Аутор Тема: Predstavljanje Milan Matić  (Прочитано 25274 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Matić Milan

• Novi stanovnik
  • Поруке: 150
  • Локација: Šabac
Одг: Predstavljanje Milan Matić
« Одговор #40 послато: 10-12-2017, 13:34:48 »
Поштовани пчелари форума.
Хвала на добродошлицама које сте ми упутили.
Имам 75 година и мало мање рада са пчелама, којима увек прилазим с љубављу. По мом мишљењу, за успешно пчеларење неопходан је природни дар, љубав према пчелама, стално учење из књига, од успешних пчелара, пчела и сопствене пчеларске праксе. У њој је најбитније испунити природне потребе пчелињих супер породица и на целом пчелињаку применити што једноставније методе рада, увек се прилагођавајући сталним променљивим временским и пашним условима.
У целогодишњем циклусу пчеларења, који треба да буде што природнији, за мене је најважнија припрема пчела за зимовање, јер она је камен темељац сваког успешног пчеларења!
На прагу смо зиме. Она је огледало сваког пчелара! Ако сте вашим пчелама благовремено помогли да се  њихове породице квалитетно припреме за сурове зимске услове, зима ће за њих бити врло корисна. Подмладиће се првом квалитетном генерацијом својих наследница. Од те прве младе генерације, зависи квалитет друге, од ње треће, па четврте, која гаји пету, а она ће неговати будућу прву!
Зато у мом пчеларењу нема почетка и краја пчеларске године, већ је то стални интегрисан рад, увек у складу са потребама пчела и природе.
Поздрав од деде пчелара.

Ван мреже Угљеша Булатовић

• Starosedelac
  • Поруке: 510
  • Године: 36
  • Локација: Фекетић
« Одговор #41 послато: 10-12-2017, 13:41:09 »
Хвала ПУНО!

Ван мреже Pedja Ljubic

• Doseljenik
  • Поруке: 111
  • Године: 43
  • Локација: Beograd Visnjica
« Одговор #42 послато: 10-12-2017, 16:39:47 »
Dobro dosli.Pozdrav

Ван мреже Dejan Prsic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.976
  • Године: 38
  • Локација: Kruševac
  • LR pčelinjak 230mnv
« Одговор #43 послато: 10-12-2017, 16:43:31 »
Deko, kaži ti nama, gde držiš predavanja, ovih dana?

Ван мреже goran popovic

• Namernik
  • **
  • Поруке: 18
  • Локација: vranjska banja
« Одговор #44 послато: 16-12-2017, 00:25:09 »
Dobro nam došli gospodine Matiću . Pozdrav od Gorana.

Ван мреже Tanaskovic Blagoje Dragan

• Rado viđen gost
  • Поруке: 55
  • Године: 42
  • Локација: Novi Banovci
« Одговор #45 послато: 20-12-2017, 18:44:56 »
Dobro došli!

Ван мреже cmiljanovic milan

• Gost
  • Поруке: 33
  • Године: 53
  • Локација: Prijepolje
« Одговор #46 послато: 21-12-2017, 09:59:28 »
DOBRO DOSAO IMENJACE  ----POZDRAV IZ PRIJEPOLJA

Ван мреже Ljubisa Jeverica

• Namernik
  • **
  • Поруке: 15
  • Локација: Obrenovac
« Одговор #47 послато: 29-01-2018, 12:24:59 »
Sta se radi ovih zimskih dana u pcelarskoj porodici matic,sta ima novo .

Ван мреже zoran antic

• Gost
  • Поруке: 45
  • Локација: Vranje
« Одговор #48 послато: 29-01-2018, 23:36:11 »
      Dobro došli!

Ван мреже Pavo Koltai

• Doseljenik
  • Поруке: 136
  • Локација: Gornje Martince Madjarska
« Одговор #49 послато: 30-01-2018, 08:54:11 »
Sta se radi ovih zimskih dana u pcelarskoj porodici matic,sta ima novo .
Pa sprema se na sajam U Beograd! ;) ?
Pozdrav!

Ван мреже Miljan Tošić

• Stanovnik
  • Поруке: 237
  • Локација: Pirot
« Одговор #50 послато: 02-02-2018, 13:16:25 »
Veliki pozdrav pcelarskoj velicini, Milanu Maticu! Ovom forumu nedostaje vase pisanje. Pisite o vasoj tehnologiji sa kombinacijom lr i farar tela. Koji je vas nacin rada sa plodistem od 2 farara i 1 lr tela? Kako vi rukujete sa svojom kosnicom i na koji nacin omogucavate pcelinjoj zajednici da zadovolji svoje bioloske potrebe u cilju postizanja visoke produktivnosti? (ovo sam parafrazirao vas post iz jedne druge teme). Jedva cekam nesto detaljnije o vasem nacinu rada i ubedjen sam da bi to bilo para vredno za sve moje kolege koji smo jos tanki sa praksom, odnosno iskustvom. Predlazem da otvorite svoju temu u odeljku Moji pcelinjaci pa da mnogi mogu da vide i procitaju kako radite.

Ван мреже Tadić Savo

• moderator
  • Поруке: 11.696
  • Године: 42
  • Локација: Stanišić
  • što ne želiš sebi ne poželi ni drugom.......
« Одговор #51 послато: 02-02-2018, 15:08:16 »
Imate snimak sa predavanja u Apatinu
http://spos.info/forum/index.php?topic=15387.0

...pčelarstvo je postojalo pre nas ,nadajmo se da će i posle...

Ван мреже Goran Cirovic

• Starosedelac
  • Поруке: 890
  • Године: 52
  • Локација: Arandjelovac
« Одговор #52 послато: 02-02-2018, 16:14:56 »
Gospodine Maticu,Vamane treba predstavljanje...uvek sam vrlo rado citao Vase clanke...
A ovo je za nauk ostalima forumasima..ako moze Milan Matic da se predstavi...a mnogi znaju ko je on i koliko je dao pcelsrstvu,zasto  ostali ne slede njegov primer i kulturno se predstave.
Dobro nam dosli!

Ван мреже Miljan Tošić

• Stanovnik
  • Поруке: 237
  • Локација: Pirot
« Одговор #53 послато: 03-02-2018, 11:13:41 »
Hvala Savi Tadicu! Pronasao i odgledao. Pronasao sam i Pcelinjake dede pcelara :)! Svaka cast!

Ван мреже Rade Kostadinovic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.548
  • Године: 62
  • Локација: Kragujevac
  • 034/311-910, 064/190 54 77
« Одговор #54 послато: 03-02-2018, 17:40:17 »
Danas me pozvao telefonom moj Prijatelj Milan Matić, svestrana ličnost.
Dok smo pričali o pčelarstvu čuo sam zvuk harmonike.
To svira Milanov unuk Nikola, 14-to godišnjak, a već virtouz.
Milan nije mogao da odoli pa zapeva "Čija frula...."....ja mu se sa drugog kraja žice pridruži u pesmi.

Koliko puta sam slušao Milana, posle njegovog održanog pčelarskog predavanja, muzikom nas je uveseljavao.
Ko peva, nikada zlo ne misli.
"Kada bi svi mislili isto, onda ne bismo mislili ništa".- Akademik Matija Bećković

Ван мреже Matić Milan

• Novi stanovnik
  • Поруке: 150
  • Локација: Šabac
« Одговор #55 послато: 03-02-2018, 22:34:53 »
Cenjeni kolega Rade,telefonom sam Te pozvao da kao prijatelji pčelari malo proćaskamo o radu sa pčelama kojima uvek prilazimo sa ljubavlju. Kompjuter mi je slaba tačka,pa sa pčelarima češće komuniciram telefonom:015 335646 ili 062 415075.

Ван мреже Nenad Tucakov

• Starosedelac
  • Поруке: 2.365
  • Године: 59
  • Локација: Pančevo
    • Pčelarska i radio-amaterska stranica
« Одговор #56 послато: 15-03-2018, 21:38:14 »
Danas sam imao izuzetnu čast i neizmerno zadovoljstvo da budem gost na Milanovom pčelinjaku. Povod je bio poklon, koji mi je mnogo značio. Juče sam dao "oglas" da mi je potrebna matica i Milan je ponudio jednu.
Dok sam jezdio ka Šapcu, usput sam bacao oči na rastinje. Džanarika je pokazala latice samo na jednoj mikrolokaciji, dok je iva uglavnom pustila mace.
Na pčelinjaku sam dočekan, kao da smo zajedno išli u osnovnu školu. ;) Nakon ekspresnog obilaska, pristupilo se pripremi ručka. Valjda zato što prazan džak ne stoji (mada kažu i da se pun ne savija).
Kada smo zadovoljili blagoutrobije, pristupismo detaljnijem obilasku pčelinjaka i jednom pravom photo shootingu.
Gospodin Milan Matić inače ne spada u ljude, koji karte drže ispod stola. Imao sam privilegiju da mi objasni svoje tehnike rada i to kombinaciju LR+Farar, kao i samo LR. Naravno i postupanje sa pčelama i načine prihranjivanja.
Kao finale, došlo je do izuzimanja matice iz nukleusa (6-to ramni LR, pa još na dva nastavka), a nakon toga spajanje sa susednim. E tu sam video nešto, što nigde nisam ni čuo, ni pročitao. Ne koriste se ni novine, niti se prska rakijom. Milan sipa bagremov med po satonošama i u narednih par sekundi, pčelice se poredjaju uz "trake" meda, kao prasići na valovu. Dok to pokupe, već su se "združile"...
Pošto je kraljica sa pratiljama smeštena u kavez, zaputili smo se Milanovoj kući. Tu sam imao prilike da vidim Farar 8 nastavak star 35 godina, sa izbušenim okruglim letom. Milanova supruga mi je prezentovala vertikalno armiranje satnih osnova, jer je to, kažu, njen zadatak.
Mrak se bližio i budući da ne volim da vozim u sumrak i kasnije, morao sam da potisnem želju za upijanjem korisnih informacija i uputim se za Pančevo.
Kada svedem utiske, uz obilje informacija i praktičnu obuku, izvukao sam, Bogami, i materijalnu korist. :) Em maticu, po koju sam se i zaputio, ukusan ručak u prirodi, teglicu izvrsnog bagremovog meda, jedan farar ram sa armiranom osnovom, kafu i mogućnost da jedem domaće pite i štrudle (mmmm štrudle... Zar sam od svih ozbiljnih bolesti, morao da fasujem baš dijabetes) i domaćinovu knjižicu "Zima je ogledalo pčelara", sa posvetom.
Zaboravih da je Milan napomenuo da bi možda mogli forumaši, koje okupim (da se zna ko je glavni baja  ;D ) da dodju na Matića pčelinjak i da se, uz "nastavu" u prirodi, "okrene" i neki četvoronožac...

Tokom boravka kod Matića, uz razgovor sam uspeo i da "prebacim" nekoliko fotografija na svoj mejl, pa ću ih i objaviti.

Još jednom, iskazujem punu zahvalnost doajenu našeg pčelarenja, na današnjem druženju, informacijama i poklončićima.

Poslednja dve sličica je od ranije i "skinuo" sam je iz domaćinovog računara.
Kupujmo domaće
www.yu2m.rs/prodavnica

Ako se ne preteruje u količinama šećera i pravilnim prihranjivanjem nema bojazni da šećer dospe u med za vrcanje i nema bojazni da se slabi imunitet pčela.  - Rade Stanković
Kakvih nas ima, takvih nas i treba - Radićeva baba

Ван мреже Rade Stevanovic

• Ambasador SPOS-a
  • O Tim
  • Поруке: 3.419
  • Године: 54
  • Локација: Apatin
  • Član DP "Dunav" Apatin, SPOS-a i SPOV-a
« Одговор #57 послато: 15-03-2018, 22:20:41 »
Nenade kad si već u pregovorima za druženje kod Milana na pčelinjaku, evo i mi se prijavljujemo da dođemo iz Apatina da organizujemo zajedno druženje. Pre par dana sam sa Milanom razgovarao i dogovarao da ga posetimo, pa da ne zamaramo previše domaćina, već sve u jednom danu i vi i mi :), naravno ako se domaćin slaže.

Ван мреже Nenad Tucakov

• Starosedelac
  • Поруке: 2.365
  • Године: 59
  • Локација: Pančevo
    • Pčelarska i radio-amaterska stranica
« Одговор #58 послато: 15-03-2018, 22:30:40 »
Rade, nema vi i mi. Svi smo mi "mi". ;D

Mislim da Milan reče: Ako dolaze i Apatinci, nek ponesu mešanog "kvaliteta" za čorbu...
Plus bela za gustinu. ;)

Nisam baš siguran da je to rekao, al' ja sam pomislio...
Kupujmo domaće
www.yu2m.rs/prodavnica

Ako se ne preteruje u količinama šećera i pravilnim prihranjivanjem nema bojazni da šećer dospe u med za vrcanje i nema bojazni da se slabi imunitet pčela.  - Rade Stanković
Kakvih nas ima, takvih nas i treba - Radićeva baba

Ван мреже Милорад Ашћерић

• Starosedelac
  • Поруке: 563
  • Локација: Nova Pazova
  • Милорад Ашћерић
« Одговор #59 послато: 16-03-2018, 08:05:32 »
Све похвале за Миланов гест (поклон матица) и гостопримство, и теби Ненаде за текст и слике.
Још једном браво за обојицу!