Аутор Тема: Bozicni post  (Прочитано 49092 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Zarko Misic

• Starosedelac
  • Поруке: 3.383
  • Године: 37
  • Локација: Beograd-Smederevska Palanka
Одг: Bozicni post
« Одговор #20 послато: 27-11-2016, 17:51:17 »
Vise nego doboro po nas koji postimo u sali za opomonjanje i podsecanje na post i posni meni zaduzen Zare a au kuhinji kuvarica Sandra  vec nam za sutra sprema neku kupus corbicu na vodi , tako da zbog nas ima i za goste i na vodi po nesto ko zeli inace na ulju bas raznovrsno , rizoto sa povrcem , pecurke, grilovano povrce , prebranac , pastrmkA , lignje, corba od pecuraka ubacimo i riblju za vreme posta , pite sa orasima i jabukama da se zasladimo , pravimobi palacinke posne sa vodom tako da mogu slobodno da kazem da smo zbrinutu kupus ajvar tursija da se ne zaboravi :)

Ван мреже Raša Radivoje Stojanović

• O Tim
  • Поруке: 3.110
  • Године: 54
  • Локација: Novi Beograd - Barajevo
« Одговор #21 послато: 27-11-2016, 18:19:20 »
Slobo, svega ima to istina.....
Мој пчелињак

"Искуство је најбоља школа, само је школарина врло скупа". Сократ

"Добро чини, добром се надај"

Ван мреже Zarko Misic

• Starosedelac
« Одговор #22 послато: 27-11-2016, 18:35:32 »
Slobo ja te gledam kao svog forumaskog duhovnika :)  tako da slobodno mozes da das neke smernice

Ван мреже slobodanpejovic

• Starosedelac
  • Поруке: 6.918
  • Године: 43
  • Локација: rudnik
« Одговор #23 послато: 27-11-2016, 19:01:30 »
Slobo ja te gledam kao svog forumaskog duhovnika :)  tako da slobodno mozes da das neke smernice
Evo prve ;)
Ovaj post nije strog ni za monahe ni za one koji su vise posveceni i u mogucnosti da jace poste.
Tako da,s obzirom da cesto upraznjavas post nije potrebno da to na vodi s provodis kao oni koji retko poste.

Ван мреже Zarko Misic

• Starosedelac
« Одговор #24 послато: 27-11-2016, 19:17:50 »
Nekako sam, da se tako izrazim edukovan, da tu nedelju kada zelim da  se pricestim budem na vodi, to radim obicno prve nedelje, pa posle nastavim na ulju , zatim i poslednju obicno na vodi  , dobro nekad bude neko odstupanje te nedelje na vodi , a vec duze postim ceo post Bozicni i Vaskrsnji

На мрежи nenad stasic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.357
  • Године: 44
  • Локација: Vrnjacka Banja
  • sve vise saznajem da nista ne znam
« Одговор #25 послато: 27-11-2016, 19:27:08 »
Evo prve ;)
Ovaj post nije strog ni za monahe ni za one koji su vise posveceni i u mogucnosti da jace poste.
Tako da,s obzirom da cesto upraznjavas post nije potrebno da to na vodi s provodis kao oni koji retko poste.

Kakva su to sad blanko razresenja? :o

Ван мреже Miodrag Rajcic

• Starosedelac
  • Поруке: 811
  • Године: 31
  • Локација: Veliko Gradiste - Kusice
« Одговор #26 послато: 27-11-2016, 19:36:06 »
Жаре и ја прву недељу постим на води, па наставим на уљу, па недељу пред причест на води... Ове године нисам започео пост, али ћу постити на води задње недеље да би се причестио.. Желим свима да пожелим срећан почетак поста, да у благостању дочекате највећи празник и не заборавите да пост није храна, већ духовна и телесна као и дела која чините током поста...

Ван мреже Gradimir Avramovic

• O Tim
  • Поруке: 5.538
  • Године: 53
  • Локација: Beograd
« Одговор #27 послато: 27-11-2016, 19:44:36 »

Pozdravljam sve koji će i ovog božićnog posta svoju volju staviti na iskušenje i tako pokušati da se duhovno učvrste i osnaže kako bi se uspešnije borili protiv svojih slabosti...

Ван мреже miodrag jovanovic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.459
  • Локација: Donja Rasovača
« Одговор #28 послато: 27-11-2016, 19:46:09 »
Od 5.15
Od 9.04 za prvu i zadnju nedelju

« Последња измена: 27-11-2016, 19:55:19 miodrag jovanovic »

• Starosedelac
« Одговор #29 послато: 27-11-2016, 22:57:19 »
Nenade,dobro je da bocnes,dodje mi kao povod da nesto kazem,sto me Zare odavno zamolio.
Evo ,ako ste culi o. Rafaila treba postiti vise od sedam dana. Ali nije pominjao koliko strogo,mada on svakako posti strogo.
Da bi bolje razumeli zamisli da neko hoce da dize tegove i dodje u teretanu i vidi neke sa velikim misicima,i kaze daj tegove koje dizes da i ja imam takve misice. Naravno znamo da mora da prodje dugacak trening da bi podigao te tegove i imao takav stas. Tako je i sa postom. Da bi covek u opste moga da isposti sve postove,kao cusmo da treba,on mora u pocetku da podize male tegove,tj. da ne posti strogo,vec polako kako mu duhovna snaga dozvoljava.
A kada se krene,uobicajeno sedam dana na vodi,a to je opet druga tema kako se to kod nas uvrezilo(mozemo i o tome) onda mali broj ljudi se odluci da post nastavi dalje posle pricesca,jer jedva izdrze tih sedam dana.
I na kraju nije blanko jer me Zare ovlastio :)

На мрежи nenad stasic

• Starosedelac
« Одговор #30 послато: 27-11-2016, 23:24:08 »
Slobodane ne bih da posebno ulazim u polemiku ali .Postoji u crkvenom kalendaru jasno napisano kako se i kada posti.E sad sto smo mi razmazeni to je druga tema.Da su nasi sveti Oci mogli da predvide da ce nama post da bude tezak poput velikih tegova u teretani, verovatno bi ustanovili nesto blaze.Ali teretana tada nije ni postojala. ;)
« Последња измена: 27-11-2016, 23:35:26 nenad stasic »

• Starosedelac
« Одговор #31 послато: 27-11-2016, 23:47:20 »
Slobodno udji u polemiku,necu se naljutiti,mozda nesto svi novo saznamo.
Pre svega treba da znamo siri kontekst svega u vezi sa postom,a to je da je post licna stvar,i sv. oci nikada nisu propisali takva pravila za sve jednacito. Nego ima hilandarski tipik ,studenicki,jerusalimski,azmatski(za ljude u svetu koji se posle turske najezde izgubio). Sto znaci namenski . Za man. Studenicu pravilo,a drugacije za Hilandar itd.
I naravno taj kalendar,crkveni ne postoji. Ako kupis zvanicni kalendar spc videces da nema pravila kako se posti. Izdavali su neki rigoristi na svoju ruku.
A kad bi bukvalno shvatili ta pravila,pa ni patrijarh se toga ne pridrzava. Da recimo postimo suhojedenje(samo hleb i voda).
Mada poredjenje sa tegovima ocigledno nisi lepo razumeo.

На мрежи nenad stasic

• Starosedelac
« Одговор #32 послато: 28-11-2016, 00:05:16 »
Evo ima na.www svetosavlje.org.Kniga pravilo posta za celu godinu .Nije to nikakav rigorizam.Ili postis kako treba ili ne postis.A smes li se pricestiti bez posta ispovesti i pokajanja.To svako odgovor za sebe daje.kad dodje vreme. Zar ne?A ovo sa tegovima mi je kad mesamo babe i zabe.Ici u teretanu i postiti rad spasenja duse .Otac Rafajilo  jel to onaj sto propoveda o losem heroinu?
« Последња измена: 28-11-2016, 00:16:01 nenad stasic »

• Starosedelac
« Одговор #33 послато: 28-11-2016, 00:26:32 »
Pa to i pricam ,to je sa sajta,ali nije zvanicno od spc,narocito nije od sv. otaca. Jesu ti svestenici,urednici iz spc,ali su to stavili na svoju ruku. Kod jednog od urednika sajta sam se dugo i ispovedao.
Hocu da kazem taj teret tog pravila moze da slomije mnoge,a neke i da odbije ako se to postavi,kao sto si rekao ili tako ili nikako. A tek da postis svaku sredu i petak na vodi(ili samo hleb i voda). To pravilo sa tog sajta se ne primenjuje cak ni u Ruskoj crkvi,a kamo li u Grckoj.
Za pocetak procitaj tekst patr.Pavla o postu u knjizi da nam budu jaasnija neka pitanja nase vere.
Ispovest nije obavezan uslov za pricesce. Ali se treba ispovedati. A kajati se treba svakodnevno. Uvece pred spavanje videti sa samim sobom da li smo sve uradili,rekli i pomislili kako treba.

Uzastopna poruka: 28-11-2016, 00:28:33
To je poredjenje,da pocetnik ulazi u zabludu da moze strogo da posti,kao sto ne moze da podigne veliki teg.
Jeste on,ali su to mediji istrgli iz konteksta.

Ван мреже Zarko Misic

• Starosedelac
« Одговор #34 послато: 28-11-2016, 00:36:12 »
Nadam se da nece biti bockanja na ovoj temi , brinulo me je kako ce to ici pa zato i nisam zapocinjao ranije.
Ja sam pravi primer ove teretene i dobro je poredjenje , nise mu krstili roditelj, valjda tako neko vreme nisu tome pridavali znacaja. Gde ja sa nekim svojim godinicima pocinjem osecati lose zbog toga i dobijm zelju da se krstim. To sam obavio pod Ostrogom 2006.
Da ne duzim puno , ali od tada krece "bildovanje" dosta toga nisam znao , kada sta kako , a kad nesto ne znam uglavnom me po prirodi sramota , a od svestenih lica sam uvek imao veliko strahopostovanje mozete da me zamislite pri prvim postovima primanja pricesca i slicno. Prvi postovi su bili na ulju , pa dva dana pred pricest na vodi , pa cele nedelja , pa posle se isposti prvi ceo post koji bese u startu nezamislv i tako ide to na bolje :)
Za paravila se apsolutno slazem , deca poste drugacije drugacije stari bolesni svako treba da oseti koliko moze i da lagano sebi zadaje neke vise ciljeve, secam se prvih svojih pricesca gde pitam u crkvi oce ja sam lostio na ulju mogu libda se pricetim , dobijem blagoslov da mogu , nema sta meni vise neko iz okoline i drustvu da govori da li je ispravno ili ne ako mi je u crkvi svestenik tekao da mogu . I uglavnom ljudi koji ne poste srze velika predavanja kako se treba postiti. Jasno je da post nije samo ne jedes prase , ali licno sam sebi zadam koliko mogu tezim tome znaci mi i lepo se osetim pose toga .
Kada sam vremenom saznao sta Sloba radi i cime se bavi (bas sam se obradovao), upalila mi se lampica da bi mogli malo i o tome pisati jer je malo lakse ovde na forumu sa covekom koji je u materiji a mi sa njime na "ti" da se nauci po nesto novo ispravi nesto gde gresimo

На мрежи nenad stasic

• Starosedelac
« Одговор #35 послато: 28-11-2016, 00:39:33 »
Slobodane dal je iko ikad od posta stradao?
Zare sve te razumem ali gradjevina koja se dugo gradi za cas se porusi.Ne treba biti suvise liberalan .
« Последња измена: 28-11-2016, 00:48:26 nenad stasic »

Ван мреже Zarko Misic

• Starosedelac
« Одговор #36 послато: 28-11-2016, 00:54:00 »
Tamam posla , ja kazem da imam ogromno strahopostovanje od vere crkve svestenih lica i toga da mozda negde gresim , a posto imamo kolegu pcelara koju vec ujutru vsrovatno drzi liturgiju mislim da mozemo sta da naucimo ili se posavetujemo i tako ili nekoga eventualno uvedemo u temu

На мрежи nenad stasic

• Starosedelac
« Одговор #37 послато: 28-11-2016, 01:01:04 »
To Zare brate .A Sloba u startu da bude stroziji a da vremenom malko popusta ako zbog neceg mora.Npr. Zbog trudnoce. ;)

Ван мреже Дејан Делић

• Gost
  • Поруке: 36
  • Године: 38
  • Локација: Баваниште
« Одговор #38 послато: 28-11-2016, 06:26:44 »
Божићни пост
Следећи дужи период поста у години је Божићни пост који такође траје четрдесет дана, али није тако строг као Велики Пост. Почиње 15/28 новембра, а завршава 24. децембра/6. јануара. У току целог овога поста не једемо месо, бели мрс и јаја. Уље и вино су дозвољени свим данима осим среде и петка који се посте „на води". Риба се једе сваке суботе и недеље као и на Ваведење Пресвете Богородице, чак и ако празник падне у среду или петак. Последња недеља Божићног поста пости се строжије, без употребе рибе, а по могућности „на води". На Бадњи дан се не употребљава ни уље ни вино, већ се обавезно пости „на води". Веома је важно да православни хришћани који живе у земљама у којима се новогодишњи празници славе по новом календару и падају у време Божићног поста, не прекидају пост, већ да Нову Годину прослављају када она дође по православном календару, поштујући традицију својих предака и црквена правила.

Вратија манастира Високи Дечани

• Starosedelac
« Одговор #39 послато: 28-11-2016, 09:28:46 »
Evo o. Dejan je preneo savet monaha,naseg elitnog manastira. I tu vidimo,blago ublazenje,ovog pravila sa sajta(a koje je opet i napisao njihov negdasnji duhovni otac,a sada bivsi episkop Artemije).
To je Zare,najsigurnije,pitati tamo gde odlazis u crkvu,svestenika(naravno treba i njega malo proceniti ima li duhovnog iskustva,jer ne stoji dzabe u svetom pismu vezuju bremena teska a sami nece da prstom mrdnu).
Neso,lako je biti strog,ali...
Patr. Pave je govorio da ima 4 vrste slobode. Strog prema drugima,blag prema sebi(vecina ljudi je takva),pa blag prema sebi i blag prema drugima,a naprednija. Strog prema sebi i strog prema drugima i svetiteljska,strog prema sebi a blag prema drugima.
Post je kao neka maratonska trka,a ne kao sprint. Treba dugo,dugo trcati da se stigne na cilj. Ako pocne covek sa 20-30godina da posti a pozivi do 90 g. On treba da posti bar 60godina! I zato,kao i maratonac mora lagano da trci,narocito u pocetku da bi stigao na cilj. Bolje i da ne bude prvi,ali da stigne,nego da odustene,na pola,kada je vec zapoceo trku.
Jedan moj drug,svestenik u kg,mi je pricao da je njegov otac vole da bude strog u postu,a i inace,svestenicima je delio lekcije,ali kada bi se post blizio kraju,gubio je snagu i obavezno pred sam praznik je morao da premrsi.
Citirao si sv. Vasilija Velikog,i zaista od posta i posne hrane,mozemo samo imati koristi. Ali se treba cuvati da ne preuzmemo teret koji ne mozemo da nosimo. A to mnogi pocetnici preuzmu na sebe,i misle da mogu a nisu svesni da im Bog obilato pomaze svojom blagodacu. A posle nekog vremena blagodat se povlaci i oni jedva da mogu da poste a kamo li strogo.