Аутор Тема: Село је продато  (Прочитано 133047 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Dušan Lazić

• Starosedelac
  • Поруке: 1.458
  • Године: 67
  • Локација: Vojka
Одг: Село је продато
« Одговор #60 послато: 29-09-2018, 19:56:02 »
Ја данас био на пијаци у суседном селу. Однео мед да продајем. Нисам продавао мед на пијаци има већ неколико година. И продао сам целих пола килограма! :o Мало ли је!?  Конкуренције са медом нема, само ја и још један пиљар са две тегле. Цена код њега 400дин.? Он није продао ни једну теглу.
  Што ја нисам продао, и остали продавци углавном сељаци, скоро па ништа не продаше. Раније док сам ишао било је народа и пијац је трајао до подне. Сада купаца скоро да нема, У девет и 47 мин када сам погледао на сат. само ми продавци на пијаци, Ај да кажем и пар купаца.  До једанаест празан пијац.
  Бар сам се лепо испричао са познаницима. Сви кукају. Кажу узимали преперате на рецку. Брескве иструлиле а многи још нису наплатили чак ни трешње. Неки су давали брескве на "отворено". САд им исплатили брескве које су отишле у извоз као да су биле индустријке. По десет динара! И ником ништа?
!Јабуке индустријске  цена на откупу четири динара!! А и ове друге не могу да продају. Амбалажа скупа. Тако да ће да испадне да су радили за препарате и гориво. Још ако буде и доста. Каже један узгајивач јабука мој исписник. "бићу срећан ако не морам да продам и трактор." :o

Ala se ispričasteeeee...!
(izvini Petre)
 Da nije tužno, bilo bi smešno. :(

Ван мреже Moma Milovanovic

• Starosedelac
  • Поруке: 9.034
  • Године: 70
  • Локација: Valjevo-Osecina-Gornje Crniljevo
« Одговор #61 послато: 29-09-2018, 21:57:03 »
Citam ovaj Petrov tekst i zakljucak se svodi na to "da surovi liberalni kapitalizam vodi u robovlasnistvo"...Prica mi drugar  tehnolog koji radi za jednu austrijsku prehrambenu fabriku u Srbiji, ovog leta je bio u Poljskoj, tamo su prehrambenu industriju pokupovali Austrijanci 80%, ostalih 20% su kupili Britanci i oni se sada u Poljskoj ponasaju kao robovlasnici, jer Poljaci nemaju vise nista svoje, malina je ove godine u Poljskoj placana 10 euro centi, a jabuka (industrijska) 2 euro centa, jer Poljaci nemaju kome drugom da prodaju...On dalje kaze da to ceka i  Srbiju i da se za sada sve nade polazu u "Nektar" koji jos odoleva stranim nasrtajima, kad "Nektar padne", Srbiju ceka sudbina Posljke....

Pozdrav Moma...

Ван мреже milijan trifunovic

• Član redakcije časopisa "Pčelar"
  • Starosedelac
  • Поруке: 2.217
  • Локација: Gornji Milanovac
« Одговор #62 послато: 29-09-2018, 22:12:48 »
Što god je bogatijih kapitalista, mnogo će više biti sirotonje, kojoj će se svakoga dana smanjivati pogača.
Menjasmo uz poklič "da promenimo pa neka bude gore" , na žalost, brzo ćemo biti roblje u ovako bogatom podneblju.

Ван мреже Горан Чакардић

• Član Izvršnog odbora SPOS-a
  • Starosedelac
  • Поруке: 758
  • Године: 50
  • Локација: Лазаревац
« Одговор #63 послато: 02-10-2018, 10:10:43 »
Selo u Mađarskoj nudi 6.000 evra svima koji se dosele

Lokalna vlast u mestu Ofalu u Mađarskoj ponudila je 6.000 evra u formi finansijske pomoći svima koji se odluče da dođu i žive u ovom mestu na jugu zemlje, piše list “Dejli nuz Hangari”.
Suma se ne mora otplaćivati, a cilj ove mere je da se spreči depopulacija mesta. U ovom malom mestu žive 333 osobe, od kojih su većina, 94 odsto, Nemci. U Ofali postoji vrtić, a stopa kriminala je gotovo na nuli. Lokalna vlada postavila je uslove budućim stanovnicima, uključujući da je određena osoba ili u braku, ili registrovanom partnerstvu, ili da je reč o samohranim roditeljima, takođe, potencijalni žitelji treba da imaju stabilno radno mesto i prihode, te da nemaju nikakva dugovanja prema državi.        (Srna)

Ван мреже slobodanpejovic

• Starosedelac
  • Поруке: 6.705
  • Године: 43
  • Локација: rudnik
« Одговор #64 послато: 02-10-2018, 18:05:49 »
Мени се чини да није продато само село већ и градови.
Пре 15  година сам почео да радим у просвети у почетку само по селима Рудничког краја. У селу Драгољ упознам учитеља који ту ради скоро цео живот. Син мајке Српкиње и оца Словенца, професора на Загребачком универзитету. Често смо водили дуже разговоре,и још тада ми рече: "видиш ово дивно село,некога је продао. Неко већ одавно исељава народ да неко други дође да живи у овој лепоти. Када сам почео да радим, када би се ђаци ухватили за руке,толико их је било да би обгрлили школу,а сад их има 10". На срећу наших непријатеља сада у тој школи има 2 ђака. Посао је са селом завршен!
Гледам често а и слушам колико мало деце има у Г. Милановцу,економија и није тако лоша,као у многим другим градовима у Србији. Код мене на Руднику мислим да има више радних места него радно способних становника. Ал џаба,после Драгоља,на ред долази Рудник ,па великом брзином стиже и Г. Милановац.

Ван мреже Vladimir Ristivojevic

• Rado viđen gost
  • Поруке: 92
  • Године: 37
  • Локација: Smederevska Palanka
« Одговор #65 послато: 02-10-2018, 19:03:09 »
Moj Djordje koji je cetvrti razred kada je polazio u prvi bilo je pet odeljenja.Posto i u drugim skolama ima dece mojih drugara situacija je manje vise bila slicna.Danica mi evo krenula u prvi razred i jedva je bilo za tri odeljenja,ispratio sam i u ostalim skolama takodje.Smederevska Palanka je mali gradic upropascen u svakom smislu.Imas dve varijante...Bg ili preko.A sela...jeza me hvata pri samoj pomisli.Proslog meseca krenuo sam na pcelinjak i prolazim kroz selo.Uz put ugledam dva decaka koji voze bicikle,zastanem i pitam:deco koji ste razred?Kazu drugi.Koliko vas ima u odeljenju?Sedmoro kazu.Sve je jasno...zivece na ovoj prelepoj,plodnoj sumadijskoj zemlji neki drugi narodi...

Ван мреже Nenad Tucakov

• Starosedelac
  • Поруке: 2.368
  • Године: 59
  • Локација: Pančevo
    • Pčelarska i radio-amaterska stranica
« Одговор #66 послато: 02-10-2018, 19:28:09 »
Ljudi, mladi ste, pa pravite decu.
Ja sam, nažalost, prvo opravio tek u 38-oj, pa nisam stigao do trećeg...
Kupujmo domaće
www.yu2m.rs/prodavnica

Ako se ne preteruje u količinama šećera i pravilnim prihranjivanjem nema bojazni da šećer dospe u med za vrcanje i nema bojazni da se slabi imunitet pčela.  - Rade Stanković
Kakvih nas ima, takvih nas i treba - Radićeva baba

Ван мреже Dejan Prsic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.981
  • Године: 38
  • Локација: Kruševac
  • LR pčelinjak 230mnv
« Одговор #67 послато: 02-10-2018, 19:33:11 »
Da vidimo malo statistiku. Tačno je da nas iseljavaju. Ovde će živeti neki drugi ljudi. A u svetu.... Statistika...

https://sh.m.wikipedia.org/wiki/Srbi

• Rado viđen gost
« Одговор #68 послато: 02-10-2018, 20:02:42 »
Nenade ja 36...znaci nije kasno za jos...2+2=4  ::)

Ван мреже Nenad Tucakov

• Starosedelac
« Одговор #69 послато: 02-10-2018, 20:19:38 »
Nenade ja 36...znaci nije kasno za jos...2+2=4  ::)
Tako je Vladimire.
Ne ostavljaj "poso" dok ti ide... ;)
Kupujmo domaće
www.yu2m.rs/prodavnica

Ako se ne preteruje u količinama šećera i pravilnim prihranjivanjem nema bojazni da šećer dospe u med za vrcanje i nema bojazni da se slabi imunitet pčela.  - Rade Stanković

Ван мреже Savo Todorović La

• Starosedelac
  • Поруке: 433
  • Године: 52
  • Локација: Lazarevac
« Одговор #70 послато: 03-10-2018, 07:17:00 »
A onda se od nekud pojavi žena,pa onako teatralno kaže,šta ti misliš da sam ja učila školu da bih muzla krave i tebi decu radjala,ti samo napraviš i nigde te posle nema ja se mučim.Kad nekim čudom ko da je duh, stvori ti se iza ledja tašta pa drekne,nisam ja tebe kćeri školovala dabi se ti mučila ako taj,prst uprt u tebe ko cev od topa,nemože tebi naći poso i obezbedit da lepo živiš ti se vrati kući,hvala bogu imaš gde mi smo se mučili, tj tast, da bi ti imala.Tast iz nje ćuti ko i većina nas seronja a ja motam traku po glavi j.... im sve do pedeset trećeg kolena u sebi ali usta zatvorena stoje,vidim sebe sa peglom u ruci,kajgana zagoreva na šporetu,to znam spremit za jelo,pa zagalamim iz grla junačkoga da jedva i sam sebe čujem ma DOBRO.I tako ode selo danas,sutra moja kuća a prekosutra daće Bog da se rode neki bolji ljudi i žene koji će u sebi imati Veru,Ljubav i Patriotizam.

• Rado viđen gost
« Одговор #71 послато: 03-10-2018, 07:29:24 »
Moj drugar kad je dobio drugo dete,posto je razlika izmedju dece 10god pitam ga: Pa dobro,sto si cekao toliko?Sta,ubedjivao si zenu?Ma jok,rece on...komsije mi zapretile,ako ti neces da napravis mi cemo...AUHHH!!! Hahahah

Ван мреже Nenad Tucakov

• Starosedelac
« Одговор #72 послато: 03-10-2018, 08:17:02 »
Moj drugar kad je dobio drugo dete,posto je razlika izmedju dece 10god pitam ga: Pa dobro,sto si cekao toliko?Sta,ubedjivao si zenu?Ma jok,rece on...komsije mi zapretile,ako ti neces da napravis mi cemo...AUHHH!!! Hahahah
Седим код кума у фирми и трачарамо...
Дође друг Мића, реч по реч и вели како му жена тражи да роде и треће дете (већ имају два сина), а он нешто није рад.
Кажем ја: Мићо, ако је М....а решила, она ће га родити, учествовао ти у томе, или не.
После су добили и трећег сина.
Tast iz nje ćuti ko i većina nas seronja a ja motam traku po glavi j.... im sve do pedeset trećeg kolena u sebi ali usta zatvorena stoje,vidim sebe sa peglom u ruci,kajgana zagoreva na šporetu,to znam spremit za jelo,pa zagalamim iz grla junačkoga da jedva i sam sebe čujem ma DOBRO.I tako ode selo danas,sutra moja kuća a prekosutra daće Bog da se rode neki bolji ljudi i žene koji će u sebi imati Veru,Ljubav i Patriotizam.
Па зашто кајгана, црни Тодоровићу? Милион разних рецепата имаш на интернету. Кад загорева, нек загорева нешто фенси...  ;D

Без шале - мислим да је и повећање наталитета један вид борбе за село. Можда треба питати те силне Русе, зашто продају станове у Лењинграду и долазе у српска села, а не у градове.
Знам, знам све муке. И сам нисам отишао на село због лакшег школовања деце и луксузнијег живота. А жалим. Можда се и могло бољом организацијом.
Kupujmo domaće
www.yu2m.rs/prodavnica

Ван мреже Jakovljevic Vladan

• Starosedelac
  • Поруке: 578
  • Године: 58
  • Локација: Loznica
« Одговор #73 послато: 03-10-2018, 09:08:00 »
Села опустела и градови се празне. Зашто? Вероватно зато што имамо важнија посла. Расправе и свађе по разним темама. Од погона преко начина на који пчеларимо до типа кошница. А просек година у пчелара 55. Младост лудост.
„Čovek koji može pobediti druge – jak je; čovek koji pobedi sebe – svemoćan je.“

Ван мреже Tadić Savo

• Urednik foruma
  • Поруке: 11.701
  • Године: 42
  • Локација: Stanišić
  • što ne želiš sebi ne poželi ni drugom.......
« Одговор #74 послато: 03-10-2018, 09:19:05 »
Ko se vraća u selo? Retko ko, ljudi koji baš vole taj život ili penzioneri koji ostavljaju deci stan u gradu. Odoše svi i to ne samo iz sela već i iz gradova.... Napuštaju ljudi zemlju i iće u još će više ići kad nam papiri budu više vredili.
Negde sam čuo da će se radnici pobuniti kad ne budu imali šta da izgube osim života a što bi sad ginuli kad mogu ići u nemačku,i da zive kao ljudi.
Neko će reći, zašto su nam dedovi ginuli.... Sigurno nisu za to da dobiješ posao preko stranke, daješ 10% i imaš obavezu da ideš na mitinge jer si primljen na ugovor...
Ko god ima priliku da ide na bolje neka ne razmišlja mnogo.... Što rekla Ceca... Idi dok si mlsd
http://spos.info/forum/index.php?topic=15387.0

...pčelarstvo je postojalo pre nas ,nadajmo se da će i posle...

Ван мреже Marko Volarevic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.547
  • Године: 36
  • Локација: Novi Banovci
  • 10xLR, 3xNukleus
    • http://mojmed.rs
« Одговор #75 послато: 03-10-2018, 09:38:23 »
Najjaci odgovor, ali pristojno srocen  ;D
Ostaviti decu ovde a kamoli na selu je ravno zlocinu protiv covecnosti!
Meni je vec u 35god pun k svega pa bih mogao da zivim negde na vrh brda i gajim pcele i zivotinje i cao. Ali decu osuditi na to!
Uzas!
A sto kaze Savo dedovi su izgleda ginuli da im unuci rade 25h dnevno u pelenama, motaju kablove za 200e i jos da se smeskaju uz to!
Da su dedovi to znali verujem da bi radje vikali "zi hail" nego se borili za ovako svetlu buducnost i "slobodu"
Meni je moj jos davno rekao da se zajebao za sve pare onog 27. marta kada je vikao "bolje rat nego pakt" Pa mu posle cupali nokte u zarobljenistvu!
Siguran sam da je tada imao viziju ovako dovne zemlje.
Niko nama nije prodao selo. Nema tu teorija zavere prosto je sve propalo, sami smo ga unistili.
A najvise su ga unistili oni koji su pobegli iz sela i domogli se asfalta i pozicije.
Isti ti koji su prvi pobegli gledaju da zabetoniraju svaki milimetar trave u gradu, kao neka osveta zemlji i blatu iz koga su pobegli.

Ван мреже Savo Todorović La

• Starosedelac
  • Поруке: 433
  • Године: 52
  • Локација: Lazarevac
« Одговор #76 послато: 03-10-2018, 10:52:14 »
Čini mi se da sam ostao bez reči.Čitam sad da Nemačka vlada pravi zakon da pojednostavi dobijanje radnih viza i proširuje odredbe zakona koja se odnosi na tražioce vize,tako da budu obuhvaćeni i oni sa srednjom stručnom spremom,ne samo fakultetski obrazovani jer kako su naglasili da imaju velike potrebe za radnom snagom.gledajući naša razmišljanja i sam znajući da je tako ja nemam jednu jedinu reč više reći.

Ван мреже Nenad Tucakov

• Starosedelac
« Одговор #77 послато: 03-10-2018, 11:31:44 »
Pa Savo, Svet postae Globalno Selo.
kada za 45 do 50 godina budemo na domak prijema u EU, biće potpuno svejedno u kom delu Evrope (tog globalnog sela) radimo. Neće trebati vize ni za nižu spremu, a arijevski će san biti ostvaren. Neki će da uživaju, a neki ćemo da radimo. Kolike će zarade tada, u tom selu biti, videćemo (ko doživi).

Volareviću, pravo u centar.
Kupujmo domaće
www.yu2m.rs/prodavnica

Ван мреже Moma Milovanovic

• Starosedelac
  • Поруке: 9.034
  • Године: 70
  • Локација: Valjevo-Osecina-Gornje Crniljevo
« Одговор #78 послато: 03-10-2018, 15:06:27 »
Niko nama nije prodao selo. Nema tu teorija zavere prosto je sve propalo, sami smo ga unistili.
A najvise su ga unistili oni koji su pobegli iz sela i domogli se asfalta i pozicije.

Otprilike tako, sami smo ga urusili, uz blagoslog i aplauz vlasti....Da parafraziram Lazu Kostica "Onaj koji je i sam  rob, nikada nece osloboditi drugog"...Ko se jednom dohvati asfalta, nikada ga se nece odreci...

• Rado viđen gost
« Одговор #79 послато: 03-10-2018, 15:57:51 »
U potpunosti se slazem sa Volarevicem.Ne mozes osuditi decu.Svi moji prijatelji...pravi prijatelji su otisli u zadnje dve-tri godine za boljim zivotom.To su sve cestiti i sposobni ljudi.Nasu opstinu su unistili "seljaci",izmileli odnekud,polupismeni,gladni,zedni,i bahati...kojima nista sveto nije.Ne vide osmeh dece,ne cuju cvrkut ptica,ne vide zelenilo trave,ne osecaju strujanje vetra...To su novopecene bit.... koje kroje sudbinu nasoj deci.E to me boli...vise od ove bede i nemastine!!!