Аутор Тема: Forum vraca СФРЈ i ujedinjuje staru ЈУГОСЛАВИЈУ  (Прочитано 6285 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже sima petrovic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.310
  • Године: 60
  • Локација: Genève
  • Sima Petrovic
Forum vraca СФРЈ i ujedinjuje staru ЈУГОСЛАВИЈУ
« послато: 15-01-2010, 10:42:55 »
       Pozdrav Forumu i svim clanovima.
 Cini mi se da ovaj Forum ujedinjuje sve Republike bivse Jugoslavije.

Mozda bolje funkcionisemo sada.?
                                                   Pozdrav Sima
« Последња измена: 15-01-2010, 10:50:48 Nusret Preljevic »

Ван мреже Nikola Vucinac

• Starosedelac
  • Поруке: 2.997
  • Године: 67
  • Локација: Subotica
Одг: Forum vraca СФРЈ i ujedinjuje staru ЈУГОСЛАВИЈУ
« Одговор #1 послато: 15-01-2010, 17:03:52 »
       Pozdrav Forumu i svim clanovima.
 Cini mi se da ovaj Forum ujedinjuje sve Republike bivse Jugoslavije.

Mozda bolje funkcionisemo sada.?
                                                   Pozdrav Sima

Jos malo pa kada budemo svi u EU opet ce mo biti ujedinjeni a nama pcelarima je svejedno jer pcele ne poznaju granice a mi se ugledamo na njih. 8)
46* 01' 37" 07 N
19* 41' 17" 50 E

Ван мреже ZORAN CUBRILO

• Starosedelac
  • Поруке: 425
  • Године: 63
  • Локација: PANČEVO VOJVODINA Bar Crna Gora
    • PCELARSTVOCUBRILO
« Одговор #2 послато: 16-01-2010, 19:15:28 »
Pa nešto i nemoramo da se ujedinjujemo bolje je ovako svak u svoj djep i evo ti sloge

pozdrav ne ujedinjenim

Ван мреже Jernej Mehle

• Rado viđen gost
  • Поруке: 95
  • Локација: Slovenija
« Одговор #3 послато: 16-01-2010, 19:53:05 »
Polako dolazi vreme, kad svi pčelari treba da se ujedine, ne udruženjima, nego praksom, novim odnosom do Prirode, u pčelarenje Nove dobe. Vidim, da u Srbiji još niste sasvim osjetili, šta se več godinama događa sa pčelarstvom u Svijetu. Razmišljajuči zašto je tako, sa kolegama sam ustanovio, da zbog vaših odličnih paša. Ali, ipak, na taj način, kao se sada radi, neče se više raditi za 20 godina, pošto če Pčela domala nestati (kao što je već danas izuzetno kritično u SAD i Kini). Šta znači nova vremena? Pa, oni, koji idu ispred, polako se vraćaju istinski biologiji Pčele, koja je izuzetno drugačija od biologije pčele u inustrijskim sistemima. Razlika je kao kad su zdravi ljudi i slobodni u prirodi uspoređeni sa onima u konc logorima.

Ali nije još vreme. Polako. Imate i neke velike prednosti (kao i uvjek), to su ljudi, koji znaju raditi sa vrškarama, daščarama ... Nije rad na taj način još tisti, koji treba bit, da pčela opet bude Pčela, ali vrlo, vrlo, vrlo je blizu tome. Treba je ustanoviti istinit uzrok toliko slabe Pčele u razvijenome svetu. Taj uzrok je jasan, pisao sam o njome. I tek onda jasan je in pravi put iz toga. Ima ljudi, koju su blizu, koji osječaju, ali prava stvar traži preobraženje. I smanjenje pohlepe.

Dobra tema, ovo, ujedinjenje. Ali, kao pčele, ne treba da smo svi u istom pčelinjaku, ne daj Bože opet! Ali, kao pčele, možemo se sresti u poletu, na radu, u pogledima, to je neophodno, pošto pćele vrlo lako žive bez ljudi, a mi ljudi bez Pčele nikako. Umiremo od gladi za par godina. Pčela nam dava svaki treći zalogaj hrane u usta, a što mi njoj? Šečer, kiselinu u lice, ubijamo mužjake, nedamo joj, da se nas barem malo oslobodi, da se barem malo poroji. Zbog toga je slaba, jadna, a mi ispadamo kao bogovi do nje: spašavamo je, rješavamo je, oživljujemo je, ali, Ona bi oživljela za jednu godinu, da mi svi odjednom nestanemo. Sa varoom bi ponovo uspostavila ravnotežu, koju je imala i prije sto, dvesto, tisuču godina.

Razumeti to, znači pravo ujedinjenje. Pčele i Čovjeka. I pčelinjih ljudi.

Pozdrav svima, neko ispod Triglava.
Ključ do zdrave pčele prirodno je saće.
Ali prirodno saće još nije prirodno pčelarenje,
kao "hot-dog" još nije vruči pas.

Ван мреже Slobodan Jevtic

• Dokazani prijatelj foruma SPOS Info
  • moderator
  • Поруке: 18.374
  • Године: 70
  • Локација: St.Kostolac
???: Forum vraca ???? i ujedinjuje staru ???????????
« Одговор #4 послато: 16-01-2010, 20:16:56 »
Jernej Mehle
 Vidim, da u Srbiji jo

Ван мреже sima petrovic

• Starosedelac
  • Sima Petrovic
« Одговор #5 послато: 16-01-2010, 20:38:09 »
  Kolega Slobo.!
Covek prica da ce pcele nestati u Sloveniji...
Ja sam bar tako razumeo. Ne daj boze.

Pa nešto i nemoramo da se ujedinjujemo bolje je ovako svak u svoj djep i evo ti sloge

pozdrav ne ujedinjenim

Sve vas je vise na forumu SPOS-a. Niko vas ne tera da se ujedinite. Zivite sami

pozdrav

spoio dve poruke   nesa
« Последња измена: 16-01-2010, 20:43:37 nenad savic »

Ван мреже ZORAN CUBRILO

• Starosedelac
    • PCELARSTVOCUBRILO
« Одговор #6 послато: 16-01-2010, 20:48:34 »
Druže Simo nisi me razumeo ali nije ni bitno i nemaš potrebe nikoga da braniš od mene
trebao si prvi post da preciziraš o kakvom je ujedinjenju reč.

drugarski pozdrav

Ван мреже sima petrovic

• Starosedelac
  • Sima Petrovic
« Одговор #7 послато: 16-01-2010, 20:57:46 »
     Ovde su svi pcelari. Ujedinjuju se pcelari BIVSE JUGOSLAVIJE.(ima nas iz svih republika,,po neko i sa strane "kao ja")
  Pricamo samo o pcelama ovde.     99% pcelara ne interesuje politika. Na to sam mislio kad sam otvorio ovu temu.
                                   Drugarski PCELARSKI Pozdrav za kolege pcelare.

Ван мреже Dragan Stantić

• Starosedelac
  • Поруке: 610
  • Године: 58
  • Локација: Subotica
« Одговор #8 послато: 16-01-2010, 21:06:19 »
Jernej Mehle
 Vidim, da u Srbiji još niste sasvim osjetili, šta se več godinama događa sa pčelarstvom u Svijetu.
odgovor
U pravu si Jernej u vezi pčele da je treba sačuvati
Ali u Srbiji nema košnice koja nije zastupljena i sa kojom se ne radi ostaće u nekoj
Ali ja se više plašim za Sloveniju vi kolega 99% imate AŽ košnice to je veci reskir za opstanak pčele i veća verovatnoća za neku bolest jer se radi samo jednim sistemom i jednim načinom

Mnogo sistema u Srbiji mnogo različitih načina mnogo većeg prostranstva i veća verovatnoća za opstanak
Mnogo je to jaka i teška izjava da će za 20 godina doći do pomora neće pčela je starija od čoveka teško se uništava a i svest je svakim danom sve veća tako da je sve manje trovanja.

E, na ovo nemoj da računaš! :)
De lingua stuita veniunt incommoda multa
Većina nevolja dolazi od luda jezika

Ван мреже nenad savic

• Starosedelac
  • Поруке: 5.767
« Одговор #9 послато: 16-01-2010, 21:07:07 »
  momci moze i bez crnih slova
  dali vam je ovako lose? svako ujedinjenje je na kraju bilo po glavi do sad smo lepo razgovarali lepo razumeli nema potrebe za gljenje i ljubljenje vlada grip
  planiram u celje sad imamo beli sengen jos bolje cemo se razumeti
Kap nebusi kamen snagom nego cestim kapanjem

Sasa Colak

• Гост
« Одговор #10 послато: 16-01-2010, 21:10:00 »
Drage kolege, molim vas, pustimo proslost i Jugoslaviju, bar na ovom forumu. Forum je osmisljen da okuplja pcelare, bez obzira odakle su, pa neka tako i ostane. Nemojmo se stalno svrstavati u ove ili one. Ovde smo svi pod jednom zastavom 'PCELARSKOM" i jednom himnom "Zujanje pcela". Sve ostalo je nevazno.

Ван мреже Hasim Ibrahimovic

• Starosedelac
  • Поруке: 1.044
  • Године: 42
  • Локација: Ul. B.C bb - Svracice, 36320 Tutin
« Одговор #11 послато: 16-01-2010, 21:14:58 »
Drage kolege, primetio sam par interesantnih komentara o ujedinjenju i nestanku pcela... Svakako ujedinjenje u svakom pogledu, mnogo smo jaci tako i bolje se odupiremo svim problemima...
Ali covek nazalost danas zloupotrebljava svoj polozaj i inteligenciju.
Covek se ponasa kao gospodar, kao da je on stvorio zemlju i sve na zemlji, nemajuci u vidu da je zemlja stvorila njega ili kako mi to kazemo Bog. Nezna da ce se zemlja odnosno BOG u odredjenom trenutku reagovati i zbrisati nas sa lica zemlje...
U predugoj evoluciji zivota, uvek su nestajali najsavrseniji sa lica zemlje, tako da cemo pre mi nestati ne PCELE...
Ne brini kolega Jernej, ispod triglava, samo iskreno sa pcelama.. Pozdrav..
Sneg nije pao da bi prekrio breg, nego da bi pokazao razlicite tragove...

Ван мреже ZORAN CUBRILO

• Starosedelac
    • PCELARSTVOCUBRILO
« Одговор #12 послато: 16-01-2010, 21:28:35 »
Dragi kolega  Hasime i ja sam razmišljanja koje stoji u tvom tekstu
i te kako je tako.                                    
                                                              drugarski pozdravovog puta za ujedinjene pčelare i za one koji misle da se ujedine
« Последња измена: 16-01-2010, 21:43:05 Sasa Colak »

Ван мреже Jernej Mehle

• Rado viđen gost
« Одговор #13 послато: 16-01-2010, 21:50:52 »
Svi su to vaši komentari dobri! Svako je u pravu u neku ruku. A ne treba u crnome, ovo je samo mala debata.

Nije rijeć ovdje o košnicama, sistemima, napomenuo sam ODNOS, koji ima čovek do pčela (i drugih životinja i Prirode). Sa pravim odnosom, svaka košnica valja (doduše, AŽ najbolja je na svetu za prevažanje, a jedna lošijih za prirodna Pćelinja prava). Nedaj da neko shvati moje pisanje kao neku kritiku vaših prostora. Rekao sam, da ste u prednosti, najmanje zbog dveh činjenica: odličnih paša (vjerovatno zbog nerazvijenosti industije = vrlo dobro!), i zbog toga, što imate ljudi, koji još znaju raditi sa pčelom putem njene prirodne biologije, a ne samo izmjenjene - industrijske biologije, koja je daleko od prve.  

E, vidite sad ovo: tamo, gdje je razvoj već toliki, da nestaje paša i pćela, ponovo uće što valja i što ne valja. I, teškim mukama i pokušajima, vračajo se tamo, gdje je još uvijek, na primjer, g. Miloš. To je nešto, što se ne može brzo shvatit, a kad se shvati, može se dobro iskoristiti. Ali dosta o tome, tu govorimo o saradnji, ujedinjenju, a ja sam samo bitni dio tog poduhvata napomenuo.

Sima je dobru temu otvorio, Hasim je dobro razumeo, i Zoran je u stvari već udružen, a i svi mi smo udružili ovdje komentare i ja smatram to za dobar početak. Ujedinjenja.

Pozdrav svima, Jernej

• Starosedelac
« Одговор #14 послато: 16-01-2010, 21:52:19 »
Ovo su pogresno shvatili oni koji ovo gledaju s politickog aspekta... Kako rece kolega Sasa Colak, zaboravimo politiku, razmisljajmo pozitivno i slusajmo lepe zvuke pcela.. pozz

• moderator
« Одговор #15 послато: 16-01-2010, 22:20:27 »
Dragi kolega Jernej ovo je već mišljenje i komentar koji podržavam u potpunosti i razlikuje se od predhodnog
ja znam da ti nisi vezivao politiku a nisam ni ja čak ni jednu reč ne napisasmo a što se stvoriše ove ovolike
polemike ja nezanam.
Jernej ja sam do skoro radio sa AŽjkama i u svoje pčelinjake napisa pre tri dana da je to najzastupljenija košnica u Braničevskom kraju
Ali moramo sami da shvatimo da se bavljenjem pčelarstvom ljudi bave radi hobija i zadovoljstva i radi dobiti
jedni i drugi rade ispravnoi za svoje potrebe u zavisnosti koliko kome treba
ja nemam prava da utičem na profesionalnog pčelara ako sam hobista
po meni najveći pomor pčela je bio kada se pčelarilo vrškarama pola se pobilo pčelinjaka da bi se cedio med
a druga polovina čuvala za reprodukciju
Svaka zemlja teži napretku industralizaciji da bi bilo što više zapošljenih primali svoje lične dohodke i tada bili amateri pčelari, kao što je kod vas divno pohvalno
Svaki član jedne zajednice koji ne teži napredku i prosperitetu već traži da se industrijalizacija uništava čemu teži nazadku ne misleći dobro svojim pokolenjima.
dali je bolje da budemo neidustrijalizovani i u dugovima do guše radi očuvanja čega svoje propasti i prodaje za šaku dolara.
moje razmišljanje je raditi sa pčelama kao sa živim bićima a tako se i radi ići u napred i nepredviđati neke propasti ako nismo stručni za taj toliki period
Jernej kolega znam neke toliko hvale selo a žive po gradovima i ako je puno zagađeniji a zašto?
kolega ja se nadam da ni ti a ni ja ovde a i u predhodne postove nismo napisali ni jednu reč političku
srdačan pozdrav

• Starosedelac
« Одговор #16 послато: 16-01-2010, 22:24:33 »
Nego, moze li meni neko poslati recept kako se pravi pogacica, nisam do sada pravio a trebao bih dodati nekim drustvima jer su mi slabe sa hranom... Naravno da ne kupujem od raznih proizvodjaca.
Znam da su ovde mnogi protiv pogacica, ali sta da radim kad su neke slabe sa hranom.. Pozz svima..

Ван мреже Nenad Ilic

• Starosedelac
  • Поруке: 8.995
  • Године: 55
  • Локација: Krusevac
« Одговор #17 послато: 16-01-2010, 22:30:26 »
Jernej,imate i vi u Sloveniji odlicnih pasa,industrija sa tim nema veze.I nema tu neke velike mudrosti u uspesnom pcelarenju...uzmite pcelama pola prinosa za godinu dana i nikada necete imati gubitka...
Pozdrav.
Govori samo o onom što razumeš, inače ćuti.

Ван мреже Jernej Mehle

• Rado viđen gost
« Одговор #18 послато: 17-01-2010, 09:11:49 »
Slobodane, pa i ja govorim o napretku, naravno. Ali, neke stvari trebaju vreme, da se doume. Nije napredak 150 kila od košnice. Možda jest za pčelara, ali ne za Pčelu, pa tako i za pčelara nije. Razvijeni svet to shvača na najtvrđi način.

Kolega Nenade, TO JE TO, što si napisao. Imaš oko sokolovo! Zajedno sa znanjem o životu pčele u vrškari (prirodnome saću), to je novi korak napred. U napredak.

Ne stidite se je, vrškare. U stvari, ja sam tu,da učim od g. Miloša; svega ostaloga suvremenog imamo prekoviše kod mene. A da se neki vračamo korenima, moglo bi pokojeg zagolicati da se pita: Zašto?

I kad će se pitati, mogli bismo reći puno činjenica, kojih nema u skupim suvremenim knjigama, pa da jih okrećeš amo ili tamo. I tako zajedno naučiti još sve ono, što nam fali. Naime, imam još podosta nužnih pitanja za majstore. Pitanja dosta, ali majstora ...??

Lepu nedelju svima vama, J

• moderator
« Одговор #19 послато: 17-01-2010, 09:23:38 »
   Jernej Mehle

Цитат

I kad će se pitati, mogli bismo reći puno činjenica, kojih nema u skupim suvremenim knjigama, pa da jih okrećeš amo ili tamo. I tako zajedno naučiti još sve ono, što nam fali. Naime, imam još podosta nužnih pitanja za majstore. Pitanja dosta, ali majstora ...?? 

Jernej
dok je sveta biće majstora nema sikiracije
mladi dolaze zaljubljenici u pčele
šta im prenesemo toliko će znati
ali će svoje znanje i dopunjivati
srdačan pozdrav