Аутор Тема: Vavedenje 4.12.1946.godine  (Прочитано 4192 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Rade Kostadinovic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.526
  • Године: 62
  • Локација: Kragujevac
  • 034/311-910, 064/190 54 77
Vavedenje 4.12.1946.godine
« послато: 04-12-2016, 17:02:44 »
U časopisu "Beogradski pčelar" za decembar 2016.g. objavljen je tekst čiji sam autor, o nezaboravnom dogadjaju
u mojoj familiji koji se dogodio na današnji dan pre tačno 70 godina.

Veliku zahvalnost dugujem Uredjivačkom odboru i uredniku Beogradskog pčelara Branislavu Zečeviću na objavi navedenog teksta.

Kao i svake godine, na ovaj praznik, i danas u Sabornoj crkvi upalio sam sveće imenovanim.
Naziv teksta, sve kazuje "Da se ne zaboravi, da se ne ponovi".

"Kada bi svi mislili isto, onda ne bismo mislili ništa".- Akademik Matija Bećković

Ван мреже miroslav sretenović

• Starosedelac
  • Поруке: 1.607
  • Локација: arandjelovac
  • 250 mnv, LR
Одг: Vavedenje 4.12.1946.godine
« Одговор #1 послато: 04-12-2016, 17:09:07 »
Priča nije obična i zaslužuje da se podeli sa drugima.
Ako nećeš na kuću, kuća će na tebe
Kućni prag je najveća planina
Šapat kuću ruši
Okaljane haljine kod kuće se peru

Ван мреже Rade Kostadinovic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.526
  • Локација: Kragujevac
  • 034/311-910, 064/190 54 77
Одг: Vavedenje 4.12.1946.godine - Na današnji dan
« Одговор #2 послато: 04-12-2018, 08:42:38 »
Davno je o ovome pisano... radi podsecanja...

Da se ne zaboravi, da se ne ponovi

Na Vavedenja - ovaj veliki Hriscanski praznik 4.12. 1946.godine, neposredno posle zavrsetka Drugog svetskog rata umro je rodjeni brat
 mog deda Milorada, Čedo u svojoj 51.godini zivota. Čedo je proveo ceo rat u zarobljenistu u Nemackoj i tamo jako oboleo.
Tog dana, kao i najcesce tada bilo je mnogo snega i velikih mrazeva. Bila je i velika nemastina u osnovnim zivotnim namirnicama,
 pre svega u šeceru, a trebalo je upokojenog Čedu sahraniti. Posto više nije imao meda u kantama, Milorad je odlučio da tog dana vadi (vrca) med?
Sa medom umesto secera se zasladjivala kuvana rakija a i panaija i pogaca se medom sladila.
Nije tada Milorad imao ni svoju centrifugu, pa je zamolio svog sinovca Radivoja (18 godina) da podje sa njim kod poznatog pcelara da
pozajme ovu napravu. Pesice su po snegu isli 3-4km i uvezanoj konopcem na motki su doneli centrifugu.
Imao je Milorad desetak Kongresovki i vise od 30 trmki (vrskara) tada.
Po velikom snegu i negativnoj temperaturi, otvorise prvu Kongresovku i nazalost stric i sinovac konstatovase da nema dovoljno meda u
krajnjim ramovima.
Steta.
Onda otvorise sledecu kosnicu i prijatno se iznenadise da ima mnogo vise meda od predhodne. Izvadise po 1 krajnji ram levo i
desno do zida kosnice i odnese u zagrejanu sobu. Tamo nekoliko sati kod furune grejase ova 2 rama da bi se med iz njih lakse izvrcao.
Zatim ubacise ova 2 rama u centrifugu i iz njih izvrcase oko 5kg meda.
Navedena kolicina meda, iako za danasnje uslove veoma mala, posluzi svojoj svrsi i ratnog zarobljenika pristojno sutradan sahraniše.

Da se ne ponovi - da se ne zaboravi.
Neka je laka zemlja Čedi, Miloradu i Radivoju.

Kao i svake godine, upaliću i danas voštanice imenovanim i pomoliti za njihove usnule duše.
"Kada bi svi mislili isto, onda ne bismo mislili ništa".- Akademik Matija Bećković

Ван мреже Ivica Dimitrijevic

• Rado viđen gost
  • Поруке: 65
  • Године: 45
  • Локација: Niš - pčelinjak okolina Svrljiga
« Одговор #3 послато: 04-12-2018, 09:59:53 »
Rade, hvala na priči koju si objavio.
Za sadašnje generacije ova priča ova priča pokazuje kolike su bile tada vrednosti i kako su se cenile!
Hvala.

Ван мреже Милорад Ашћерић

• Starosedelac
  • Поруке: 506
  • Локација: Nova Pazova
  • Милорад Ашћерић
« Одговор #4 послато: 04-12-2018, 20:25:49 »
Lepa i poučna priča.
Gde bi nam bio kraj kad bi i danas imali ljude kao što su bili Miodraga i Radivoje.

Ван мреже Slobodan Jakovljevic

• Starosedelac
  • Поруке: 3.069
  • Године: 33
  • Локација: Nis
  • Pcelarimo DB 12 kosnicama
« Одговор #5 послато: 05-12-2018, 00:20:47 »
Baš lepa priča...
Inače slavimo ovu slavu i želim sretnu svima koji slave...  :)
Pcelinjak u okolini Niša
Na forumu ga mozete posetiti ovde ;)

“Žao mi što nisam rođen ili malo gluplji, ili malo pametniji. Gluplji da ne primećujem neke stvari oko sebe, ili pametniji da ih primećene, ne komentarišem.”

Ван мреже Randjić Jovica

• Starosedelac
  • Поруке: 5.235
  • Године: 55
  • Локација: Bela Crkva
« Одговор #6 послато: 05-12-2018, 10:48:20 »
Tuzna prica meni pokazuje kako svaka generacija na ovim prostorima ima svoju muku....neke su bukvalno gladovale...neke ginule za promasene ciljeve a neke rade za ponizavajucu platu...ja sam mom ocu kukao na mnoge teskoce koje sam iskusio u zivotu i samo me je pitao jesi li nekad legao gladan a da nisi imao sta da jedes...hvala Bogu nisam bar to iskusio...neka je laka zemlja ljudima iz price..