Аутор Тема: Upozorenje pcelarima  (Прочитано 10223 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Milan Jordanovic

• Starosedelac
  • Поруке: 479
  • Године: 41
  • Локација: Beograd
Одг: Upozorenje pcelarima
« Одговор #20 послато: 09-06-2019, 13:19:43 »
Ja kupio nekoliko novih košnica da zamenim stare, međutim, naselio sam ih rojevima i uzeo još 10 pločica . :)
40-ak društava u DB košnicama.

Ван мреже Krsta Sredojević

• Starosedelac
  • Поруке: 1.426
  • Локација: Valjevo
« Одговор #21 послато: 13-06-2019, 00:50:56 »
Pre dva dana na udaljenosti od oko 80 metara od mog stacioniranog pčelinjaka osvanuo pčelinjak od 12 košnica sa letima okrenutim prema mom pčelinjaku. Košnice nemaju pločice što ukazuje da nisu obeležene. Vlasnik zemljišta gde su postavljene košnice kaže da su vlasnici košnica njegovi zetovi ali on ne zna brojeve telefona. Nije problem da zovem inspekcije ali ću sigurno da pokvarim odnose sa komšijom na čijem su zemljištu doseljene košnice. Već dva dana razmišljam šta da radim. Ovakvo stanje ne može da ostane. Da li je ko imao sličnu situaciju?

На мрежи Akik Zoran

• Starosedelac
  • Поруке: 253
  • Године: 53
  • Локација: Батајница
« Одговор #22 послато: 13-06-2019, 06:22:22 »
Pre dva dana na udaljenosti od oko 80 metara od mog stacioniranog pčelinjaka osvanuo pčelinjak od 12 košnica sa letima okrenutim prema mom pčelinjaku. Košnice nemaju pločice što ukazuje da nisu obeležene. Vlasnik zemljišta gde su postavljene košnice kaže da su vlasnici košnica njegovi zetovi ali on ne zna brojeve telefona. Nije problem da zovem inspekcije ali ću sigurno da pokvarim odnose sa komšijom na čijem su zemljištu doseljene košnice. Već dva dana razmišljam šta da radim. Ovakvo stanje ne može da ostane. Da li je ko imao sličnu situaciju?

Који део од написаног те највише боли.

Ван мреже Dejan Prsic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.981
  • Године: 38
  • Локација: Kruševac
  • LR pčelinjak 230mnv
« Одговор #23 послато: 13-06-2019, 07:36:59 »
Dobar ti je vid na 80m.

• Starosedelac
« Одговор #24 послато: 13-06-2019, 07:58:55 »
Možemo da budemo malo ozbiljni.. Imam dvogled a bio sam i kod doseljenih košnica. Najveći problem je zdravstveno stanje i poreklo pčela. Postoje i propisi koji regulišu postavljanje selećih pčelinjaka.

Ван мреже Tadić Savo

• Urednik foruma
  • Поруке: 11.705
  • Године: 42
  • Локација: Stanišić
  • što ne želiš sebi ne poželi ni drugom.......
« Одговор #25 послато: 13-06-2019, 07:59:30 »
budu sretan sto mu ja nisam zet
http://spos.info/forum/index.php?topic=15387.0

...pčelarstvo je postojalo pre nas ,nadajmo se da će i posle...

• Starosedelac
« Одговор #26 послато: 13-06-2019, 08:06:34 »
Tada sigurno ne bi bilo problema.

Ван мреже Milan Jordanovic

• Starosedelac
  • Поруке: 479
  • Године: 41
  • Локација: Beograd
« Одговор #27 послато: 13-06-2019, 10:26:44 »
Sad čujem da neki u bespašnom periodu donesu ramove sa medom u blizini pčelinjaka i kad se pčele nahvataju, stavi ga u kutiju, nekoliko takvih i samo kupi maticu.
40-ak društava u DB košnicama.

Ван мреже Savo Todorović La

• Starosedelac
  • Поруке: 433
  • Године: 52
  • Локација: Lazarevac
« Одговор #28 послато: 13-06-2019, 10:42:20 »
Sad čujem da neki u bespašnom periodu donesu ramove sa medom u blizini pčelinjaka i kad se pčele nahvataju, stavi ga u kutiju, nekoliko takvih i samo kupi maticu.
Ma sigurno,toliko su nam dobre, jake i obilne paše pa sve trčimo da napunimo košnice pčelama i to još tuđim a i nema rojeva pa skupljamo na taj način.

Ван мреже Dragoljub Đermanović

• Gost
  • Поруке: 32
  • Године: 57
  • Локација: Skadar Pecka
« Одговор #29 послато: 13-06-2019, 11:00:01 »
Medved u Osečini

Ван мреже Raša Radivoje Stojanović

• O Tim
  • Поруке: 2.937
  • Локација: Novi Beograd - Barajevo
« Одговор #30 послато: 13-06-2019, 22:45:18 »
Možemo da budemo malo ozbiljni.. Imam dvogled a bio sam i kod doseljenih košnica. Najveći problem je zdravstveno stanje i poreklo pčela. Postoje i propisi koji regulišu postavljanje selećih pčelinjaka.

Осим што сте написали на овој "тараби", и нас све информисали....
Шта сте ваљано и конкретно урадили по позитивним правним прописима,  по упитству за поступање код.....

ПС.  Колегеница која је отворила ову тему,  поступила је по упутствима и проблем је решен,  не моментално,  тренутно,  али је решен. 
А писање ето реда ради да Вас обавестим, непроизводи ничије званично (надлежних служби) поступање,  већ.......
Мој пчелињак

"Искуство је најбоља школа, само је школарина врло скупа". Сократ

"Добро чини, добром се надај"

• Starosedelac
« Одговор #31 послато: 13-06-2019, 23:21:21 »
Nije problem kako ovo rešiti ali je problem ostati i dalje u dobrim odnosima sa komšijom na čijem su zemljištu doseljene košnice. Biti u lošim odnosima sa komšijom je veliki problem za svakog pčelara.
Koleginica koja je otvorila temu je imala drugačiji problem. Ona nije imala problem da se zameri komšiji pored čije kuće treba često da prolazi putem.

На мрежи Akik Zoran

• Starosedelac
  • Поруке: 253
  • Локација: Батајница
« Одговор #32 послато: 14-06-2019, 06:15:03 »
Полако људи. Нисам питао, да би дизао тензију. Предлазем да Крста ступи у контакт са зетовима преко комшије, да обави разговор са њима и да им на фин начин каже како се поступа. Треба људе довести у друштво пчелара, да постану чланови друштва и СПОС-а и објаснити им законске регулативе.

Не мој да се правимо, као да смо сви све, од првог дана држања пчела, радили како је у том моменту, било законом дефинисано.

Ван мреже Petar Aleksic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.299
  • Године: 47
  • Локација: Kragujevac, Maršić
  • Ako si mudar, povuci se pred onima koji to nisu!
« Одговор #33 послато: 14-06-2019, 06:46:31 »
Meni se cini da se, ipak, u situacijama oko postavljanja pcela malo preteruje.
Ne kazem da ne postoje mnogi problemi-naprotiv, ne kazem ni da ljudi nisu bezobrazni i bezobzirni pri seljenju na odredjene pase, ima i onih koji su drski i kod postavljanja stacionara i da ne nabrajam dalje...
Ali, cini mi se da ima i onih ("savesnih") pcelara koji bi da budu, iskljucivo, sami na odredjenim lokacijama i da nemaju nikoga u poluprecniku od 10-ak kilometara.  ;D

Svidja mi se recenica kolege Akika, pa cu istu citirati:

Не мој да се правимо, као да смо сви све, од првог дана држања пчела, радили како је у том моменту, било законом дефинисано.

Medeni kutak

Posetite moj pčelinjak http://spos.info/forum/index.php?topic=19109.0

Neverovatno je koliko se namnožilo tih likova koji su ubeđeni da im je za uspeh, uz potpuno neznanje, potreban samo bezobrazluk!

• Starosedelac
« Одговор #34 послато: 16-06-2019, 13:56:13 »
Danas sam razgovarao sa vlasnicima pčela. Upoznao sam ih sa zakonskim propisima i posledicama ako se to ne poštuje. Dogovoreno je da oni u roku od sedam dana odluče da li će da odsele pčele ili da ja posle toga pokrenem zakonsku proceduru zbog nezakonito postavljenog njihovog pčelinjaka.
Odnosi sa komšijom su pokvareni. Danas smo se sreli na putu, okrenuo je glavu na drugu stranu kao da me ne poznaje. Gotovo je, nema nazad.

Ван мреже Dragoljub Krstic

• Administrator foruma
  • Поруке: 3.793
  • Године: 39
  • Локација: Врбас
  • Следимо дух својих предака...
« Одговор #35 послато: 16-06-2019, 15:10:44 »
Шта ти конкретно смета?
Сем тог законског дела?

Јесу ли ти стали на налет?

Не оправдавам њих, али Сем тога што је тако по закону шта ти смета?

Ван мреже Milan D. Djordjevic

• Starosedelac
  • Поруке: 3.049
  • Године: 58
  • Локација: Kragujevac
« Одговор #36 послато: 16-06-2019, 15:18:09 »
Dvanest kosnica.
Za par godina moze biti stodvanest.
Ako pomeri malo dalje, na pet st.m, ne smeta ni hiljadudvanest.

Ван мреже Zarko Djordjevic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.162
  • Године: 63
  • Локација: Bač
« Одговор #37 послато: 16-06-2019, 15:39:28 »
Danas sam razgovarao sa vlasnicima pčela. Upoznao sam ih sa zakonskim propisima i posledicama ako se to ne poštuje. Dogovoreno je da oni u roku od sedam dana odluče da li će da odsele pčele ili da ja posle toga pokrenem zakonsku proceduru zbog nezakonito postavljenog njihovog pčelinjaka.
Odnosi sa komšijom su pokvareni. Danas smo se sreli na putu, okrenuo je glavu na drugu stranu kao da me ne poznaje. Gotovo je, nema nazad.

A šta će biti ako komšija prijavi stajalište pčela uz dozvolu vlasnik? Čini mi se da je onda po zakonu.

Ван мреже Dragoljub Krstic

• Administrator foruma
  • Поруке: 3.793
  • Године: 39
  • Локација: Врбас
  • Следимо дух својих предака...
« Одговор #38 послато: 16-06-2019, 15:57:28 »
Могао си понети људима хладно пиво, сок...
Никад не знаш шта ти могу требати...

Ван мреже Raša Radivoje Stojanović

• O Tim
  • Поруке: 2.937
  • Локација: Novi Beograd - Barajevo
« Одговор #39 послато: 16-06-2019, 16:24:46 »
      Једнострано тумачење и позивање на закон је штетно.  Пракса показује обострану штету и инат као производ.
Мој пчелињак

"Искуство је најбоља школа, само је школарина врло скупа". Сократ

"Добро чини, добром се надај"