Аутор Тема: Jubilej "Prva i Druga Jugoslavija"  (Прочитано 5968 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Moma Milovanovic

• Starosedelac
  • Поруке: 9.064
  • Године: 70
  • Локација: Valjevo-Osecina-Gornje Crniljevo
Одг: Jubilej "Prva i Druga Jugoslavija"
« Одговор #20 послато: 06-12-2018, 09:24:17 »
Koliko su se Karadjordjevici (posebno kralj Aleksandar) brinuli za borce na cijim su nevoljama stvorili Jugoslaviju, (kako bi Aleksandar bio veliki kralj) govori i cinjenica da sve do 1938. godine najtezi invalidi, nisu dobijali nikakvu invalidninu...Oni koji su ostali bez ekstremiteta (nogu ili ruku) morali su da pisu molbe da im vlast odobri da mogu da prose na ulicama, kako bi na taj nacin prehranili sebe i porodicu....

Da se to nastavlja i u nase vreme, evo kuriozitet...Porodica pokojnog pilota pukovnika Pavlovica, koji je poginuo 4. maja 1999. godine iznad Valjeva, dobila je izvesnu sumu novca od drzave na ime obestecenja, (supruga, deca i roditelji), zbog gubitka clana porodice (nazalost nemam podatak o kojem se iznosu radi), ali na tu odluku o isplati obestecenja Javni vojni pravobranilac je uputio zalbu, sa obrazlozenjem da je po njegovom misljenju enormno visoka (sto u prevodu znaci da je Pavlovicevu smrt drzava preplatila)....Ipak je ovo i dalje Srbija...Ali "Sve ce to narod pozlatiti" sto bi rekao Laza K. Lazarevic....

Slucaj Pavlovic - Javni pravobranitelj je resen posle dve-tri godine povlacenja po sudovima, tek posle pisanja nekih dnevnih listova,  drzava je pod pritiskom javnosti odustala od zalbe...

Pozdrav Moma...

Ps: Ovaj podatak vezan za porodicu Pavlovic mi je detaljno poznat, jer sam bio licni prijatelj sa pokojnim Milenkom i njegovim roditeljima...

Ван мреже Угљеша Булатовић

• Starosedelac
  • Поруке: 518
  • Године: 36
  • Локација: Фекетић
Одг: Jubilej \"Prva i Druga Jugoslavija\"
« Одговор #21 послато: 06-12-2018, 10:16:41 »
Милунка Савић рибала клозете. И оћемо да нам иде. Тешко. Пад комунизма у Чехословачкој-0 жртава. У Њемачкој 1 приликом славља код рушења Зида и сваке године се пале свијеће. Пад комунизма у Југославији неколико хиљада дјеце да су остала без оба родиеља и још увијек непребројени погинули и спаљена огњишта на свим странама.

Uzastopna poruka: 06-12-2018, 10:23:06
Мало коју тему можемо да отворимо,а да нема пуно једа и жучи. Пуно је неправди и фрустрација,да смо од камена морали би да се упалимо.
« Последња измена: 06-12-2018, 10:23:06 Угљеша Булатовић »

Ван мреже Randjić Jovica

• Starosedelac
  • Поруке: 5.349
  • Године: 56
  • Локација: Bela Crkva
« Одговор #22 послато: 06-12-2018, 10:27:04 »
Apsolutno se slazem sa prethodnim postovima,slabo smo cenili nase heroje i sad pocinju pomalo stidljivo da pominju nase junake sa Kosova....kao srednjoskolac sam prosao celu Jugu bez grke reci od bilo koga...toga mi je jedino zao,moglo se razici mnogo bezbolnije da se htelo...

Ван мреже Savo Todorović La

• Starosedelac
  • Поруке: 438
  • Године: 52
  • Локација: Lazarevac
« Одговор #23 послато: 06-12-2018, 10:35:33 »
Apsolutno se slazem sa prethodnim postovima,slabo smo cenili nase heroje i sad pocinju pomalo stidljivo da pominju nase junake sa Kosova....kao srednjoskolac sam prosao celu Jugu bez grke reci od bilo koga...toga mi je jedino zao,moglo se razici mnogo bezbolnije da se htelo...
NE,nije moglo.

Ван мреже Miodrag S Stanković

• Starosedelac
  • Поруке: 2.364
  • Локација: Beograd
« Одговор #24 послато: 06-12-2018, 10:47:09 »
Ja sam drzavljanstvo vadio u selu Crni lug opstina Klina a u Peci mi je bila tetka (ne ona druga ;D) - to je bilo negde 77 proslog veka - u Peci na korzou (ima li toga negde vise?) se tacno xnslo ko kojom stranom ulice ide... moj bivsi kum je ziveo u Vocinu (Zapadna slavonija) i 83 (opet prosli vek) za novu godinu dom kulture - opet se znalo ko gde sedi i sa kim igra - tako da ko sto Savo rece - NE nije moglo...

A bivsa Juga je imala i dobrih strana nema zbora ...

• Starosedelac
« Одговор #25 послато: 06-12-2018, 11:15:08 »
Није могло јер цијелу историју играмо само са црним фигурама и вучемо изнуђене потезе.

Ван мреже Savo Todorović La

• Starosedelac
  • Поруке: 438
  • Године: 52
  • Локација: Lazarevac
« Одговор #26 послато: 06-12-2018, 11:26:59 »
Није могло јер цијелу историју играмо само са црним фигурама и вучемо изнуђене потезе.
Uglješa donosio je srpski vojnik svojim vladarima i bele figure,čak i mat na tabli ali su oni na neki način od dobijene bitke izvlačili katastrofalan poraz,tako da sam Bog zna zašto nam je sve tako,možda u rečima Arčibalda Rajsa leži ključan odgovor,možda.

Ван мреже Randjić Jovica

• Starosedelac
  • Поруке: 5.349
  • Локација: Bela Crkva
« Одговор #27 послато: 06-12-2018, 11:29:15 »
To za Pec je istina,ja sam u jednom restoranu gledao u jednu prelepu devojku i upozorili me da se to tamo ne radi...da nije nasa i da ne gledam tako ako hocu da sve prodje u miru....dodjes iz Vojvodine gde je sve izmesno i nema mrznje i ne mozes da shvatis gde si...a i kad je poceo cirkus nismo znali sta cemo..kreni pa se vrati pa kreni pa stani Savo zna o cemu pricam..sta je tu je da bar hoce sad da mrznja nestane...meni pred pcelinjak stali pcelari iz Zagreba,usli,popricali,popili kafu  i kao u sali cudili se kako sam ih primio...pa valjda mi pcelari treba da dajemo primer u ljudskosti i razumevanju...nek  mrzi ko hoce,ja necu.. ;D ;D ;D...ali sam i za ono ko tebe kamenom otkini mu ruku pa posle nece vise i da hoce..dosadilo mi da okrecem drugi obraz.. ;)

• Starosedelac
« Одговор #28 послато: 06-12-2018, 12:21:24 »
Данас је тешко завести ред у кући,у фирми,а тек у држави. Карађорђе је био лудо храбар,велики јунак и пола Совјета је роварило против њега. Свети Петар Цетињски,дакле светитељ,који је говорио ,,Кад нека црногорска кућа прокишњава,ка да мени капље за врат" ,браћа од стричева хтјела да га убију. Крвне  освете,глад,два пута Турци палили Цетиње,Руси га два пута одбили за помоћ,али најтежи су му били његови Црногорци,па је знао да каже због вас би најрађе у Кину отишао. Владара и домаћина свакако треба заслужити.