Аутор Тема: Upozorenje pcelarima  (Прочитано 11756 пута)

0 чланова и 2 гостију прегледају ову тему.

Ван мреже Miodrag S Stanković

• Starosedelac
  • Поруке: 2.464
  • Године: 57
  • Локација: Beograd
Одг: Upozorenje pcelarima
« Одговор #120 послато: 19-06-2019, 14:34:12 »
Nije ovo Krsta izazvao vec oni koji bi da se postuju, neka nazovi tolerantna pa komsijska pa ne znam ni ja kakva pravila ali samo kad nam i ako nam odgovara ...

Dobra je ova rasprava jer ne pada sneg da pokrije breg vec da se svakoj zverki vidi trag. I sad imamo puno onih koji cute a jesu za postovanje zakona pa cak i vise od toga par onih koji su za "komsijski dogovor" alna svoju stetu i jos veci broj koji su spremni na sve da zastite (opravdano) i svoj posao i svoja prava ...

I Slobu koji se slaze  ;D ;D

Ван мреже marjanovic slobodan

• moderator
  • Поруке: 9.003
  • Године: 58
  • Локација: Uzice
« Одговор #121 послато: 19-06-2019, 19:18:13 »
Naravno da se slazem ;D. Uhvatili ste se tih 500 m, a niko ne prica o broju kosnica. Ti imas npr 100 kom na jednoj lokaciji, neko 200, a neko 20 i niko ne moze da vam pridje blize od 500 m. Ima li logike u tome?

Ван мреже Akik Zoran

• Starosedelac
  • Поруке: 357
  • Године: 54
  • Локација: Батајница
« Одговор #122 послато: 19-06-2019, 19:47:36 »
Слобо, смисао дела мог поста, где наводим 706 Ха у полупречнику од 1,5 км, је управо из тог разлога. Оптималан број по хектару пута ефективна површина у тих 706 Ха.

Никако да схватимо, да су главни елементи
1. стање пчелињих заједеница,
2. временске прилике,
3. пашне прилике,
4. разноврсност медоносног биља,
5. континуитет паше у току сезоне,
6. спречавање тровања пчела,

а не, да ли има други пчелињак у полупречнику од 500 м, посебно кад таква регулатива права и слободе.

На временске прилике немамо утицаја, али о осталим елементима треба да размишљамо и пердузимамо кораке за побољшање.   

• Starosedelac
« Одговор #123 послато: 19-06-2019, 20:40:08 »
Ljudi, bez svadje i losih reci, navodite broj kosnica po povrsini - pa upravo je to i smisao zakona, koji nije dobar, jer je sem udaljenosti trebao da ima i stavku o broju kosnica.

Potpuno ste u pravu oko toga ALI ... Selite na bagrem na dobro mesto i tamo umesto 100 kosnica po hektaru (bezveze mera) njih 1000 - i opet ste na istom ...

Ili stacionar, zivis od toga, i u selu svi odluce da imaju pcelinjake po 30 kom da bi dobili subvencije i opet pretrpano ...

Kako god da okrenete postoji tacka gde dolazite u sukob sa drugim ljudima oko tih stvari...

Mozda je zakon los, a pre svega nsjlosiji je zakon koji se ne sprovodi a u pcelarstvu postoji zakon i koji je los a uz to se i ne sprovodi ...

I sad imate sve i svasta - i nema tu izlaza sem da se zakon sprovodi kako je napisan a da pcelarske instance traze njegovu izmenu uz uvodjenje i katastra pase i broja kosnica u odredjenim podrucijima i pravila u broju kosnica pri seljenju.

Ovako su na dobitku samo bezobrazniji i nasilniji ...

Ван мреже Krsta Sredojević

• Starosedelac
  • Поруке: 1.605
  • Локација: Valjevo
« Одговор #124 послато: 19-06-2019, 21:47:22 »
Savo je otvorio temu ZAKON O PČELARSTVU a ja sam je posle dužeg vremena aktivirao. Iz diskusija u okviru ove teme vidi se da je velika većina protiv donošenja tog zakona. Izgleda da većini odgovara ovakvo stanje gde svak može da radi šta hoće i kako hoće.
Ovde smo svi po malo u pravu, i Miodrag i Slobodan i Zoran i ja. Postojeći Zakon i Pravilnik imaju neke nedostatke ali oni su važeći bez obzira kakva rešenja nude. U Zakonu o pčelarstvu to bi moglo mnogo bolje da se reguliše ali niko nije za donošenje tog zakona, čak i rukovodstvo SPOS-a.
Meni kao pojedincu za odbranu od bahatih, bezobraznih i bezobzirnih pojedinaca ostaje samo postojeći Zakon i Pravilnik i onih famoznih 500 metara razdaljine vazdušnom linijom. Bez obzira šta će ko da misli o meni, za odbranu mojih interesa koristiću se postojećim zakonskim rešenjima bez ikakvog obzira, solidarnosti i kolegijalnosti.

Ван мреже nenad stasic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.326
  • Године: 44
  • Локација: Vrnjacka Banja
  • sve vise saznajem da nista ne znam
« Одговор #125 послато: 19-06-2019, 22:59:00 »
Auu, kakva tema.Evo sad jedna situacija.Ja se dogovorim lani,  sa vlasnikom table suncokreta da postavim pcelinjak na njegovu njivu.Kad sam isao da vidim nijebilo nikog u blizini.E super ,vidim ima i ranije i kasnije posejanog u okolini ,to je to.Proslo nedelju dana,ja natovario i stizem,i poce pljusak.Pozivam prijatelja kod kog boravim i vrcam suncokretov med,da podje traktorom da me vuce jer cemo se fakat pozaglavlivati, i on ide ispred ,Kisa pljusti blato skroz.Mi tamo ono tri puta po dva kontejnera i jedno desetak pcelinjaka bas tu blizu kako ne valja..Kako covek da resi,a da niko ne kaze da je bahat.Postavio sam pcelinjak tamo gde sam zamislio samo sam ga postavio tako da geometrijski izgleda potpuno drugacije od ostalih i tako da i sam nemam naleta.I vidjao sam se u toku pase pri pregledima sa vlasnicima drugih pcelinjaka.Niko mi nije zamerio.A i kad bi, ko da se cima da trazi u tim uslovima bolji polozaj.
  Nuzda zakon menja. 8)
Pa sve i daje Krsta jedan od njih.      Tih sa spiska.
« Последња измена: 19-06-2019, 23:10:22 nenad stasic »

• Starosedelac
« Одговор #126 послато: 20-06-2019, 08:12:18 »
Pa svakako da donosenje zakona ili neceg slicnog ne odgovara ni pcelarima ni SPOS-u ...

Da se donese i precizira sve - i broj kosnica po km2 i pasni katastar i pravila postavljanja - pola pcelara bi odmah batalilo pcelarstvo - a to vrhovnoj organizaciji ne odgovara njoj treba sto veci broj pcelara pa makar i na stetu pcelarstva ...

A pcelarima - pa gde to ima da se zakon postuje, ja sam iznad zakona, sve smem, sve znam i niko mi nista ne moze ovo nije drzava pa da ja postujem zakon ... Itd. itd... - znamo kako ovde razmisljamo dok smo u sopstvenoj drzavi a kao sto vise puta rekoh - cim predjemo granu odmah je trava zelenija a svi pasu gde i kako i kad im se kaze ...

A primer iz Australije (ne iz price prijateljevog pasenoga itd...) Ako ti je travnjak nepokosen ispred kuce na sopstvenom zemljistu (propis o visini trave) komunalac ti napise opomenu, pa ako ne pokosis napise kaznu, dodje ekipa pokosi i ispostavi racun pa ako ne platis kaznu i racun stizu izvrsitelji i kraj price ... A za curenje ulja iz kola na parkingu isto bez opomene...

A komsijskog dogovora nema vec samo zakon i kraj price ...

Ван мреже Marko Volarevic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.567
  • Године: 36
  • Локација: Novi Banovci
  • 10xLR, 3xNukleus
    • http://mojmed.rs
« Одговор #127 послато: 20-06-2019, 08:43:11 »
Sada je tu problem sta je staruje kokoska ili jaje?
Kako da primenis bas sve iz te EU na platu iz crne afrike!
Eto ajde pisi coveku kaznu sto mu curi ulje! Kao da on voli sto vozi krntiju staru 20god. Naravno da ne voli. Daj mu uslove zivota i platu kao u Austriji pa mu pisi kaznu.
Ali onda opet neko ce reci pisi mu kaznu da bi imao te uslove i tako u krug. :o
Nije sve crno ili belo!
Ma da sve ima prednosti i mane. Vec sam pisao oko poplava i kanala. Pricali su mi stari vojvodjani koji se jos secaju prica iz Austrougarske.
Svako je morao da odrzava kanal ispred svoje kuce i nije bilo onda "stogodisnjih i bibliskih" poplava na svake dve godine kao sada...
« Последња измена: 20-06-2019, 08:57:03 Marko Volarevic »

• Starosedelac
« Одговор #128 послато: 20-06-2019, 18:15:57 »
Ne vidim vezu izmedju postovanja zakona i visine plate ... A npr. i ti Marko i ja smo iz Beograda - u tom gradu ne radi samo onaj ko nece a msle plate primaju oni koji bi da radeslo a da nista ne privrede po soc sistemu - niko mene ne moze toliko malo da plati koliko ja mogualo da radim. I ovde u Crnoj travi ima ljudi koji izuzetno dobro zive u najsiromasnijoj opstini Srbije a imas gomilu onih koji volu rep mogu da iscupaju a primaju socijalu motaju budjav duvan svaki dan gledaju da se napiju i kukaju kako nema sta da se radi ...

Pricamo o necem drugom...

PS: za curenje ulja ne pisu kaznu vec odslepaju auto otklone kvar, naplate to i naplate ciscenje parkinga ...

PSS: ja vozim Ford iz 76' i pik ap Poly nije me ni stid nit zelim ista bolje a ne curi ulje ...

Ван мреже Aleksandar Mosurovic

• Starosedelac
  • Поруке: 864
  • Локација: Novi Beograd
« Одговор #129 послато: 20-06-2019, 19:00:10 »
Treba ukinuti subvencije da se ne svadjaju pcelari medjusobno. Na stanovistu sam da bi  bez subvencija broj drustava ,fizicki I papiroloski, bio oko 500.000 I onda ne bi imalo sustinske osnove za guzvu  :D  Sve brojke bi se  znatno istopile....A sto se tice te metraze tj. udaljenosti to je vrlo disutabilno jer vecina sela nema duzinu I sirinu vecu od 500 m. I ranije je bilo po 2-3 pcelara u selu pa kad medi svi zadovoljni a kad ne medi svi krivi... Sustina takvog uredjenja mora se odnositi na procesionalce. Pa kaze onaj ko ima vise od 20-50 drustava ne moze zasnivati ili priblizavati pcelinjak drugom profesionalnom pcelaru I naseljenom mestu na manje od ,po meni , 3 km. Zasto 3 km....pa da bi se izbegli problemi sa konfiguracijom terena,izletnicama,bolestima ,pasom....Nadalje bi ogranicio profesionalnim pcelarima broj drustava po pcelinjaku tj.lokaciji...Iz istih razloga iz kojih vecina I ne drzi veliki broj na jednim mestu itd....
Dakle treba biti funkcionalno korektan kada je ovo fakat pitanje konkurentnosti u pitanju. Da paradoks bude veci zakon bi trebalo upravo da guraju veliki pcelari ali oni ne umeju da prave kartel iako im je to sada zivotna prilika. Zakon mora striktno, kao u svakoj bransi ,da gleda pretezno na profesionalce a da u tom opusu objedini I prava I obaveze hobista kojih inace ima 95% I uvek su ispod radara po bilo kom osnovu osim buke koju prave ...

Ван мреже Marko Volarevic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.567
  • Године: 36
  • Локација: Novi Banovci
  • 10xLR, 3xNukleus
    • http://mojmed.rs
« Одговор #130 послато: 20-06-2019, 19:37:41 »
@miodrag, nisam pametan. Nije lako. Veruj mi ja volim zako i da se postuje. Ali neke stvari su apsurd. Ma da se slazem da ne mozemo da postujemo samo ono sto nam odgovara.
To koliko posla ima ili nema i za koliko je diskutabilno ali jedno je sigurno. Na dnu smo po svemu u evropi i okruzenju.
Nije nikome lako.
Ali evo za seljenje iskreno nisam ispostovao nikad zakon.
Suvise komplikovano i trazi mnogo vremena koje ja na budale da bacam nemam!
Neka se malo normalizuju ipak je 21. vek sve to moze online.

Ван мреже Milan D. Djordjevic

• Starosedelac
  • Поруке: 3.237
  • Године: 58
  • Локација: Kragujevac
« Одговор #131 послато: 20-06-2019, 19:47:17 »
Broj drustva u naselju, dvoristu treba limitirati i ukinuti rastojanje. To su amaterski uslovi ( dvadesetak, tridesetak ili vec koliko) nasleđeni od svojih roditelja, nasledstvo.
Preko toga broja, profesionalni pcelinjaci, moze ovakav zakon, postojeci, i jos ga poostriti....

Ван мреже Saša Marinković

• Starosedelac
  • Поруке: 254
  • Године: 24
  • Локација: Loznica
« Одговор #132 послато: 22-06-2019, 04:21:28 »
Savo je otvorio temu ZAKON O PČELARSTVU a ja sam je posle dužeg vremena aktivirao. Iz diskusija u okviru ove teme vidi se da je velika većina protiv donošenja tog zakona. Izgleda da većini odgovara ovakvo stanje gde svak može da radi šta hoće i kako hoće.
Ovde smo svi po malo u pravu, i Miodrag i Slobodan i Zoran i ja. Postojeći Zakon i Pravilnik imaju neke nedostatke ali oni su važeći bez obzira kakva rešenja nude. U Zakonu o pčelarstvu to bi moglo mnogo bolje da se reguliše ali niko nije za donošenje tog zakona, čak i rukovodstvo SPOS-a.
Meni kao pojedincu za odbranu od bahatih, bezobraznih i bezobzirnih pojedinaca ostaje samo postojeći Zakon i Pravilnik i onih famoznih 500 metara razdaljine vazdušnom linijom. Bez obzira šta će ko da misli o meni, za odbranu mojih interesa koristiću se postojećim zakonskim rešenjima bez ikakvog obzira, solidarnosti i kolegijalnosti.

Ok.
,,Само је најбоље довољно добро''

Ван мреже ilic igor

• Starosedelac
  • Поруке: 2.563
  • Године: 43
  • Локација: Beograd-Borca
« Одговор #133 послато: 23-07-2019, 21:14:13 »
Veceras dobih informaciju da je jedan ,,cenjeni,,kolega pozeleo doterati sa drugarima 200-300drustava nedaleko od mene.
Mogu samo reci da ce biti veselo.
1,5t secera  sam dao rojevima.
I to su sve rojevi,slabi i jaki.
Unos od -100 do +100g.

Jedva cekam da vidim kako cemo resiti posto sam zamolio da nadju rastereceniju lokaciju.
Trenutno do 500m od mene , a oni bi negde izmedju ima do 200 drustava i mojih 110.
Sto je mnogo mnogo je(600)
Rezultat budemo videli.
Ne zalim sto su drugi pokrali moje ideje. Zalim sto nemaju svoje.           Nikola Tesla

063--711-6-345
065--820-75-10

IZRADA KOSNICA
http://spos.info/forum/index.php?topic=20736.0  

Moj pcelinjak
http://spos.info/forum/index.php?topic=18340.0

Ван мреже Predrag Ivanković

• Starosedelac
  • Поруке: 3.326
  • Године: 37
  • Локација: Barajevo
« Одговор #134 послато: 23-07-2019, 21:43:22 »
Zašto dovoze , jel očekuju neku pašu ili prave zimovnik
Oprostite mi moju prošlost.

Ван мреже ilic igor

• Starosedelac
  • Поруке: 2.563
  • Локација: Beograd-Borca
« Одговор #135 послато: 23-07-2019, 21:53:42 »
Zašto dovoze , jel očekuju neku pašu ili prave zimovnik

Nece zimovnik.
Nadaju se ,,necemu,,.
Ja ne znam cemu.
Posto ni onih 80h suncokreta nije dalo gotovo nista,5-6kg u drustvima u rojevima jedva primetno.
A nece ni biti sigurno jer je visoka voda poplavila svu mogucu pasu.
Iskreno i ovo oko nule sto je ja sam prezadovoljan.
Od 15 avgusta planiram jos po 6-7kg secera.
A to je samo veci rizik od grabezi.

U sustini bahati pcelari po kazivanju kolege koji je imao posla sa njima.
Doterali na 20m od njega na suncokretu.

Pokrenucemo sve mehanizme koji su predvidjeni, a rezultat cemo videti.
Makar ne isao na odmor, ceracemo se.
Neko i od negde mora da pocne.
Ne zalim sto su drugi pokrali moje ideje. Zalim sto nemaju svoje.           Nikola Tesla

063--711-6-345
065--820-75-10

IZRADA KOSNICA
http://spos.info/forum/index.php?topic=20736.0  

Moj pcelinjak
http://spos.info/forum/index.php?topic=18340.0

• Starosedelac
« Одговор #136 послато: 23-07-2019, 22:26:01 »
Ja sam moje "komšije" prijavio veterinarskoj i poljoprivrednoj inspekciji krajem prošlog meseca. Za sada sam dobio odgovor od veterinarske inspekcije da je moja prijava prihvaćena i da će postupiti po njoj. Još malo pa ističe rok od trideset dana kada treba da dobijem odgovor od obe inspekcije šta su uradili po mojim prijavama.

На мрежи Tadić Savo

• Urednik foruma
  • Поруке: 11.803
  • Локација: Stanišić
  • što ne želiš sebi ne poželi ni drugom.......
« Одговор #137 послато: 24-07-2019, 06:22:15 »
Zar se momci nisu sklonili nakon upozorenja?
http://spos.info/forum/index.php?topic=15387.0

...pčelarstvo je postojalo pre nas ,nadajmo se da će i posle...

• Starosedelac
« Одговор #138 послато: 26-07-2019, 17:31:35 »
To su opasni momci koji se nokoga i ničega ne boje. Koliko sam saznao poznati su i policiji i sudovima.
Danas oko četrnaest časova zvao me je načelnik odeljenja republičke veterinarske inspekcije u Valjevu i obavestio me da su inspektori bili na terenu i naložili određene mere. Koje i kakve to mi nije rekao jer to po zakonu ne sme da uradi jer ja nisam stranka u postupku. Po okončanju postupka biću o svemu obavešten kao podnosilac prijave. Koliko sam mogao da zaključim iz razgovora stvari idu u dobrom pravcu.

Ван мреже nenad stasic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.326
  • Године: 44
  • Локација: Vrnjacka Banja
  • sve vise saznajem da nista ne znam
« Одговор #139 послато: 26-07-2019, 17:52:29 »
Ramisljaj ti Krsto dal ti oni bas toliko smetaju,Ako da gledaj da nadjes za sebe neku bolju lokaciju.