Sasvim opuštene teme, nevezane za pčelarstvo > Moj grad, moje selo...

Srbac

(1/1)

Goran Milanović:
  Mjesto Srbac i istoimena opština se nalazi na sjeveru Republike Srpske, pored ušća rijeke Vrbas u Savu. Ovo ime nosi od 1934. godine. Rijekom Savom graniči sa Republikom Hrvatskom, te sa opštinama Derventa, Prnjavor, Laktaši i Srbac. Od Banja Luke je udaljen 50 kilometara. Područje opštine Srbac je površine oko 420 kvadratnih kilometara. Reljef je mješovit. Na istoku i jugoistoku se nalazi planina Motajica sa svojim obroncima obraslim uglavnom listopadnom šumom. Na zapadu i sjeveru u dolinama rijeka Vrbas i Sava se nalaze plodne ravnice. Mjesto Srbac ima 5000-6000 stanovnika, a opština Srbac oko 21000. Stanovništvo je većinom (preko 95%) srpske nacionalnosti i ova struktura se nije mijenjala stotinama godina. Stanovništvo se većinom bavi poljoprivredom. Ovaj kraj je poznat po peradarskoj proizvodnji (tov pilića). Pored poljoprivrede prisutna je i industrijska proizvodnja koja se uglavnom temelji na preradi mesa, drveta i tekstila. Na području optine Srbac se nalazi i manastir Osovica iz 13. vijeka. U Srpcu postoji pčelarsko udruženje "Košnica", čiji je predsjednik član ovog foruma Ranko Mačinković.
Uzastopna poruka: 08-06-2018, 10:50:01   Na posljednjoj slici je pogled, sa mog starog kućišta  na moje rodno selo Korove. Pčelinjak sam postavio iznad kuće.

Угљеша Булатовић:
Ниђе нема таквог гостопримства као у Крајину.

Навигација

[0] Индекс порука

Иди на пуну верзију