговор #5 послато: 27-02-2015, 21:57:32 »
Ja sam rešio da oče godine odradim ,biće grejan brenerom...hoću li ga praviti sam ili će mi ga neko napraviti vidiću još,slikam kad napravim
http://spos.info/forum/index.php?topic=15387.0

...pčelarstvo je postojalo pre nas ,nadajmo se da će i posle...

Ван мреже Dušan Lazić

• Starosedelac
  • Поруке: 1.507
  • Године: 67
  • Локација: Vojka
« Одговор #6 послато: 27-02-2015, 22:29:38 »
Trebalo bi osmisliti red cifara iz kojih bi se moglo saznati: korisnički broj vlasnika, pčelarsko udruženje, regijon iz kog potiče i naravno država. Sve bi naravno bilo na nivou SPOS-a.
         Nešto slično rade golubari (sad mi pade na pamet), mada, ne znam ništa o tome...

Ван мреже Dragan Blagojevic

• Starosedelac
  • Поруке: 427
  • Локација: Vlasotince
  • CARPE DIEM !!!
    • BAN`s ANGELS - AMSTAFF KENNEL
« Одговор #7 послато: 27-02-2015, 22:34:50 »
Ja koristim ime i prezime,mestogazdinstvai BPG običan gumeni pečatautomatik 1000din,trebao mi za prodaju jaja pekarama pa ostao da koristi za ovo.

Završava posao. Sad sampočeo ramove i odozdo da obeležavam i svaku stranu košnice iznutra i svaki deo košnice. Mada lopovi ukradu košnice i upale uzmu med i pčele stresu u njihove.
CARPE DIEM !!!

http://www.ban.rs

Ван мреже Zarko Misic

• Starosedelac
  • Поруке: 3.376
  • Године: 37
  • Локација: Beograd-Smederevska Palanka
« Одговор #8 послато: 27-02-2015, 22:55:40 »
Trebalo bi osmisliti red cifara iz kojih bi se moglo saznati: korisnički broj vlasnika, pčelarsko udruženje, regijon iz kog potiče i naravno država. Sve bi naravno bilo na nivou SPOS-a.
         Nešto slično rade golubari (sad mi pade na pamet), mada, ne znam ništa o tome...
ujak mi je golubar cim padne tudj golub gleda na prstenu oZnaku i odmah gleda u katalog koji je za celu srbiju i obavestava vlasnika u katalogu je br udruzenja vlasnik i tako

Ван мреже predrag pesic

• Stanovnik
  • Поруке: 217
  • Године: 57
  • Локација: kragujevac
« Одговор #9 послато: 27-02-2015, 22:56:47 »
Oni koji kradu ne rade to da bi se bavili pcelarstvom.

Ван мреже Gradimir Avramovic

• O Tim
  • Поруке: 5.538
  • Године: 53
  • Локација: Beograd
« Одговор #10 послато: 28-02-2015, 22:11:40 »

Dobar je predlog o izradi pečata kao i o sistematizaciji podataka koje bi on trebao da sadrži...
     Ali, dok sve to ne zaživi, ima dosta jednostavnih načina da se delovi košnice obeležavaju, npr. jedna ili dve heftalice na odgovarajuće mesto i to je dovoljno da se svoj deo autorizuje...

На мрежи Raša Radivoje Stojanović

• O Tim
  • Поруке: 3.033
  • Године: 54
  • Локација: Novi Beograd - Barajevo
« Одговор #11 послато: 01-03-2015, 09:25:34 »
    Svako može da osmisli svoju karakteristiku za obeležavanje, način, mesto, izgled.... Nakon obeležavanja fotografiše i te fotografije čuva, nedao bog krađe a pri pronalasku pokazati fotografiju radi upoređivanja.
Мој пчелињак

"Искуство је најбоља школа, само је школарина врло скупа". Сократ

"Добро чини, добром се надај"

Ван мреже Damir Pilman

• Novi stanovnik
  • Поруке: 150
  • Године: 31
  • Локација: Pančevo
« Одговор #12 послато: 01-03-2015, 11:55:31 »
Ja se potpišem na svaku donju letvicu rama.
Lopov lako može da prefarba košnicu, pa da prča kako nije moje. Al', da čujem objašnjenje za ramove.
Inače, svojeručni potpis nikada nije isti dva puta. Zato sudovi traže 100 potisa radi utvrđivanja autentičnosti.

P:S.
A što se tiče spoljašnjeg obeležavanja košnica, to se već radi. Samo treba biti istrajan i sankcionisati sve one pčelare koji nemaju pločice. Zašto praviti dupli posao sa SPOS-om kad to država već radi? Sve košnice i svi pčelari moraju biti registrovanii i kraj.
« Последња измена: 01-03-2015, 12:01:29 Damir Pilman »

Ван мреже Randjić Jovica

• Starosedelac
  • Поруке: 5.379
  • Године: 56
  • Локација: Bela Crkva
« Одговор #13 послато: 02-03-2015, 13:06:50 »
Mirko svaka cast za temu...vrlo je bitno da mozete dokazati da su kosnice vase,svaki nastavak obelezite na mestu za koje vi samo znate gde je,slikajte da imate dokaz i ako da Bog nikad vam nece trebati ali to ali nikad se nezna....Znam za slucaj da je kolega obilazio teren trazeci svoje ukradene kosnice i video ih kod jednog kolege u dvoristu,zvao policiju i na njegovo ovo su moje kosnice,lopurda mrtav ladan odgovori da su njegove a ti sad dokazi vlasnistvo...posto nije imao cime izgubio je na sudu...Ako se mi cuvamo i Bog ce nas cuvati...

Ван мреже Vasiljevic Dejan

• Starosedelac
  • Поруке: 871
  • Године: 42
  • Локација: Beograd
« Одговор #14 послато: 02-03-2015, 13:53:04 »

Na žalost kolega, ti što kradu se baš time i bave. Nisu to slučajni prolaznici, narkomani, "klasični lopovi - kleptomani", to su "pčelari" !

P:S.A što se tiče spoljašnjeg obeležavanja košnica, to se već radi. Samo treba biti istrajan i sankcionisati sve one pčelare koji nemaju pločice. Zašto praviti dupli posao sa SPOS-om kad to država već radi? Sve košnice i svi pčelari moraju biti registrovanii i kraj.
I treba da se uradi dupli posao, država to radi, ali ja mogu obeležiti sve podnjače i odnesu sve nastavke, i gde smo onda? ili jednostavno odvrnu ta dva šrafića sa pločice i uredno ti je ostave za uspomenu, ovo obeležavanje  "na vruće" jeste jedan od lepih načina, ali vrlo nazahvalan.

Ja sam rešio da oče godine odradim ,biće grejan brenerom...hoću li ga praviti sam ili će mi ga neko napraviti vidiću još,slikam kad napravim
Našao sam ja u beogradu kod jednog gravera pločica cca 70x40mm u mesingu je oko 40eur a može se preraditi za brener, tako da mislim da ti se ne isplati da je sam praviš.... osim ako nemaš kadu za ecovanje..  :o

Ван мреже Nikolić Dragan PO

• Starosedelac
  • Поруке: 1.612
  • Године: 52
  • Локација: Požarevac
Obeležavanje košnica
« Одговор #15 послато: 02-03-2015, 14:30:30 »
Obeležavanje svih delova košnice sa spoljne strane će verovatno sprečiti lopova da ih ukrade.
Ali, šta će uraditi sa njima ako ipak odluči da ih odnese? Pretpostavljam da će ih ili on ili "kupac" uništiti i zadržati samo ramove. Tek tada nečemo moči prepoznati naše košnice.
Možda je bolje obeležiti ih iznutra. Ali tada je verovatnoća da budu ukradene veća.
Kako god okreneš, ne valja...

Ван мреже Radoicic Miodrag

• Starosedelac
  • Поруке: 673
  • Године: 70
  • Локација: Bor
« Одговор #16 послато: 02-03-2015, 14:33:57 »
Mozda bi pomogla montaza video nadzora ?Za pocetak sa laznim kamerama,koje su skoro iste kao prave a nisu skupe.Nisam siguran dali se video snimak prihvata kao dokaz na sudu,ali znam da bi za mene bio dovoljan! ;)
Mica Bor

Ван мреже Nikolić Dragan PO

• Starosedelac
  • Поруке: 1.612
  • Године: 52
  • Локација: Požarevac
Obeležavanje košnica
« Одговор #17 послато: 02-03-2015, 14:49:37 »
Ma i kamere će da pokradu...
Zajebano vreme došlo, puškom moraš da čuvaš svoje.

Ван мреже Radoicic Miodrag

• Starosedelac
  • Поруке: 673
  • Године: 70
  • Локација: Bor
« Одговор #18 послато: 02-03-2015, 15:05:28 »
Kolega,sa laznim kamerama na vidnom mestu idemo,dok ne montiramo skrivene.Raspitivao sam se prosle godine kod nekih strucnjaka,kazu da je cena oko 200 evra.
Mica Bor

Ван мреже mirko petrovic

• Doseljenik
« Одговор #19 послато: 02-03-2015, 15:40:12 »

Na žalost kolega, ti što kradu se baš time i bave. Nisu to slučajni prolaznici, narkomani, "klasični lopovi - kleptomani", to su "pčelari" !

Da, to nisu amateri ili neki kokosari ali ,u vecini slucajeva, nisu ni oni koji koji zele da pcelare. nego samo da preprodaju i dodju do brze love.

Mislim da pored obelezavanja nastavaka mnogo bitnije obeleziti ramove, pa lopovu ili onom ko kupi ostaje samo stresanje kako bi unistio dokaze, a to je vec neka druga prica koja zahteva vreme i nije toliko isplativa u odnosu na gotovu kosnicu sa drustvom i sacem.