Аутор Тема: Село је продато  (Прочитано 133044 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Угљеша Булатовић

• Starosedelac
  • Поруке: 511
  • Године: 36
  • Локација: Фекетић
Одг: Село је продато
« Одговор #120 послато: 31-12-2018, 13:06:26 »
Држава може да се препороди за мјесец дана,па тако и село. Смијешно је стварно да се мучимо и крпимо крај с крајем у овако лијепој и богатој држави. Вијековима нас пљачкају и отимају и још има да се краде. На власт нам треба само један частан сељак домаћин са буквално 4 разреда основне,а ове тзв.експерте самозване и продавце магле,стипендисте разних фондова,најурити из земље и нека носе све што су покрали само да их не гледамо.

Ван мреже Goran.Popović

• O Tim
  • Поруке: 616
  • Године: 50
  • Локација: Zaječar
« Одговор #121 послато: 31-12-2018, 14:08:25 »
Selo možemo uporediti sa našim pčelarstvom.
Seljani čuli da se u gradu bolje živi pa pohrlili. Da li je tako? Čuli, marketing, da se od pčelarstva zarađuju ... kiće, kamioni, avioni,pa pohrlili. Da li je tako?
PS: bez rada  ???
moj pčelinjak     ‚‚ GAP ‚‚
http://spos.info/forum/index.php?topic=29636.0

- sa pčelarima ne pričati o pčelarstvu uvek dođe do duge i mučne rasprave. Kada im dokažeš da nisu u pravu ( ili obratno ) oni smatraju i dalje da su u pravu -

Ван мреже Dejan Lazic

• Starosedelac
  • Поруке: 299
  • Локација: Užice
« Одговор #122 послато: 01-01-2019, 10:08:35 »
Ima jedan broj ljudi koji su u pčelarstvo "uleteli" sa jako malo predznanja i realne predstave .
Mada ja mislim da isti ti ljudi brzo i "izlete" iz pčelarstva  ;)

Ван мреже Moma Milovanovic

• Starosedelac
  • Поруке: 9.034
  • Године: 70
  • Локација: Valjevo-Osecina-Gornje Crniljevo
« Одговор #123 послато: 01-01-2019, 10:20:16 »
Ima jedan broj ljudi koji su u pčelarstvo "uleteli" sa jako malo predznanja i realne predstave .
Mada ja mislim da isti ti ljudi brzo i "izlete" iz pčelarstva  ;)

Tako je Dejane, sto je brzo to je i kuso....Imam nekoliko drugara (mladjih godina) koji mi pomazu pri vrcanju (fizikalisanje) i svi se tada zaricu da od naredne godine"ozbiljno pocinju sa pcelarenjem) i tako poslednjih 10-tak godina... ::)...

Ван мреже Горан Чакардић

• Član Izvršnog odbora SPOS-a
  • Starosedelac
  • Поруке: 758
  • Године: 50
  • Локација: Лазаревац
« Одговор #124 послато: 24-01-2019, 11:46:20 »
Kako zaustaviti odlazak ljudi iz ruralnih područja?

Pametna sela (Smart Villages) je koncept koji traži odgovore na pitanja kako digitalizovati selo, kako kreirati radna mesta i zaustaviti odlazak ljudi iz ruralnih prostora, odnosno platforma koja bi trebalo da osigura dobre uslove za život na selu.

Kreator i ambasador EU koncepta Pametnih sela je Franc Bogovič, slovenački evroparlamentarac iz redova Evropske narodne partije (EPP) i Slovenačke narodne stranke (Slovenska ljudska stranka - SLS), po struci agronom. Na okruglom stolu pod nazivom Pametna sela u Gorskom kotaru koji je održan nedavno u Prezidu, malom mestu na granici sa Slovenijom, Bogovič je istakao da bez kvalitetnih širokopojasnih veza nema kvalitetnog života i razvoja na selu. - To je koncepcija koja bi u različitim fondovima trebalo da, uz pomoć države, županija, opština, osigura brz i siguran internet. Bez toga ćemo jako teško pričati o pametnim selima i mladi će i dalje odlaziti sa sela - ističe Bogovič. On smatra da nema “recepta” koji bi mogao neko napisati za svako selo, nego bi svako područje na različitim nivoima trebalo da traži najbolje rešenje za sebe - oglašavanje turističkih potencijala pitem interneta, povezivanje malih proizvođača sa kvalitetnim proizvodima u udruženjima, a osim toga bitna je i kreativnost, ljudi koji shvataju ovaj koncept i ljudi na vlasti koji imaju razumevanja za to. - U Sloveniji smo 70-ih imali jako značajnog predsednika Vlade, koji je pokrenuo policentrični razvoj Slovenije. Pored Ljubljane i Maribora, kao dva najveća grada, imamo šest regionalnih centara, a onda još 35 gradića koji imaju neku gravitacionu masu da privuku ljude u ove centre. Zbog toga mislim da u Sloveniji već imamo neku prednost od pre. Takođe, unutar mera EU dosta smo radili na osnovnoj infrastrukturi u selu, od puteva, voda, zbrinjavanja otpada te, u poslednjih 10-ak godina i na širokopojasnim mrežama.

Ali nije sve u novcu, već i u volji, politici, pa i u znanju. Sada ima mnogo jeftinijih rešenja, koja su možda bolja nego što su bila na početku digitalizacije. Ali najbitnije je da pored pametnih sela i pametnih gradova, imate i pametne ljude, a naročito pametne ljude u vladi - ističe Bogovič. On smatra da će evropsko društvo biti puno zdravije ako uspe da ima naseljena sela. - Danas, na primer u Nemačkoj, ima regiona gde je veći kvalitet života na selu, a gde je BDP isti kao i u gradu. I u mnogim programima EU za sledeće budžetsko razdoblje 2021-2027 već postoje fondovi za ruralni razvoj - zaključuje Bogovič.             (Agroklub)

На мрежи Miodrag S Stanković

• Starosedelac
  • Поруке: 2.325
  • Године: 56
  • Локација: Beograd
« Одговор #125 послато: 24-01-2019, 12:56:05 »
Moram da se javim iako ne ocekujem neki dobronameran komentar ...  8)

Sva prica o EU iskustvima i nacinima kako oziveti selo - evo sad se formira neki tim za to (zelim mu uspeh) - su price iz EU izvora koje se prepisuju unedogled sa nikakvim kontaktom na terenu puni nerazumljivih i krajnje pos....h (ne znam drugi izraz) izraza koji sluze za zamlacivanje i mlacenje prazne slame ... ono sto fali svima koji pokrecu bilo kakve akcije je nedostatak realnog sagledavanja stanja na terenu ...

Ali ovako - ne zelim da pisem o klasicnim selima po Vojvodini i Sumadiji - mogu da pisem o podrucijima koja su toliko devastirana i raseljena a ima ih puno gde nikakva EU i prepisana resenja ne pomazu ...

Granicna podrucja npr. planinska - pa tamo prvo nema ljudi - i nece ih ni biti (sem da neko odnekud u kamione autobuse i helikoptere ne strpa 10000 ljudi - porodica - i istrese ih tamo). Uzmimo Crnu travu - ljudi sa molom decom predskolskog uzrasta zive u Mlacistu. Ima dva deteta. Sta ta porodica da uradi kad dodje vreme za obavezni upis u predskolsko? Ima 10 km do Crne trave i vrtica - svaki dan kolima do njega? kad da rade? a ovamo se hvale kako su uveli autobuse za djake u gradskim sredinama? prvo pre asfalta mora se ljudima omoguciti da ta dva deteta po svaku cenu ostanu tamo - sada se ili odsele iz Crne Trave ili u Crnu Travu - i kad se to desi dva sela - Mlaciste i Mlaciske meane ostase bez ljudi. A u ta dva sela su dva domacinstva sa najvise stoke u Crnoj Travi. Pa nek kupe jedan "Lazar" da moze tu decu da preveze po bilo koju cenu tamo i nazad pa ce neko i mozda hteti da se vrati (a hoce ljudi) ....

Mladi - do 35 godina - koja iluzija... mi od 45-65 jedino ocemo nazad iz raznoraznih razloga ...

Subvencionisani krediti - koja smejurija - pa ta dvojica su napisali program i dobili traktor od 17000E preko drzave - vraca im 70% od cene. Oni nemaju pare - kredit u tim uslovima je neizbezan. Ali ... znate li koliko vredi kuca na dva sprata sa tri kupatila mermerom i dzakuzijem u Crnoj Travi (selu pored) - 0 dinara - a zasto - pa niko nece da je kupi i banke ne daju kredit, posle 3 meseca definitivno ne mogu da ga uzmu ...

Bez zelje drzave da stvarno nesto menja nema oporavka ... a stvarno ne znam kako da im se dokaze da grese ...

Ван мреже IVANISEVIC DAMIR

• Starosedelac
  • Поруке: 647
  • Локација: Indjija
« Одговор #126 послато: 24-01-2019, 13:26:26 »
Ma nije pitanje vise ko ce da ostane i zivi na selu,nego ko ce da ostane i zivi u Srbiji...Ljudi idu gde im je bolje,sto dalje od korupcije,malih plata,lazljivih politicara koji u drustvu stvaraju generalno losu atmosveru u kojoj je i pored novca ako ga imate tesko ziveti...Zato ce se ljudi masom iseljavati i to niko vise ne moze da zaustavi.Pre neki dan sam pricao sa jednim drugarom,a inace ima 1000e platu i hoce da ide preko...Reko zasto?Njegov odgovor je:"Neizdrzivo je...

Ван мреже srdjan zivkovic

• Starosedelac
  • Поруке: 347
  • Године: 37
  • Локација: Vojilovo-Golubac
« Одговор #127 послато: 24-01-2019, 19:18:29 »
Evo programa 500 zadruga za 500 sela.Koliko vidim vec je 300 zadruga osnovano.I to je mera za ostanak mladih na selu.Sta se tu desava,jel ostaju ili ipak pale dalje?!

Ван мреже Slobodan Jakovljevic

• Starosedelac
  • Поруке: 3.222
  • Године: 34
  • Локација: Nis
  • Pcelarimo DB 12 kosnicama
« Одговор #128 послато: 24-01-2019, 19:28:18 »
To je sve na mišiće.
Odlaskom kupuju sigurnost na duže staze sebi i porodic a za razliku od onih koji su odlazili na privremeni rad za vreme sfrj, sada se uglavnom odlazi sa planom da se ne vraca. Naročito deca koja se kao mala integrišu u društvo, roditelji dobiju poslove, okrene se zamajac i posle inercija ne da tako lako nazad. Trenutno je tako a da li ce se ikad promeniti teško je reći, jer i to zavisi od nas samih. Ali mi se svake godine udaljavamo od cilja, vec par decenija i društvo se raspada i nema snage da se sastavi.
Dakle ni siguran posao ovde ni plata od preko 1000 eura nisu dovoljni da zaustave to tako lako. Lično znam primere najbližih ljudi
Pcelinjak u okolini Niša
Na forumu ga mozete posetiti ovde ;)

“Žao mi što nisam rođen ili malo gluplji, ili malo pametniji. Gluplji da ne primećujem neke stvari oko sebe, ili pametniji da ih primećene, ne komentarišem.”

• Starosedelac
« Одговор #129 послато: 24-01-2019, 19:35:59 »
Znaci imamo jedno veliko nepoverenje u institucije.Ja kad sam prvi put (slucajno)procitao temu  500 zadruga za 500 sela,odmah sam nekim drugarima predlozio da osnujemo pcelarsku zadrugu jer vidim da ima i pcelarskih z koje su osnovane prosle godine.Odgovor je bio.Ma gde to,nema sanse da ce drzava da ti da tolike pare,ma to je sve preko veze,ma gde si ti to cuo kad niko ne prica o tome itd.Znaci sta?Nepoverenje,neobavestenost,malo vere u drzavu itd.Kad se to bude promenilo,i kad budemo videli da stvarno ima konkretnih pomaka za opstanak mladih na selu onda cu verovatno dobiti odgovor,super,ajmo da probamo!

• Starosedelac
« Одговор #130 послато: 24-01-2019, 19:46:43 »
Bojim se da je nepoverenje dugi niz godina građeno i to vrlo sistemski. Sve se drugo nudilo kao rešenje osim rešavanja problema koje je Damir naveo. Stalno se očekuje da neko magičnim štapićem sve probleme reši, al ne biva. Možda ako sad krene neko (bilo ko) , da sve to rešava mi srednjih godina za dvadeset trideset godina osetimo neki boljitak, kad se izgrade nove generacije ljidi koje mogu da slože kockice ovde.
Pcelinjak u okolini Niša

“Žao mi što nisam rođen ili malo gluplji, ili malo pametniji. Gluplji da ne primećujem neke stvari oko sebe, ili pametniji da ih primećene, ne komentarišem.”

• Starosedelac
« Одговор #131 послато: 24-01-2019, 20:01:38 »
Znas kako..
Nista nije sigurno nigde pa ni na zapadu.
Ovde sto fali je kontinuitet politike,manje lazi,manje korupcije...
Ja im nistane verujem a evo i zasto:
Zadrzacu se na pcelarstvu.Pre deset godina sam kupio kamion i uredno platio prenos vlasnistva porez i sve sto treba...svake druge godine nesto novo izmisljaju i nove namete mi namecu,te nove tablice,te nova saobracajna,te nove tablice,te nova saobracajna,a onda ne mogu nikako da registrujem jer su gospoda izgubila atest ili atest uopste nije postojao,jer je prethodni vlasnik ko zna sta radio( kod nas je sve moguce),prve subvencije veterinar me izradi,izgubim 100000 din bez prava zalbe,prosle godine opet me izrade i daju za samo 200 kosnica,ove godine ce isto biti.Dakle ne postoji kontinuitet i cilj.Igramo se,malo cu ovo,malo cu ono,pa cu opet malo ovo....ne verujem nikome,ali je dobro sto verujem u sebe.Jednom sam konkurisao na konkursu za dodeljivanje sredstavakod pokrajine za sufinansiranje nabavke pcelarske oprereme gde su obecana sredstva bila do 40%...uslov je bio da se konkurise sa predracunom ili racunom.Ja sam kupio i uzeo da konkurisem sa racunom,racunajuci da cu biti ispred onih sa predracunom...dobili ljudi sa predtacunom sredstva,a ja ni odgovor,niti resenje da sam odbijen,NISTA!
E ja npr ne verujem ovoj drzavi iz svih tih razloga!

Ван мреже Goran Perovic

• Gost
  • Поруке: 22
  • Локација: Raska
« Одговор #132 послато: 24-01-2019, 20:24:28 »
Neko moje misljenje je da se zadruge kod nas nisu proslavile,valjda je mentalitet naseg naroda takav,a i po osnivanju obicno se javlja problem opstanka , jer su i tu dosta veliki izdaci.

Misljenja sam da drzava ako zeli da malo poboljsa situaciju u selu,narocito u zabiti i planiskim podrucjima moze to veoma efikasno da uradi bez velikog pametovanja i to subvencijama.Evo kako je to prosto?Zasto litar mleka subvencionisati sa 7 dinara u Crnoj Travi ili na Goliji i negde pored Morave ?Zasto se subvencije ne daju u odnosu na nadmorsku visinu ili ih povecati tamo gde je demografska slika vise nego ocajna ?
Takodje jednaka je subvencija za posejani hektar psenice u Vojvodini i Pesteri.Prinosi su toliko razliciti,kao nebo i zemlja.

Nasi strucnjaci ovakva i jos dosta pametnih resenja nude godinama,ali vlast nema sluha.Stalno se vade na nedostatak para kojih ima za strane investitore,ali za selo i seljaka nema,pa nema.

Ja mislim da ovoj odrodjenoj vlasti bogato selo i seljak ne treba.

• Starosedelac
« Одговор #133 послато: 24-01-2019, 20:44:15 »
To su sve bacene pare jer ljudi ne zele da ostanu tamo.Nije problem samo finansijske prirode.Nema ljudi,nema zivota.Da li bi vi ili ja isli da zivimo u selu gde ima 50 stanovnika?Pa ne bi...zasto?Danasnji covek trazi drugaciji zivot nego sto su nasi preci ziveli i to je gotovo i nepovratan proces.Drugo drzava treba da prestane da daje pare onima koji nemaju veze sa pcelama i poljoprivredom(precutno se krade i izvlaci novac iz budzeta)
Sta je resenje?Resenje je da svi oni koji su zadnjih 30-40 godina vladali i krali odu na dozivotni odmor u Pozarevac.Otici na fakultet gde cete anketirati studente sa pitanjem ko je najbolji i najposteniji strucnjak iz njihove delatnosti tj onog sto uce.Da napisu a ne da zaokruze...onda najboljim i najvecim kandidatima dati da VODE drzavu a ne da VLADAJU!Samo strucni i posteni ljudi mogu da kazu ovom narodu istinu i vrate poverenje u institucije.Time bi se vratila vera,rodila svest o opstem ne samo licnom interesu,ljudi koji su otisli polako bi se vracali sa godinama koje nadolaze jer bi bila zdrava atmosvera u drustvu...itd

• Starosedelac
« Одговор #134 послато: 24-01-2019, 20:46:59 »
Sistem se stalno tumba, od svog rodjenja do sada se toliko toga radikalno promenilo da to ne verujem da je iko mogao da zamisli.
Drugo, čast izuzecima, ali vecina ljudi po tim institucijama nisu tamo da misle i da se nešto suštinski reši. Oni služe kao vojska za glasanje, za borbu sa neistlmišljaenicima opcijom i tako je ovde duže vreme. Ne traži se nikakvo mišljenje, čak je i poželjno da ne štrčiš.
I dolazimo u situaciju da nikakav problem ne možemo da rešimo.
Po meni je jedno od rešenja udruživanje u organizacije i te zadruge, da bi se kroz taj alat moglo nešto rešiti za oblasti koje su tiču svakodnevice i poslova koje radimo. Spos, nije da ga hvalim ili kudim, ali je omogućio da se ljudi okupe i nešto reše. U najmanju ruku da razmene znanje i povećaju svoju efikasnost.
Nigde ništa nije sigurno ali na ovim prostorima po najmanje.
Pcelinjak u okolini Niša

• Starosedelac
« Одговор #135 послато: 24-01-2019, 20:58:39 »
Ja se bojim da je i spos postao politicka organizacija,treba samo uzeti hvalospeve i naslove na sajtu i pogledati pa ce vam sve biti jasno.Ako drzava laze i obecava pa ne ispunjava nista od toga sledeci korak bi trebao biti poziv na protest,ali nasi demagozi upravo suprotno rade i hvale ministra kako je prijatelj i da bez njega ne bi nista ovog bilo...ja pitam gde su obecane subvencije?Sta je sa registracijama vozila?STA JE SA FALSIFIKATIMA?
STA JE SA MONOPOLOM NA TRZISTU OTKUPA MEDA?
Na selo zaboravimo.To vise niko nece moci da vrati...priroda ce to sve samleti i vratiti u prvobitno stanje.Treba resavati ove stvari dok se jos moze,posle ce i to biti kasno

• Starosedelac
« Одговор #136 послато: 24-01-2019, 21:55:10 »
Rekao bih da je možda sila jaka kja vuče na tu stranu. Nema šanse da nešto rešiš ako ne sklizneš tamo, ni jedan problem . Ne znam šta da kažem. Neka vreme pokaže, ako je tako sigurno da nije dobro.
Pcelinjak u okolini Niša

• Starosedelac
« Одговор #137 послато: 25-01-2019, 08:04:59 »
Damire svaka ti je na mestu osim one da na selo treba zaboraviti.Nisu sva sela ostala na dve kuce.Kod mene ima sto kuca u selu.Ali trend iseljavanja i dalje postoji.Tu je problem.Ono selo sto je ostalo sa jednom kucom i jednom babom ili dedom u toj kuci tesko ima pomoci i da to selo procveta jednog dana.Tesko.Ali sve sto si rekao si u pravu,ove godine ovako, sledece onako,ne mozes da ih pohvatas,kao daju ti nesto a ti ne znas ni kad primas to sto ti daju i dal ces uposte da primis.Mislim na sve subvencije od drzave prema poljoprivredi.Gorivo i sve ostalo sto je vezano za poljoprivredu je nikad skuplje a proizvod nikad jeftiniji.Mladi nemaju kud pa rade u firmi za 20000 eventualno ko ima 30000.I najgore od svega sve je ispolitizovano.I ako nisi clan stranke gledaju na tebe kao protivnika jer nisi sa njima.Sto bi rekao jedan moj drug,NE BAVIM SE POLITIKOM ALI SE POLITIKA BAVI SAMNOM. Nisam otkrio toplu vodu ali nekako me ova tema pogadja jer sam odlucio pre deset godina da se vratim na selo i da zivim na selu i da radim i zaradim ali ide dosta sporo i tesko.

Ван мреже Tadić Savo

• Urednik foruma
  • Поруке: 11.701
  • Године: 42
  • Локација: Stanišić
  • što ne želiš sebi ne poželi ni drugom.......
« Одговор #138 послато: 25-01-2019, 08:42:10 »
Kad se nešto upropaštava generacijama teško je to popraviti, naročito preko noći.Pričamo o uzrocima ali posledicama se ne bavimo.
Jutros pročitam članak kako je to u Sloveniji... Nisu ipropastili selo, ravnomerno su razvojali sve regije, nemaju odliv stanovništva.... Pravno sigurna.... Uspela država jednom reči
http://spos.info/forum/index.php?topic=15387.0

...pčelarstvo je postojalo pre nas ,nadajmo se da će i posle...

Ван мреже Goran Perovic

• Gost
  • Поруке: 22
  • Локација: Raska