Аутор Тема: Да ли форум губи своју "драж"?!  (Прочитано 72220 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Milan D. Djordjevic

• Starosedelac
  • Поруке: 3.064
  • Године: 58
  • Локација: Kragujevac
Одг: Да ли форум губи своју "драж"?!
« Одговор #100 послато: 19-10-2017, 10:23:27 »
Nije Rade samo što sam odlepio već sam na put rano krenuo

Onda uspori malo, sigurno ces stici, ne brini.
Znam iz iskustva.

Ван мреже Dragoljub Krstic

• Administrator foruma
  • Поруке: 3.796
  • Године: 40
  • Локација: Врбас
  • Следимо дух својих предака...
« Одговор #101 послато: 19-10-2017, 10:28:14 »
Већина људи је ту, али се слабо одлучују да пишу.
Више је разлога за тако нешто.
Мени је жао што је тако, али је то нешто на чега не можемо утицати.
Рецимо, лакше је некоме забранити на Фејсбук да те коментарише него овде ући у "расправу", иако је можда тај неко у праву.
Што се тиче Родољуба, свакако му је место овде, као и сваком члану СПОСа.

Ван мреже Moma Milovanovic

• Starosedelac
  • Поруке: 9.064
  • Године: 70
  • Локација: Valjevo-Osecina-Gornje Crniljevo
« Одговор #102 послато: 19-10-2017, 10:43:27 »
Forum je slabo posećen,

Nije Forum slabo posecen, retko prodje dan da na Forum "ne svrati" najmanje 500 clanova i gostiju.(Evo jutros do 10 sati Forum  je posetilo skoro 250 pcelara)... Zar je to malo?  E, sada  je pitanje zasto su  "oni koje je Forum stvorio", napustili njega i otisli na Fb, ja smatram da su u ovom slucaju preovladali raznorazni kompleksi....a mozda se  varam?

Ван мреже Boban Gordić

• Doseljenik
  • Поруке: 117
  • Године: 47
  • Локација: Kladovo
« Одговор #103 послато: 19-10-2017, 10:54:25 »
Zorane, slažem se u potpunosti sa ovim što si napisao.Ljudi, trebalo bi da shvatimo jednu činjenicu, koja se dešava u realnosti, a to je, da nemaju svi početnici mentora.Neki koji ga imaju, bolje bi bilo da ga nisu imali,jer su masu stvari naučeni pogrešno da rade.Lako je kada imaš drugare pčelare oko tebe, pa se pomognete i svako zna po nešto, pa razmenite iskustva i razmišljanja.Ali nema svako tu sreću.Kod mene ovde 95% pčelara radi sa DB košnicom.Većini od njih ove godine pčele nisu ni prešle u polumedišta, a kamo li da donesu med.Naša velika nesreća je što se, i znanje, i neznanje, prenosi sa kolena na koleno.Zbog toga je dobar i forum i FB ali kao što sam već pisao na forumu bi trebala biti katedra pčelarskog znanja, a to podrazumeva kada neko nešto pita, da mu se do kraja objasni šta i kako treba da radi.Nije niko došao na forum, a da nije baš ništa pročitao o pčelama, dok na FB ima i takvih.

Ван мреже Zeljko Vuckovic

• Starosedelac
  • Поруке: 490
  • Године: 57
  • Локација: Nova Varoš, Radoinja, Miševići
« Одговор #104 послато: 19-10-2017, 13:24:13 »
Čini mi se da neki članovi od foruma očekuju sve na dugme. Pitaš, a neko mora ili treba da ti odgovori. Mora se istraživati. Ja i dan danas tražim neke od tema. Evo npr. zanima me Jenterov aparat. Pa moram naći temu i sve isčitati, selektovati dobro, izvesti zaključke. Ja dobre postove koji pomažu tehnikom copy/paste prebacujem na jedan fajl u wordu, tako da se ne vraćam stalno bez potrebe. Pre sam čitajući temu o Rošfusovoj podnjači postavio pitanje da li neko pravi tu podnjaču i niko nije odgovorio. Pa šta, je li treba da se ljutim na forumaše što ne odgovaraju ili da vozim i tažim dalje?

Inače delom "draž" jeste izgubljena kada je Rodoljub napustio forum. Ja sam ga svojevremeno hvalio zbog njegovog prisustva i učešća na forumu, a sada neću reći da mu zameram, ali nije mi pravo.
Pozdrav 

Ван мреже Boban Gordić

• Doseljenik
  • Поруке: 117
  • Године: 47
  • Локација: Kladovo
« Одговор #105 послато: 19-10-2017, 14:48:38 »
Pre neki dan sam gledao na You-Tube predavanje Janoša Balinta.On kaže da ima, i da je pročitao, preko 200 knjiga iz pčelarstva.Ni u jednoj nije našao da pišu neke osnovne stvari o kojima je on govorio na predavanju, a koje ako se zanemare, mogu napraviti više štete nego koristi pčelinjoj zajednici.Ako on to kaže, onda je sigurno da su mnogi prepisivači pisali knjige, samo zbog toga da bi zadovoljavali svoju sujetu, ne računajući da će neko to i da čita.Ja sam se dve-tri godine, pre nego što ću nabaviti prve rojeve, bavio izučavanjem pčelarske literature.Više sam naučio o cveću koje raste po našim livadama, nego o tehnici pčelarenja.U samo nekoliko knjiga sam našao, da se taj koji ih je pisao, dotakao suštine pčelarenja, a to je, kako uskladiti sve faze razvoja zajednice sa tehnikom,košnicom,pašnim prilikama...U svim ostalim pišu beskorisne stvari, koje su pisane za one koji hoće da se informišu šta je to pčelarstvo, a ne za one koji hoće da postanu pčelari.A u red tih gluposti, spada na primer:,,U proleće kada cveta dženarika treba rotirati nastavke".Kada cveta dženarika nisu svima pčele isto razvijene.Zar nije pametnije napisati kada se gornji nastavak popuni sa pčelama, pa će onaj koji pročita odmah da zna, kada i šta treba da uradi.Neko će reći, to se tako okvirno piše, da se otprilike zna, kada se šta radi.To okvirno može da bude razlika i po mesec dana.
Iz tog razloga bi forum trebao da bude učionica, ali detaljna učionica, jer kako treba raditi,, otprilike" i ,,od oka", toga već ima dosta na drugim mestima i to nikome nije od koristi, a može da napravi i štetu.Kada se jednom nešto pogrešno nauči, to se posle teško ispravlja.Komplikovane stvari na prost način mogu da objasne samo vrhunski majstori jer su sigurni u svoje znanje.Svi koji krenu nešto da kažu, pa ne kažu do kraja, da bude jasno, oni treba da pišu knjige i da se stave u red sa onima koji su već ispisali na hiljade beskorisnih stranica.Iz tog razloga ljudi i dolaze na forum, da nauče od živog pčelara nešto pametno, što će posle i oni nekome da prenesu.

Ван мреже Slobodan Jakovljevic

• Starosedelac
  • Поруке: 3.284
  • Године: 34
  • Локација: Nis
  • Pcelarimo DB 12 kosnicama
« Одговор #106 послато: 19-10-2017, 15:06:10 »
U nekim knjigama ima nešto što je vezano za anatomiju pčele i njen način života i funkcionisanja, a što sam uvek rado preskakao. Na kraju ispadne da je to možda i najbitnije, a da je sve ostalo izvedeno iz toga.
Ja sam se takođe susretao, a i dan danas susrećem sa time da kad recimo treba obaviti neku operaciju, naoštrim se i odem na pčelinjak zateknem nešto potpuno drugo od onoga što sam očekivao. Da stvar bude gora svaka košnica je priča za sebe i svuda je nekako drugačije. Pa ono okretanje ramova, umetanje, dodavanje nastavaka i sl postane prava noćna mora. Šta sad kojoj treba, gde ide osnova a gde je još rano.. negde mogu i dve... Ali to je valjda do iskustva koje još nemam dovoljno, a oko toga mi često forum dosta pomogne i pitanja koja ovde mogu da se postave.
Pcelinjak u okolini Niša
Na forumu ga mozete posetiti ovde ;)

“Žao mi što nisam rođen ili malo gluplji, ili malo pametniji. Gluplji da ne primećujem neke stvari oko sebe, ili pametniji da ih primećene, ne komentarišem.”

Ван мреже miroslav sretenović

• Starosedelac
  • Поруке: 1.608
  • Године: 62
  • Локација: arandjelovac
  • 250 mnv, LR
« Одговор #107 послато: 19-10-2017, 20:04:53 »
U nekim knjigama ima nešto što je vezano za anatomiju pčele i njen način života i funkcionisanja, a što sam uvek rado preskakao. Na kraju ispadne da je to možda i najbitnije, a da je sve ostalo izvedeno iz toga.
Ja sam se takođe susretao, a i dan danas susrećem sa time da kad recimo treba obaviti neku operaciju, naoštrim se i odem na pčelinjak zateknem nešto potpuno drugo od onoga što sam očekivao. Da stvar bude gora svaka košnica je priča za sebe i svuda je nekako drugačije. Pa ono okretanje ramova, umetanje, dodavanje nastavaka i sl postane prava noćna mora. Šta sad kojoj treba, gde ide osnova a gde je još rano.. negde mogu i dve... Ali to je valjda do iskustva koje još nemam dovoljno, a oko toga mi često forum dosta pomogne i pitanja koja ovde mogu da se postave.

Moram ovo da prokomentarišem.
Osnovno znaje o pčelama: poreklo vrste i prirodno stanište, anatomija, rase, sastav zajednice, podela rada, razmnožavanje...kad tad će se vratiti na to osnovno bilo ko od nas, kad shvati da želi da se bavi pčelarstvom odgovorno i savesno.
Jedan od osnovnih ciljeva u tehnici pčelarenja da nam većina košnica liči jedna na drugu, kako bi uskladili vremenski postupke koje primenjujemo. Za to jeste potrebno iskustvo i formirana koncepcija rada.
Ako nećeš na kuću, kuća će na tebe
Kućni prag je najveća planina
Šapat kuću ruši
Okaljane haljine kod kuće se peru

Ван мреже Randjić Jovica

• Starosedelac
  • Поруке: 5.349
  • Године: 56
  • Локација: Bela Crkva
« Одговор #108 послато: 19-10-2017, 21:22:29 »
Bobane iscitaj temu LR.napisano je bas sve sto se moze odraditi sa njom a koliko se secam tebe zanima i rad sa polunastavkom..citaj i pisi i posle uporedjuj..izvlaci zakljucke..sta i kad....prilagodjavaj svom terenu...dve lose godine su ucinile svoje i mnogi od nas nemaju volje za pricom o pcelama...meni kada je nedavno jedan kolega bio u gostima i kada je insistirao da odemo do pcelinjaka hteo sam iz koze da iskocim jer su mi preko glave..i pcele i razgovori o pcelama..dodje to i prodje..trenutno nemam volje ali cemo u zimu poraditi nesto sto te zanima..znam da je ovo trebalo na pp ali samo da prikazem kako svima naidje neka zuta minuta i sve im dosadi neko vreme..zato i sve ima svoje uspone i padove...Zvezda izgubila pa sam na forumu umesto da gledam Partizan. ;D

Ван мреже Nikola Gavrilovic

• Starosedelac
  • Поруке: 2.737
  • Локација: Аранђеловац
« Одговор #109 послато: 19-10-2017, 21:45:09 »
Има много разлога зашто је форум користан, ево на пример летос смо овде ломили копља да ли има варое или нема варое. Па је изнето много мишљења и на крају се кристалисало као чињеница за већину пчелињака да је нема много. Такође, пошто никад не радим такозване септембарско-октобарске третмане драгоцена ми је информација кад прочитам да опада свега вароа-две код оних који проверавају ових дана. Наравно, није свемогућ, али као помоћни извор информација није изгубио своју драж.
Не очекујте медаље, признања и похвале – очекујте људске жаоке.

Никола Гавриловић
из никад објављеног текста:
"Друштвени притисци у пчеларству"
http://spos.info/forum/index.php?topic=28287.msg692117#msg692117

Ван мреже Predrag Ivanković

• Starosedelac
  • Поруке: 3.311
  • Године: 37
  • Локација: Barajevo
« Одговор #110 послато: 22-10-2017, 20:04:52 »
Kriza je čim odavno nema Rančića
Oprostite mi moju prošlost.

Ван мреже Moma Milovanovic

• Starosedelac
  • Поруке: 9.064
  • Године: 70
  • Локација: Valjevo-Osecina-Gornje Crniljevo
« Одговор #111 послато: 22-10-2017, 20:38:17 »

I  mene cudi, mozda su pivare u zastoju... ;)

Ван мреже Raša Radivoje Stojanović

• O Tim
  • Поруке: 2.985
  • Године: 53
  • Локација: Novi Beograd - Barajevo
« Одговор #112 послато: 22-10-2017, 20:59:59 »

I  mene cudi, mozda su pivare u zastoju... ;)

Trenira za prolećno druženje u V.Plani ;)
Мој пчелињак

"Искуство је најбоља школа, само је школарина врло скупа". Сократ

"Добро чини, добром се надај"

Ван мреже sasa bauk

• Starosedelac
  • Поруке: 2.106
  • Године: 44
  • Локација: Banja Luka, pčelinjak Banja Luka - Drvar
« Одговор #113 послато: 22-10-2017, 21:35:27 »
Jedna od najvećih legendi i tvoraca dobre atmosfere na ovom forumu! :)
,,,da mi daju pola svijeta mom je srcu preče,ono parče đedovine kuda Unac teče'''

Ван мреже Nenad Ilic

• Starosedelac
  • Поруке: 8.995
  • Године: 55
  • Локација: Krusevac
« Одговор #114 послато: 23-10-2017, 03:29:08 »
Pozdrav za sve clanove najboljeg Foruma na Balkanu.
DRAŽ je i u ČITANJU Foruma, naravno ko moze i ko voli da čita.
Znam da kum Sloba ne moze, on voli da pise... ;D
Ko treba razumece sta sam hteo da kazem.
Zivi bili.
Govori samo o onom što razumeš, inače ćuti.

Ван мреже Rancic Zoran

• Starosedelac
  • Поруке: 4.542
  • Године: 48
  • Локација: Velika Plana
« Одговор #115 послато: 23-10-2017, 18:16:17 »
Eeee ljudi-ma  ziv sam! ;D
Svaki dan bile neke  akcije jer billo lepo vreme pa  ajd rekoh da se maksimalno iskoristi.I danas po kisi iskoristio da skocim do Beograda na sajam knjiga-samo sto sam ja  sve pare potrosio na standovima sa stripovima!Razbice me zena... ;D ;D ;D ;D Prosle nedelje zavrsni deo lige u sahu u Arandjelovcu,smucile  su mi se figure.Cetiri dana od jutra do mraka samo udri u zatvorenom prostoru  a napolju lepota vreme.Jos sam vozio neke gripozne klince pa sad vec 5  dana rovem nocu od kasljanja.Ni pivo ni domaca ne pomazu! ;D Pelet spakovan,pcele rekao bih kao tresak,jos  samo kupus da  se  stavi i nesto napuni u pusnici i mogu slave da pocnu! ;D ;D ;D ;D ;D

Ван мреже Dejan Prsic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.986
  • Године: 38
  • Локација: Kruševac
  • LR pčelinjak 230mnv
« Одговор #116 послато: 23-10-2017, 18:23:57 »
Zoki, da ti pošaljem propolis? :)

Ван мреже Rancic Zoran

• Starosedelac
  • Поруке: 4.542
  • Године: 48
  • Локација: Velika Plana
« Одговор #117 послато: 23-10-2017, 18:33:00 »
 ;D ;D ;D ;D
Moze,ali ako skupljale sa kajsije! 8)

Ван мреже Dejan Prsic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.986
  • Године: 38
  • Локација: Kruševac
  • LR pčelinjak 230mnv
« Одговор #118 послато: 23-10-2017, 19:17:09 »
Ima sa šljive i nešto sa grožđa, a kajsije tek za neku godinu, posadili smo ove. :)

Ван мреже Zarko Misic

• Starosedelac
  • Поруке: 3.376
  • Године: 37
  • Локација: Beograd-Smederevska Palanka
« Одговор #119 послато: 23-10-2017, 19:41:03 »
Samo kazite