Аутор Тема: Ubod nepoznatog insekta  (Прочитано 1129 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Nikola Krstic

• Prolaznik
  • *
  • Поруке: 0
Ubod nepoznatog insekta
« послато: 10-07-2019, 12:03:51 »
Prvo da pozdravim sve prisutne clanove ovog foruma.Nadam se da sam dosao na pravo mesto s obzirom da vecina vas se bavi pcelarstvom,pa samim tim ste u kontaktu i sa insektima.Hteo bih da podelim svoje iskustvo,mozda je neko doziveo isto sto i ja.Dakle,petak uvece,kosenje trave,negde pred vece i pred sam polazak kuci,osecam strasan bol u predelu ramena sa izuzetnim osecajem zarenja.Istog trenutka se pojavljuje nepodnosljiv svrab po celom telu,a nakon nekoliko minuta i pad pritiska tacnije 80/60 koliko je izmereno u ambulanti,ukazana je medicinska pomoc u vidu 2 infuzije,3 injekcije i stanje se ekspresno stabilizovalo.Ono sto je mene najvise zaprepastilo je sto se na mestu uboda nije pojavio nikakav otok,ni jedan deo tela nije bio otecen,a narednog dana se sve povuklo kao da se nije nista desilo.Dakle od svega navedenog,samo se desio pad pritiska i svrab.Napominjem da su me i ranije ubadale i ose i pcele,ali nikakvih burnih reakcija nije bilo,samo otok i to je sve.Da li neko od vas ima predstavu koji bi insekt to mogao da bude,i da li je neko doziveo nesto slicno.Ose i pcele sam kao moguci uzrok odmah iskljucio s obzirom na jacinu uboda,strsljen koliko znam retko kad napada prvi,a i da je on bio u pitanju bila bi potpuno drugacija situacija.Ostaje samo obad!Da li recimo takva zivotinjka,na prvi pogled potpuno bezazlena,moze da izazove ovo sto se meni desilo???

Ван мреже Moma Milovanovic

• Starosedelac
  • Поруке: 9.034
  • Године: 70
  • Локација: Valjevo-Osecina-Gornje Crniljevo
Одг: Ubod nepoznatog insekta
« Одговор #1 послато: 10-07-2019, 12:37:24 »
Ove godine je pored komaraca, registrovana i najezda obadova....Meni se u proslu subotu desio slican slucaj, ali samo sa manjim posledicama (bio je samo svrab)...Ubod obada bio je ispod desne plecke na ledjima, tako da sam ja nekako stigao da ga ubijem, pa imam dokaz da se radi o obadu...Zao mi je nisam imao cime da ga slikam, radi se o jedinki duzine oko  dva cm, sa crnim telom i vrlo jakim krilima....Mesto uboda sam istrljao jabukovim sircetom, sto je  umanjilo reakciju na mestu uboda, sem crvenila nije bilo otoka...svrab sam osetio po celom telu, ali je vrlo kratko trajalo, manje od pola sata...Za svaki slucaj popio sam jednu film tabletu aerius-a od 5 mg...Sve se brzo vratilo u normalu...

Pozdrav za Nikolu...

Ван мреже Nenad Ilic

• Starosedelac
  • Поруке: 8.994
  • Године: 55
  • Локација: Krusevac
« Одговор #2 послато: 10-07-2019, 18:07:22 »
Ubod obada moze da bude bolan,ali nema otrova. Pri ubodu izluci malu kolicinu histamina koji jedino izazove crvenilo na kozi i mali otok...
Alergija na histamin....ne verujem.
Govori samo o onom što razumeš, inače ćuti.

На мрежи Miodrag S Stanković

• Starosedelac
  • Поруке: 2.325
  • Године: 56
  • Локација: Beograd
« Одговор #3 послато: 10-07-2019, 19:57:52 »
Znam da kolegi ne mogu da pomognem ali je tema vrlo interesantna i poucna - ja imam dva iskustva oba su mi nerazresena ...

Prvo iz Beograda i Vrcina ista godina sin i ja - ja dobio ujed - dve rupice na 5 mm razmakau listnoge duboka trava - cela noga otekla par dana crvenilo do prepone otok bol ... Sin u dvoristu u Beogradu iza kuce ceprko nesto u cvecu i potpuno isti ujed ruka do lakta otekla vec bilo za lekara u roku od par sati - u istoj godini u razmaku od par nedelja i nikad vise ...

Ovde u selu prosle godine sekao mladu brezu za ogradu pogledam uvis da vidim gde pada i nesto mi se spusti lagano na oko, zatim miris ko badem nesto slicno, nimalo neprijatno i vlazno po kapku ... Sledecih pola sata sam ispirao vodom da bih mogao oko da otvorim, posle plik od kiseline i za tri dana sam ko zmijce promenio kozu na kapku... Isto ove godine ali na vratu ...

Imamo svakakvih buba po prirodi ni sami ne znamo ... Ove godine u zbegovima crni pauci od dva cm - do sada ih nije bilo ...

Ван мреже Moma Milovanovic

• Starosedelac
  • Поруке: 9.034
  • Године: 70
  • Локација: Valjevo-Osecina-Gornje Crniljevo
« Одговор #4 послато: 10-07-2019, 20:01:49 »
Ove godine u zbegovima crni pauci od dva cm - do sada ih nije bilo ...

Ove godine sam pronalazio u zbegovima pauke velicine kovanice od dva dinara...mnogo gadno izgledaju....

На мрежи Miodrag S Stanković

• Starosedelac
  • Поруке: 2.325
  • Године: 56
  • Локација: Beograd
« Одговор #5 послато: 10-07-2019, 20:56:12 »
Od sad nosim mobilni sa sobom i slikam kao i eventualne posledice ujeda i uboda ...

Ono sto sam primetio ove godine je da ima veci broj pcelara koji su odjednom postali alergicni na ubode pcela ...

Ван мреже Marko Volarevic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.547
  • Године: 36
  • Локација: Novi Banovci
  • 10xLR, 3xNukleus
    • http://mojmed.rs
« Одговор #6 послато: 11-07-2019, 08:35:06 »
Od sad nosim mobilni sa sobom i slikam kao i eventualne posledice ujeda i uboda ...

Ono sto sam primetio ove godine je da ima veci broj pcelara koji su odjednom postali alergicni na ubode pcela ...
Pad imuniteta, losa ishrana puna pesticida, antibiotika, hormona. Sve je to uzrok za enormno povecan broj alerkija na sve zivo. A najvise naravno kod dece i starijih. A to su uglavnom pcelari.

Ван мреже Blagoja Daniloski

• Starosedelac
  • Поруке: 4.126
  • Године: 45
  • Локација: Тајмиште 1069м.н.в,Македонија
« Одговор #7 послато: 11-07-2019, 15:19:42 »
Znam da kolegi ne mogu da pomognem ali je tema vrlo interesantna i poucna - ja imam dva iskustva oba su mi nerazresena ...

Prvo iz Beograda i Vrcina ista godina sin i ja - ja dobio ujed - dve rupice na 5 mm razmakau listnoge duboka trava - cela noga otekla par dana crvenilo do prepone otok bol ... Sin u dvoristu u Beogradu iza kuce ceprko nesto u cvecu i potpuno isti ujed ruka do lakta otekla vec bilo za lekara u roku od par sati - u istoj godini u razmaku od par nedelja i nikad vise ...

Ovde u selu prosle godine sekao mladu brezu za ogradu pogledam uvis da vidim gde pada i nesto mi se spusti lagano na oko, zatim miris ko badem nesto slicno, nimalo neprijatno i vlazno po kapku ... Sledecih pola sata sam ispirao vodom da bih mogao oko da otvorim, posle plik od kiseline i za tri dana sam ko zmijce promenio kozu na kapku... Isto ove godine ali na vratu ...

Imamo svakakvih buba po prirodi ni sami ne znamo ... Ove godine u zbegovima crni pauci od dva cm - do sada ih nije bilo ...
то је гасеница, гусеница.... Има их различите боје, најболније су оне зелене што испуштају слуз ил неку течност у одбрани, предпостављам да си је пригњечио ил додирнуо!
Светот го разбирам единствено,како поле за културен натпревар меѓу народите!

Ван мреже Goran Milanović

• Rado viđen gost
  • Поруке: 94
  • Године: 48
  • Локација: Srbac / Republika Srpska
« Одговор #8 послато: 11-07-2019, 23:01:30 »

то је гасеница, гусеница.... Има их различите боје, најболније су оне зелене што испуштају слуз ил неку течност у одбрани, предпостављам да си је пригњечио ил додирнуо!

Crne gusjenice, ima ih na fasadama kuća. Na dodir opeče pa se pojavi plik na koži oblika kavog je bila gusjenica u dodiru. Gusjenica je pokrivena sitnim dlačicama koje su otrovne.

Ван мреже Nikola Krstic

• Prolaznik
  • *
  • Поруке: 0
« Одговор #9 послато: 11-07-2019, 23:26:24 »
Na kraju..zakljucak je da je ljudski organizam jedna velika misterija..jednostavno ne znas kakva ce mu biti reakcija,pa i kad je u pitanju ubod insekta.Ono sto su mi lekari rekli,a sto sam i ocekivao je da naredni ubod moze da bude dosta opasniji,pa opet..ko zna sve zavisi od samog tela.Mozda ne bude nikakve burne reakcije....sta da se radi,sve je to sastavni deo leta,kontakt sa insektima i raznim gmizavcima je skoro pa neizbezan.

Uzastopna poruka: 11-07-2019, 23:30:59
Ubod obada moze da bude bolan,ali nema otrova. Pri ubodu izluci malu kolicinu histamina koji jedino izazove crvenilo na kozi i mali otok...
Alergija na histamin....ne verujem.

Meni je obad kao moguci uzrok prvi bio sumnjiv zato sto sam citao da ga privlaci tamna odeca i miris znoja,a ja sam bas tog dana imao crnu majicu na sebi.Sto se tih obada generalno tice,imas one male,pa cak i one velike kao strsljen,jedan takve velicine da ubode...bogami....