Аутор Тема: Село је продато  (Прочитано 92208 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Radoicic Miodrag

• Starosedelac
  • Поруке: 579
  • Године: 69
  • Локација: Bor
Одг: Село је продато
« Одговор #100 послато: 04-10-2018, 21:39:11 »
Rodjen sam davne 49 u selu , Ucio osnovnu skolu sa tridesetak drugova i drugarica . Po zavrsetku osnovne skole otac kaze idi sine na zanat , od ovog seljackog posla fajde nema . Kopao je kosio , zeo i fajde nije imao , pa od cega onda ima te fajde ? Mozda od prodaje placeva i njiva , ovima sto od nekud dolaze sa gomilom para . Zanat sam zavrsio i evo me dodjoh ovde trbuhom za hlebom . Mogao je pokojni babo reci sine sedi kuci , nema hleba bez motike , ali nije hteo da me laze . Znao je kao sto i ja sada znam , da se drzava seti seljaka samo kada bude stani pani . Selo smo sami prodali , nije se imalo kud .   :(
Mica Bor

Ван мреже Marko Volarevic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.477
  • Године: 35
  • Локација: Novi Banovci
  • 10xLR, 3xNukleus
    • http://mojmed.rs
« Одговор #101 послато: 05-10-2018, 08:09:03 »
Marko , skroz su ti netacni podaci , a zakljucujem na osnovu ,,ambulanti,,
U mom zavicaju , 38 sela , a samo jedm D.Z u opstini.

U sustini bavite se praznim pricama.
Na srecu , ne shvatate koliko ste srecni trenutno.

Zdravi bili.

Zato sam i napisao oko. Daleko od toga da znam 100% tacno, ne bavim se time. A kladim u sta hoces da ni oni koji bi kao trebalo da se bave time ne znaju ni blizu.
A da smo srecni znam. Nisam blesav, vidim sta se oko mene desava. Zato me i hvata jeza.

Ван мреже Randjic Jovica

• Starosedelac
  • Поруке: 4.843
  • Године: 55
  • Локација: Bela Crkva
« Одговор #102 послато: 05-10-2018, 08:10:07 »
Dok god neko placa zakup zemlje od 100 do 160 e za 57 ari za jednu godinu tu ima neke vajde...problem je sto je zemlja ogranicen faktor proizvodnje i ne moze svaki seljak da radi bar 50 h...ko ima 5 do 6 h moze samo da prezivljava a gazde kupuju dzon dira od 100 000 e..od malog je uvek malo kao i kod pcela...govorim za svoj kraj..nema parloga ni parceta zemlje da jeftino kupis....opet u Dragacevu odakle mi je otac za celo imanje moga dede dobijao sam 6000 e i poklonio sam bratu od tetke..meni taj novac nije nista a njemu znaci..jos malo vece imanje je prodato za 5000 e...i sto je najgore ostalo u parlogu..bogom dato za koze ili ovce ali nema ili nece niko da robuje stoci a za cenu da gata u solju...sta je tu je..sreca sto rusi polako dolaze u ta sela ali to je samo kap u moru.....trebalo bi 100 000 porodica da se nesto pokrene..

На мрежи Nenad Tucakov

• Starosedelac
  • Поруке: 1.669
  • Године: 58
  • Локација: Pančevo
    • Pčelarska i radio-amaterska stranica
« Одговор #103 послато: 05-10-2018, 08:45:12 »
Mićo, to je to.
Posedi su usitnjeni, kada su u periodu industrijalizacije, početkom 20. veka, stimulisani raspadi porodičnih zajednica (zadruga). Pričao mi je deda-Pera, da su, dok je on još bio klinac (najstariji deda-Đurin unuk), živeli u porodičnoj zadruzi u Bačkoj Palanci, nijh oko 45 duša, obrađivali oko 100 lanaca zemlje i imali čopor od oko 1200 ovaca (ima li ih toliko danas na celom Zlatiboru). A i dece je, hvala Bogu, bio čitav "čopor".
Podele, na koje su sinovi nahuškani, pa kasnije nacionalizacije i tzv. maksimumi, učinili su od njih sitne zemljoposednike, a gde su dalji potomci išli na zanat i druge škole i to malo imanja se istopilo.

Ranđo, treba viriti preko plota i uferštuljiti šta to Rusi koji dolaze znaju, a mi nismo naučili... ;)

Imamo kolegu na forumu, koji sa cca 80 - 100 m kvadratnih zemlje, koju obrađuje, uzme par hiljada evra godišnje...
Bez traktora i priključnih mašina. Ko umije, njemu dvije.
Kupujmo domaće
www.yu2m.rs/prodavnica

Čim sam video da babo nosi Ridjinu kožu na štapu,
znao sam da sa Ridjom nešto nije u redu...
Možda mleko i nije najlepši napitak,
ali nema lepše ambalaže od dojke... :)

На мрежи Tadić Savo

• Urednik foruma
  • Поруке: 11.006
  • Године: 41
  • Локација: Stanišić
  • što ne želiš sebi ne poželi ni drugom.......
« Одговор #104 послато: 05-10-2018, 09:53:50 »
Kad ga niko ne prijavljuje
http://spos.info/forum/index.php?topic=15387.0

...pčelarstvo je postojalo pre nas ,nadajmo se da će i posle...

На мрежи Nenad Tucakov

• Starosedelac
« Одговор #105 послато: 05-10-2018, 10:24:13 »
Pa eto, Savo i ti si na selu.
Našao si modus da normalno živiš. Radiš puno? Pa dobro i u fabrici mora da se radi...
Nema 'leba bez motike. Ipak

A onog nema ko za šta da prijavljuje. Prodaje na svom kućnom pragu i čist je k'o suza.
Kupujmo domaće
www.yu2m.rs/prodavnica

На мрежи Tadić Savo

• Urednik foruma
  • Поруке: 11.006
  • Године: 41
  • Локација: Stanišić
  • što ne želiš sebi ne poželi ni drugom.......
« Одговор #106 послато: 05-10-2018, 11:51:55 »
Da sam znao da može tako posadio bih i ja  :o
Status poljoprivrednika je puno lošiji nego nekog zaposlenog u fabrici, slično je i sa preduzetnicima.... Bolovanja, porodiljska... Može ovde da se zaradi više ali mora jak oslonac u porodici
http://spos.info/forum/index.php?topic=15387.0

...pčelarstvo je postojalo pre nas ,nadajmo se da će i posle...

На мрежи Nenad Tucakov

• Starosedelac
« Одговор #107 послато: 05-10-2018, 12:20:14 »
Da sam znao da može tako posadio bih i ja  :o
Status poljoprivrednika je puno lošiji nego nekog zaposlenog u fabrici, slično je i sa preduzetnicima.... Bolovanja, porodiljska... Može ovde da se zaradi više ali mora jak oslonac u porodici
Eeeee Savo, izmuntao si me...
Ne sadi gudru (vutru, gandžu, travu), već povrtlarske kulture u plastenicima.  ;D

A za status? Pa ne znam. Koliko sam informisan, poljoprivrednici ne nose pelene (imaju kukuruz za te stvari), ako one nisu samo jeftin politički pamflet. A upravo taj oslonac u porodici je bitna stvar za opstanak i napredak. A taj se osećaj na selu izgubio. Porodica se usitnjava i svodi na nukleus, institut "mobe" se zatro, a forsira se mišljenje da je bolje u gradu biti "sekuritatea" za minimalac, nego domaćin na svom imanju.
Kupujmo domaće
www.yu2m.rs/prodavnica

На мрежи Jakovljevic Vladan

• Starosedelac
  • Поруке: 436
  • Године: 57
  • Локација: Loznica
« Одговор #108 послато: 05-10-2018, 14:41:46 »
У селу где сам купио комад земље и кућицу, почео да пчеларим, гледали су ме подругљиво или као ванземаљца. Наравно без добродошлице ни од комшија ни од тз. месне заједнице.
 Ово старих што је остало има чврсто упориште у деци која су у иностранству.
„Čovek koji može pobediti druge – jak je; čovek koji pobedi sebe – svemoćan je.“