Аутор Тема: Manastir Kuveždin  (Прочитано 7305 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Gradimir Avramovic

• O Tim
  • Поруке: 5.538
  • Године: 53
  • Локација: Beograd
Manastir Kuveždin
« послато: 21-11-2015, 21:31:06 »
     Danas sam, sa prijateljima, po prvi put, posetio manastir Kuveždin i tako nemerljivo oplemenio i učinio nezaboravnim prvi sivi, jesenji, kišni dan...
      Posle svete liturgije, koja me podseća na hilandarsku (i tipik manastira je vrlo sličan onom koji se  neguje u Hilandaru) iguman manastira o. Varnava nas je ugostio u gostoprimnici i uz prigodnu slavsku besedu ručak je učinio prijatnim i blagoslovenim. Iz besede smo saznali da je to jedan od šesnaest fruškogorskih manastira a jedini manastir u Srbiji koji je posvećen Svetom Savi (?)
      Bio je utočište monasima iz slanačkog manastira sv. Arhiđakona Stefana kada su bili progonjeni od Turaka a za vreme drugog svetskog rata bio je gotovo sravnjen sa zemljom...

Dan je bio kišovit i ne baš pogodan za fotografisanje...

Ван мреже Vladimir Kovacevic

• Član redakcije časopisa "Pčelar"
  • Starosedelac
  • Поруке: 4.742
  • Године: 52
  • Локација: Kikinda
Одг: Manastir Kuveždin
« Одговор #1 послато: 21-11-2015, 22:28:07 »
 Lepo Grado :)

Drago mi je da si bio u manastiru Kuveždin koji je posvećen Svetom Savi i njegovom ocu Stefanu Nemanji. Verujem da si se umio i popio vode sa izvora u krugu manastira, video njihov pčelinjak i osetio onaj mir koji sam ja osetio pre oko tri nedelje kada sam bio tamo.
 Ovaj manastir je mesto u koje treba češće doći.
 Mala korekcija Grado, Fruška Gora ima 17 manastira ali se nekad kaže da ima 16, manastir Hopovo...postoji manastir Staro Hopovo i Novo Hopovo, ali dve lokacije, dva manastira :)
http://spos.info/forum/index.php?topic=14201.msg220345#msg220345
"Baci dobro niz vodu, voda će opet tebi da donese"

• O Tim
« Одговор #2 послато: 21-11-2015, 22:37:09 »

Hvala Bogu Vlado! Neka ih ima i više, ja sam do sada bio, na žalost, samo u četiri...

• O Tim
« Одговор #3 послато: 21-11-2016, 15:41:12 »
Ponovo u Kuveždinu, hvala Bogu...

Ван мреже MARINKO PETROVIC 4

• Starosedelac
  • Поруке: 1.523
  • Године: 65
  • Локација: rusko selo
« Одговор #4 послато: 21-11-2016, 16:51:35 »
Drago mi je da si bio  Kuveždinu,hvala dragom Bogu.

Ван мреже miroslav sretenović

• Starosedelac
  • Поруке: 1.608
  • Године: 62
  • Локација: arandjelovac
  • 250 mnv, LR
« Одговор #5 послато: 22-11-2016, 08:15:04 »
Mанастир је саграђен вероватно око 1520. године. Најтеже је страдао у другом светском рату. Његове зидине подсећају на мукотрпни пут опстајања кроз векове.

У рукописној књизи 'Слова св. Јеронима Сирина' чуваној некада у Шишатовцу стоји записано да су манастир Шишатовац и манастир Кувеждин основани заслугама српског војводе Стефана Штиљановића и 'великог Теодора Жупана'. Запис даље наводи да су оба манастира сазидали мајстори по имену Гашпар и Јован, а да су дошли негде 'от приморских страна'. Оба манастира су саграђена 'на једино подобије', са крстообразном основом и са по две куполе, док је као грађевински материјал искоришћен 'јединорудни' тесани камен.

Године 1702. (у време ослобођења од Турака) манастир је поседовао око 352 јутра земљишта, ливада и винограда, једну воденицу, итд. Манастир је тада очигледно био у сасвим добром стању па га опат Бонини описује као мали, чврстих зидова, са куполом, трпезаријом и 15 ћелија у којима је живело 10 калуђера. :D
Почетком 18. века почело се са крупним радовима на обнови манастира. Најпре је 1803. године подигнут нови звоник. Он је био висок (троспратни) и квадратног пресека. Током 1810. године оба конака су срушена и саграђен је у потпуности нови који је окружио цркву са три стране док је са четврте подигнут заштитни зид. Затим је у време игумана Генадија Кириловића (1815. године) саграђена нова црква. Ова црква није имала скоро никакве сличности са старом и била је под потпуним барокним утицајима.

Манастир је у Срему одиграо изразиту улогу ширења култа првих српских светитеља - св. Симеона и св. Саве, којима је и био посвећен. Управо стога црквене фреске су углавном приказивале сцене из живота Стефана Немање (св. Симеона) и његовог сина Саве Немањића (св. Саве). Црква је живописана током 1853. године од стране Павла Симића, академског сликара, са сценама из живота св. Саве и св. Симеона. Исти уметник је само три године касније осликао и црквени иконостас (резао га Георгије Девич). Од тога иконостаса од укупно 46 икона сачувано је само двадесетак.

Манастир није успео да избегне злочиначку руку током II светског рата тако да је страдао у толикој мери да од њега постоје само рушевине које одају неку величанствену тугу, али и огромну снагу. Манастир са црквом је разрушен и опустошен. Иконе са иконостаса Павла Симића налазе се у капели на гробљу. Манастирска црква је делимично обновљена.

Обнова манастирске целине траје од 1997. године, под руководством Завода за заштиту споменика културе у Сремској Митровици. Главни покровитеље обнове је Епархија Сремска СПЦ, уз помоћ Министарства културе и осталих републичких и покрајинских тела. Манастирска црква је обновљена, као и јужна страна конака. Најновији обновљени део је улазна капија манастира са најближим конаком. Такође, асфалтиран је и прилаз манастиру са локалног пута са приступним паркиралиштем за аутомобиле и аутобусе. Тиме је омогућена лакша доступност бројним верницима и поклоницима.

Слава манастира Кувеждин је Преображење - 19. (6.) августа.

Ako nećeš na kuću, kuća će na tebe
Kućni prag je najveća planina
Šapat kuću ruši
Okaljane haljine kod kuće se peru

Ван мреже Угљеша Булатовић

• Starosedelac
  • Поруке: 536
  • Године: 37
  • Локација: Фекетић
« Одговор #6 послато: 17-02-2017, 02:37:38 »
Градимире мимоишли смо се за пар дана,дођи кад си у могућности,видио си да је гостољубље на нивоу,максимално излазе у сусрет,што и није баш лако са данашњим поклоницима :) молитвено је мјесто и још благослов Светог Саве. Пчеларе о.Макарије,одскоро и искушеник Никола,а ментор је Рајо из Дивоша.

Uzastopna poruka: 17-02-2017, 02:38:01
Градимире мимоишли смо се за пар дана,дођи кад си у могућности,видио си да је гостољубље на нивоу,максимално излазе у сусрет,што и није баш лако са данашњим поклоницима :) молитвено је мјесто и још благослов Светог Саве. Пчеларе о.Макарије,одскоро и искушеник Никола,а ментор је Рајо из Дивоша.