Аутор Тема: RIBLJA CORBA  (Прочитано 7951 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже knezzlatko

• Novi stanovnik
  • Поруке: 172
  • Године: 54
  • Локација: Carska Bara - Ečka -Zrenjanin
Одг: RIBLJA CORBA
« Одговор #40 послато: 06-02-2011, 22:29:34 »
 Kako napraviti alasku riblju čorbu, ispričao mi je jedan Tiski alas zvani Čvorak.
U kotlć se naseče luka koliko imaš ribe, kad se luk dobro izdinsta na malo ulja doda se so, aleve paprike po želji (ali onako dosta), nalije se vode duplo od količine ribe, turi se riba koliko god imaš vrsta, osim šarana, i kuva se na jakoj vatri petnaestak minuta, e ondak se mete šaran koji je isečen na finije šnicle i na laganoj vatri se kuva još jedno pet šest minuta, i to je to, gotovo.
  Ako se slučajno ne pojede sve, sutra dan kad je čorba ladna možeš da okreneš kotlić naopačke i čorba nesme da iscuri. Ako hoće da iscuri sledeći put meti manje vode, a što se tiče šargarepe, i ostalih mirođija, to ostaviti kući da žena kuva supu, u ribljoj čorbi mora da se oseti samo ukus ribe.
  Prijatno !

P.S.
Sve to može i bez aleve paprike, ondak dobiješ belu riblju čorbu. ;) 
Nisam verovao dok nisam video, a kad sam video, nisam mogao da verujem

Ван мреже Vlada Jovanovic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.001
  • Године: 45
  • Локација: Nis,
« Одговор #41 послато: 09-03-2011, 11:30:21 »
Ja riblju corbu prilagodjavam situaciji. Ako ima dece neljutu, a ako nema onda obavezno moras i da places dok je jedes, i obicno sipas najmanje 2 puta.
Osnovne stvari za pripremanje riblje corbe:
1. Dobro drustvo, i to sto vece, uvek je ukusnije, a i svako radi po nesto pa brze prodje vreme dok se skuva.
2. Obavezne vrste riba za pripremu: saran(bolje ako je dimljen), deverika, fileti soma,1 manja stuka i 1 manji smudj, ako ima jos neka
    vrsta tim bolje
3. Obavezno: domaca rakija, vino i sve sto ide izmedju njih
Priprema:
Dobro uprzimo luka (puno crnog i vrlo malo belog) i sitno seckanu sargarepu
Onda dodamo vodu 2/3 kotlica i povrce po zelji (najcesce su to celi oljusteni krompiri i po 1 crvenu i zelenu ljutu papriku)
Tada dodamo i sok od paradajza i pustimo da se sve lagano i dugo krcka.
Na drugoj strani stavimo ribu da se kuva samo u vodi bez ikakvih dodataka. Kada se skuva ocistimo je od kostiju i tek tada pocinje prava priprema corbe.
U kotlic dodamo belo vino i ubacimo ribu sa vodom u kojoj je kuvana. Posto u dvoristu imam dosta zacinskog bilja dodajemo ga po izboru, a obavezno:
persun, celer, timijan, maticnjak, origano a ponekad i vrlo malo nane. Tek onda solimo i "stelujemo" corbu po zelji.
Drugi zacini koje dodajemo su: tucana(a ne mlevena) ljuta paprika, biber u zrnu, lovorov list
To tako nastavi da se kuva najvise jos 1 sat bez mesanja, dok ne ispari voda, i dobije se zeljena gustina corbe.

I to je to.
O kolicinama sastojaka koji idu unutra ne pisem nista jer sve radimo odokativnom metodom. Sta god stavis, tesko da mozes da pogresis.

Posle corbe obavezno ide i rostilj, ali to je druga prica

Pcelinjak na Oblacinskom jezeru
43*18' 08" N, 21*40'30" E
303m.n.v.

Ван мреже zdravkoobradovic

• moderator
  • Поруке: 4.581
  • Године: 58
  • Локација: Bačka Palanka
« Одговор #42 послато: 09-03-2011, 12:19:17 »
teško bi ovakav način pripreme riblje čorbe prošao kod nas u Vojvodini.

pozdrav

• Starosedelac
« Одговор #43 послато: 09-03-2011, 18:56:20 »
Sve je stvar ukusa i navike.
Letos su kod prijatelja bili gosti iz Backe Palanke, i spremali corbu po "vojvodjanskom", ali nama takodje nije legla, jer je bila previse "siromasna".

Pozdrav
303m.n.v.

Ван мреже Slobodan Jevtic

• Dokazani prijatelj foruma SPOS Info
  • moderator
  • Поруке: 16.613
  • Године: 64
  • Локација: St.Kostolac
« Одговор #44 послато: 09-03-2011, 18:58:25 »
Samo treba ubaciti živu štuku da meša čorbu dok se pije pivo
da ne zagori ;D ;D ;D

Ван мреже rajic zivoslav

• Starosedelac
  • Поруке: 1.590
  • Године: 61
  • Локација: kostolac
« Одговор #45 послато: 09-03-2011, 19:19:51 »
Da bi corba bila dobra najvaznije je da su,oni koji ce da je jedu,dobro gladni.Drugo je takmicenje,ja pricam o realnim situacijama,kada svi jedva cekaju da se kotlic skine sa vatre.I jos ako je pre toga bila dobra ljuta rakija,nema te corbe koja nece da se pojede.E kada se najedu onda pocinju da analiziraju,ali nebi je pojeli da nije dobra,a dobra je cim su je pojeli.Kada se prase najede ono okrene valov.
Za coveka je najvaznije da bude istinit.
               Otac Sava Rukumijski.

Ван мреже zdravkoobradovic

• moderator
  • Поруке: 4.581
  • Године: 58
  • Локација: Bačka Palanka
« Одговор #46 послато: 09-03-2011, 20:15:59 »
Sve je stvar ukusa i navike.
Letos su kod prijatelja bili gosti iz Backe Palanke, i spremali corbu po "vojvodjanskom", ali nama takodje nije legla, jer je bila previse "siromasna".

Pozdrav

Vlado ne srdi se nisam ja rekao da ova čorba nevalja i ja bi je rado probao ali nije to riblja čorba ima čak i krompira

• Starosedelac
« Одговор #47 послато: 10-03-2011, 09:12:18 »
Nema ljutnje, samo kazem da je stvar ukusa. Krompir stavljamo iz drugog razloga. On do kraja kuvanja ostane ceo(neraspadnut) i povuce dosta masnoce iz corbe, a i neke druge mirise, i iskreno ima lepsi ukus od svega ostalog u kotlicu. Ja nekad pojedem samo krompir, a ostalo i ne pipnem. To je isti slucaj i kod jagnjetine pod sacem. I tu se najcesce svi otimamo za krompir.

Pozdrav
303m.n.v.

Ван мреже rajic zivoslav

• Starosedelac
  • Поруке: 1.590
  • Године: 61
  • Локација: kostolac
« Одговор #48 послато: 10-03-2011, 10:47:12 »
Otimamo se jer je krompir u svim oblicima, uz pasulj, car medju jelima(pire,pmfrit,restovan,pecen u zaru pa ulje i aleva paproka preko,pecen sa belim lukom,mladi kromtirici,pa sa ajmokcem od mirodjije i.t.d.Idem da obarim nekoliko komada.
Za coveka je najvaznije da bude istinit.
               Otac Sava Rukumijski.

Ван мреже Moma Milovanovic

• Starosedelac
  • Поруке: 6.329
  • Године: 65
  • Локација: Valjevo-Osecina-Gornje Crniljevo
« Одговор #49 послато: 10-03-2011, 12:13:06 »
Posto spadam u gurmane, vazno  je da u corbi ima ribe, ostalo su nijanse. Vlado to sa krompirom mi vise lici na paprikas, ali nema veze, uz dobru "valjevku" tvrdi sir i ljutu papriku sve ide niz grlo..

Pozdrav iz Valjeva.