Аутор Тема: Домаћине ожени се  (Прочитано 41502 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Milan D. Djordjevic

• Starosedelac
  • Поруке: 3.003
  • Године: 57
  • Локација: Kragujevac
Одг: Домаћине ожени се
« Одговор #20 послато: 09-01-2017, 10:41:57 »
Branko ako hoces da smanjis te troskove prevoza po detetu trebo si bar jos jedno.
Sala, ja sam isti primer.

Marko u gradu ima infrastrukture i svega ostalog ali opet nema dece.
Na planeti su se dece udvostrucilo ili skoro utrostrucilo od perioda moga detinjstva, tako da ne brini. Ima ko radi na tome.
Izgleda da mi Srbi volimo nesto drugo.

Ван мреже Nenad Radisavljevic82

• Starosedelac
  • Поруке: 853
  • Године: 36
  • Локација: Krvije
« Одговор #21 послато: 09-01-2017, 11:03:14 »
Deca u gradovima su u prednosti u odnosu na decu po selima, pogotovo onim manjim, kao što je moje selo. Moje dete ide u vrtić udaljen 8km, supruga je zapošljena pa je vozi, a ja je uzimam iz vrtića. Seoska škola će po nekim pričama biti ugašena. 11 đaka u 4 razreda i jedan učitelj, ko će šta tu da nauči kad čas nije 45 minuta već maksimalno 15.
Selo plaća danak inostranstvu koje je izdržavalo ovaj kraj devedesitih i sve do dana današnjeg. Više dece je u inostranstvu nego što je kući u selu.
Leti kada moje dete želi u park, da se igra sa drugom decom, moramo opet 8km da putujemo. Opet nama je Petrovac na 8km, a oni koji imaju 20km i više svoju decu mnogo ređe dovode u varoš, uglavnom sredom(pijačan dan).
Kao što Marko reće, svi mi želimo bolje uslove za život svojoj deci. Na žalost selo ima dosta ograničenja, ali naravni ima inekih prednosti.
U selu ima oko 30 momaka preko 35 godina i svakim danom su šanse sve manje da se nko od njih oženi.

Ван мреже Рајко Борић

• Starosedelac
  • Поруке: 1.381
  • Локација: Београд
« Одговор #22 послато: 09-01-2017, 11:08:13 »
Pricate o nekom zivotu van grada a sta tamo da rade?! Infrastruktura nula. Nema, kulturnog sadrzaja, nema bolnica,
А у граду сјајно?
Шта је са криминалом, тучом за паркинг места, наркманима, хаосом у саобраћају, загађењем?...
Истина је да у село треба смишљено улагати и побољшати услове. Једном ће власт и то да схвати (као у Аустрији што раде). Али и без њих на селу можеш да удобно и без загађивања гајиш чисту храну, пчеле, децу...

Ja sam oženio ruskinju i sa njome imam troje dece i pastorka koga je dovela iz Moldavije . I živimo na selu .
Ти си Момчило најкраће и најбоље срочио срж ове теме.
Једино (не правимо питање, али да се зна) ти живиш у туристичком центру, српском мору, жаришту прве српске и европске цивилизације. Имате чак и своју регистарску таблицу БО. Да сте живи и здрави Бољетинци!

Ван мреже Marko Volarevic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.545
  • Године: 35
  • Локација: Novi Banovci
  • 10xLR, 3xNukleus
    • http://mojmed.rs
« Одговор #23 послато: 09-01-2017, 11:35:47 »
Slazem se da je u gradu haos. Moji su svi iz grada vec ne znam ni ja koja generacija. Ali ja grad ne volim. Ja sam nasao kompromis. Zivim malo dalje od grada da kazem kao predgradje ali opet sam blizu.
Mogu ja da odem i na vrh planine i sam sebi budem dovoljan i gajim sta bilo.
Da mi deca nemaju mogucnost normalnog obrazovanja, da vide bioskop, pozoriste, zooloski vrt a da to nije ekskurzija.
Ali osuditi decu na takav zivot je po meni zlocin!
Skidam kapu svima koji se tako muce. A nikome ne mogu da zamerim ko je otisao. To u 21. veku nije normalan zivot. 

Ван мреже Branko Radovanović

• Starosedelac
  • Поруке: 838
  • Године: 45
  • Локација: Ljig
« Одговор #24 послато: 09-01-2017, 11:41:01 »
Истина је да у село треба смишљено улагати и побољшати услове. Једном ће власт и то да схвати (као у Аустрији што раде).
То се код нас неће никад десити.

Ван мреже slobodanpejovic

• Starosedelac
  • Поруке: 6.617
  • Године: 42
  • Локација: rudnik
« Одговор #25 послато: 09-01-2017, 12:40:03 »
Juce,moja deca na sankanju,Djole i Ana,5 i 4 godine,uzese sanke i sama niz nizbrdicu,a dosla moja sestra,sa bratanicem 6 godina,uplasio se. Kaze ta sestra ,ja nista ne pricam,vidis sta ti je gradsko dete,ko pihtija! Ja reko,ma nije stidi se,a ona jeste... Jednostavno uslovi zivota namedju to da su ovi sa sela zilavi. A kod nas ima odlicna skola,vrtic,dom kulture renoviran,pola gradova nemaju takav. Redovno se daje bioskop,pozoriste,pre neki dan duvacki kvintet imao koncert,odusevili se svi,pa i moj majstor,koji takodje razvozi decu ,kao vi,vec 9 godina,a nikada pre nije prisustvovao,takvom koncertu. Ne sto nije mogao,nego nije ga zanimalo. Moje mesto 1500 stanovnika,na 600i vise mnv!!
Velika vecina dece i ljudi nikada,na zalost ne iskoriste mogucnosti koje grad pruza,nego idu linijom manjeg otpora itd. Stvar je u glavama a ne u mestu.
Marko,deca ,kao sto je Dejan primetio,hoce nas,a ne nase imanje!
Srbija je toliko mala da skoro i svakog sela cas posla si u nekom gradu,ako znas sta tamo da radis. A ljudi iz grada ,dobrobit sela,manjeg mesta tesko da mogu cesto da konzumiraju.
Najcudnije,i najsmesnije,sto su ti uslovi skroz nesto imaginarno. Ljudi iz mog sela Zagradje,hoce bar na Rudnik,a po mogucstvu u Milanovac. Milanovcani preziru Milanovac,i hoce u Bg. A par puta sam cuo Beogradjane,kako kazu Bg je selo idem u Njujork ,Cikago!!!

Ван мреже Milun Mijatovic

• Starosedelac
  • Поруке: 549
  • Године: 66
  • Локација: Косјерић
« Одговор #26 послато: 09-01-2017, 12:49:15 »
           Mozda nekom nece biti pravo sto cu izneti ali neka mi oproste jer je to samo moje vidjenje o temi . Covek u gradu  i covek na selu izlozeni su dobrim i losim stranama sredine u kojoj zive . Odlaskom u penziju kao i mnogi drugi vratio sam se na dedovinu pun elana da nesto izmenim i pokazem tim sto zive na selu i stalno kukaju da se od prihoda sa sela da ziveti . Posle par godina zivota i to od preleca do jeseni sa njima ,shvatio sam da sam bio u zabludi .
           Shvatio sam da je zivot i rad na selu kruzni prirodni proces u kome postoje odredjene zakonitosti . Prosirenje delatnosti u procesu radi povecanja dohotka uslovljena je iskljucivo interesu drzave za ulaganjem . Necu duziti i filozofirati , vec zelim izneti samo koliko ovi ljudi moraju imati znanja ,umeca ,vestine , odricanja i kao krunu svega neograniceno radno vreme . Vidljiva je razlika izmedju iskljucivo poljuprivrednih i domacinstava koja imaju primanja bilo plata ili penzija .Skola koja je svojevremeno imala djake u dve smene sada ima tri djaka .
            Covek koi zivi u gradu je od mnogo toga navedenog zasticen na neki nacin . Jedno je jasno da svi beze u grad a selo im ostaje kao odstupnica. Cast pojedinim mladim i hrabrim  ljudima koi ostaju , pogotovo skolovanim .
             A o Austriskom seljaku bih rekao da neznam kako bi se snasao da se zameni sa imanjem sa nasim , a za naseg ne sumnjam . I kad sagledas sve opet faktor drzava . Imalo bi se o tome dosta pisati ali neka .

Ван мреже miroslav sretenović

• Starosedelac
  • Поруке: 1.607
  • Године: 62
  • Локација: arandjelovac
  • 250 mnv, LR
« Одговор #27 послато: 09-01-2017, 13:04:20 »
Svaka cast svima. Ja jedno i jedno na putu. Ali da bi se zivelo i razmnozavalo po meni mora da postoji jos nesto sem suve egzistencije. Ako je samo bitno nesto pojesti i pregurati dan onda koja je razlika izmedju nas i zivotinja!?
Po meni toj deci treba pruziti kvalitet zivota. Zelim da uzivaju u zivotu, da vide nesto, da se raduju a ne da se muce.
Zivot je jedan i nema reprizu!
A ova drzava cini sve kako bi otezala svima zivot a deci i roditeljima ponajvise.
Pricate o nekom zivotu van grada a sta tamo da rade?! Infrastruktura nula. Nema, kulturnog sadrzaja, nema bolnica, skola, pustara.
Najveci sadrzaj je lokalna prodavnica ispred koje se skupljaju svi od 7-77god.
Volim da gledam emisije o selu i gledam gde deca idu u skolu kroz smetove kilometrima. Pa jesam li ih zato pravio? Da se muce i pate.
To nije normalno u 21. veku. Ko mi kaze da je to ok i da im nista ne fali njemu fali neka daska u glavi. Pa neka se ljuti ko hoce.
Selo je unisteno i to ne od juce, unistava se vec skoro 100god. Tako ni resenje ne treba ocekivati sutra. Nije ni realno ocekivati da se neko sada "zrtvuje" za tamo nesto imaginarno i muci nizasta. Svako trazi bolje za sebe i taj jedan zivot koji ima.

Kad sam napisao prvi post, napomenuo sam ALI...DA NE POČINJEM.
Evo Marko počeo... A treba da počne neko drugi, organizovano, sistematski.
Do tada će biti samo pojedinačnih slučajeva, raznih....
Ako nećeš na kuću, kuća će na tebe
Kućni prag je najveća planina
Šapat kuću ruši
Okaljane haljine kod kuće se peru

• Starosedelac
  • 10xLR, 3xNukleus
« Одговор #28 послато: 09-01-2017, 13:31:56 »
@ Slobodan
Nisi ti mene izgleda bas razumeo. Nisam ja pominjao manju sredinu i selo kao nesto lose. Sto se mene tice to je bolje. Rekoh da sam ja trenutno u manjoj sredini i bukvalno sam pobegao iz svog rodnog grada.
Smatram da manja sredina donosi vise nego sto oduzima. Mogao bih da nabrajam sada do prekosutra.
Volim vise sto znam vecinu ljudi i znaju mene. Prodjem pored zgrade komsija nosi kauc, ja stanem i pomognem mu.. Itd...
Ono sto sam ja rekao jeste da je u malim sredinama odnosno selima problem nedostatak infrastrukture pod jedan. Pa onda i svega ostaloga.
Prosto fali svega, kvalitet zivota barem iz moje perspektive nije zadovoljavajuci za 21. vek.
Prvi bih ja bio prezadovoljan da je tako.

Sto rece Miroslav tu nema kraja. A ja magare pa poceo :)
Ima resenja jos kako ali oni koji mogu ne zele da rese i to zato sto su oni srz problema.
Svaka drzava koja se bazira samo na jednom do dva grada je osudjena na propast.
Prvu stvar koju bih ja uradio jos juce jeste izmestio svu administraciju i sva ministarstva u Nis. I onako od svih politicara ima najmanje Beogradjana.
Ima jos brdo stvari koje bi mogle.....
Italija 70m ljudi a samo 1.8-2m u Rimu...
Mozemo mnogo blize da idemo. Secam se kada samo gledao emisiju o nekim Slovenackim seoskim domacinstvima gde je drzava subvencionisala i delila beskamatne kredite poljoprivrednicima za protivgradne mreze za vocnjake to je bilo 2000god. gde smo mi.....

Ван мреже miodrag jovanovic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.458
  • Локација: Donja Rasovača
« Одговор #29 послато: 09-01-2017, 17:50:46 »
 8)

Ван мреже Milan D. Djordjevic

• Starosedelac
  • Поруке: 3.003
  • Године: 57
  • Локација: Kragujevac
« Одговор #30 послато: 09-01-2017, 18:02:51 »
Decentralizacija, decentralizacija.
Pa probao Vucko, u Nis na nedelju dana. Pobegli mu svi  za dva dana. Na kraju i on.
Tuzna smo mi drzava.

Ja zivim u KG a radno mesto mi je u rodnom selu Ratkovicu, na pcelinjaku.
Okrenulo se, ali samo u mom slucaju.

Ван мреже Жарко Дамњановић

• Starosedelac
  • Поруке: 431
  • Године: 32
  • Локација: Шабац
« Одговор #31 послато: 09-01-2017, 18:34:59 »
За Бранка Радовановића.
Бранко мој шурак је са Ваљевског краја, и од скора је почео да добија накнаду за путне трошкове, свако ко је удаљен више од три километра остварује право.
‚‚Вера је основ свега чему се надамо, потврда ствари невидљивих."

• Starosedelac
  • 10xLR, 3xNukleus
« Одговор #32 послато: 13-01-2017, 14:00:52 »
Evo jos jednog "podstreka" da se covek u Srbiji ozeni i ima decu.
Vecina smatra da je crkva dusa naroda. Svi kada smo se zenili slusali smo kako treba da se "mnozimo" i redovno popovi imaju tu pricu.
E sada malo praksa. Kraj gde ja zivim. Novi Banovci. Na potezu od ulaska u Nove Banovce pa do kraja Starih Banovaca ima tacno 6km.
Evo i mapa da vidite. https://www.google.com/maps/place/Novi+Banovci,+Serbia/@44.9698257,20.238951,13z/data=!4m5!3m4!1s0x475a5e523f2991ef:0x87580219af315ef7!8m2!3d44.949859!4d20.2783228

E sad na tom potezu ima jedna crkva u centru Novih Banovaca. Nije jos zavrsena skroz, pogadjate gradnja zapoceta ranih devedesetih kada smo svi naprasto postali Srbende i veliki vernici. Sledeca se nalazi na tacno 4km od te i nalazi se u Starim Banovcima. Ona je dosta stara.
Na celom tom potezu zivi oko 25000 ljudi i nisu svi Pravoslavci.

Da dodjemo do sustine. Izmedju Novih i Starih Banovaca se nalazi dosta veliko stambeno naselje.
Gde je opstina dodelia znaci poklonila zemlju crkvi da gradi jos jednu crkvu! Posto im je malo valjda ove dve koje naravno zvrje vecito prazne.
A problem je sto onu u Novim Banovcima sada dele dva popa. Ali ne mogu da se bas najbolje dogovore oko plena. Pa su resili da svako ima "svoju"
Moram da naglasim da je plen prilicno velik. Posto je taj potez podunavlja izuzetno bogat. Ima bas mnogo ljudi koji imaju stvarno dosta para.
E sad kakve to ima veze sa decom. Pa ta nova lokacija koju su im tako velikodusno ustupili je odmah pored obdanista. Obdanista koje je premalo da primi svu decu, za koje ti treba veza da bi se upisao. Hvala bogu pa i dece ima dosta. Ali da bi svu tu decu primili i negde smestili onda opstina i to obdaniste iznajmljuje po okolnim privatnim kucama prostojije i kojekakve cumeze da tu drze decu.
Znaci za obdaniste nema resenja i mesta. Ali zato gradimo crkve na tacno svaka dva 2km. Valjda da ih imamo vise po kvadratnom kilometru od svete gore.
I onda ce lepo popovi da imaju svako "svoju"  da  slucajno neko nekome ne uleti u kombinu. Podelili su posteno teritoriju ko dileri droge. A od njih nisu nista ni bolji.
I jedne i druge podjednako zabole za decu i u toj deci vide samo sansu da zarade.
Ovo moze komotno da ide i u onu temu "Kakvu Srbiju pravimo"

Ван мреже Рајко Борић

• Starosedelac
Домаћине ожени се
« Одговор #33 послато: 13-01-2017, 20:30:42 »
Неколико лепих и позитивних прича са села.

Ван мреже Miroslav Spasojevic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.938
  • Године: 47
  • Локација: Pozega
« Одговор #34 послато: 16-01-2017, 08:04:31 »
Мирослав ме нахвали, али у мом друштву, хвала Богу ја сам најтањи  ;)
.... мој надређени такође, .... А другар, такође из Љига, чека шесто дете, коме је жена балерина из Земуна. Један познаник, из Бг, кога сам упознао када је имао четворо деце, одселио се из Бг подно Авале. Иначе машински инжењер, а жена је била асистент на математичком факултет. И кажу саговорници сад имају деветоро деце. Онда дођем кући, женина другарица из Прњавора затруднела носи близанце, а има већ двоје. И она проф. енглеског, муж инжињер. Раније су сиромашни рађали више деце, а сад образовани....

Ja mislim da je to do inzenjera i popova... ovi veterinari i advokati podbacuju ;D ;D ;D ;D
Mikosh, Požega

Ван мреже Рајко Борић

• Starosedelac

Ван мреже Goran Cirovic

• Starosedelac
  • Поруке: 888
  • Године: 51
  • Локација: Arandjelovac
« Одговор #36 послато: 19-11-2017, 19:06:06 »
 Da li znate sto su deca sa sela pametnija od dece iz grada?

Decu na selu prave ucitelji i popovi a u gradu postari i majstori :) ;D 8)

Ван мреже Moma Milovanovic

• Starosedelac
  • Поруке: 8.981
  • Године: 70
  • Локација: Valjevo-Osecina-Gornje Crniljevo
« Одговор #37 послато: 19-11-2017, 19:10:19 »
Decu na selu prave ucitelji i popovi a u gradu postari i majstori

U romanu "Kisobran" Lajosa Zilahija, jedne skolske godine sva deca u prvom razredu bila su nalik na ucitelja.... 8)

Ван мреже Dejan Andrić

• Starosedelac
  • Поруке: 963
  • Локација: Bačka Palanka
« Одговор #38 послато: 19-11-2017, 19:22:54 »
Decu na selu prave ucitelji i popovi a u gradu postari i majstori

U romanu "Kisobran" Lajosa Zilahija, jedne skolske godine sva deca u prvom razredu bila su nalik na ucitelja.... 8)

Covek dao sve od sebe da sacuva posao  ;D ;D ;D

Ван мреже Dejan Prsic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.957
  • Године: 38
  • Локација: Kruševac
« Одговор #39 послато: 19-11-2017, 19:39:46 »
Da li znate sto su deca sa sela pametnija od dece iz grada?

Decu na selu prave ucitelji i popovi a u gradu postari i majstori :) ;D 8)

Deca sa sela, beže u gradove, zatim  postaju, poštari i
majstori. ;)