Аутор Тема: ORA  (Прочитано 47557 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Radoicic Miodrag

• Starosedelac
  • Поруке: 646
  • Године: 69
  • Локација: Bor
Одг: ORA
« Одговор #20 послато: 08-05-2016, 20:23:39 »
Akcijaš iz hiljadu devetsto šezdeset i neke, na izgradnji puta Kamenica -Kamenički Vis kod Niša. Davno beše,arno beše.
Mica Bor

Ван мреже Ilić S Goran

• O Tim
  • Поруке: 1.224
  • Године: 46
  • Локација: Donje Suhotno DP Aleksinac
« Одговор #21 послато: 08-05-2016, 20:25:23 »

Slažem se sa Zokijem. Nismo imali kad da naučimo mlađe naraštaje (sankcije, ratovi, promena sistema vrednosti...)
Jedino Kraljevčani, Kikinđani i Novosađani koliko toliko, za današnje vreme održavaju tradiciju negovanja dobrovoljnog omladinskog rada.

I Aleksincani su organizovani....

Ван мреже Raša Radivoje Stojanović

• O Tim
  • Поруке: 2.857
  • Године: 53
  • Локација: Novi Beograd - Barajevo
« Одговор #22 послато: 08-05-2016, 20:29:42 »
Jesu Gogi. I Novobeograđani se u malom procentu organizuju, 11.aprila smo proslavili 70 god od početka gradnje Novog Beograda.
Мој пчелињак

"Искуство је најбоља школа, само је школарина врло скупа". Сократ

"Добро чини, добром се надај"

Ван мреже zoran petrovic 374

• Starosedelac
  • Поруке: 2.780
  • Године: 49
  • Локација: Lajkovac
« Одговор #23 послато: 08-05-2016, 20:40:19 »
Ja mislim da nema nama bolje buducnosti dok se ne vratimo starim vrednostima, izmedju ostalog i radnim akcijama.
Koliko bi nam samo bilo potrebno vremena da ucistimo puteve, obale reka, reke ... nego selo gori a baba hekla.
,,Pčelice PETROVIĆ'' Lajkovac

Ван мреже Srbijanka Popovic

• Starosedelac
  • Поруке: 516
  • Године: 65
  • Локација: Niš
« Одговор #24 послато: 08-05-2016, 21:53:39 »
Ja još uvek čuvam u ormanu, košulju mog pokojnog supruga sa radne akcije Novi Beograd. Ipak su to bila lepa vremena!

Ван мреже Gradimir Avramovic

• O Tim
  • Поруке: 5.538
  • Године: 52
  • Локација: Beograd
« Одговор #25 послато: 08-05-2016, 21:57:57 »

Ko je nosio tu košulju- bio je glavni frajer u gradu...ja se sećam "SIMOD" patika koje su akcijaši doneli u grad a mi smo ih krišom čežnjivo gledali :)

Ван мреже Marko Kek

• Starosedelac
  • Поруке: 1.897
  • Локација: Logatec, Slovenija, 450m nmv košnice: AŽN, BN, ERB
« Одговор #26 послато: 08-05-2016, 22:22:01 »
ORA Vlasina 1980 - pošumljavanje.
Lepota prirode, vručina, zmije ... prijateljstvo :) .

• O Tim
« Одговор #27 послато: 09-05-2016, 09:33:07 »
ORA "Đerdap 77" radnička brigada - pionir vodonoša.
' ORA "Kragujevac 79", ORA "Autoput Bratstvo i jedinstvo" Paraćin 81, ORA"Bujština 86", ORA "Medveđa 87 (maj-novembar) i ORA" Medveđa 88" maj-septembar

Uzastopna poruka: 09-05-2016, 09:44:33
.
« Последња измена: 09-05-2016, 09:44:36 Raša Radivoje Stojanović »
Мој пчелињак

Ван мреже miroslav sretenović

• Starosedelac
  • Поруке: 1.607
  • Године: 62
  • Локација: arandjelovac
  • 250 mnv, LR
« Одговор #28 послато: 09-05-2016, 12:03:07 »

Ko je nosio tu košulju- bio je glavni frajer u gradu...ja se sećam "SIMOD" patika koje su akcijaši doneli u grad a mi smo ih krišom čežnjivo gledali :)

Grdimire, možda ćemo biti u prilici da ti pokažem moju ručno izvezenu brigadirku.Treba videti, za muzej je.
ORB "19 Septembar" iz Arandjelovca je 1979 bila najbolja brigada na ORA-ma u Srbiji. Ja bio 9 puta. Da ne nabrajam.
Čini mi se da sam nešto pisao o ovome.
Arandjelovčani pokušavaju da dignu svoje druženje na neki viši nivo. Ne pomažem mnogo, nemama vremena.
nadam se da žemo uspeti. Trenutno sredjujemo dobijene prostorije.
Ako nećeš na kuću, kuća će na tebe
Kućni prag je najveća planina
Šapat kuću ruši
Okaljane haljine kod kuće se peru

Ван мреже zoran čurlić

• Starosedelac
  • Поруке: 669
  • Године: 45
  • Локација: Шумарице-Краљево
  • Ушће Ибра у Западну Мораву 220м/нв
« Одговор #29 послато: 15-05-2016, 14:24:26 »
Укуцајте на претраживачу ,,ОРА НИЈЕ ФОРА,,можда пронађете на сликама неког од акцијаша из ваших дана.

• Starosedelac
  • 250 mnv, LR
« Одговор #30 послато: 25-06-2016, 09:48:41 »
Ako se ne varam, kolega Saša Čolak je ovo postavio

https://www.youtube.com/watch?v=EQo78t4ax8o&index=2&list=PL975E952A706C4F59

Danas Arandjelovački Klub brigadira, koji je obnovio aktivnosti, dobio zvanične prostorije, ima aktivnost okupljanja starih akcijaša,
radi druženja i podsećanja na "stare ratne dane".

Šapat kuću ruši

Ван мреже Рајко Борић

• Starosedelac
  • Поруке: 1.381
  • Локација: Београд
ОРА
« Одговор #31 послато: 29-07-2016, 03:36:49 »
Znam da nemam veze sa tekstom ali kada vidim "volonterski" ili "dzabe" dize mi se kosa na glavi! Zasto bi iko pri zdravoj pameti ista u svom zivotu uradio "volonterski"
To je za budale i odlicno sredstvo placanja za novonastale srpske tajkune i robovlasnike.
Volonterski  :o >:(
Мислиш на акцијаше, добровољце у ратовима, спортске ентузијасте, друштвене раднике, самодопринос, људе који сређују око своје зграде или на пчеларе који несебично овде деле своје знање са другима?

Ван мреже Marko Volarevic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.545
  • Године: 35
  • Локација: Novi Banovci
  • 10xLR, 3xNukleus
    • http://mojmed.rs
Одг: ОРА
« Одговор #32 послато: 29-07-2016, 09:37:49 »
Znam da nemam veze sa tekstom ali kada vidim "volonterski" ili "dzabe" dize mi se kosa na glavi! Zasto bi iko pri zdravoj pameti ista u svom zivotu uradio "volonterski"
To je za budale i odlicno sredstvo placanja za novonastale srpske tajkune i robovlasnike.
Volonterski  :o >:(
Мислиш на акцијаше, добровољце у ратовима, спортске ентузијасте, друштвене раднике, самодопринос, људе који сређују око своје зграде или на пчеларе који несебично овде деле своје знање са другима?
Prvo izvukao si tekst iz druge teme i konteksta. Sto je kranje glupo da ne kazem "dzukacki"
E sada kada si vec cackas da ti kazem. Ocajno je sto to izvrces i pominjes u kontekstu sa dobrovoljcima u ratovima.
A onda mi to stavljas usta, to sto si sada uradio je vrhunski bezobrazluk! I treba da se stidis te sede kose.
Sport opet nema nikave veze sa time. Prosto je glupo da nabrajam koliko glupo.
Drustveni radnici ne rade za dzabe, postoje nadoknade, obicno nije neka ali nije dzabe.
Samodoprinos=budalastina i zaostatak komunjara koje su nam unistile narod i drzavu.
Ljudi koji sredjuju oko zgrade, prosto ne mogu da shvatim kako ti radi ako i radi mozak. Kakve to ima veze?! Prosto si uspeo da me zbunis.
Pa naravno da se sredjuje oko svoje zgrade, cisti sneg itd... Ko je to pominjao? Licno ja cistim oko svoje i barem jos jedne +
Pricas o pcelarima koji dele svoje znanje?!  :o Nigde veze...
Jos ne mogu da shvatim cemu izvucen tekst u temi o casopisu "Pcelar" cisto da razjanim ako neko procita pa se zbuni.
A onda ga ubacis ovde u temu koja me ne zanima.
Izvukao si tekst gde su napali coveka koji je normalno hteo honorar za svoje tekstove i onda mu preporucuju da radi za dzabe!
Pa daj mi med za dzabe kada si tako pametan!

A sada kada si me vec uvukao u ovu temu da ti kazem da smatram svakoga ko je isao na radne akcije hmmm ne znam koju rec da stavim posto je svaka koja mi pada na pamet uvredljiva. Takvim ljudima nista ne znaci ni njihovo vreme koje su bacali a samim tim ne znaju da cene ni tudje.
A kada pocnu da se javljaju sada akcijasi sa pricom o casti i kako je bilo bolje odmah da odgovorim da pored toga sto su unistili nasu zemlju, njihova deca, deca tih radnih akcija i komunizma sada jasu samo su promenili dres. Pa posto je to casno vreme iznedrilo toliko postenih i cestitih ljudi onda se cudite i dalje kakvu ste nam zemlju ostavili.
Umesto sto ste mlatili lopadama bolje mozak da ste koristili. I naucili sebe i generacije koje dolaze da se radom nesto stice da nije sve nase, vase i zajednicko.
Za svaki posao postoje ljudi koji treba za isti da budu placeni.  A onda se cudite sada sto se toliko krade, sto nema postovanja vase imovine, sto su vam penzije male, sto ne moze da se zivi od svog rada. Pa i ne treba da zivite od svog rada i penzija vi slobodno volontirajte. Jos kada vidim iste kako kukaju na cenu otkupa, pa sto malo volontirajte pa dajte med za 1E sto da ne. Prototip "druga", ne ceni tudji rad i naravno pljuje po njemu ali hoce nesto za sebe. Smratra da njemu nesto pripada.
Neka pljuvacina slobodno krene. Ali rezultate tog vaseg divnog vremena sada svi vidimo. Nisu nam krivi nikakvi vanzemaljci, masoni ni Amerikanci vec vi akcijasi.
Sta god vi rekli koliko god mene napljuvali istina je vidljiva iz aviona i svi je znamo!

• Starosedelac
  • 250 mnv, LR
« Одговор #33 послато: 29-07-2016, 11:25:50 »
Marko, ne osećam se prozvan, ne mogu ni da ti odgovorim jer, jednostavno, nisi bio u tom vremenu.
Samo ću ti reći jedan, često citiran razlog, zašto se išlo na radnu akciju:
"Prvi put sam zalutao, drugi put sam otišao zbog prvog puta! ??? ;) 8)"
Šapat kuću ruši

• Starosedelac
  • 10xLR, 3xNukleus
« Одговор #34 послато: 29-07-2016, 11:32:08 »
Marko, ne osećam se prozvan, ne mogu ni da ti odgovorim jer, jednostavno, nisi bio u tom vremenu.
Samo ću ti reći jedan, često citiran razlog, zašto se išlo na radnu akciju:
"Prvi put sam zalutao, drugi put sam otišao zbog prvog puta! ??? ;) 8)"

To se slazem, pricao sam sa brdo ljudi koji jesu. Bila sudva moja strica i tetka. Ameri su imali hipike a mi radne akcije, klasican kupleraj :)
A nemam potrebu nikoga licno da prozovem. Svako je radio kako je mislio da je najbolje. Rezultati se i danas vide.
Jedini koga mogu da prozovem jeste onaj ko je bio dovoljno drzak i bezobrazan da ubacuje neki citat iz druge teme i menja mu kontekst i celu pricu iz nekog svog uvrnutog razloga.

Ван мреже Рајко Борић

• Starosedelac
  • Поруке: 1.381
  • Локација: Београд
ОРА
« Одговор #35 послато: 29-07-2016, 11:42:21 »
Колега Марко, направио си себи пенал, примио гол и поднеси то спортски.
Ставио сам твој цитат у одговарајућу тему, зар не? Сврха тога је (ако се питаш) едукација кроз забаву.
Имаш ти право у неким стварима које пишеш, али, кад бих ја био толико сигуран да је тачно све што ми падне на памет, не бих ништа друго радио осим играња лота и спортске прогнозе.

• Starosedelac
  • 10xLR, 3xNukleus
« Одговор #36 послато: 29-07-2016, 13:11:18 »
Ajmo jos jednom. Koja je analogija u ove dve teme koju vucete? 
Takodje opet ponavljam da je poredjenje pogotovo sa ratnim desavanjim  i guranjem nekih negativnih konotacija krajnji bezobrazluk. Reci da svako ko hoce pare za svoj rad i trud u najmanju ruku nije za odbranu svoje zemlje.  :o Prosto ste bestidni i bezobrazni do krajnjih granica.
A ponovicu opet. Jezim se svih tih koji pozivaju na rad za dzabe, a to je obicno tudji rad. Posto su uzeli da prozivaju coveka koji je samo hteo nadoknadu za svoj rad!
Savetuju mu da radi za dz. Pa ja evo pitam ima li koja tegla za dz?! Cisto neko vreme pa mozda posle i platim.... Ili jos bolje koje bure meda. Sto da ne?!

Ван мреже Стојче Стојанов

• Rado viđen gost
  • Поруке: 94
  • Локација: Македонија
« Одговор #37 послато: 29-07-2016, 15:17:34 »
Ja mislio da je orah u pitanju

https://youtu.be/D10sdTL-_Vs
a ja sam mislio da je nesto oko igranje ORA

Uzastopna poruka: 29-07-2016, 15:23:00
Ja mislio da je orah u pitanju

https://youtu.be/D10sdTL-_Vs
a ja sam mislio da je nesto oko igranje ORA
STO SE TICE OMLADINSKE RADNE AKCIJE JA LICNO I NE ZALIM STO NISAM NIKADA BIO UCESNIK ZATO STO OD DANJASNI ASPEKT
KAKO SE CENI TRUD I POSAO KOJI SE PLACA DAVNO KADA SU TO BILE NORMALNE RADNE AKCIJE MISLIM DA SE SAMO OMLADINA ISKORISCAVALA SVE JE ISLO DZABA NIJE NI HVALA BILO. OSIM DRUZENJA KOJIH JE PUNO BILO I NARAVNO TRENUTKE ZA ZALJUBLJIVANJE
TITOVIH PIONIRA I PIONIRKE ...sto li sve vreme donosi i kozna sto ce tek u buduce da donese
« Последња измена: 29-07-2016, 15:23:00 Стојче Стојанов »

Ван мреже Marko Kek

• Starosedelac
  • Поруке: 1.897
  • Локација: Logatec, Slovenija, 450m nmv košnice: AŽN, BN, ERB
« Одговор #38 послато: 01-08-2016, 11:33:03 »
Marko imenjače: a šta ti misliš o hiljadima volontera koji rade (dz) unutar Crvenog krsta ? Šta ti misliš o hiljadama volontera, koji su pružali ruku izbeglicama sa bliskog istoka u poslednjim godinama? Šta ti misliš o hiljadama volontera koji rade (dz) u raznim udrugama, klubovima, društvima ili recimo u pčelarskim udruženjima itd. itd. ?
Same budale ?
Ne samo u tvojoj, ne samo u mojoj zemlji već u celom svetu ideja volontarizma, dobrovoljstva u poslednjih nekoliko godina strašno se razmakla.
Ljudi prosto žele da daju nekakov doprisnos, da pomognu, da daruju ... svojim radom ili na neki drugi način. I ne žele za to da dobiju pare.

Ne želim da kažem da bi svako morao da postane volonter u nekoj grani društvenog rada. Nikako. Samo ne treba crniti one koji to rade ili su radili u nekim drugim vremenima (ORA). Jeste bilo druženja ali pre svega rad. Dosta rada.
I ljudi - domaćini - gde se radilo sa suzama o učima i emocijama u rečima zahvale opraštali su se od brigadira.

A sada čujem da sam kriv za situaciju o kojoj se nalazimo, za sve po redu od nekakve opšte krađe do malih penzija i "dresova" koje nose današnja deca - jer sam bio akcijaš. Svašta. Da nije tužno smešno bi bilo.

E da ... možda mi ostalo to u krvi iz onih akcijaških dana: poklonim ponekad koju teglu meda nekom drugaru :) .

• O Tim
« Одговор #39 послато: 01-08-2016, 12:05:06 »
     Nema potrebe da pojedinci blate nečiju istoriju i odrastanje, neka sam i bio u zbbludi ali drago mi je što sam učesnik ORA, ko smatra da je glupo i porediti sa drugim narodima koji su imali hipike, meša babe i žabe. Ostavite nas koji smo uživali, gradili, družili se i upoznali dosta prijatelja širom bivše nam domovine. Dajem predlog, malo informisanja Šta je izgrađeno na radnim akcijama? Novi Beograd 1947, Brčko Banovići, Morava, Đerdap, Buje, Zadar, Pešter, Vlasina, Deliblatska peščara itd itd. Ko neželi da radi za DŽ i nemora. Dobrovoljni rad ili danas volonterizam, setite se Obrenovca 2014.  Više informisanosti manje lupanja i vređanja ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)
Мој пчелињак