Аутор Тема: Bozicni post  (Прочитано 49090 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Дејан Војисављевић

• Novi stanovnik
  • Поруке: 156
  • Године: 32
  • Локација: Засеље, Пожега
Одг: Bozicni post
« Одговор #40 послато: 28-11-2016, 09:38:46 »
Општа правила поста су само смернице, које се прилагођавају сваком појединцу, као што доктори прилагођавају терапију сваком пацијенту појединачно. Зато, ко има духовника или са својим парохијским свештеником, увек можемо наћи праву меру за себе, сходно здравственом стању, послу који обављамо... И да не заборавимо да суштина поста није у храни. Битно је да ли смо постали бољи, има ли у нама више љубави према Богу и свим људима. А пост би у томе требао да нам помогне.

Ван мреже Gradimir Avramovic

• O Tim
  • Поруке: 5.538
  • Године: 53
  • Локација: Beograd
« Одговор #41 послато: 28-11-2016, 10:58:43 »

Deki, neka si ovo nalasio!
    Čini mi se da su se svi ovi prethodni, prelepi, komentari odnosili, ipak, najviše na uzdržavanje od hrane.
    Čak i da se to usavrši i da čovek ne jede ništa mrsno- džaba je sve ako nastavimo sa lošim delima, ako ne opraštamo...

Ван мреже Ljubisa Mladena

• Novi stanovnik
  • Поруке: 186
  • Године: 62
  • Локација: Leskovac
« Одговор #42 послато: 28-11-2016, 13:46:28 »
Čitam  i kao da živimo u dva sveta jedni  se  utrkuju   i  podvrgavaju svoje  telo    nekoj  vrsti  gladovanja   drugi  pridikuju  o nekim  datumima i   dužinama  gladovanja kao da  je to  merilo  vere.   Kome bre  da se  ispovedam    zar  popu  sa četri  razreda   bogoslovije  koji je  došao  go i bos     a sada  vozi   bmw   3OOO  kubika   a brada  mu je  sva  masna  od  posta   a na to  popadija  kaže    pa nemože  on  da se dere  u hladnoj  crkvi  bez   jake  hrane.    Pred  sinodom     sve  džip   do  džipa  kao  da je  skup  narko   dilera    a ne  otaca  naše  vereDa ne dužim  više  prva  jevanđelja  su  pisana    1oo   do  2oo god  posle   Hrista   a sva  pravila   kanone  su  izmislili   ljudi  a sveštenici  umesto   da  govore  o  postulatima  hrišćanstva     oni  plaše  narod   da će ih  bog  kazniti  ako  nešti  nije  po  pravilima koja  su  oni  napisali a  zaboravljaju  da  je  bog  ljubav  a ne  kazna.Bog je  jedan    a   Hrist    odnosno  Emanuel   je  samo  njegovo  dete    iji  poslanik  na  zemlji   koji  je  živeo  u  ljubavi   stradao  zbog   ljubavi   prema  ljudimai u svim  svedočenjima   ja ne  nađoh    pretnju   niti  kaznu    prema  drugom  već  samo  praštanje  i  milost   odnosno  ljubav

На мрежи slobodanpejovic

• Starosedelac
  • Поруке: 6.918
  • Године: 43
  • Локација: rudnik
« Одговор #43 послато: 28-11-2016, 14:59:36 »
Љубиша,вероватно сведочења,ако мислиш на јеванђеља,ниси читао пажљиво,јер тамо пише да постоји и рај али и пакао. Рецимо прича о Лазару и богаташу. Јуче се баш читала прича о злим дусима итд.
Иако многи возе добра кола има их који живе скромно и по некад на рубу егзистенције. нпр патр. Павеле целом свету био узор у скромности,сам себи правио обућу,и др. Па опет ми не гледамо у њих него се ухватимо ових других,јер нас неко бомбардује тим квази хришђанским ставовима о скромности. А рецимо један еп. Иринеј,који говри 14 језика,или еп. Атанасије,Амфилохије супер учене ерудите,да се баве световним послом има ли би пара ко Трамп,и сад они не смеју да дођу аутом на сабор. Него како ,у запрези или из Подгорице да крену пешке.
Бог јесте Љубав,али ко је одбије за њега је та љубав мука и казна. Нарочито што у јеванђељу пише да Цркву ни врата паклена неће надвладати.

Ван мреже Дејан Војисављевић

• Novi stanovnik
  • Поруке: 156
  • Године: 32
  • Локација: Засеље, Пожега
« Одговор #44 послато: 28-11-2016, 15:45:25 »
Да постоји кукољ међу свештенством, апсолутно је тачно. Имате и причу у Прологу Владике Николаја, када сам Бог открива да је у једном месту поставио епископа најгорег што је могао, јер су они таквог и заслужили (има ли су пре тога бољег али га нису поштовали). Али на основу познанства пар појединаца, који су у целој слици изузетак, тврдити да су сви такви је смешно. Уосталом, прво ће свештеници одговарати пред Богом за (зло)употребу свега што су од Њега добили. И ма колило рђави били, преко њих Бог шаље свој благослов, као што струја пролази кроз рђаву жицу. А власт да се преко њих опраштају греси онима који се искрено кају, Христос је предао апостолима (управо у Јеванђељима пише), а они својим наследницима (епископима и свештеницима). Сва црквена правила која су настала служе само као путоказ онима који желе да постану истинска деца Божија, и да у њиховим срцима завладају мир и радост у Духу Светом. Дакле, који желе=слобода и љубав.

Ван мреже miodrag jovanovic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.459
  • Локација: Donja Rasovača
« Одговор #45 послато: 28-11-2016, 16:36:36 »
    Deki, neka si ovo nalasio!
    Čini mi se da su se svi ovi prethodni, prelepi, komentari odnosili, ipak, najviše na uzdržavanje od hrane.
    Čak i da se to usavrši i da čovek ne jede ništa mrsno- džaba je sve ako nastavimo sa lošim delima, ako ne opraštamo...

Tačno Grado,

-Главни секретар Синода Српске православне цркве протојереј-ставрофор Сава Б. Јовић каже за Информер да прави хришћански пост не подразумева само уздржавање од мрсне хране, већ и од рђавих мисли, жеља и дела, као и умножавање љубави, молитве и доброчинства.

– Само неједење хране животињског порекла без молитве и свега реченог није ништа друго до дијета тела. Што се недозвољене хране тиче, то је нешто лакше набројати – месо, јаја, млеко и млечни производи. Риба је дозвољена, али опет не за време свих постова и не у све дане. Наш народ зна коју храну и када може, а коју не може јести. Код нас се уобичајило да се прва и последња седмица посте на води, али нам ништа не значи ако бисмо само јели сув хлеб и пили воду, а браћу оговарали, љутили се, ником не праштали, не волели, псовали – објашњава отац Сава Б. Јовић.

A za one koji ne veruju tj. veruju očima i sude :

-Ендокринолог проф. др Весна Димитријевић Срећковић каже да је хришћански пост потпуно у складу са савременим научним сазнањима о здравој исхрани.

– Поред духовног прочишћења које доноси пост, прочистићете и организам. Пост из јеловника искључује намирнице животињског порекла, које су извор беланчевина и засићених масноћа које утичу на повишен ниво холестерола и развој атеросклерозе. Испитивања су показала да су управо људи који су јели највише намирница животињског порекла имали највише хроничних болести, док су они који су јели више биљних намирница били здравији – истиче проф. др Весна Димитријевић Срећковић, која је коаутор књиге „Пост пут у живот – хришћански пост у превенцији и лечењу дијабетеса, атеросклерозе и канцера.“

Саговорница каже да хришћански пост има већину корисних карактеристика вегетаријанске и медитеранске исхране које доприносе спречавању и лечењу хроничних болести као што су гојазност, хипертензија, повишене масноће у крви, дијабетес, атеросклероза, масна јетра, депресија, сексуална дисфункција, канцер

• O Tim
« Одговор #46 послато: 28-11-2016, 17:21:37 »
Čitam  i kao da živimo u dva sveta jedni  se  utrkuju   i  podvrgavaju svoje  telo    nekoj  vrsti  gladovanja   drugi  pridikuju  o nekim  datumima i   dužinama  gladovanja kao da  je to  merilo  vere.   Kome bre  da se  ispovedam    zar  popu  sa četri  razreda   bogoslovije  koji je  došao  go i bos     a sada  vozi   bmw   3OOO  kubika   a brada  mu je  sva  masna  od  posta   a na to  popadija  kaže    pa nemože  on  da se dere  u hladnoj  crkvi  bez   jake  hrane.    Pred  sinodom     sve  džip   do  džipa  kao  da je  skup  narko   dilera    a ne  otaca  naše  vereDa ne dužim  više  prva  jevanđelja  su  pisana    1oo   do  2oo god  posle   Hrista   a sva  pravila   kanone  su  izmislili   ljudi  a sveštenici  umesto   da  govore  o  postulatima  hrišćanstva     oni  plaše  narod   da će ih  bog  kazniti  ako  nešti  nije  po  pravilima koja  su  oni  napisali a  zaboravljaju  da  je  bog  ljubav  a ne  kazna.Bog je  jedan    a   Hrist    odnosno  Emanuel   je  samo  njegovo  dete    iji  poslanik  na  zemlji   koji  je  živeo  u  ljubavi   stradao  zbog   ljubavi   prema  ljudimai u svim  svedočenjima   ja ne  nađoh    pretnju   niti  kaznu    prema  drugom  već  samo  praštanje  i  milost   odnosno  ljubav

Ima Ljubiša istine u ovome što si napisao samo mi je nejasno šta si hteo da kažeš?!?!?
    Da li je poruka da ljudi ne treba da poste?
    ...da ne treba da poštuju sveštenike?
    ...da se ubeđuju sa popadijama?
    ...i ta jevanđelja, kad god da su pisana- pisali su ih ljudi, dali zbog toga treba da u njih ne verujemo?
    Slična situacija koju si opisao, na žalost, može se reći i za pravosuđe, lekare, policiju, neke nastavnike i profesore i da li zbog toga ne treba ići kod lekara, slati decu u školu?
    Nekako mi je najbliže definiciji sadašnjeg stanja: post najviše kritikuju oni koji nikada ili retko poste a i sve druge propise i zakone pobijaju oni koji ih najviše krše...

Ван мреже Zarko Misic

• Starosedelac
  • Поруке: 3.383
  • Године: 37
  • Локација: Beograd-Smederevska Palanka
« Одговор #47 послато: 28-11-2016, 17:40:52 »

Nekako mi je najbliže definiciji sadašnjeg stanja: post najviše kritikuju oni koji nikada ili retko poste a i sve druge propise i zakone pobijaju oni koji ih najviše krše...

Kazem ja najvise mi drze predavanja ovakvi ljudi , onicno sam ja njima smesan i oni su bolje upucenji

Ван мреже miodrag jovanovic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.459
  • Локација: Donja Rasovača
« Одговор #48 послато: 28-11-2016, 17:56:20 »
..i ta jevanđelja, kad god da su pisana- pisali su ih ljudi, dali zbog toga treba da u njih ne verujemo?

Научници различито датирају настанак појединих еванђеља. За најстарије јеванђеље данас важи Јеванђеље по Марку. Иако не постоји консензус, оквирно датирање би било:
Еванђеље по Марку: око 68–73,
Еванђеље по Матеју: око 70–100,
Еванђеље по Луки: око 80–100,
Еванђеље по Јовану: око 90-100
Исусове речи до нас стижу преко хришћана који су живели у првом веку.[1] У периоду раног хришћанства је настало на десетине еванђеља, која су углавном називана именима Христових апостола.

Ван мреже Zarko Misic

• Starosedelac
« Одговор #49 послато: 28-11-2016, 22:58:52 »
Kada se i koja vina piju u postu, ja kada sam na vodi svakako ne pijem , ali ima tu polemike , pa da saznam i to?

Ван мреже Blagoja Daniloski

• Starosedelac
  • Поруке: 4.202
  • Године: 45
  • Локација: Тајмиште 1069м.н.в,Македонија
« Одговор #50 послато: 29-11-2016, 08:35:48 »
Имам један истинит догаѓај!
2002 г,манастир св.Јован Бигорски,ратна криза,ми чувамо манастир од паљења јер је било такве најаве од качачких банди!
У манастиру монаси повеќи број,старешина манастира у то време год.дана старији од мене!
Носили су нам на позицијама пите,чајеве,слатко,мед....
У разговору са старешином,упитах га дали можемо овако у униформама да уѓемо у ман.цркву са пиштољима и да запалимо свеќе?
Одговор је био муњевит,позвао ме да уѓем ал пушку морам да оставим,пиштољ не морам(кодекс полицајца без пиштоља нигде)!
Показао ми на фреске и иконе,рекао ми да су све то светиње са оружјем,и да није то никакав проблем,касније смо попили чај у трпезарији,на моје питање шта је грех,како у том смеру размишљати водити се?Одговорио ми веома опширно,ал ме једна његова реченица дубоко замислила!
да би учинио лоше дело грех,прво треба на то помислити,а после у дело спровести,грех је мисао,дело је само мисаона последица!
« Последња измена: 29-11-2016, 08:42:10 Blagoja Daniloski »
Светот го разбирам единствено,како поле за културен натпревар меѓу народите!

Ван мреже zoran čurlić

• Starosedelac
  • Поруке: 673
  • Године: 45
  • Локација: Шумарице-Краљево
  • Ушће Ибра у Западну Мораву 220м/нв
« Одговор #51 послато: 29-11-2016, 11:52:43 »
Благоја прелеп манастир који сам видео са својих 15 година а и данас се сећам иконостаса урађеног дуборезом у ораховом дрвету.Само будале би могле и да помисле да спале ову светињу.
,,да би учинио лоше дело грех,прво треба на то помислити,а после у дело спровести,грех је мисао,дело је само мисаона последица!"...

Ван мреже MARINKO PETROVIC 4

• Starosedelac
  • Поруке: 1.523
  • Године: 65
  • Локација: rusko selo
« Одговор #52 послато: 29-11-2016, 20:18:40 »
Dragi prijatelji,zašto svaku lepu temu svojim negativnim komentarima odvedemo u neku drugu krajnost.Žare je samo otvorio i želeo da nam dobronamerno kaže da počinje Božićni post."Hrišćanski post podrazumeva uzdržavanje od rđavih misli".

На мрежи slobodanpejovic

• Starosedelac
« Одговор #53 послато: 29-11-2016, 20:25:47 »
Kada se i koja vina piju u postu, ja kada sam na vodi svakako ne pijem , ali ima tu polemike , pa da saznam i to?
Uvek je pravilo da kada se jede na ulju ili riba da se pije i vino. Ali moze i drugi alkohol. Naravno u meri da alkohol ne ovlada nama :)
Post na vodi ne ide sa vinom,jedino rusi imaju neke rupe u zakonu po tom pitanju

Ван мреже Zarko Misic

• Starosedelac
« Одговор #54 послато: 02-12-2016, 20:43:44 »
Ako Bog da i sreca junacka sutra sa prijateljima sam ovde pod Svetim Vasilijem Ostroskim, idemo na misiju svetog pricesca, nadam se da ce forumaski duhovnik dati blagoslov

• O Tim
« Одговор #55 послато: 02-12-2016, 20:49:42 »

Na zdravlje i spasenje Žarko!!!

На мрежи slobodanpejovic

• Starosedelac
« Одговор #56 послато: 02-12-2016, 21:57:46 »
Lepo Zare,bas ste to lepo organizovali. Neka je blagosloven put,a svakako ce te doci duhovno bogati i srecni.

Ван мреже Milos Mirkovic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.124
  • Године: 35
  • Локација: Lajkovac - Šabac
« Одговор #57 послато: 03-12-2016, 08:57:04 »
Svaka cast Zare. Nek je na zdravlje i spasenje.
PROIZVODNJA KOŠNICA SUNNY BEE
http://spos.info/forum/index.php?topic=26927.0

069 615-157

Ван мреже Zarko Misic

• Starosedelac
« Одговор #58 послато: 05-12-2016, 11:10:08 »
Misija obavljena , hvala svima

Uzastopna poruka: 05-12-2016, 11:13:33

Ван мреже zoran petrovic 374

• Starosedelac
  • Поруке: 2.835
  • Године: 50
  • Локација: Lajkovac
« Одговор #59 послато: 05-12-2016, 11:27:33 »
Ma Žare svetski čovek, svetski a naš  :).
,,Pčelice PETROVIĆ'' Lajkovac