Аутор Тема: Upozorenje pcelarima  (Прочитано 9675 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Драган Јевтић

• Rado viđen gost
  • Поруке: 93
  • Локација: Опово
Одг: Upozorenje pcelarima
« Одговор #60 послато: 17-06-2019, 12:13:44 »
Treba se probuditi i shvatiti trenutak u kome zivimo.
Nije ovo,,ono,,vreme.

Primer:
Kolega vise decenija na kamionu ima stacionar na istom mestu.
Pre dve godine na 50m pocetnik donosi 20, pa jos 20 ,pa jos 50.
Prosle godine 160
Trenutno oko 300

Jel' to normalno i korektno?
Isti pocetnik na drugoj lokaciji(5-6 pcelinjaka postoji u krugu od 300-400m) ima velika uginuca prosle zime(oko120)  pre par dana izjavljuje da su pcele osetile med u uginulim kosnicama , ali da je on povukao ranije med iz istih za rojeve, a da je onaj nastavak,,plodiste ,,gde su i uginule pcele ostavio da pokupe i pociste!!!

Takvog komsiju treba prizeljkivati, a ima ih danas poprilicno.
Taj dok nauči izgubiće više zajednica nego što je kupio. A teško njegovim susedima.

Ван мреже Krsta Sredojević

• Starosedelac
  • Поруке: 1.330
  • Локација: Valjevo
« Одговор #61 послато: 17-06-2019, 12:39:41 »
Ja držim 20 košnica zbog mojih ličnih potreba i potreba moje porodice i to ću raditi sve dok budem mogao a to će biti još dugo. Sve preko ovog broja je posao ili biznis kako se to sada moderno kaže. U biznisu nema obzira, kolegijalnosti, emocija.... Samo zakon i moral su granice.
Ko hoće da bude ljudina, dobričina, "majka Tereza" i ne znam šta još neka izvoli, niko mu ne brani. Samo da to ne širi ovde na forumu jer to nema veze sa biznisom.

Ван мреже Nikola Gavrilovic

• Starosedelac
  • Поруке: 2.672
  • Локација: Аранђеловац
« Одговор #62 послато: 17-06-2019, 12:56:11 »
Јел овај Крста стварно постоји?
Или се неки шаљивџија регистровао да нас зеза.
Ја сам ближи другом утиску.
Не очекујте медаље, признања и похвале – очекујте људске жаоке.

Никола Гавриловић
из никад објављеног текста:
"Друштвени притисци у пчеларству"
http://spos.info/forum/index.php?topic=28287.msg692117#msg692117

Ван мреже Petar Aleksic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.299
  • Године: 47
  • Локација: Kragujevac, Maršić
  • Ako si mudar, povuci se pred onima koji to nisu!
« Одговор #63 послато: 17-06-2019, 13:15:13 »
Ja držim 20 košnica zbog mojih ličnih potreba i potreba moje porodice i to ću raditi sve dok budem mogao a to će biti još dugo. Sve preko ovog broja je posao ili biznis kako se to sada moderno kaže. U biznisu nema obzira, kolegijalnosti, emocija.... Samo zakon i moral su granice.
Ko hoće da bude ljudina, dobričina, "majka Tereza" i ne znam šta još neka izvoli, niko mu ne brani. Samo da to ne širi ovde na forumu jer to nema veze sa biznisom.

Da, Krsto, samo zbog tebe necu pisati o svojim stavovima i vidjenju stvari, ovde na forumu!!!  ;D

Pa, je li ovo pcelarski forum ili neki biznis forum?

Nisi napisao NIJEDAN konstruktivan tekst o pcelama i svom radu, a svima solis pamet, u svim temama.  ::)
Medeni kutak

Posetite moj pčelinjak http://spos.info/forum/index.php?topic=19109.0

Neverovatno je koliko se namnožilo tih likova koji su ubeđeni da im je za uspeh, uz potpuno neznanje, potreban samo bezobrazluk!

Ван мреже Dragoljub Krstic

• Administrator foruma
  • Поруке: 3.788
  • Године: 39
  • Локација: Врбас
  • Следимо дух својих предака...
« Одговор #64 послато: 17-06-2019, 13:22:18 »

Da, Krsto, samo zbog tebe necu pisati o svojim stavovima i vidjenju stvari, ovde na forumu!!!  ;D

Pa, je li ovo pcelarski forum ili neki biznis forum?

Nisi napisao NIJEDAN konstruktivan tekst o pcelama i svom radu, a svima solis pamet, u svim temama.  ::)

Кад има времена ;D
Између тумачења прописа ;D

Ван мреже Raša Radivoje Stojanović

• O Tim
  • Поруке: 2.904
  • Године: 53
  • Локација: Novi Beograd - Barajevo
« Одговор #65 послато: 17-06-2019, 13:43:36 »
тумачење по Крститељу,  тј Крси ;)
Мој пчелињак

"Искуство је најбоља школа, само је школарина врло скупа". Сократ

"Добро чини, добром се надај"

Ван мреже Miodrag S Stanković

• Starosedelac
  • Поруке: 2.305
  • Године: 56
  • Локација: Beograd
« Одговор #66 послато: 17-06-2019, 14:22:01 »
Svima puna usta EU, postovanje zakona, uredjena drzava, cim predju granicu (iz EU zemalja u Srbiju) gas do daske, pikavci iz pepeljara lete po autoputu, a sada Krsta ne valja...

Stanite zar onaj Vladica ne radi u Nemackoj kod pcelara - aj bas cu da postavim pitanje na njegovoj temi kakvo je postovanje propisa tamo ...

Pricam ovde i Crnoj travi sa starijim ljudima - svaka medja se znala, ne metar dva nego u centimetar za otkos u tudje motke i sekire radile, stogovi goreli jer tih dva decimetra otkosa znacilo da li ce necija krava da da dva tri litra mleka vise za decu u februaru ili martu ...

Krsta je u pravu potpuno ...

Ван мреже Raša Radivoje Stojanović

• O Tim
  • Поруке: 2.904
  • Локација: Novi Beograd - Barajevo
« Одговор #67 послато: 17-06-2019, 14:39:21 »
    Krsta je još uvek ( što neko reče imaginaran virtuelan lik).  Iznosi lično viđenje, neargumentovano i jednostano.  Sklon sam da verujem da je istina uvek negde na sredini.  Nemamo pravu sliku stanja na njegovom i komšijinom pčelinjaku.
Ima i ona narodna :"Nelaje kera sela radi.... "
Bez dobrih argumenata (fotografije) i sadržajne a ne polovične priče mi,  forumaši možemo samo da nagađamo i da se bespotrebno polarizujemo.  On najbolje zna,  iskusan čovek,  dugogodišnji pčelar,  kako se rešavaju problemi  8)
Мој пчелињак

"Искуство је најбоља школа, само је школарина врло скупа". Сократ

"Добро чини, добром се надај"

Ван мреже Nikola Gavrilovic

• Starosedelac
  • Поруке: 2.672
  • Локација: Аранђеловац
« Одговор #68 послато: 17-06-2019, 15:20:57 »

a sada Krsta ne valja...

Јел то значи да, на пример, ако неко распореди 1000 кошница на 50 стајалишта има право да заузме читаве области само за себе?  И да брани другима да приђу на 200 метара, 500 метара, колико већ..

Ево ових дана почиње инвазија на Фрушку гору, има да је опседну са свих страна, за неверовати је колико кошница стане, и колико су пчелињаци близу, па опет људи долазе сваке године да се "гурају". Јер има липе за све, то је највећа липова шума у Европи.

Не очекујте медаље, признања и похвале – очекујте људске жаоке.

Никола Гавриловић
из никад објављеног текста:
"Друштвени притисци у пчеларству"
http://spos.info/forum/index.php?topic=28287.msg692117#msg692117

Ван мреже Petar Aleksic

• Starosedelac
« Одговор #69 послато: 17-06-2019, 16:12:22 »
a sada Krsta ne valja...

Јел то значи да, на пример, ако неко распореди 1000 кошница на 50 стајалишта има право да заузме читаве области само за себе?  И да брани другима да приђу на 200 метара, 500 метара, колико већ..

Ево ових дана почиње инвазија на Фрушку гору, има да је опседну са свих страна, за неверовати је колико кошница стане, и колико су пчелињаци близу, па опет људи долазе сваке године да се "гурају". Јер има липе за све, то је највећа липова шума у Европи.

Ili znaci da moje prve komsije nikada ne smeju zapoceti sa pcelarenjem, samo zato jer sam se ja prvi setio, da ne smeju stacionirati pcele u svom dvoristu!?
Medeni kutak

Neverovatno je koliko se namnožilo tih likova koji su ubeđeni da im je za uspeh, uz potpuno neznanje, potreban samo bezobrazluk!

• Starosedelac
« Одговор #70 послато: 17-06-2019, 17:30:37 »
Ko prvi devojci njemu devojka kaže narodna poslovica. Važno je ko se prvi setio i "zauzeo" teritoriju. Niko ne brani komšijama da drže pčele ali na zakonski dozvoljenoj udaljenosti od već postavljenog i registrovanog pčelinjaka. Pčelarstvo je ozbiljan posao da bi svako kome se prohte i kad se prohte njime bavio.

Ван мреже Akik Zoran

• Stanovnik
  • Поруке: 245
  • Локација: Батајница
« Одговор #71 послато: 17-06-2019, 17:31:40 »
За мене би, појава кошије пчелара значило, мање потенцијалних тровача пчела кроз прскање воћа, загањења семена пољопривредних култура.

Uzastopna poruka: 17-06-2019, 17:43:16
Ko prvi devojci njemu devojka kaže narodna poslovica. Važno je ko se prvi setio i "zauzeo" teritoriju. Niko ne brani komšijama da drže pčele ali na zakonski dozvoljenoj udaljenosti od već postavljenog i registrovanog pčelinjaka. Pčelarstvo je ozbiljan posao da bi svako kome se prohte i kad se prohte njime bavio.

Крста је хобиста са 20 кошница, коме је то озбиљан посао. Да сам на месту твог комшије, никад не бих померио кошнице, без разлике што то пише у закону. То пашно подручје, где се налазиш, ниси ти правио, па нема тог закона, које би ме натерало, да га препустим само теби, а да ја поред своје земље, тражи друго место, да поставим своје пчеле. То је можда по закону, али није по Уставу и свим силама би бранио, своје Уставно право.
« Последња измена: 17-06-2019, 17:43:16 Akik Zoran »

Ван мреже Petar Aleksic

• Starosedelac
« Одговор #72 послато: 17-06-2019, 17:45:15 »

Jesi li ovo sam smislio ili ti je neko pomogao!?

Ovoliku malodusnost i samozivost nisam skoro video, sve si rekao.
A ti, svakako, nisi neko ko bi mogao da procenjuje sta je ozbiljno i koliko je ozbiljno, a pogotovo ne da kazes da se pcelarstvom ne moze baviti svako kome se prohte.
Ko si ti da o tome odlucujes?
Prestani da mudrujes i pocni da pises o pcelama i tehnikama rada-ako imas sta da napises.
Medeni kutak

• Starosedelac
« Одговор #73 послато: 17-06-2019, 18:11:47 »
Pročitaj Zakon o stočarstvu i Pravilnik o gajenju pčela.... i biće ti jasno da pčelinjaci ne mogu da se postavljaju kako ko hoće i gde hoće. Da li će ti se to svideti ne znam i tu ne mogu da ti pomognem.

Ван мреже Petar Aleksic

• Starosedelac
« Одговор #74 послато: 17-06-2019, 18:23:50 »
Krsto, hvala ti na tome sto si me prosvetlio!  ;D

Ne bih dalje razvlacio pitu s tobom jer imam pametnija posla. Ne bih da gubim vreme na ljude poput tebe, pa sta god pisalo u Pravilniku. ;)
Bitno je da si ti, za kratko vreme, dobio zvanje starosedeoca foruma (kakvo razmisljanje  ;D).
Samo nastavi sa svojim pisanjem, ima se iz istog mnogo toga nauciti.

Kolega Akik, veoma slicno razmisljamo, da ne kazem isto.  :)

Medeni kutak

Ван мреже Milan D. Djordjevic

• Starosedelac
  • Поруке: 3.007
  • Године: 57
  • Локација: Kragujevac
« Одговор #75 послато: 17-06-2019, 18:43:37 »
Zakon se upravo i bavi ovom problematikom zbog raznoraznih Krsta, odnosno onih koji rszmisljaju kao Krsta, nekolegijalno.
Ako ima dovoljno pase, nema problema, ako nema pase, nije je ni bilo ni za Krstu. On ce otici, ili ce ugasiti. Ne moze novi komsija sa par kosnica da ti promeni zivot.
Mozda i moze, na bolje ako ga peihvatis ravnopravno kao kolegu. I kao komsiju.

Ван мреже Akik Zoran

• Stanovnik
  • Поруке: 245
  • Локација: Батајница
« Одговор #76 послато: 17-06-2019, 18:57:04 »
Pročitaj Zakon o stočarstvu i Pravilnik o gajenju pčela.... i biće ti jasno da pčelinjaci ne mogu da se postavljaju kako ko hoće i gde hoće. Da li će ti se to svideti ne znam i tu ne mogu da ti pomognem.

Прочитај Устав и кажи ми где Закон и Правилник крше Устав. Наставак је задња твоја реченица и са њом се слажем.

Хвала Петре на разумевању, мислим да је обострано.

Ван мреже Miodrag S Stanković

• Starosedelac
  • Поруке: 2.305
  • Локација: Beograd
« Одговор #77 послато: 17-06-2019, 18:59:10 »
Posto sam citiran (a stvarno kako rekose neke kolege - ko ce sa vama pitu da razvlaci) - nije Krsta doneo zakon i nije on takav samo zbog pase i dobtobiti pcela vec zbog jos nekih stvari ...

A to za Ustav kolega Akik - nigde ti Ustav ne dozvoljava da radis sta hoces pa ni na svojoj zemlji - batali pozivanje na to ...

Samo sto ne napadamo ono sto nam odgovara ali cemo ostro reagovati na ono sto bi sami uradili ... A zakon kaze drugacije ...

A uopsteno govoreci - zakon ni ne brani da se bilo ko bavi pcelarstvom - moze ko hoce ako ispuni uslove. I meni je u statutu firme gde su bile nabrojane dekatnosti stajalo - i ostalo - ali za svaku delatnost imas akta koja blize uredjuju uslove za obavljanje te delatnosti...

Ko u seksu - moze sve samo da onog drugog ne boli ...

PS: zakon i kolegijalnost - gde pronadje to u zakonu - ali je dobro izvrnuto ...

Kako god da okrenete Krsta i zakon su u pravu - a da li je moralno i kolegijalno to verujem da bi isparilo na sto metara od granice na putu za Dojcland ...

Ван мреже Randjić Jovica

• Starosedelac
  • Поруке: 5.280
  • Локација: Bela Crkva
« Одговор #78 послато: 17-06-2019, 19:16:50 »
svi ste divni i kolegijalni dok vam se neko ne nacrta ispred pcela i pokupi izletnice..u urbanom delu svako moze da postavi pcele i na 50 m i manje jer nema naleta ali na otvorenom mora da se postuje zakon...svakom primitivnom,bahatom i bezobraznom coveku bilo cime da se bavi ne odgovara red i zakon...zakon je jasan...zasto napadate coveka bez potrebe...ima opstina,na zalost ne mnogo ali ide na bolje, gde ima mladih entuzijasta pcelara kojima nije nista tesko pa kad neodgovorna marva od pcelara dodje i tresne pcele bez papira,prijave i plocica...zovne se policija i inspektori napravi zapisnik i pcele odsele u karantin i naravno napravi se troskovnik kada dodje da trazi pcele sta je duzan da plati..bahati znate i sami na koje opstine mislim. ;D ;D ;D ;D ;D.svako moze da bude drzak i bezobrazan onoliko koliko mu druga strana dopusti...i za nas se zna gde i kako mozemo da postavimo pcele a ne kako nam se cefne...pravimo zlu krv bez potrebe...kod mene u kraju ima ogromnih parcela gde se moze stati gde god hoces..ne mogu da shvatim da neko doseli i stane ispred necijeg pcelinjaka..potrebno je samo malo ljudskosti i kolegijalnosti da nikad i nigde nema problema..ja sam preko asfalta na 50 m imao komsiju sa 100 kosnica,na 200m.niz ulicu parcelu sa 300...dalje na kraj sela jos 200...i sa strane jos par pcelinjaka sa po 30...nema naleta a to je bitno sto pojedini ne shvataju i bilo je kad medi za sve..poenta price je ne kradimo izletnice..

Ван мреже Milan D. Djordjevic

• Starosedelac
  • Поруке: 3.007
  • Године: 57
  • Локација: Kragujevac
« Одговор #79 послато: 17-06-2019, 19:24:29 »
A zbog kojih jos to stvari je napisan zakon?

Ne moze ni jedan zakon da uredi međuljudske komsijske odnose, ako nemamo zelje da ih mi negujemo.
Đole je otpevao mnogo poucnu pesmu o tome.
Ne lomite mi bagrenje....
Ako imamo bagrenje, ne treba nam zakon...

Mi se borimo sa prirodom
Ne sa komsijama
Ima i slucajeva gde treba i po zakonu, ali ovde pisemo o konkretnom slucaju, Krsta i nekoliko kosnica.