Аутор Тема: Село је продато  (Прочитано 99661 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Radoicic Miodrag

• Starosedelac
  • Поруке: 596
  • Године: 69
  • Локација: Bor
Одг: Село је продато
« Одговор #100 послато: 04-10-2018, 21:39:11 »
Rodjen sam davne 49 u selu , Ucio osnovnu skolu sa tridesetak drugova i drugarica . Po zavrsetku osnovne skole otac kaze idi sine na zanat , od ovog seljackog posla fajde nema . Kopao je kosio , zeo i fajde nije imao , pa od cega onda ima te fajde ? Mozda od prodaje placeva i njiva , ovima sto od nekud dolaze sa gomilom para . Zanat sam zavrsio i evo me dodjoh ovde trbuhom za hlebom . Mogao je pokojni babo reci sine sedi kuci , nema hleba bez motike , ali nije hteo da me laze . Znao je kao sto i ja sada znam , da se drzava seti seljaka samo kada bude stani pani . Selo smo sami prodali , nije se imalo kud .   :(
Mica Bor

Ван мреже Marko Volarevic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.492
  • Године: 35
  • Локација: Novi Banovci
  • 10xLR, 3xNukleus
    • http://mojmed.rs
« Одговор #101 послато: 05-10-2018, 08:09:03 »
Marko , skroz su ti netacni podaci , a zakljucujem na osnovu ,,ambulanti,,
U mom zavicaju , 38 sela , a samo jedm D.Z u opstini.

U sustini bavite se praznim pricama.
Na srecu , ne shvatate koliko ste srecni trenutno.

Zdravi bili.

Zato sam i napisao oko. Daleko od toga da znam 100% tacno, ne bavim se time. A kladim u sta hoces da ni oni koji bi kao trebalo da se bave time ne znaju ni blizu.
A da smo srecni znam. Nisam blesav, vidim sta se oko mene desava. Zato me i hvata jeza.

На мрежи Randjic Jovica

• Starosedelac
  • Поруке: 4.919
  • Године: 55
  • Локација: Bela Crkva
« Одговор #102 послато: 05-10-2018, 08:10:07 »
Dok god neko placa zakup zemlje od 100 do 160 e za 57 ari za jednu godinu tu ima neke vajde...problem je sto je zemlja ogranicen faktor proizvodnje i ne moze svaki seljak da radi bar 50 h...ko ima 5 do 6 h moze samo da prezivljava a gazde kupuju dzon dira od 100 000 e..od malog je uvek malo kao i kod pcela...govorim za svoj kraj..nema parloga ni parceta zemlje da jeftino kupis....opet u Dragacevu odakle mi je otac za celo imanje moga dede dobijao sam 6000 e i poklonio sam bratu od tetke..meni taj novac nije nista a njemu znaci..jos malo vece imanje je prodato za 5000 e...i sto je najgore ostalo u parlogu..bogom dato za koze ili ovce ali nema ili nece niko da robuje stoci a za cenu da gata u solju...sta je tu je..sreca sto rusi polako dolaze u ta sela ali to je samo kap u moru.....trebalo bi 100 000 porodica da se nesto pokrene..

Ван мреже Nenad Tucakov

• Starosedelac
  • Поруке: 1.834
  • Године: 58
  • Локација: Pančevo
    • Pčelarska i radio-amaterska stranica
« Одговор #103 послато: 05-10-2018, 08:45:12 »
Mićo, to je to.
Posedi su usitnjeni, kada su u periodu industrijalizacije, početkom 20. veka, stimulisani raspadi porodičnih zajednica (zadruga). Pričao mi je deda-Pera, da su, dok je on još bio klinac (najstariji deda-Đurin unuk), živeli u porodičnoj zadruzi u Bačkoj Palanci, nijh oko 45 duša, obrađivali oko 100 lanaca zemlje i imali čopor od oko 1200 ovaca (ima li ih toliko danas na celom Zlatiboru). A i dece je, hvala Bogu, bio čitav "čopor".
Podele, na koje su sinovi nahuškani, pa kasnije nacionalizacije i tzv. maksimumi, učinili su od njih sitne zemljoposednike, a gde su dalji potomci išli na zanat i druge škole i to malo imanja se istopilo.

Ranđo, treba viriti preko plota i uferštuljiti šta to Rusi koji dolaze znaju, a mi nismo naučili... ;)

Imamo kolegu na forumu, koji sa cca 80 - 100 m kvadratnih zemlje, koju obrađuje, uzme par hiljada evra godišnje...
Bez traktora i priključnih mašina. Ko umije, njemu dvije.
Kupujmo domaće
www.yu2m.rs/prodavnica

Čim sam video da babo nosi Ridjinu kožu na štapu,
znao sam da sa Ridjom nešto nije u redu...
Možda mleko i nije najlepši napitak,
ali nema lepše ambalaže od dojke... :)

На мрежи Tadić Savo

• Urednik foruma
  • Поруке: 11.165
  • Године: 42
  • Локација: Stanišić
  • što ne želiš sebi ne poželi ni drugom.......
« Одговор #104 послато: 05-10-2018, 09:53:50 »
Kad ga niko ne prijavljuje
http://spos.info/forum/index.php?topic=15387.0

...pčelarstvo je postojalo pre nas ,nadajmo se da će i posle...

Ван мреже Nenad Tucakov

• Starosedelac
« Одговор #105 послато: 05-10-2018, 10:24:13 »
Pa eto, Savo i ti si na selu.
Našao si modus da normalno živiš. Radiš puno? Pa dobro i u fabrici mora da se radi...
Nema 'leba bez motike. Ipak

A onog nema ko za šta da prijavljuje. Prodaje na svom kućnom pragu i čist je k'o suza.
Kupujmo domaće
www.yu2m.rs/prodavnica

На мрежи Tadić Savo

• Urednik foruma
  • Поруке: 11.165
  • Локација: Stanišić
  • što ne želiš sebi ne poželi ni drugom.......
« Одговор #106 послато: 05-10-2018, 11:51:55 »
Da sam znao da može tako posadio bih i ja  :o
Status poljoprivrednika je puno lošiji nego nekog zaposlenog u fabrici, slično je i sa preduzetnicima.... Bolovanja, porodiljska... Može ovde da se zaradi više ali mora jak oslonac u porodici
http://spos.info/forum/index.php?topic=15387.0

...pčelarstvo je postojalo pre nas ,nadajmo se da će i posle...

Ван мреже Nenad Tucakov

• Starosedelac
« Одговор #107 послато: 05-10-2018, 12:20:14 »
Da sam znao da može tako posadio bih i ja  :o
Status poljoprivrednika je puno lošiji nego nekog zaposlenog u fabrici, slično je i sa preduzetnicima.... Bolovanja, porodiljska... Može ovde da se zaradi više ali mora jak oslonac u porodici
Eeeee Savo, izmuntao si me...
Ne sadi gudru (vutru, gandžu, travu), već povrtlarske kulture u plastenicima.  ;D

A za status? Pa ne znam. Koliko sam informisan, poljoprivrednici ne nose pelene (imaju kukuruz za te stvari), ako one nisu samo jeftin politički pamflet. A upravo taj oslonac u porodici je bitna stvar za opstanak i napredak. A taj se osećaj na selu izgubio. Porodica se usitnjava i svodi na nukleus, institut "mobe" se zatro, a forsira se mišljenje da je bolje u gradu biti "sekuritatea" za minimalac, nego domaćin na svom imanju.
Kupujmo domaće
www.yu2m.rs/prodavnica

На мрежи Jakovljevic Vladan

• Starosedelac
  • Поруке: 453
  • Године: 57
  • Локација: Loznica
« Одговор #108 послато: 05-10-2018, 14:41:46 »
У селу где сам купио комад земље и кућицу, почео да пчеларим, гледали су ме подругљиво или као ванземаљца. Наравно без добродошлице ни од комшија ни од тз. месне заједнице.
 Ово старих што је остало има чврсто упориште у деци која су у иностранству.
„Čovek koji može pobediti druge – jak je; čovek koji pobedi sebe – svemoćan je.“

Ван мреже Горан Чакардић

• Član Izvršnog odbora SPOS-a
  • Starosedelac
  • Поруке: 717
  • Године: 50
  • Локација: Лазаревац
« Одговор #109 послато: 02-11-2018, 10:30:36 »
U Italiji obradiva zemlja za treće dete

Italijanska populistička vlada predlaže da se porodicama “pomogne” da se odluče na treće dete tako što će im ponuditi državno poljoprivredno zemljište. Vlada se nada da će time doprineti borbi protiv sve veće depopulacije u seoskim sredinama i napuštanja obradive zemlje. Predlog je naišao na kritike opozicije koja kaže da je reč o “neo-srednjevekovnoj meri” raspodele zemlje. Cilj ove mere je da se “ohrabri socio-ekonomski
razvoj ruralnih sredina i da istovremeno podrži porodicu”. Polovina parcela koje bi išle u raspodelu je na poljoprivrednom zemljištu u vlasništvu države i nije za korišćenje u druge svrhe dok drugu polovinu čini napušteno i neobrađivano zemljište na jugu Italije.         (EurActiv)

На мрежи Krsta Sredojević

• Starosedelac
  • Поруке: 405
  • Локација: Valjevo
« Одговор #110 послато: 03-11-2018, 09:34:24 »
Ništa nije potpuno dobro i ništa nije potpuno loše. Sela se iseljavaju i nestaju, to je loše. Ali, eto velike mogućnosti za organsku pčelarsku proizvodnju, to je dobro.

Ван мреже Moma Milovanovic

• Starosedelac
  • Поруке: 8.506
  • Локација: Valjevo-Osecina-Gornje Crniljevo
« Одговор #111 послато: 03-11-2018, 09:46:21 »
Proteklih mesec dana obilazio sam podrucje bivseg sreza Podgorskog (opstina Osecina i deo opstine Valjevo (Kamenica, Srave, Pricevic i okolna sela), prikupljajuci podatke za monografiju o ucescu gradjano ovog podrucja u I. sv. ratu...Opsti zakljucak je da ce sela na ovom podrucju prakticno nestati do 2050 godine...Nailazio sam na nestvarne prizore, kuce napustene, mnoge urusene, putevi zarasli, po ceo dan hodanja moze se sresti po par starijih ljudi, sresti mladjeg coveka od 30 godina je verovatnoca kao sedmica na lotou...Da bi fotografisali spomenik trostrukog nosioca Karadjordjeve zvezde par sati smo macetama krcili sebi put...

Da li je selo prodato ili  je prepusteno samo sebi procenite i sami...

Pozdrav Moma...

Ван мреже Aleksandar Mosurovic

• Starosedelac
  • Поруке: 811
  • Локација: Novi Beograd
« Одговор #112 послато: 03-11-2018, 12:00:10 »
Selo je manji problem u odnosu na cinjenicu da nestaju citave drzave . Migracije stanovnista su pocele cak I iz drzava koje nisu nista siromasnije od Srbije.

На мрежи slobodanpejovic

• Starosedelac
  • Поруке: 6.193
  • Локација: rudnik
« Одговор #113 послато: 02-12-2018, 19:01:38 »
Ево још једног намета на малобројну популацију на селу.
Пре неки дан,прича ми другар,сеоски одборник,да уводе улице у селима, и да ће као последицу морати да мења сва документа!!

Ван мреже Moma Milovanovic

• Starosedelac
  • Поруке: 8.506
  • Локација: Valjevo-Osecina-Gornje Crniljevo
« Одговор #114 послато: 02-12-2018, 21:11:47 »
Nesto vlast radi na tome, kao da seljaci ne dobiju kompleks nize vrednosti...Dobice samo naziv ulice, a kaljuge ostaju i dalje... ::)

На мрежи Goran.Popović

• O Tim
  • Поруке: 419
  • Године: 49
  • Локација: Зајечар
« Одговор #115 послато: 02-12-2018, 21:37:56 »
Ево још једног намета на малобројну популацију на селу.
Пре неки дан,прича ми другар,сеоски одборник,да уводе улице у селима, и да ће као последицу морати да мења сва документа!!
Slušao ja nekog pomoćnika premijera ( ke ) da do nove godine lokalne samouprave snose troškove zamene dokumentacije ...
moj pčelinjak     ‚‚ GAP ‚‚
http://spos.info/forum/index.php?topic=29636.0

- sa pčelarima ne pričati o pčelarstvu uvek dođe do duge i mučne rasprave. Kada im dokažeš da nisu u pravu ( ili obratno ) oni smatraju i dalje da su u pravu -

Ван мреже Marko Volarevic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.492
  • Године: 35
  • Локација: Novi Banovci
  • 10xLR, 3xNukleus
    • http://mojmed.rs
« Одговор #116 послато: 03-12-2018, 09:17:48 »
To je moralo da se uradi. Hiljade ulica po gradu nema brojeve, to je bruka i sramota svakako. Na zalost uvek raja placa greske vlasti. Kao ono sa tablicama koje imaju kukice i kvacice...

На мрежи slobodanpejovic

• Starosedelac
  • Поруке: 6.193
  • Локација: rudnik
« Одговор #117 послато: 03-12-2018, 12:25:09 »
Марко,шта је морало!? Како може да буду улице по селима у мом крају. Стотине сокака и путева,нема то везе са улицом! А верујем да у свету нигде нема ничег  сличног.Чемун то служи!? Неће да знају где су!
Друго је за градове.
Ово је само узимање пара на фору ко то са таблицама.
Горане тешко да ће да стигну,још нису добили ни назив " улице"!

На мрежи Milan D. Djordjevic

• Starosedelac
  • Поруке: 2.384
  • Године: 57
  • Локација: Kragujevac
« Одговор #118 послато: 03-12-2018, 15:15:07 »
Setili se, velika pamet.
Pa vekovima u mom selu i okolini, svaki sokak, svaka mala ima svoje ime. To svako ko treba da zna, zna i ako nigde ne piše. Oni koji to ne znaju i ne treba da znaju.

Ван мреже Dobrica Vulićević

• Starosedelac
  • Поруке: 523
  • Локација: smederevska palanka
« Одговор #119 послато: 03-12-2018, 22:52:47 »
Šta bih uradio da se nešto pitam ( a ne pitam se ). Vlast bi trebala da svake godine obnovi bar 10 sela. A to znači : mini pogon sa n-radnih mesta, putevi, ambulanta, obdanište...+ 300 evra po porodici mesečno, a za povratnike na selo i besplatno hektar zemlje. Mislite da je nemoguće i da nema para ? Da to nije posao države...