Аутор Тема: Село је продато  (Прочитано 133694 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже IVANISEVIC DAMIR

• Starosedelac
  • Поруке: 648
  • Године: 37
  • Локација: Indjija
Одг: Село је продато
« Одговор #140 послато: 25-01-2019, 09:11:41 »
Slovenci imaju autoputeve i kada kupite vinjetu za cas posla ste sa jednog na drugi kraj dosli...najmanji zaseok ima asvaltni put,a kod nas je totslna katastrofa u brdskim predelima.Ja sam vozio pcele u jedno selo kod Ljubovije u planinu 10km makadamom,a ni taj makadam nisu u stanju da poprave..rupe i krateri na sve strane..prvi kilometar tog puta napravili pre par godina i sta mislite koliko je trajao?4-5 meseci...ali bukvalno je sljunak od njega ostao..mangupi podbacili ispod glinu umesto kamena i maznuli pare..nikom nista!Slovenci imaju plate i drugacije razmisljaju...ne pisaju uz vetar kao mi i nisu toliki lopovi!
Pogledajte onaj auto put kod nas...Da li ce neko odgovarati sto mora ponovo da se radi?Nece!Jer koruptivni lanac ide od vrha do dna...to je sistem,to su metastaze kkje su zahvatile nase drustvo,a kolektivna demencija je nova boljka naseg drustva...

Ван мреже Slobodan Jakovljevic

• Starosedelac
  • Поруке: 3.329
  • Године: 34
  • Локација: Nis
  • Pcelarimo DB 12 kosnicama
« Одговор #141 послато: 25-01-2019, 09:15:02 »
Savo Slovenija je zemlja koja je od bivših članica SFRJ možda najbolje prošla i u kojoj se najmanje haosa napravilo. Uspeli su da uspostave ravnotežu i da naprave udobno društvo za život i kakvo je takvo je,njima odgovara i ne beže otuda. sa svim svojim manjkavostima, uvek može bolje.
U našem je najboljem interesu da sredini naše. Da li to nekom ne odgovara pa se odlaže ili je neznanje u pitanju ne znam. Zarad svih nas koji živimo tu , najbolje bi bilo da što pre krene da se sređuje da bar u nekom trenutku svog života dočekano blagostanje. Onda može da se priča o tome da neko treba da ostane ili da neko može da se vrati.
U ovom trenutku pozivati mlade da ne odlaze, ako se ne vide ovde je greh. Jer treba da provedu najbolje godine čekajući da se ovaj metež sredi.
Na selu je život u ovom trenutku teži. barem u selima na jugu zemlje. U gradovima nedostaje mnogo stvari, a kamo li tamo. Sad dok je bilo snega, mnoga sela su ostala danima nepristupacna za autobuse i običan saobraćaj.
Što kažu država je najkomplikovaniji proizvod ljudskog društva i da bi sve lepo radilo treba mnogo truda i znanja. I velike civilizacije su imale problema da sve reše, a mi kao da uopšte nemamo namere da bilo šta rešavamo.
Pcelinjak u okolini Niša
Na forumu ga mozete posetiti ovde ;)

Ван мреже Goran Perovic

• Gost
  • Поруке: 22
  • Локација: Raska
« Одговор #142 послато: 25-01-2019, 09:37:23 »
Држава може да се препороди за мјесец дана,па тако и село. Смијешно је стварно да се мучимо и крпимо крај с крајем у овако лијепој и богатој држави. Вијековима нас пљачкају и отимају и још има да се краде. На власт нам треба само један частан сељак домаћин са буквално 4 разреда основне,а ове тзв.експерте самозване и продавце магле,стипендисте разних фондова,најурити из земље и нека носе све што су покрали само да их не гледамо.

Svidja mi se komentar,osim poslednje recenice.Najuriti ih da,ali predhodno konfiskovati imovinu i uloziti tamo gde je najpotrebnije,a to je selo i seljak.

Selo je podnelo najveci teret,a mislim na gluposti koje su nazivane reformama.

O Sloveniji i njihovim pametnim resenjima i ja sam citao,pa u nekom periodu bio i u kontaktu sa nekim ljudima.Daleko smo mi.Evo samo jedan primer kako oni resavaju probleme sela i seljaka.Povratak na selo finansiraju sa 40 000 evra po osobi i nude svakom povratniku vise odrzivih projekata vezanih najvise za proizvodnju zdrave hrane.Znaci nisu prepusteni alavim otkupljivacima i njihovim kumovima na vlasti,vec je drzava raznim mehanizmima omogucila da se pojave na trzistu i da od svog rada mogu da zive jedan vise nego pristojan zivot.

Imaju i oni sigurno problema,ali sam siguran da nisu dovedeni do ivice bioloskog opstanka kao nas seljak ovde.

• Starosedelac
« Одговор #143 послато: 25-01-2019, 09:43:50 »
Postoji jedan problem tu, ko finansira te subvencije?
Pcelinjak u okolini Niša

• Starosedelac
« Одговор #144 послато: 25-01-2019, 09:51:52 »
Ne moze se raditi nesistemski..prvo infrastruktura u selu mora biti uradjena,tj put a pre toga se moraju urediti manje sredine i varosice odakle isto ljudi beze...dakle iz tih varosica se odlazi i kada se to zaustavi moze se pricati o okolnim selima..karike na lancu se moraju redom postavljati.To je isto kao kada bi napravili gasovod npr u nekom planknskom selu a varos ispod njega nema isti taj gasovod cak sta vise nije ni stigao do nje...Mi em nemamo pare,em to sto malo imamo raspemo i pokrademo...prvo zatvoriti olos i onda ispocetka.Ali za neka sela je kasno i to je kraj...ne treba ulagati bzv pare

Ван мреже Dobrica Vulićević

• Starosedelac
  • Поруке: 591
  • Године: 59
  • Локација: smederevska palanka
« Одговор #145 послато: 25-01-2019, 10:14:13 »
Jesenas sam bio u Sloveniji. Obilazili smo njihove pčelare i pčelinjake. Niko se ne iseljava, jer imaju infrastrukturu i radna mesta i u najmanjim mestima. Tamo je veće mesto ako ima 10-15.000 stanovnika.  U Koruškoj, na mostićima saksije sa cvećem, sami meštani o njima brinu, a trava kao da je cela Slovenija kosila travu istog dana. U nedelju, došla gradonačelnica da nas pozdravi, a kod nas ?

Ван мреже Угљеша Булатовић

• Starosedelac
  • Поруке: 527
  • Године: 36
  • Локација: Фекетић
« Одговор #146 послато: 25-01-2019, 10:26:40 »
А прије свега духовна и морална обнова. И даље је више пристојног свијета,али је у дефанзиви од разних сподоба које су испливале. А што су села празна,па вјероватно да неколико милиона извршених абортуса од сексуалне револуције из кока кола социјализма,па наовамо не може проћи некажњено. У току је борба да ову земљу не населе туђини,зато нам сваки човјек треба,а Њемачка би ваљало да сачека.

Uzastopna poruka: 25-01-2019, 10:27:57
Ја први немам право гласа,моји ђедови у моје године имали петоро и шесторо ђеце.

Uzastopna poruka: 25-01-2019, 10:28:25
И били врхунски домаћини,све знали да раде.

Ван мреже Miodrag S Stanković

• Starosedelac
  • Поруке: 2.406
  • Године: 57
  • Локација: Beograd
« Одговор #147 послато: 25-01-2019, 10:33:01 »
Damire na stranu ranija neslaganja ... kakv gas kakva infrastruktura pa odlaze ljudi i iz sela i gradova gde sve to imas ... opet kazem mogu da pricam samo za planinska sela a verujem da je slicna situacija svuda gde su ova sela koja su skroz zapustena i bez stanovnika ... jedno je selo u Vojvodini i sumadiji a drugo na planini ...

Za ove koje ja znam nikakakv gas ne treba cak i da mi ga dovedu do kuce zasto bih ga placao kad imam drva vise nego sto cu potrositi za deset zivota na selu ... posle sece i drzavnih i privatnih drvoseca ostaje dovoljno da nikada ne pozelis da platis grejanje i struju. U Crnu travu je doslo desetak ljudi i znas li ko im pravi najvece probleme? upravo lokalno omatorelo i obudavelo stanovnistvo - ovo trvrdim bez ikakvog zazora - pola onih koji zive tamo su pijanice i nesposobnjakovici koji nigde ne bi uspeli a uz put su i lencuge koji nikad ne bi uzeli da gaje ni kokosku a kamoli da rade nesto drugo - samo motaju duvan, piju i kukaju na drzavu. Druga polovina - cetvrtina radi negde u drzavnim sluzbama a cetvrtina radi privatno cuti i taljiga (malo zvanicno malo nezvanicno - ali i vlast to tolerise).

E ti koji su dosli a koji se necim bave su na meti ogovaranja, podmetanja prijavljivanja miliciji - ko jos dolazi ovde da se necim bavi - ma gaje marihuanu, a leti kad na par nedelja dodju "turisti" - sve im smeta - i tudja kokoska i krava koja se posrala na put, i pcela koja je na majcinoj dusisci - ma sta hoces ... jedva cekamo da se leto zavrsi pa da odu ... to je jedno.

Drugo je da tamo idu, ne oni koji moraju vec onaj ko hoce - tamo se ne ide ni kad se mora. E takvi nemeju podrsku. A ne treba ni gas ni wi-fi (uveli i 4G ali sta ce mi? - sem za forum) samo struja i voda ... ali - hocu da raskrcim livadu (katastarski stoji) ako je srasla suma - mora pijani sumar Pedja koga moras da napojis i nahranis i dovezes, pa platis da iseku a ostane koren nista nisi uradio - treba cupati drvece iz korena zar ne? zato oni u Sloveniji kazu - prema situaciji i mere a kod nas opste mere za sve iste...

I kome se obratiti i ko ce te saslusati kad se svi bave "velikim" stvarima a niko da zagazi u bazicne i osnovne probleme koji zivot cine teskim na selu ...

Da nece Rodoljub da pokrene ta pitanja? evo odmah se uclanjujem u SPOS ...a ko drugi ako sam pcelar?

Uzastopna poruka: 25-01-2019, 10:35:31
Kakve mere drzave, banke i krediti - ako hoces da se bavis stocarstvom prvo livadu moras da imas - kad se resi kako od zaraslog zemljista livada da se napravi onda gas i wi-fi ...

Ван мреже Угљеша Булатовић

• Starosedelac
  • Поруке: 527
  • Године: 36
  • Локација: Фекетић
« Одговор #148 послато: 25-01-2019, 10:43:27 »
Браћа објаснили
https://youtu.be/Bmw26HMEiVg

• Starosedelac
« Одговор #149 послато: 25-01-2019, 10:52:12 »
Nisam mislio na bas bukvalno,nego kao primer kako se kod nas to malo novca ulaze bez ikakvog smisla...samo zarad par glasova i dodvoravanja.Napisao sam da nema smisla ulagati u nesto sto je sigurna propast...ljudi nece tamo da zive i tacka.Ja prvi necu npr...Prvo i osnovno sto treba su autoputevi po celoj zemlji,onda se ide dalje sa lokalnim putevima i tako se kompletira infrastruktura...bojim se da ce dok se to sve uradi ostati malo nas,a i to sto izgrade nece vredeti jer ce automobili verovatno i lebditi u vazduhu

• Starosedelac
« Одговор #150 послато: 25-01-2019, 11:09:14 »
Opet to sve zavisi od ličnih afiniteta i ko šta voli, ne vide svi stvari istim očima. Na žalost školovan čovek koji ima ambicije da radi u struci, ne želi da taljiga i želi da nađe sebi neko bolje mesto što je skroz u redu. Ovde je takav čovek višak i nije potrebno da ostaje.
Mi koji volimo da taljigamo, niko nam ne brani da ostanemo ovde i nije potrebno da išta menjamo. U nekom trenutku ovo stvarno liči na obećanu zemlju. Evo čitam daće na ratame svima koji nisu plaćali objedinjenu naplatu da izmire dug i otpisaće kamate, pa se mislim da napsujem oca što redovno plaća račune umesto da je otišo na letovanje. Čoveku treba možda šačica hrane da može da preživi dan, struja je takođe nepotrebna da se preživi a vode ovde ima. Država će sve tolerisati samo da se vlast ne promeni. U stvari ne baš sve, ko je poslušan ne buni se i daje podršku lako nalazi svoje mesto, ostalima je malo teže i to je danas elementarna logika funkcionisanja.
Od poljoprivrede se može živeti ali zemlje koje su isključivo poljoprivredne su siromašne. Subvecije poljoprivredi i troškove lečenja, razvoja infrastukture plaća industrija i tehnološki razvoj. Tako i tog 4g ne bi bilo da nije bilo nekog ko to može da smisli i napravi kako bi olakšao život. Ali i to košta, ničeg nema džaba iako se ovde neguje taj kult.
Sada se veštački još drži stanje da je sve u redu i da je sve lako, ali smo prezadužen narod priključen na finansijsku infuziu od spolja i to treba imati na umu.
Pcelinjak u okolini Niša

Ван мреже slavko mirkovic

• Rado viđen gost
  • Поруке: 66
  • Године: 52
  • Локација: Barosevac Lazarevac
« Одговор #151 послато: 25-01-2019, 12:15:07 »
Био сам летос у Чешкој, село нестаје нигде склада, само стрњике без краја и једног корова. Све је жуто, браон,  органска храна је реткост, село изумире!  Обезвредити рад на селу је почетак краја ,како би земља била што јефтинија, а сељак завршио у граду. У Словенији сам био 2013 скоро целу смо је обишли за три дана, утисак- рај на земљи! Нигде пикавца ни пластичне амбалаже, а трава и све остало уредно  обрађено, село као у бајци. У околини Марибора сеоски туризам , падина ка југу- виноград, са супротне стране јабучар , на стрмини  тор за јелене лопатаре. Све искоришћено и уредно до перфекције.
 Наравоученије сви су дали свој допринос држава, општина и појединци, ако један чинилац недостаје све пада. Ми смо ту већ дуго где се не назире сарадња ова три чиниоца а нема је ни на видику!

Ван мреже Miodrag S Stanković

• Starosedelac
  • Поруке: 2.406
  • Године: 57
  • Локација: Beograd
« Одговор #152 послато: 25-01-2019, 12:23:54 »
Nece poljoprivreda doneti blagostanje jednoj drzavi ali drzava bez poljoprivrede ima mnogo vecu cenu ... sad je popularno imati G4 ili G5 i digitalizaciju ali covek trosi sve sto zaradi na tri cetri stvari - hrana, pecina, taljige i poneki odevni predmet i zabavu ...

A kad trosis najmanje na hranu (tj kupujes industrijsko s...je) onda puno trosis na zdravstvo ... cesto neuspesno.

A svakakv kult se neguje ovde - npr. nase zdravstvo - ja licno mislim da treba uvesti americki sistem zdravstvenog osiguranja - e to bi bio pravi potez. Mnogi bi zakukali za turcima al turaka nigde ne bi bilo ... ili mozda americki sistem subvencionisanja poljoprivrede ...

Glavni problem za selo su zene e to ni jedna drzava ne moze da resi ... pre para, traktora, kombajna, korupcije i svega ostalog. Mozes da imas pune dve slamarice para ali nista od toga ...

Ван мреже kolundzic radovan

• Starosedelac
  • Поруке: 697
  • Године: 41
  • Локација: beograd
« Одговор #153 послато: 25-01-2019, 12:34:52 »
 I taj glavni problem se može rešiti... uvoz je slobodan!
Samo nam treba više kvalitetnih trutova!!!
Ostali uglavnom stari i nemoćni, samo poneki u punoj snazi!
 ;D ;D ;D
MOJ PČELINJAK
http://spos.info/forum/index.php?topic=30672.msg682579#msg682579
"A u ruke Mandušića Vuka, biće svaka puška ubojita"
                                             Petar Petrović Njegoš
A u ruke dobroga pčelara, svaka košnica biće puna meda...

• Starosedelac
« Одговор #154 послато: 25-01-2019, 13:11:49 »
To je opet sve posledica toga što mi ovde ne možemo doći do pravih informacija jer ono što se nama predstavlja je stalno blagostanje ili samo što nije, često se izvlači iz konteksta i sl. Često je merilo za dobro ili loše to što političari kažu ili misle. Većina njih nema nikakvu školu, nisu nikad nigde radili ili kada preslušate šta su pričali pre deset godina i sada to nema veze sa vezom. Pričaju potpuno suprotne stvari.
Amerika je potpuno različita država od recimo Nemačke, gde ti džava ne daje velike namete ali kad dođe za plaćanje sve sam plaćaš... nema subvencija za poljoprivredu, nema besplatne štkole nego se štedi od kad se rodiš. Nemačka mnogo košta, pola plate ti uzmu pola ide za tebe, veliki su nameti ali je besplatno zdravstvo ili se nešto malo doplati, škol, jedno drugo. Kod nas su veliki nameti pa se opet svede na to da sam platiš kod privatnika ili kroz korupciju ako hoćeš da se izlečiš. Ja tu vidim problem
Ali ovde se nikad nismo ozbiljnije bavili stvarima, uvek su podele, ako neko kaže suprotno to se ne uzima u obzir neko se ljudi etiketiraju i tako. Nikad se nije reklo šta mi u stvari hoćemo i da se suštinski reše stvari pa i to selo. Stvari se krpe, radi se stihijski i kampanjski i tako se radi na nivou pojedinca i čitave zemlje. Da se to iskoreni trebaće ko zna koliko, jer to ni u jednom slučaju ništa dobro neće da donese.
Pcelinjak u okolini Niša

Ван мреже Goran Perovic

• Gost
« Одговор #155 послато: 25-01-2019, 20:28:52 »
Jako ozbiljna tema,a pojedinci koji misle da su jako pametni,a primetio sam da misle da su jako i veliki pcelari,trucaju gluposti.

Ljudi...uzdrzite se se bar na jednoj temi...mene bi bilo sramota.Kada nemate sta da kazete,selo vas ne interesuje,vidite ga samo kada selite pcele,cutite ili dajte konkretne predloge.Ove forume citaju i teletabisi na vlasti i zavisno od politickog momenta imaju ispade da nesto i urade za selo,radi politickih poena,pa bar nesto da vide pametno.

Jesmo Srbi,ali pokusajmo da budemo i ljudi  !!!

• Starosedelac
« Одговор #156 послато: 25-01-2019, 21:02:43 »
Gorane ja se izvinjavam, verujem da sam jedan od onih koji odstupe od teme tako da neću više da se petljam.
Nekad me ponese nezadovoljstvo, poenta priče je da problem sela i odlazak mladih treba posmatrati u širem kontekstu jer ima mnogo problema. Nije samo selo ugroženo.
Pozdrav svima
Pcelinjak u okolini Niša

Ван мреже Goran Perovic

• Gost
« Одговор #157 послато: 25-01-2019, 21:11:07 »
Slobodane daleko si ti od onog na koga sam mislio.Tvoji postovi su vredni paznje.

Izvini ako sam te na bilo koji nacin uvredio.

• Starosedelac
« Одговор #158 послато: 25-01-2019, 21:16:51 »
Mislim da je glupo i neumesno pisati i širiti nezadovoljstvo, ali ako čovek ne kaže šta mu je na duši i mišljenja se ne razmene, ništa nismo napravili.
Možda ako neko čita nađe korisnim da razmisli o tome, ne želim da širim mržnju ali problemi su veliki i moraćemo da se suočimo sa svime pre ili kasnije.
Pcelinjak u okolini Niša

Ван мреже Predrag Ivanković

• Starosedelac
  • Поруке: 3.313
  • Локација: Barajevo
« Одговор #159 послато: 25-01-2019, 21:33:11 »
Možda jedna biljka može da vrati mlade na selo
Oprostite mi moju prošlost.