Аутор Тема: Манастир Довоља  (Прочитано 3508 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Tatjana Mrdak

• Član Izvršnog odbora SPOS-a
  • Starosedelac
  • Поруке: 2.493
  • Године: 46
  • Локација: Сивац
  • Какве су ти мисли такав ти је живот!
    • www.pcelarisivac.co.rs
Манастир Довоља
« послато: 15-02-2010, 22:40:35 »
Ово је манастир Успења пресвете Богородице у Довољи на Тари. Управо у овом Манастиру Довоља каже се да је замонашен српски патријарх Арсеније III Чарнојевић. По неким записима тврди се, да су у Добољи скоро век и по почивале мошти познатог светитеља Арсенија.О чудотворној исцелитељској моћи његових моштију надалеко су се шириле легенде.  Ова богомоља је, више пута рушена и обнављана. Последњи пут је страдала од неверника 1875 године, у време Херцеговачког устанка. Варварске руке и време су је сравниле са земљом. Манастир Довоља је са другим манастирима у доњоколашинском крају и шире био духовни ујединитељ свих братстава и свог народа своје околине. Након 150 година ћутања, поново се са манастира Довоље од 28. 08. 2002 године оглашава звоно, дар братства Мрдак- Мрдаковић које је освештао епископ милешевски Филарет са свештенством.Манастир Довоља је духовно утврђење братства Мрдак- Мрдаковић
.  

Ван мреже Vojko Aleksic

• Starosedelac
  • Поруке: 3.778
  • Године: 65
  • Локација: Pozarevac
Одг: Манастир Довоља
« Одговор #1 послато: 15-02-2010, 23:25:01 »
Да ли је познато да се неко из манастира некада бавио пчеларством? Има ли манастир данас свој пчелињак? Дајте мало и околину манастира. Какав је пут до манастира? Поздрав

Ван мреже Tatjana Mrdak

• Član Izvršnog odbora SPOS-a
  • Starosedelac
  • Поруке: 2.493
  • Године: 46
  • Локација: Сивац
  • Какве су ти мисли такав ти је живот!
    • www.pcelarisivac.co.rs
« Одговор #2 послато: 17-02-2010, 23:33:18 »
  На жалост Војко незнам дали се неко бавио пчеларством из манастира нити постоји пчелињак манастирски(или тада није било).До манастира смо ми дошли тако што смо са Косанице скренули десно и кренули у село одакле потиче мој покојни свекар Барице где постоји прелеп пчелињак о коме сам писала у теми Тања у овом ужива....На пола тога пута на једној дрвеној табли руком нечијом је написано Довоља као путоказ. Пут је камени и по негде асвалт и Богу се молим да су од моје посете пут асвалтирали јер је мене по негде хватао страх како ћемо проћи.Манастир је на благој падини изнад десне обале Таре.Када смо изашли из аута чује се жубор Таре и утисак је феноменалан.Искрено мислим да је вредно доживети тај мир који само по мало ремети жубор воде који се чује из даљине па напросто незнам ни дали је адекватна реч ремети јер у том звуку као да нестају и одлазе сва  оптерећујућа осећања са којима је човек ту дошао......Из тог разлога сам мислила да би било лепо да се зна за такво лепо место јер такав осећај ја доживљавам сваким отварањем кошнице .....

Ван мреже Ljiljana Prtina

• Starosedelac
  • Поруке: 899
  • Године: 39
  • Локација: Стари Бановци
« Одговор #3 послато: 25-09-2010, 16:46:47 »

П Р Е Л Е П О  речено, све!
Тања, ево, у ушима ти Звуци и реченог одушевљења и жуборави мрмор Реке и зуање/брујање/лепет из кошница, 'ма  С В Е  баш!!!