Аутор Тема: PČELARI GLJIVARI  (Прочитано 55878 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже zdravkoobradovic

• moderator
  • Поруке: 5.212
  • Године: 63
  • Локација: Bačka Palanka
Одг: PČELARI GLJIVARI
« Одговор #40 послато: 29-11-2009, 22:29:56 »
danas uslikah

Ван мреже Vucic Dejan

• Starosedelac
  • Поруке: 1.798
  • Године: 43
  • Локација: Trstenik
  • DB12 moj izbor
« Одговор #41 послато: 03-12-2009, 16:16:45 »
moj deda ja zahvaljujuci gljivama ziveo 102 godine.Nije ih jeo!!!!!
« Последња измена: 03-12-2009, 16:48:57 VUCIC DEJAN »
Proizvodnja i prodaja parnih topionika i ostalih pcelarskih alata 063 81 27 515      vucic.dejan75@gmail.com 

http://spos.info/forum/index.php?topic=24072.0

Ван мреже Sveto Stevanovic

• Starosedelac
  • Поруке: 4.055
  • Локација: Užice
« Одговор #42 послато: 03-12-2009, 16:51:20 »
A da je jeo gljive živeo bi bar još 20 godina.
Ove Grbave sunčanice slikao sam pre neki dan na Zlatiboru.

Ван мреже Vucic Dejan

• Starosedelac
  • DB12 moj izbor
« Одговор #43 послато: 03-12-2009, 17:03:16 »
A da je jeo gljive živeo bi bar još 20 godina.
Ove Grbave sunčanice slikao sam pre neki dan na Zlatiboru.
znam da bi ziveo jos toliko ali pade sa motora....sta ti je sudbina
Proizvodnja i prodaja parnih topionika i ostalih pcelarskih alata 063 81 27 515      vucic.dejan75@gmail.com 

• Starosedelac
« Одговор #44 послато: 03-12-2009, 17:41:04 »
Kolega Dejane, mora da si ga ti provozao.

BUKOVAČA (Pleurotus ostreatus):

Klobuk joj je širok, ekscentričan i asimetričan, iznad stručka malo ulegnut, sjajan, prilično promjenjive boje, u mladosti crnkast, kasnije siv, smećkast pa čak i žućkast, rub je uvijen, malo vijugav i debelo mesnat.
Listići su bijeli, gusti, kasnije sivkasti, a pod starost žućkasti, spuštaju se niz stručak, račvasti i srašteni.
Stručak je redovito ekscentrično postavljen u odnosu na klobuk, kratak, pun, bijele boje, prema kraju obučen u sjajne bijele čekinje.
Meso je bijelo, čvrsto, miris je ugodan, okus slatkast.
Raste busenasto u kasnu jesen i zimi na panjevima i živom listopadnom drveću.
Jestiva je, raznovrsna, bukovača je dobro poznata i nadaleko cijenjena gljiva.
Napomena:
Iz zajedničkog mesnatog tijela izraste mnoštvo plodišta tako da ima slučajeva da se stručak zapravo i ne vidi ili je vrlo kratak. Takve bukovače izgledaju poput školjki. S obzirom na to da raste na različitom drveću i panjevima, u narodu nosi ime drveta na kojem je rasla. Ova gljiva se čak i umjetno uzgaja s velikim uspjehom. Ne postoji nikakva opasnost od zamjene s otrovnim gljivama.

Romano Božac  Gljive - 600 gljiva naših krajeva

Ove lepe primerke našao sam početkom oktobra, a to mogu zahvaliti toploj jeseni. Rasla je na suvom bukovom stablu. Ranije sam Bukovaču nalazio na stablu oraha, lipe i bukve, čak i zimi kada ima mnogo snega.
« Последња измена: 03-12-2009, 18:48:24 Sveto Stevanovic »

Ван мреже Vucic Dejan

• Starosedelac
  • DB12 moj izbor
« Одговор #45 послато: 03-12-2009, 18:37:57 »
kolega Stevo ako imas nekog koga mrzis daj ga da ga provozam ;D ;D ;D drago mi je da ovakva tema postoji.ja se slabo razumem inace bih i ja naoisao nesto.zato vi pisite a ja cu da citam(bolje nego da stavim neku sliku pa potrujem sve sa foruma i sa kim posle da razmenjujem iskustva ;D ;D ;D)i da te pitam dali je jestiva i koja je vrsta na ovoj slici ??? Stevo slike su ti super!pozdrav
« Последња измена: 03-12-2009, 18:49:49 VUCIC DEJAN »

• Starosedelac
« Одговор #46 послато: 04-12-2009, 12:07:51 »
Oni koji su je konzumirali nisu imali prilike da nam kažu. Ova sa slike bi spadala u uranijumsko-plutonijumske ili njima slične. Inače su smrtno otrovne, a oni koji su ih okusili mogu da umru odmah (ako imaju sreće) ili umiru sporo i polako u neverovatnim mukama (koje ni čuveni Tantal nije osetio). Pozdrav.

Ван мреже Moma Milovanovic

• Starosedelac
  • Поруке: 9.006
  • Године: 70
  • Локација: Valjevo-Osecina-Gornje Crniljevo
« Одговор #47 послато: 08-12-2009, 12:18:15 »
U gljive se slabo razumem, ove sam pronasao u blizini izvora mineralne vode u Gornjem Crniljevu. O njima ne znam nista, ali su stvarno lepe...

ps: bilo ih je po slobodnoj proceni oko 100 komada, a precnik sesira je bio oko 12 cm.

Pozdrav Moma.

• Starosedelac
« Одговор #48 послато: 08-12-2009, 12:46:47 »
Kolega Momo, moraš dati malo više podataka. U blizini kog drveta rastu, kakav je sastav zemljišta, koje je doba godine. Osim toga bilo bi dobro da si slikao gljivu ispod šešira da se vide listići, kako izgleda dno stručka (stabla), kakve je boje. Kad se vratim kući pokušaću da nađem u literaturi o kojoj je reč. Ova godina je karakteristična, dugo je toplo vreme pa neke gljive još uvek rastu iako im nije vreme. Pre neki dan sam na Zlatiboru slikao neke gljive u borovoj šumi i još uvek ne znam o kojima je reč. Pozdrav.

Ван мреже Moma Milovanovic

• Starosedelac
  • Поруке: 9.006
  • Године: 70
  • Локација: Valjevo-Osecina-Gornje Crniljevo
« Одговор #49 послато: 08-12-2009, 13:43:29 »
Sveto slikano je u nedelju (6.12.09.), rastu na seoskoj utrini, neposredno uz izvore ugljeno-kisele vode, znaci nema nikakvog drvenastog rastinja okolo,
zemljiste je slatinasto. Interesantno je da su skoro sve iste velicine, sesiri od 10 do 12 cm, visine oko 15 cm, listici otvoreno smedji, stablo bele boje, boja
odogzo bas kao sto je na slici, svetlo cadjava. Zao mi je necu ici tamo do sledeceg vikenda.

Ali ipak sam nesto naucio, sada cu bar znati sta i kako da slikam. Nisam mogao da kleknem da slikam stablo (bilo mi je zao da ih oborim) jer je bilo vlazno isuvise.

Hvala za trud. Pozdrav Moma.

• moderator
« Одговор #50 послато: 08-12-2009, 15:15:57 »
na trulom stablu

Ван мреже Zdravko Trmčić

• Starosedelac
  • Поруке: 480
  • Године: 66
  • Локација: Pančevo- Ban. Brestovac
« Одговор #51 послато: 31-12-2009, 09:08:46 »
ovo su fotke sa vikendice - gljive
Imenjače! ja tek danas pregledao fotke sa gljivama, a posebno sam se zagledao u slike 4,5 i 8 pa se pitam? nije li to Genodermalucidum, i koliko je zastupljena u tvom kraju! pozzz

• moderator
« Одговор #52 послато: 31-12-2009, 09:39:00 »
ja se imenjače ne razumem u gljive uopšte ali volim da uslikam

Ван мреже Zdravko Trmčić

• Starosedelac
« Одговор #53 послато: 31-12-2009, 13:14:16 »
ja se imenjače ne razumem u gljive uopšte ali volim da uslikam
Naravno, imenjače, potpuno te razumem, slike mi se neobočno sviđaju, a gljiva koju sam pomenuo je izuzetno skupa i lekovita, pa iz tog razloga je bilo moje interesovanje onako na prvi pogled.

U gljive se slabo razumem, ove sam pronasao u blizini izvora mineralne vode u Gornjem Crniljevu. O njima ne znam nista, ali su stvarno lepe...

ps: bilo ih je po slobodnoj proceni oko 100 komada, a precnik sesira je bio oko 12 cm.

Pozdrav Moma.
Momo! Slike su lepe ali , na prvi pogled se radi o otrovnici <entoloma sinautum(Bull.ex Fr)Kumer ili naški
Olovasta rudoliska(velika rudoliska).pozzz
p.s. vidi p.p.

Edit By Sasa Colak. Spojio sam dve uzastopno pisane poruke
« Последња измена: 31-12-2009, 14:17:29 Sasa Colak »

• Starosedelac
« Одговор #54 послато: 31-12-2009, 19:55:01 »
Kolega Zdravko, možeš li napisati malo više podataka o toj lekovitoj gljivi (Genodermalucidum), gde raste, kad raste i za što se koristi. Što se Mominih slika tiče i meni se u prvi mah činilo da bi mogla biti Olovasta rudoliska, međutim nekako mi oblik i debljina stručka ne odgovaraju. Naime, Olovasta rudoliska ima stručak koji je pri dnu nakaradno odebljan (ne uvek) dok je na mominim slikama stručak poprilično pravilan i po meni previše tanak. Da je Momo zmao da pomiriše gljivu pa da nam kaže kakav je miris možda bi mogli da odgonetnemo o kojoj je gljivi reč, ili da saznamo da li je ili nije Olovasta rudoliska. Ona je veoma otrovna gljiva, u većini slučajeva SMRTONOSNA. Pozdrav.

• Starosedelac
« Одговор #55 послато: 01-01-2010, 00:20:52 »
Ovako izgleda Ganoderma lucidum.
Romano Božac Gljive - 600 gljiva naših krajeva

Ван мреже Zdravko Trmčić

• Starosedelac
« Одговор #56 послато: 01-01-2010, 08:46:21 »
Ovako izgleda Ganoderma lucidum.
Romano Božac Gljive - 600 gljiva naših krajeva
Gosn. Sveto. Imate jednu od najboljih knjiga o gljivama , ja imam od istog autora izdanje od 1986.(300 vrsta). Inače Ganoderma može biti trikolorna i petkolorna ,a osnovna boja zavisi od podloge, da li je hrast, višnja ili šljiva, ili pak breza.Inače plantažno se uzgaja u Valjevu i Leskovcu.

p.s. Umalo da zaboravim, svim forumašima sa ovog predivnog sajta svako dobro u 2010 godini, i medni pozdrav.
« Последња измена: 01-01-2010, 09:03:54 trmciczdravko »

• Starosedelac
« Одговор #57 послато: 01-01-2010, 21:49:00 »
Hvala Zdravko. Zamolio bih te da onaj tekst koji si meni poslao napišeš i ovde na ovoj temi, naravno ako ti nije teško. Pozdrav.

Ван мреже Zdravko Trmčić

• Starosedelac
« Одговор #58 послато: 02-01-2010, 10:00:48 »
Hvala Zdravko. Zamolio bih te da onaj tekst koji si meni poslao napišeš i ovde na ovoj temi, naravno ako ti nije teško. Pozdrav.
Naravno da mi nije teško:
"Verovalo se da samo posedovanje gljive Ganoderme Lucidum produžava život vlasnika. Vekovi korištenja donijela su joj niz imena: nebeska ili rajska trava, lek kraljeva, biljka srece (prije pojave modernog intenzivnog uzgoja, gljivu je bilo prava sreca pronaci u prirodi)...
No ma kako je zvali, rec je o gljivi iz porodice Ganoderma koja raste na panjevima drveca, a najcenjenije su one ubrane sa šljive i hrasta.
Doktor Shi-Jean Lee, najslavniji doktor dinastije Ming u svojoj knjizi Ban Chao Gang Moo, piše da dugorocno uzimanje Ganoderme Lucidum omogucava formiranje zdravog tela i postizanje dugovecnosti. Ganoderma Lucidum se može uzimati svakodnevno bez ikakvih nuspojava, a dugorocno korištenje dokazano osnažuje imunološki sistem ljudskog organizma a bez ikakvih neželjenih dejstava po ljudski organizam.
S obzirom da je drvenastog sastava, ne može se koristiti u ishrani, ali se zato od nje pripremaju cajevi, razni lekoviti preparati u kombinaciji sa drugim lekovitim vrstama.
U poslednjih 20 godina testirano je dejstvo Ganoderme lucidum preparata i potvrdjeno da ova gljiva leci neurosteniju, nesanicu, kijavicu, razna crevna oboljenja, hepatitis, hronicni bronhitis, leci jetru, i pankreas (samim tim pomaze kod dijabetesa)izuzetno poboljšava imunitet, leci srcana oboljenja i alergije

Polisaharidi ove gljive imaju jak antikancerogeni efekat i u svetu se koriste kao zvanicno sredstvo u borbi protiv zlocudnih tumora.
Ganodermna kiselina, još jedno njeno jedinjenje, leci razne vrste alergija.
Gljiva ima izrazita antivirusna i antibakterijska svojstva, pa može da se koristi i kao prirodan antibiotik. Prvi su je poceli uzgajati Kinezi, a u poslednjih nekoliko decenija njen uzgoj je sve popularniji širom sveta.
Ganoderma lucidum se danas veštacki uzgaja, u strogo kontrolisanim uslovima, a pokazalo se da su gajene gljive daleko ispred prirodnih po lekovitim osobinama.
Polisaharidi iz reiši zaustavljaju rast tumora i to je njeno najznacajnije lekovito dejstvo. Oni deluju i kao imunostimulatori, kardiotonici, a bitni su i za smanjenje nivoa šecera u krvi. Drugi lekoviti sastojci smanjuju krvni pritisak, holesterol u krvi i zaustavljaju stvaranje krvnih ugrušaka. Razliciti polisaharidi su bitni i za lecenje neurastenije, nesanice, hronicnog hepatitisa, bolesti bubrega, koronarnih i srcanih bolesti, hronicnog bronhitisa i bronhijalne astme, cira na želucu i dvanaestopalacnom crevu. Takode sprecavaju oštecenja jetre od štetnih metabolickih produkata. Reiši ima i izrazito antibakterijsko i antivirusno delovanje, pa se koristi i kao prirodni antibiotik.
U ispitivanjima je dokazana izuzetno mala toksicnost i alergija na ovu gljivu, a i to samo u slucajevima dugotrajnog i neprekidnog korišcenja.
U svetu, fabrike lekova, od ove gljive, njenih spora i micelijuma prave injekcije, tablete, sirupe i praškove, a makrobioticari je koriste u ishrani kao caj."

• Starosedelac
« Одговор #59 послато: 02-01-2010, 23:03:12 »
Zahvaljujem Zdravko!