Аутор Тема: Манастир Љубостиња  (Прочитано 19156 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Sveto Stevanovic

• Starosedelac
  • Поруке: 4.055
  • Локација: Užice
Манастир Љубостиња
« послато: 28-10-2009, 21:09:47 »
На левој обали Љубостињске реке, пет километара северно од Трстеника, налази се Манастир Љубостиња, са црквом Успења Богородице. Манастир је задужбина кнегиње Милице, подигнут крајем XIV и почетком XV века. У њему се кнегиња Милица постригла у чин монахиње и добила име Евгенија и ту прикупила око себе удовице властеле изгинуле у боју на Косову (1389.); препустивши престо свом старијем сину Стефану. Овде је и умрла и сахрањена у цркви са леве стране од улаза. Ту се налази и гробница Стефана, Јефимијиног сина кесара Угљеше, који је био у сродничким везама са Милицом и деспотом Стефаном чији се гроб налази са десне стране од улаза. Угљешина жена, Јефимија, једна од првих жена у Србији која се бавила књижевношћу и уметношћу, извезла је у злату, на свили чувени покров, са похвалом кнезу Лазару као дар манастиру.

Ван мреже Rodoljub Živadinović

• Predsednik SPOS-a
  • Starosedelac
  • Поруке: 11.658
  • Године: 46
  • Локација: Житковац
Одг: Манастир Љубостиња
« Одговор #1 послато: 28-10-2009, 21:36:07 »
Имате ли још коју слику манастирског пчелињака?
Ако немате непријатеље, значи да нешто нисте урадили како треба (Конфучије).

Веома је тужна судбина оног ко нема непријатеље (Публилије).

"I'm not sorry they stole my ideas, I'm sorry they didn't have their own" - Nikola Tesla

• Starosedelac
« Одговор #2 послато: 28-10-2009, 21:54:29 »
Имам још једну, али је слична овој. У Манастиру је забрањено сликање, па су ове фотографије настале кришом.Питао сам једну монахињу да сликам бар пчелињак, али ми није одобрила. Није ми јасно зашто је то тако. Поздрав.

Ван мреже Slobodan Jevtic

• Dokazani prijatelj foruma SPOS Info
  • moderator
  • Поруке: 18.384
  • Године: 70
  • Локација: St.Kostolac
« Одговор #3 послато: 28-10-2009, 22:03:27 »
Sveto mnogo čudno da nije dozvolila slikanje to je izuzetan primer
nije dozvoljeno slikati vernike u manastirima bez njihove dozvole
uz blagoslov svakog sveštenika može se slikati i nije mi se dogodilo do sada
da ne dobijem blagoslov za slikanje uz normalno poštovanja određenih kodeksa ponašanja.
Sloba J

• Starosedelac
« Одговор #4 послато: 28-10-2009, 22:40:05 »
На забрану сликања нас је упозорио наш водич. Ја сам се ипак надао да ћемо моћи да сликамо бар пчелињак, али нисмо добили дозволу. Пчелињак је јако леп, неких 20-так ДБ кошница. Ја сам некако направио ове две слике, али из даљине тако да се на њима не могу видети детаљи. Већина слика сликана је изван Манастира. Следећег дана када сам отишао у Жичу био сам помало безобразан и дрзак и нисам се много обазирао на упозорења па сам тамо направио много више слика које су и квалитетније. То ћу поставити у теми за Манастир Жича.

• Predsednik SPOS-a
  • Starosedelac
« Одговор #5 послато: 29-10-2009, 07:47:14 »
2005. године нисам хтео да уђем у један манастир на Фрушкој Гори из "протеста" што ми нису дозволили да сликам. Тај проблем сам решио тако што више никада никога не питам да ли је дозвољено сликање, и нема никаквих проблема, сликам све што сматрам да треба сликати. Сигуран сам да се Бог због тога не љути, он није ни ставио забрану. Свештеници никако да схвате да цркве и манастири нису њихови, него Божји и наши. Ако не дају сликање, то је исто као да не дају ни гледање, и онда би требало да ставе катанац на двери и да напишу да је људима улаз забрањен. Опрости ми, Боже, ако сам у незнању написао било шта што је непримерено, али ако свештеници овако греше, зашто не бих и ја по који пут ненамерно?

"I'm not sorry they stole my ideas, I'm sorry they didn't have their own" - Nikola Tesla

Ван мреже zdravkoobradovic

• moderator
  • Поруке: 5.214
  • Године: 64
  • Локација: Bačka Palanka
« Одговор #6 послато: 29-10-2009, 08:02:09 »
Rodoljube u pravu ste ,ne treba nikoga ni pitati to je samo hir ljudi koji tamo prodaju razne brošure i fotografije i ništa više . često sam imao neprijatnu situaciju da  nedaju slikati (meteori) sreća ne razumem grčki .
   mislim da se netreba obazirati na ovu vrstu zabrane

• moderator
« Одговор #7 послато: 29-10-2009, 08:10:23 »
Sve se Rodoljube sme slikati sem vernika u manastirima jer je njihova privatnost zagarantovana jer ne odlaze svi kao posetioci već i iz mnogo drugin tegoba, počele su čak i zloupotrebe takvih slika, a ovo što napisa Sveta to je besprimerno.i ni malo pohvalno.
pozdrav

• Predsednik SPOS-a
  • Starosedelac
« Одговор #8 послато: 29-10-2009, 16:53:17 »
Не бих волео да улазимо у дискусију, али ја сам од оних што не могу да ћуте :-\
Како то да мене на улици може да слика без дозволе ко хоће и кад хоће, разне безбедоносне камере, за који дан камере поред пута, да увек знају где сам, у овом тренутку камере на наплатним рампама, а само су заштићени верници у црквама. Ја са тим не могу да се сложим. Или ћемо СВИ да будемо под "присмотром", или НИКО.
ТО ЈЕ ДЕМОКРАТИЈА.

• moderator
« Одговор #9 послато: 29-10-2009, 17:12:33 »
Rodoljube i ja se sa tobom slažem u potpunosti ali ne ulazim u diskusiju
pozdrav

• Starosedelac
« Одговор #10 послато: 29-10-2009, 17:18:37 »
Svi smo mi ravnopravni i jednaki pred Bogom, samo su neki ravnopravniji i jednakiji. Pozdrav.

• Predsednik SPOS-a
  • Starosedelac
« Одговор #11 послато: 29-10-2009, 18:22:18 »
Хвала вам обојици на правој реакцији, одушевили сте ме високим интелектуалним нивоом. Ништа више ту и не треба да се каже него што сте управо рекли.

• Starosedelac
« Одговор #12 послато: 29-10-2009, 18:44:20 »
Slobo, na slici DSC00046 se lepo vidi na kapiji zabrana slikanja (sa obe strane ulaza). Posle mi je bilo krivo što nisam bio nedisciplinovan pa sve lepo slikao. Razumem da u samoj crkvi ne treba slikati jer možda blic utiče na one fenomenalne freske, ali napolju... Manastir je veoma lep sa lepim konacima, pčelinjakom... Najviše me je impresionirala sama crkva.
Crkva ima odlike spomenika moravske škole. Nad trolisnom osnovom uzdiže se kupola koja se oslanja na četiri slobodna stupca...
Na kamenom pragu vrata koja vode iz priprate u hram uklesan je natpis: Протомајстор Боровић Раде. То је познати Раде Неимар из народних песама који је градио цркву. Сликар Макарије, записао је своје име на луку изнад истих врата. Он припада групи македонских сликара који су пред навалом Турака прешли на север и радили у држави српских деспота.
Архитектура љубостињске цркве убраја се међу најрепрезентативније споменике моравске школе. Француски византолог Габријел Мије истиче, са одушевљењем, да је ова црква моравску архитектуру довела до савршенства.
Када следећи пут посетим Љубостињу нећу бити дисциплинован, него ћу да сликам док ме не истерају. Поздрав.

Ван мреже nenad savic

• Starosedelac
  • Поруке: 5.767
« Одговор #13 послато: 29-10-2009, 18:51:42 »
  negde je snimanje dozvoljeno a negde ne ima gde su table postavljene ali se tolerise slikanje treba aparat namestiti aparat bez blica i snimati u grckoj je snimanje svuda zabranjeno ali se tolerise slikanje do odredjene mere dosta se opominje ali sam dole ulazio sa grupom italijana pa sam se malo lagodnije osecao ono kao turista u svaku kucu kad se ulazi postoje neka pravila  ;)
Kap nebusi kamen snagom nego cestim kapanjem

Ван мреже daliborsicanica

• Doseljenik
  • Поруке: 130
  • Године: 48
  • Локација: Kiseljak, BiH
« Одговор #14 послато: 23-10-2010, 01:37:35 »
...............................................

Sveto hvala za ovu temu, ja sam, htio ne htio, prvu lekciju o pcelarstvu o pcelarstvu naucio upravo u ovome manastiru. Davno, kada sam jos kao nadobudni student putovao i proucavao srednjovjekovnu arhitekturu, na putu za Studenicu, po nagovoru prijatelja nasao sam se u Trsteniku i manastiru Ljubostinja.(Trstenicani posebno izgovaraju ime ovog manastira). Tada nisam imao pojma o pcelama.

Sjedio sam na zidicu preko puta apside i crtao neku od rozeta. Jedna monahinja mi je skuhala kavu i zeljela mi je pokatazati pcelinjak. Bio je i tada na istom mjestu, a mislim da su i tada (prije 20 god.) bile plave kosnice, koja vrsta ne znam. Otvorila je jednu kosnicu, dala mi  dimilicu i ja sam pomalo to dimio. Sjecam se i kosulje koju sam imao. Rukavi su bili zakopcani, ali mi je nekoliko pcela setalo po ruci sve do rukava na sto bas i nisam bio sviknut.

Sjecam se takodjer kako mi je kako mi je rekla da ju je je pri prethodnom pregledu ujelo oko 20 pcela za ruku. Ime monahinje ne znam ili sam zaboravio, lika se takodjer ne sjecam. Zahvalan sam joj na kavi i ljubaznosti. javascript:void(0); :D

Ван мреже Vucic Dejan

• Starosedelac
  • Поруке: 1.798
  • Године: 44
  • Локација: Trstenik
  • DB12 moj izbor
« Одговор #15 послато: 23-10-2010, 21:55:46 »
Sveto ako ponovo dolazis javi se.Pozdrav.evo jos malo slika
Proizvodnja i prodaja parnih topionika i ostalih pcelarskih alata 063 81 27 515      vucic.dejan75@gmail.com 

http://spos.info/forum/index.php?topic=24072.0

Ван мреже Ivan Dojcinovic

• Starosedelac
  • Поруке: 603
  • Године: 50
  • Локација: Surdulica ul zmaj jovina br 10
  • nije sramota neznati vec nehteti znati
« Одговор #16 послато: 03-11-2010, 18:02:14 »

Uploaded with ImageShack.us

Ван мреже Vucic Dejan

• Starosedelac
  • DB12 moj izbor
« Одговор #17 послато: 02-08-2011, 21:49:42 »
Jos malo slika iz Ljubostinje
Proizvodnja i prodaja parnih topionika i ostalih pcelarskih alata 063 81 27 515      vucic.dejan75@gmail.com 

Ван мреже Vucic Dejan

• Starosedelac
  • DB12 moj izbor
« Одговор #18 послато: 18-09-2012, 22:46:33 »
Имате ли још коју слику манастирског пчелињака?

Ван мреже Радосављевић Ненад

• Starosedelac
  • Поруке: 7.389
  • Локација: Осаоница
  • Чини другима оно што би волео да други чине теби.
« Одговор #19 послато: 18-09-2012, 23:37:23 »
Ево још слика.
Добро чини , добру се надај.
Помозимо слабијим и немоћним и људима у невољи јер се добро се добрим враћа.
Да су људи само мало бољи и да имају више вере у Бога , било би нам боље свима.
http://www.pouke.org/forum/index