Аутор Тема: Ponovo pocetnik  (Прочитано 9419 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Милорад Ашћерић

• Starosedelac
  • Поруке: 409
  • Локација: Nova Pazova
  • Милорад Ашћерић
Одг: Ponovo pocetnik
« Одговор #20 послато: 17-02-2018, 07:45:31 »
Svi smo izneli neko svoje iskustvo i mišljenje.
Pravi uzrok jedino se može utvrditi putem labaratorijske analize (pregeda): uginulih pčela, polena i meda.

Ван мреже Savo Todorović La

• Starosedelac
  • Поруке: 337
  • Године: 51
  • Локација: Lazarevac
« Одговор #21 послато: 17-02-2018, 10:27:02 »
Pozrav zemljače i srećan novi početak,nadam se uspešan i ovaj put trajan.Mislim da si sam došao do dobrog zaključka i nadam se da nećeš ponoviti grešku.

Ван мреже Dobrica Vulićević

• Starosedelac
  • Поруке: 552
  • Године: 58
  • Локација: smederevska palanka
« Одговор #22 послато: 17-02-2018, 20:25:10 »
 " Izuzetno jake pcelinje zajednice u mjesecu avgustu propadaju pocetkom oktobra.
Sav med ostaje u kosnicama, pregrst pcela sa maticom i mnogo legla uglavnom zatvorenog, prosaranog, koje vec ima neprijatan miris. "

Vladimire, ovaj tvoj opis mi je privukao pažnju. Analize jedino mogu da daju pravi odgovor, ali ja sumnjam na varou, nozemu....pa tek na kraju na polen od kukuruza. Zašto tako mislim : sredstva za tretman protiv varoe su meni potpuno nepouzdana, vreme stradanja društva se poklapa sa vremenom kada društva obično stradaju od varoe, kada ima nozeme društva mnogo troše hranu i gubitak pčela nastoje da nadoknade povećanim leglom, ali jednog momenta nema dovoljno pčela da pokriju leglo, aktiviraju se virusi i uzročnici drugih bolesti. Bolesne pčele stradaju van košnice iz altruističkih razloga. Nastaje kolaps.

Ван мреже Gradimir Avramovic

• O Tim
  • Поруке: 5.538
  • Године: 52
  • Локација: Beograd
« Одговор #23 послато: 19-02-2018, 08:04:27 »
Svaka čast na iskrenosti...ali analize će reći tačan uzrok, da se ne luta sa nagađanjima...

Ван мреже Branislav Babic

• Novi stanovnik
  • Поруке: 196
  • Локација: Montreal, Kanada
« Одговор #24 послато: 19-02-2018, 08:20:59 »
Super je sve to narode, ali covek pcelari više od dvadeset godina, a problemi su mu se pojavili otkada je taj kukuruz počeo tu kraj njegovog pcelinjaka da se seje.  Možda je varoa, možda je i nozema, ali nekako logički gledano....
Daj Boze da analize razreše misteriju.

Ван мреже Zoran Krstic

• Starosedelac
  • Поруке: 3.148
  • Године: 49
  • Локација: Donja Lomnica
« Одговор #25 послато: 19-02-2018, 08:28:08 »
  Dobro doso na forum i srecan novi pocetak.
Nekad na pocetku mog pcelarenja sam imao uspon i pad. Radeo sam i analizu u kojoj nisu nista pronasli. Resio sam da potrazim krivca u sebi i nasao greske koje mi se desavale. Naime dosta stvari sam radeo sa zakasnjenjem i bez provere. Danas uspesno pcelarim i nemam nikakvih gubitka.

Ван мреже Savo Todorović La

• Starosedelac
  • Поруке: 337
  • Године: 51
  • Локација: Lazarevac
« Одговор #26 послато: 19-02-2018, 08:46:48 »
Ja sam naime imao sličan ili isti problem i sa sigurnošću mogu reći da je isključivi krivac kokuruz,mislim ja sam.Pre tri godine sam odvezao kontejner sa 56 košnica na suncokretovu pašu.Društva su bila spremljena i izuzetno jaka.Pošto je kontejner dug a i kamion kojim vozim veći nisam mogao naći mesto osim na jednom graničnom putu između dve parcele,da nebih smetao ljudima ako bi tu prolazili ušao sam malo u kokuruz i tu zapečatio sudbinu svih 56 zajednica.Moj kolega sa istim kontejnerom stao je na drugu stranu table od suncokreta i nije imao takve gubitke pčela.Moj prvi dolazak u obilazak je bio samo za infrakt od količine uginulih pčela ispred kontejnera a u košnicama je ostalo po nekih hiljadu tek izašlih pčela iz legla,ostalo je sve ostalo da leži ispred.kontejner sam istu veče vratio ali tim društvima spasa nije bilo i uz moje uložene napore pojačavanjem,hranjenjem itd sva društva su do proleća stradala.Pošto dosta mojih kolega je bilo na toj lokaciji i u razgovoru sa njima došao sam do zaključka da je jedini krivac kokuruz.Ostali koji su bili u tom ataru imali su zanemarljive gubitke kako pčela tako i društava.

Ван мреже Miodrag S Stanković

• Starosedelac
  • Поруке: 1.946
  • Године: 56
« Одговор #27 послато: 19-02-2018, 09:09:59 »
Vladimire zelim ti uspeha u daljem pcelarenju i ima jos ljudi koji misle na slican nacin o najvecim uzrocima stradanja pcela ...

Zorane gde u Svodju imas 50ha parcelu u komadu bilo cega? Tvoji ili moji uslovi se razlikuju 100% od uslova kolege koji je otvorio temu. Samo sagledavanje mikroklimatskih i pasnih uslova u krugu doleta pcela jednog pcelinjaka moze dati pravu sliku stanja stvari a nikako jedna uopstena i preslikana analiza.

Ван мреже Raša Radivoje Stojanović

• O Tim
  • Поруке: 2.566
  • Године: 53
  • Локација: Novi Beograd - Barajevo
« Одговор #28 послато: 19-02-2018, 09:19:36 »

Zorane gde u Svodju imas 50ha parcelu u komadu bilo cega? Tvoji ili moji uslovi se razlikuju 100% od uslova kolege koji je otvorio temu. Samo sagledavanje mikroklimatskih i pasnih uslova u krugu doleta pcela jednog pcelinjaka moze dati pravu sliku stanja stvari a nikako jedna uopstena i preslikana analiza.

Koliko sam pratio:
Zoran seli na više paša
Ti stacionarno pčelariš.
Razlika je u km kvadratnim :)
Мој пчелињак

"Искуство је најбоља школа, само је школарина врло скупа". Сократ

"Добро чини, добром се надај"

Ван мреже Miodrag S Stanković

• Starosedelac
  • Поруке: 1.946
  • Године: 56
« Одговор #29 послато: 19-02-2018, 09:42:29 »
Raso, Zoran ima bagrem a da ne pomeri kosnicu jedan metar, poceo da seli cini mi se prosle godine na suncokret Vladimir je opisao potpuno drugaciju situaciju gde mu je parcela od 50 ha kukuruza odmah do pcelinjaka bez drugih izvora polena.

Kao sto rekoh a i ponovo cu - jedna od najvecih gresaka mnogih pcelara bez obzira na iskustvo je da slusaju savete i traze pomoc od ljudi koji su geografski udaljeni dosta od njih pa i po visinskoj razlici umesto da sagledaju svoje mikro uslove pa vide sta im je raditi.

Vladimir sagledao sve, uocio potencijalni problem i rece da ce proveriti sa ljudima iz instituta. A nije tu od juce pa da mislimo da ne zna nista.

Opet sa druge strane mi se ubijemo pisuci svoja misljenja a treba sacekati rezultate svih analiza, posto covek radi za sebe mozda ih i bude a ne ko kod nas - trovanje vojna tajna od nacionalnog interesa (pojedinacnog interesa  ;D)

Uzastopna poruka: 19-02-2018, 09:48:08
Usput ponovo procitao njegovu analizu problema i pogledao snimak - daje im pogacu verovatno kao prihranu jer ide u hranilicu i samo im polen treba valjda u avgustu. A kad ga nema nose i brasno i griz i piljevinu sto ne bi i kukuruzni polen. A samo kad se setim onog snimka gde pcela uzme kapilarnu rosu sa kukuruza cije je seme tretirano neonikotinoidima i ugine za 20 min od nje ...

Ko zna mozda je i to problem ...
« Последња измена: 19-02-2018, 09:48:08 Miodrag S Stanković »

Ван мреже Aca Arandjelovic

• Starosedelac
  • Поруке: 369
  • Године: 67
  • Локација: Vlasotince
« Одговор #30 послато: 19-02-2018, 15:46:38 »
Nema vise objava na temi GMO niti u vezi chemtrals,sto ne znaci da su stvari resene i da je sve OK ali nije a posledica ce biti sve vise kako po ydravlje ljudi i ostalog zivug sveta takodje i na zivotnu sredinu,sada je kolega Medic izneo svoju muku koja ga je snasla,bojim se da njegov slucaj u buduce ne yadesi i neke druge a i to ce b iti samo njihova muka i problem tako da ce pravi uzrok ostati javna tajna u domenu teorije a zivot ide dalje i mora se nesto raditi pa i na tudju korist

Ван мреже Радосављевић Ненад

• Starosedelac
  • Поруке: 7.292
  • Локација: Осаоница
  • Чини другима оно што би волео да други чине теби.
« Одговор #31 послато: 19-02-2018, 16:29:03 »
Владимире у сваком случају, најсигурније ти је да даш узорке на анализу.
Дали си урадио стерилизацију кошница када си населио ројеве?
Када је дошло до страдања пчелињих заједница, да ли је и колико било мртвих пчела на подњачи?
Може бити вароа, хемиска срества, али може бити коју људи избагавају да спомену( није мијасно због чега) а то је нозема церана.Ако је дошло до наглог слабљења пчелињих заједница, а да притом нема мртвих пчела на подњачи, а да су кошнице остале са медом без пчела и да није била присутна грабеж од стране других кошница, то је готово сасвим сигурно церана.Не би било лоше да на итернету прочиташ о болестима пчела и њиховим синтомима.
Добро чини , добру се надај.
Помозимо слабијим и немоћним и људима у невољи јер се добро се добрим враћа.
Да су људи само мало бољи и да имају више вере у Бога , било би нам боље свима.
http://www.pouke.org/forum/index

Ван мреже Vladimir Medic

• Prolaznik
  • *
  • Поруке: 0
  • Локација: Prijedor
« Одговор #32 послато: 19-02-2018, 23:23:09 »
Hvala ljudi, raspisali ste se a ja nisam citao poruke. Izvinjavam se.

Ne znam jos kako se citiraju pojedinacni odgovori pa cu odgovarati u jednom postu ako tako moze da se kaze.
Sa instituta me jos nisu zvali ali radicemo analize obavezno; sto uskoro a nesto i u toku pasne sezone.

Razmisljam i dalje, citam odgovore i dajete mi mnogo novih ideja.
Pokusacu svima odgovoriti:

Kosnice cistim tako sto odstranjujem propolis i vosak. Suncam i tretitam let lampom.
Kod mene je pravilo da kada plodisni ram sa leglom "ode" u mediste vise nikada se ne vraca u plodiste. Nikada!
Svake godine mijenjam 8-10 plodisnih ramova (takvi su uslovi u proljece da to mogu uraditi, poslije bagrema nemam uslove za to. Eventualno 1-2 rama na lipi da izvuku).
Drvene ramove/okvire kako ih ko zove ne otkuvavam vec isto ocistim i tretiram let lampom.
Med koji ostane od pcela koje su uginule pretapam komplet sace, ne dajem nista pcelama. Svakako je to sirup od prihrane.
Za ovih 22 godine pcelarenja su SAMO JEDNOM sebi same obezbjedile zimnicu. Jednostavno nema.

Sto se tice sumnje da je varoa izazvala pomor o tome ne zelim ni da razmisljam.
Ako je ove godine to ucinila ja se vise nikada necu moci odbraniti od varoe jer je apsolutno sve uradjeno sa sredstvima koja su nam dostupna.
U prilog moje tvrdnje ide cinjenica da ni jedno drustvo nije propalo na pcelinjacima koje sam odrzavao da tako kazem (drugih pcelara).
Do prije 3 godine sam odrzavao pcelinjak tokom cijele sezone covjeku koji je na zalost umro i nikada nismo imali bilo kakav gubitak osim ukoliko ugine matica u toku zime pa moramo spajati.
Mnogo pcelara je ove godine cekalo bilo kakvu pasu da izvrcaju bar koji kilogram meda pa nisu tretirali pcele do pocetka septembra i niko nije prijavio gubitke.
Mozda nece da kazu, kriju ali ja nikada nista ne krijem.
Imam 44 godine i do sada sam obucio nekoliko pcelara za koje mogu da kazem da su dobri pcelari.
Jednostavno, roblem je kod mene! Lokacija.

Teren je dosta vlazan. Ispod sloja zemlje na dubini od 30 cm je glina. Zadrzava vodu dugo poslije kise.
Imam cesto maglovita jutra zbog blizine ribnjaka a grad je u kotlini. Cesto dok je bagrem u cvijetu magla traje do 10h ujutro.
Vlaznost je velika, ide u prilog tezi da pcele stradaju od nozeme ali imam utisak da je okidac kukuruz!

Kukuruz "nacne" pcele i onda se izgubi ravnoteza u kosnici i javi se nozema. Imam i krecno leglo povremeno.

Ranijih godina je bilo pravilo, koliko zazimis ako imaju hrane toliko ce da prezimi. Eventualno ako koje drustvo ostane bez matice pa se mora spajati.
Najvise do sada sam imao 114 drustava ali takva je lokacija da je to samo patnja dok se sve prihrani.
50 drustava je neki optimum koji ja ne mogu da dostignem. Na zalost.

To bi za sada bilo sve dok ne uradimo analize na institutu.

I na kraju; odlucio sam da ove sezone sva drustva dobiju nove kosnice iz rezerve i nove drvene ramove koje cu napraviti mada nisam planirao.
Inace, sve na pcelinjaku izradjujem sam od pocetka.
Jedino sto sam kupio do sada su podnjace za sakupljanje polena. Umro je covjek kome sam odrzavao pcelinjak pa sam ih kupio polovne mada su koristene samo jednu sezonu.

Ван мреже Vladimir Medic

• Prolaznik
  • *
  • Поруке: 0
  • Локација: Prijedor
« Одговор #33 послато: 08-01-2019, 23:28:43 »
Pozdrav svima,
posto nista nisam javljao od februara dugo mi je trebalo da se uopste odlucim da bilo sta napisem.
Sada vec kao bivsi pcelar, zaljubljenik u pcele i prirodu osjecam potrebu da napisem par recenica:

Odustao sam i "odmoricu" od pcelarstva. Razocaran sam toliko da sam dobio visok pritisak i aritmiju.
Silna ocekivanja od protekle 2018. sam imao.

Nikakvu komunikaciju nisam imao sa institutom u BL. Jednostavno, prosao voz. Koga jos pcele zanimaju!?
One jadnice sto su prezivjele zimu su dale jedva 100Kg bagremovog meda. Slab razvoj i pored stimulativne prihrane.
Ni jedno drustvo nije imalo 2 medisna nastavka!?
Jedno drustvo cak cijelu godinu nije moglo da napuni LR sanduk sa pcelama.
Svasta sam eksperimentisao. Nabavio sam od kolege pcelara 3 roja sa grane i stavio ih u trnke od pruca jer sam cak sumnjao na vosak.
Pravio sam nove kosnice, nove ramove, uzimao vosak od drugog proizvodjaca.
Pripremao sam "Nozevoj" i prskao pcele i davao u sirup. Osim sto je lijepo mirisalo nikakvog efekta nije bilo.
Na jednom drustvu sam pokusao hidrogen peroksid 3% jer sam i to ovde procitao. I to drustvo je propalo.
Sve je propalo. Imam jos 10-ak drustava sa sakom pcela i nadam se da ce i to propasti ako vec nije.
Pocetak oktobra i raspad sistema.

Iz ocaja sam spaljivao kompletne kosnice sa svim sadrzajem. Nemam zelju da pretapam vosak.
Imam jos 50 kompletnih kosnica na 2 nastavka od kojih je polovina puna ramova.
Ne vjerujem da cu imati zelju da bilo sta pretapam.

Cujem da i ostale kolege imaju gubitke, velike. Rijetki su oni koji nemaju gubitke.
Neka bude da su uginule od nosema ceranae.

Kao sto rekoh, ocajan sam jer sam zelio da od ovoga zivim. Skromno ali da to bude moj posao.
Sada preostaje jedino da radim nesto drugo ili da idem u Njemacku kao i svi sto odose. A ne ide mi se.

Drugari nude rojeve da pocnem ponovo ali sam se zahvalio na trudu.

Do eventualno nekog novog pocetka veliki pozdrav i MEDNO!

P.S. Ovo moje pisanije je veoma turobno i mracno kako se i ja osjecam.
Dan se produzio evo vec 40 minuta, uskoro ce lijeska, visibaba pa onda iva. Kod mene ove godine nece da lete :(

Ван мреже Рајко Борић

• Starosedelac
  • Поруке: 1.309
  • Локација: Београд
« Одговор #34 послато: 09-01-2019, 09:59:40 »
Уредници, Владимир је написао 10 порука, зашто му је бројчаник на 0? Па зато
Корисник 'Vladimir Medic' не може да прима приватне поруке.

Ван мреже Rade Kostadinovic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.481
  • Године: 61
  • Локација: Kragujevac
  • 034/311-910, 064/190 54 77
« Одговор #35 послато: 09-01-2019, 12:10:32 »
Šta reći?
Jako tužna priča.
Svi smo imali uspehe i padove...najtezi su padovi na početku.
Kolega Mediću, najlakše je savet dati...ali odluka je jedino Vaša.

Veliki pozdrav iz zime okovanog Kragujevca.
"Kada bi svi mislili isto, onda ne bismo mislili ništa".- Akademik Matija Bećković

На мрежи Tadić Savo

• moderator
  • Поруке: 11.260
  • Године: 42
  • Локација: Stanišić
  • što ne želiš sebi ne poželi ni drugom.......
« Одговор #36 послато: 09-01-2019, 13:35:32 »
Уредници, Владимир је написао 10 порука, зашто му је бројчаник на 0? Па зато
Корисник 'Vladimir Medic' не може да прима приватне поруке.
iz tog razloga Rajko što nije pisao postove tamo gde se poruke broje
http://spos.info/forum/index.php?topic=15387.0

...pčelarstvo je postojalo pre nas ,nadajmo se da će i posle...

Ван мреже Рајко Борић

• Starosedelac
  • Поруке: 1.309
  • Локација: Београд
Поново почетник
« Одговор #37 послато: 09-01-2019, 17:48:28 »
Раде, није Владимир почетник. Ради четврт века са двестотинак кошница, што својих што туђих.
Саво, пише човек о важна два проблема – помор због „монсанта“ и последична депресија. Ваљало би његове поруке преместити где се броји.
Владимире, тешко ми је било читати шта ти се догађа. Саосећам с тобом.
Једна година паузе није лоша да се хладне главе анализира и нађе решење, очисте и спреме кошнице и опрема. Свакако топи восак, он је скуп и драгоцен. Размотри да третираш кошнице потапањем у врућ парафин. То ће их дугорочно заштитити а и мирније ћеш спавати.
Да ли си летос одселио пчеле кад је кренуо полен у кукурузу?
Претпостављам да си пробао да причаш са фармером али да је један од људи са којима не може да се разговара. Скоро сигурно је проблем тај кукуруз па су решења само два: селидба или налажење јачег феудалца који ће са фармером да реши ствар.

На мрежи Predrag Dejanovic

• Rado viđen gost
  • Поруке: 52
  • Локација: Niš
« Одговор #38 послато: 09-01-2019, 23:40:00 »
Sve mi je jasno al mi samo jedno nije jasno, ako se već žestoko sumnja na trovanje iz najbliže okoline i ako se pouzdano zna da je lokacija jako loša iz više razloga zašto pobogu čpveče ne promeni lokaciju pčelinjaka? Uvek ima puno ljudi koji su spremni da i besplatno ustupe neku svoju parcelu za postavljanje pčelinjaka, ako ništa drugo ono makar da je pokosiš da ne zaraste u korov.

Ван мреже Dijan Todić

• Doseljenik
  • Поруке: 135
  • Године: 34
  • Локација: Modrica Republika Srpska
« Одговор #39 послато: 10-01-2019, 16:21:43 »
Procitao sam sve postove i cini mi se da tu ima dosta njegovog propusta. Puno se tu spominje polovno i dezinfikovano,paljeno itd.
Ako nesto nije kako treba pa i najmanja sumnja na ATL,nozemu isl.sa tim na lomaču.